Wydanie 4/2023 (91) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 4/2023 (91)

Data publikacji: 31.03.2023

Szymon Sidor, GPT4: Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość

ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 4/2023 (91)

1

Edytorial

Apokalipsa spinaczy

Nick Bostrom, filozof i wybitny badacz sztucznej inteligencji i transhumanizmu, przedstawił groteskowo-apokaliptyczny scenariusz końca ludzkości.

18

Nowe technologie

Czy mamy nowego boga. Ile warte jest AI?

Już za dwa lata 10 największych firm rozwijających sztuczną inteligencję będzie razem wartych 1 bln dol. To jest największa rewolucja biznesowa ostatnich dziesięcioleci, a może i największy skok cywilizacyjny ludzkości. Lub też początek jej upadku.

20

Tylko u nas

Szymon Sidor, GPT4: Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość

ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.

34

Ludzie

Słuchawki niekoniecznie dla ludzi, czyli jak zarobić na psich uszach

Dwóch studentów z miasteczka Żary wymyśliło produkt, który sprzedaje się na całym świecie. Słuchawki wyciszające dla psów Safe Dogs Ears tylko z pozoru wyglądają na ekstrawagancję dla nawiedzonych właścicieli czworonogów. W rzeczywistości mogą ratować psie życie i zdrowie.

39

Raporty

Wielka układanka - co czeka polską energetykę

Ubiegły rok był dla energetyki czasem turbulencji i dużej niepewności. Ale po wielkiej burzy nadchodzi czas nowego rozdania. Sprawdzamy, jakie zmiany czekają polską energetykę w 2023 r.

45

Wywiady

Pokazaliśmy, że Polak potrafi!

Gdy na kartce rozpiszemy sobie rachunek zysków i strat, wyjdzie nam jednoznacznie, że instalacja fotowoltaiczna po prostu się opłaca – mówi Kamil Sankowski, członek zarządu spółki Polenergia Fotowoltaika.

48

Wywiady

Rynek fotowoltaiki w Polsce nadal będzie rósł

Fotowoltaika to wciąż najdogodniejsza forma inwestycji w odnawialne źródła energii – mówi Janusz Moroz, członek zarządu E.ON Polska S.A. ds. handlu.

52

Nowe technologie

Trendbook: Nowe technologie w 2023 r.

Z branżą technologiczną jest jak z modą – każdy sezon ma swoje trendy. Te technologiczne zostają z nami na dłużej i mają większy wpływ na rzeczywistość. Które nowe technologie są obecnie najgorętsze?

56

Wywiady

Być jak Spiderman

Dzięki AI małe i średnie przedsiębiorstwa zyskają narzędzia, o których do tej pory mogły jedynie pomarzyć i które były dostępne wyłącznie dla dużych firm o wysokich budżetach – mówi Michał Wrzesiński, prezes zarządu WeNet Group S.A.

58

Startupy

Gra o biznesowy tron. Najlepsze startupy gamingowe

O gamingu jeszcze do niedawna mówiło się jako o perle polskiej giełdy. Choć dziś nastroje są mniej entuzjastyczne, perła odzyskuje dawny blask. Duża w tym zasługa innowacyjnych spółek, które na gaming patrzą holistycznie.

62

Wywiady

Supermani naszych czasów

Lekarze już teraz są bohaterami, a kiedy w pełni nauczą się wykorzystywać nowinki technologiczne, staną się prawdziwymi supermanami – mówi Balazs Furjes, dyrektor EIT Health InnoStars.

86

Raporty

RMA, czyli proces zwrotów i reklamacji, a jakość e-biznesu

O sukcesie decydują detale. Wdrożenie platformy sprzedażowej to pierwszy i niezbędny krok do rozpoczęcia sprzedaży w e-commerce, ale też pierwsze schody. Dopiero teraz zaczyna się bowiem prawdziwe wyzwanie. Konsumenci coraz częściej realizują zakupy w sieci, ale też generują więcej zwrotów i reklamacji. Jak podnieść jakość swojego e-biznesu, dbając o proces zwrotów i reklamacji?

92

Raporty

Nieustraszone kobiety idą w biznesie po swoje

Przedsiębiorstwa dbające o równość płci w zarządzaniu osiągają o 25 proc. większe przychody. Niestety kobiety wciąż spotykają na ścieżkach swoich karier wiele barier. W znacznej mierze odpowiadają za nie tzw. ukryte stereotypy. Skąd się biorą i jak ograniczyć ich negatywne oddziaływania?

95

Raporty

Nie bądźmy grzeczne!

– Kiedyś, gdy zachęcano mnie do awansu, wątpiłam w siebie. Zmieniłam swoje podejście po przeczytaniu książki: „Grzeczne dziewczynki nie awansują”. Od tego czasu świadomie planuję karierę – mówi Hanna Ziarkowska zarządzająca centrum logistycznym Amazon w Sadach koło Poznania.

96

Raporty

Równość i inkluzywność jest o wszystkich i dla wszystkich

– Jeśli masz mózg, to masz też uprzedzenia. Przez fakt, że zdajesz sobie z tego sprawę i zaczynasz z nimi pracować, masz szansę podejmować lepsze decyzje biznesowe – mówi Katarzyna Zabratańska, menedżerka ds. równości i włączającej kultury organizacyjnej w Grupie Żabka.

98

Raporty

Od różnorodności i włączania nie ma odwrotu

„Jak stworzyć inkluzywną firmę” – na ten temat w trakcie debaty „My Company Polska” rozmawiali Małgorzata Skibińska, dyrektorka departamentu Personalnego Providenta; Agata Dziuba, Senior HR menedżerka w Amazon, i Dawid Wojtyczka, lider sieci pracowniczej Pride and Friends w State Street.

101

Raporty

Gwarantujemy równe szanse

Provident jest nie tylko liderem branży w kwestiach dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu, ale także wyznacza standardy w tej dziedzinie – mówi Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezeska zarządu Provident Polska.