Wydanie 6/2023 (93) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 6/2023 (93)

Data publikacji: 31.05.2023

Supermoce. Narzędzia AI, które usprawnią (lub wywrócą do góry nogami) twój biznes

Niemal codziennie powstają setki – jeśli nie tysiące – nowych narzędzi AI. Rankingi dotyczące tych najlepszych zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Wybraliśmy dla was te, które mogą realnie wpłynąć na działalność waszego przedsiębiorstwa.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 6/2023 (93)

1

Edytorial

Maszyna kreatywności

U zarania dziejów panował chaos, a ludzie pozostawali w niewiedzy. Bogowie, zlitowawszy się nad tymi nagimi małpami, podnieśli rodzaj ludzki z niedoli, dając im prawa, przekazując wiedzę o tym, jak uprawiać ziemię, tworzyć sztukę, budować i się rozwijać. Ludzie miłowali bogów, a że uczyli się coraz więcej, to i coraz więcej wiedzieli.

10

W biznesie

Polak na wakacjach

Aż połowa Polek i Polaków nie planuje w tym roku żadnego urlopu w czasie wakacji – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie „My Company Polska”. Ci, którzy pojadą, będą w ich trakcie oglądali każdy grosz.

12

Pełny obraz

Inwestorzy jak wilki

RPP dobrze zrobiła, zostawiając stopy na obecnym poziomie, i nie ugięła się presji mediów. Zastanówcie się, co by się działo z polską gospodarką, gdyby stopy były na poziomie dwa razy wyższym?

21

Temat numeru

Głosy jak zapachy. Wywiad z twórcą Elevenlabs

Chcemy zbudować największy hub dźwiękowy w strefie audio. Zależy nam na prostocie i przejrzystości. Już w czerwcu zamierzamy wypuścić funkcjonalność, dzięki której stworzenie jakościowego, oryginalnego audiobooka zajmie dosłownie kilka kliknięć – deklaruje Mateusz Staniszewski, współzałożyciel ElevenLabs.

23

Temat numeru

Na początku było słowo

Zacznijmy od prostszych zadań copywriterskich. Writesonic to napędzane przez AI narzędzie do copywritingu, w kilka sekund generujące unikalne i angażujące treści marketingowe.

28

Temat numeru

Czy to koniec biznesu, jaki znaliśmy do tej pory?

Mnóstwo dobrych praktyk jest ponadczasowych, AI za to ułatwia ich wdrażanie – przekonuje Michał Sadowski, założyciel Brand24, entuzjasta nowych technologii. Jego youtube’owy film „9 narzędzi AI dla biznesu” szybko stał się hitem w biznesowych mediach społecznościowych.

30

Ludzie

Król Jaś Fasola

Polski foodtech It’s bean! założony przez dietetyczki Katarzynę Siczek i Paulinę Barros przywraca do kulinarnych łask nieco zapomnianą do niedawna polską fasolę. Produkowane z niej wegańskie jogurty okazały się hitem, łącząc walory smakowe i odżywcze.

33

Ludzie

Święty graal callcentre

Whisper to flagowy produkt kierowanej przez Michała Chodakowskiego firmy SBS. Oparta na sztucznej inteligencji technologia wprowadza rewolucję na rynku telemarketingu.

36

Ludzie

Startupy od zadań specjalnych: Najlepsze polskie HRTechy

HRtech staje się rynkiem coraz bardziej zróżnicowanym – rozwiązania polskich startupów nie tylko usprawniają procesy rekrutacyjne, ale również ułatwiają dbanie o rozwój pracownika. Branża ma przed sobą ogromne perspektywy.

45

Rynki

Zarobić na pielęgnacji

Produkty kosmetyczne polskich firm mają wzięcie na arenie międzynarodowej i stale są wprowadzane na zagraniczne rynki. Nowe marki powstają regularnie, trzeba jednak pamiętać, że nie za każdym hasłem „innowacja” stoi realna wartość.

48

Wywiady

Inwestycja w startup jest jak małżeństwo z zaplanowanym rozwodem

Inwestorzy niezmiennie szukają projektów rozwijanych przez silne i zmotywowane zespoły, najlepiej doświadczone w dziedzinie, w jakiej działają – o to ostatnie w Polsce trudno, bo wciąż nie rozwinęła się u nas pewnego rodzaju „kultura founderska” – przekonuje Marek Garniewski, prezes Orlen VC.

50

Rynki

Najpierw emerytura, potem wakacje

Jest źle, a nawet bardzo źle, ale może być dobrze. Emerytura z ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą za kilkanaście lat będzie niższa niż emerytura minimalna. Prywatna emerytura jest więc koniecznością. Jednak wymaga ona zgromadzenia fortuny porównywalnej z wygraną w lotka. Ale dobra wiadomość brzmi: jest to do zrobienia.

53

Aktualności

Jak zapobiegać wyczerpaniu?

Wypalenie, przemęczenie, brak energii – wszystko to wpływa na jakość i efektywność. Dlatego tak ważna jest kompleksowa dbałość o pracownika i jego potrzeby. Z MultiLife to znacznie łatwiejsze.

54

Patronaty

Jedyny taki program

Uznani founderzy, inwestorzy, przedsiębiorcy – 160 osób wzięło udział w InCredible Summit, czyli wydarzeniu zwieńczającym VI edycję programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka.

56

Rynki

Gdzie trzymać miliony, kiedy walą się banki

Zbudować jednorożca nie jest łatwo. Stracić miliony – już tak. Tysiące startupowców w ciągu kilku dni musiało zrobić przyspieszony kurs z zarządzania płynnością. Skutecznie?

76

Zarządzanie

Antyporadnik. Jak wypalić pracownika

Według najnowszych wytycznych WHO przyczyną wypalenia zawodowego są nie tyle błędy popełniane przez pracowników, co systemowe zaniedbania przedsiębiorstw. Mimo to wielu pracodawców zachowuje się tak, jakby ich ambicją było otrzymanie tytułu Wielkiego Wypalacza.

79

Raporty

Jak finansować rozwój za granicą

Nie ma rozwoju biznesu bez pieniędzy. Zwłaszcza za granicą. Propozycji, jak je dostać, jest mnóstwo. Sprawdzamy, co dla przedsiębiorców jest pułapką, a co kołem ratunkowym.

84

Wywiady

Dobre chęci nie wystarczą

– Cóż z tego, że perspektywy na biznes są dobre, jeśli brakuje środków na realizację inwestycji? W pokonaniu tej bariery może pomóc Fundusz Ekspansji Zagranicznej – przekonuje Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI.

86

Tylko u nas

Polskie Nagrody Różnorodności 2023

Polskie Nagrody Różnorodnosci (Polish Diversity Awards 2023) to jedyne w Polsce wyróżnienia dla firm, organizacji i osób, które w swojej działalności promują różnorodność, równość i inkluzywność zarówno wewnątrz organizacji, jak i w otoczeniu biznesowym. Redakcja „My Company Polska” ogłasza nominowanych do tego wyróżnienia.

89

Raporty

Logistyka stawia na kobiety

Pracę w magazynie logistycznym wiele osób postrzega wciąż jako zajęcie typowe dla mężczyzn. Tymczasem w jednostce FM Logistic w Głogowie aż 60 proc. zespołu stanowią kobiety. Jak firmie udało się dotrzeć do kandydatek i dlaczego zatrudnienie ich okazało się sukcesem – przede wszystkim biznesowym?

90

Raporty

Po co (i jak) mówić o osobach LGBT+ w firmie?

Aż 83 proc. pracowników LGBT+ musi ukrywać w miejscU pracy ważne aspekty dotyczące swego życia. Pracodawca może i powinien im pomóc wyjść z szafy. Tłumaczymy, jak i po co mówić o osobach nieheteronormatywnych w biznesie.

94

Raporty

Wielki wyścig po klienta

Po pandemicznych rekordach branża e-commerce dostała lekkiej zadyszki. Dlatego dziś wyścig nabiera tempa, ale warunki rajdu są coraz bardziej wymagające.

105

Finanse

Faktoring sprawdza się w trudnych czasach

Zatory płatnicze oraz obecna sytuacja gospodarcza sprzyjają rozwojowi rynku faktoringowego – uważa Marcin Lis, dyrektor Departamentu Faktoringu w BOŚ Banku.

106

Moja firma

Sukces kobiet w technologiach

Kobiety w polskiej branży IT stanowią ciągle mniejszość, ale zarabiają już właściwie tyle samo, co mężczyźni. Minimalna luka płacowa między płciami wyróżnia nas na tle innych państw i może stanowić powód do dumy.

109

Raporty

Rewolucja trwa!

– Przed rozpoczęciem kariery w branży IT należy szczerze spojrzeć na swoje umiejętności i na to, czy jesteśmy gotowi do ciężkiej pracy, ponieważ w wielu zawodach sukces to wypadkowa zarówno wartości, jakie sobą reprezentujemy, jak i wytrwałości w dążeniu do postawionego przed sobą celu – przekonuje Ewelina Furtak, Head of Marketing w Cloudware Polska.

110

Raporty

10 zielonych pomysłów na biznes

Zielony biznes jest dzisiaj w cenie. Cele ESG wymuszają na biznesie myślenie nie tylko o pieniądzach, ale też realizacji celów środowiskowych i klimatycznych. „My Company Polska” przygotował przegląd wyjątkowo oryginalnych działań w tej dziedzinie.