Wydanie 5/2023 (92) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2023 (92)

Data publikacji: 28.04.2023

Koniec imprezy

Czeka nas korekta wycen, kryzys, a w przypadku najmłodszych startupów fala upadłości – przekonują Ewa Chronowska, Daniel Świątkowski i Adam Niewiński, jedni z czołowych polskich inwestorów. W rozmowie z „My Company Polska” radzą, jak przetrwać, czego dziś szukają fundusze oraz jakich błędów nie popełniać.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 5/2023 (92)

1

Edytorial

Wiatry zmian

Chyba więcej napisano o tym, jak kryzysy są wspaniałą okazją do wzrostu niż o tym, że firmy rosną w czasach prosperity. To drugie jest oczywistą oczywistością, pierwsze nie tak bardzo, przynajmniej nie od razu.

6

Aktualności

W biznesie

Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.

14

Tylko u nas

Królu złoty. Stagflacja staje się coraz bardziej realna

Sondaże wskazują trzecią kadencję dla PiS, w Trybunale Konstytucyjnym jest bałagan, więc nie zobaczymy szybko pieniędzy z KPO, a mimo to złoty się umacnia. Cieszą się importerzy, martwią eksporterzy, ale powinno to pomóc w szybszym spadku inflacji. Realna staje się mimo to stagflacja, ale co to oznacza.

16

Wywiady

Polska jest dla Ukrainy benchmarkiem

Liczę, że w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy polski biznes nie będzie się oglądał na rząd i po prostu weźmie sprawy w swoje ręce – mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego.

20

Tylko u nas

Koniec imprezy

Czeka nas korekta wycen, kryzys, a w przypadku najmłodszych startupów fala upadłości – przekonują Ewa Chronowska, Daniel Świątkowski i Adam Niewiński, jedni z czołowych polskich inwestorów. W rozmowie z „My Company Polska” radzą, jak przetrwać, czego dziś szukają fundusze oraz jakich błędów nie popełniać.

27

Ludzie

Ci, którzy dużo mogą

Przedstawiamy zestawienie 20 osób, które rozdają karty w polskiej branży technologicznej i startupowej.

32

Ludzie

Miodowe lata. Jak w kilka lat podbić rynek pszczelarski

Arkadiusz Sadowski w zaledwie kilka lat podbił polski rynek pszczelarski. W dodatku sprawia, że miód znów staje się modny. Założone przez niego Pasieki Rodziny Sadowskich to dziś największe polskie gospodarstwo pszczelarskie.

34

Ludzie

Biznes z miłości do książek

Małgorzata Sieniewicz, współtwórczyni olsztyńskiego startupu BookScout, postanowiła połączyć swoją miłość do książek z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Stworzona przez jej zespół aplikacja pomaga wydawcom wyłuskać bestsellery spośród dziesiątków nadsyłanych rękopisów.

36

Moja firma

Zespół Stresu Postpandemicznego

Skutki pandemii pozostaną z nami przez lata i mogą być bardziej dotkliwe, niż się tego spodziewamy. W znacznej mierze odpowiada za to tzw. nowa normalność w naszej pracy.

39

Aktualności

Adamed Expert - portal pierwszego kontaktu

– Pacjenci szukają dziś rzetelnej wiedzy medycznej podanej w przystępny sposób i napisanej przyjaznym językiem pozwalającym pacjentom właściwie zrozumieć istotę problemu. I taki też jest nasz portal – mówi Sylwia Berdzik-Kalarus, członek zarządu Adamed Pharma SA, dyrektor ds. operacji komercyjnych i rozwoju biznesu.

44

Rynki

Internet ich marzeń. Najlepsze startupy Web3

Czym jest Web3 i dlaczego wszyscy o nim mówią? Już dawno żadna koncepcja dotycząca internetu nie budziła tak dużego zainteresowania. Wiele polskich startupów rzetelnie przygotowuje się na nadchodzącą rzeczywistość, choć wciąż nie wiadomo, z jakim impetem Web3 wkroczy w nasze życie.

48

W biznesie

Księga absolwentów. Jak startupy radzą sobie po latach

„My Company Polska” także w tym roku zarekomenduje jeden startup do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. Szczegółów co, gdzie, kiedy i jak szukajcie na naszej stronie pod hasłem Rookies of the Year. Teraz czas na przegląd absolwentów tego programu.

56

Rynki

Antydolarowy ból głowy

Podczas sierpniowego szczytu w RPA przedstawiciele krajów BRICS debatować będą m.in. nad powołaniem wspólnej waluty, która miałaby zastąpić dolara we wzajemnych rozliczeniach. O pozbyciu się dolara z systemu rozliczeń myślą także mniejsze kraje. Dolarowy kryzys pęcznieje w oczach. I winduje ceny metali.

60

Rynki

Pieśń przyszłości

Peter Drucker stwierdził, że najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie. Dlatego zamiast zastanawiać się nad tym, jakie trendy technologiczne zdominują świat w nadchodzących miesiącach, znajdź narzędzia, które pomogą ci te trendy współtworzyć.

63

Wywiady

Żadna technologia nie zastąpi kontaktu między ludźmi

Promedica24 to lider usług opiekuńczych w Europie. Firma jako pierwsza w branży wprowadziła aplikacje przeznaczone dla seniorów oraz adresowane do osób, które się nimi opiekują.Technologie organizacji doceniono m.in. w prestiżowym konkursie Mobile Trends Awards 2022. O usługach Promedica24 rozmawiamy z Pauliną Milak, p.o. dyrektora Działu Rozwoju i Wsparcia Systemów Operacyjnych w Promedica24.

65

Rynki

Miliardy na innowacje i transformację przedsiębiorstw

Jeszcze do niedawna inwestowanie w innowacyjne rozwiązania było poza zasięgiem wielu przedsiębiorstw, głównie ze względu na przekonanie, że aby inwestować w innowacje, należy posiadać ogromne zaplecze kapitałowe. Dzisiaj nie tylko zmienia się podejście do innowacji, ale też zwiększa się dostęp do bezzwrotnych środków, które te innowacje mogą sfinansować.

66

Rynki

Czy warto wdrażać innowacje

Inperly to pierwsza na świecie aplikacja dla Microsoft Teams, która służy do potwierdzania tożsamości użytkowników oraz podpisywania dokumentów podpisem elektronicznym. O usłudze rozmawiamy z Tomaszem Goźlińskim, Head of Product w Billennium.

68

Rynki

Leasing w cyfrowych czasach

Leasing online to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale także korzystne dla klientów. Pozwala na podejmowanie szybkich i bezpiecznych decyzji biznesowych.

70

Raporty

Pokonać hydrę

Przykładem cyberataku z ostatnich miesięcy, który szczególnie mną wstrząsnął, był atak ransomware na Szpital Matki Polki w Łodzi. Przestępcy nie mają żadnych ograniczeń moralnych, gdy w grę wchodzą pieniądze – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.

75

Startupy

Zwinni jak motorówka. Jak zrobić pivot

Pivot to zmiana kierunku startupu – czasem radykalna, czasem mniej. Dawniej oznaczał, że coś ci w biznesie nie wyszło, dziś świadczy raczej o elastycznym podejściu do prowadzenia firmy.

78

Wywiady

Razem damy radę

Czy jest trudniej niż wcześniej? Często słyszymy, że tak, ale polskim przedsiębiorcom nie brakuje nowych pomysłów, które chętnie wspieramy – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. odpowiedzialna za Pion Bankowości Przedsiębiorstw.

83

Raporty

Konsument Nowej Generacji 2023

Polski konsument się zmienia. Jest coraz starszy, coraz bardziej wymagający i coraz sprawniej posługujący się technologiami mobilnymi. Czas na zmiany!

89

Raporty

Klient stawia na prostotę

Idealne płatności… nie powinny być zauważane przez klienta. – Jeśli płatności są barierą, klient po prostu nie wykona transakcji – mówi Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

90

Raporty

Biznes w parze z marketplacem

Właściciel firmy Rainbow Socks wciąż wspomina czasy, gdy szedł na pocztę z workiem paczek, aby wysłać zamówione produkty. Obecnie kolorowe skarpety, z flagowymi sushi socks na czele, sprzedawane są za pośrednictwem firmy Amazon w 80 krajach na całym świecie.

92

Wywiady

Bez zaufania nie ma sukcesu

W branży e-commerce sukces można osiągnąć tylko w jeden sposób – budując zaufanie kupujących – przekonują Aleksandra Borycka i Jakub Stefański z Amazon.pl.

97

Raporty

Jak wybrać prywatną opiekę medyczną dla pracowników

Prywatna opieka medyczna od lat cieszy się ogromną popularnością jako benefit pozapłacowy. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele ofert, wybór tej, która odpowie na potrzeby pracowników, nie jest łatwy. PZU Zdrowie radzi, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.

100

Raporty

Jak zarządzać firmą zróżnicowaną kulturowo

Zarządzanie różnorodnością kulturową w firmie do niedawna nie zaprzątało głowy większości polskim menedżerom. Jednak to już przeszłość – dziś pracownicy z innych krajów w naszych organizacjach to codzienność. Nie tylko dzięki dużej liczbie Ukraińców.