Wydanie 4/2023 (91) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 4/2023 (91)

Data publikacji: 31.03.2023

Szymon Sidor, GPT4: Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość

ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 4/2023 (91)

1

Edytorial

Apokalipsa spinaczy

Nick Bostrom, filozof i wybitny badacz sztucznej inteligencji i transhumanizmu, przedstawił groteskowo-apokaliptyczny scenariusz końca ludzkości.

18

Nowe technologie

Czy mamy nowego boga. Ile warte jest AI?

Już za dwa lata 10 największych firm rozwijających sztuczną inteligencję będzie razem wartych 1 bln dol. To jest największa rewolucja biznesowa ostatnich dziesięcioleci, a może i największy skok cywilizacyjny ludzkości. Lub też początek jej upadku.

20

Tylko u nas

Szymon Sidor, GPT4: Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość

ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.

34

Ludzie

Słuchawki niekoniecznie dla ludzi, czyli jak zarobić na psich uszach

Dwóch studentów z miasteczka Żary wymyśliło produkt, który sprzedaje się na całym świecie. Słuchawki wyciszające dla psów Safe Dogs Ears tylko z pozoru wyglądają na ekstrawagancję dla nawiedzonych właścicieli czworonogów. W rzeczywistości mogą ratować psie życie i zdrowie.

39

Raporty

Wielka układanka - co czeka polską energetykę

Ubiegły rok był dla energetyki czasem turbulencji i dużej niepewności. Ale po wielkiej burzy nadchodzi czas nowego rozdania. Sprawdzamy, jakie zmiany czekają polską energetykę w 2023 r.

45

Wywiady

Pokazaliśmy, że Polak potrafi!

Gdy na kartce rozpiszemy sobie rachunek zysków i strat, wyjdzie nam jednoznacznie, że instalacja fotowoltaiczna po prostu się opłaca – mówi Kamil Sankowski, członek zarządu spółki Polenergia Fotowoltaika.

48

Wywiady

Rynek fotowoltaiki w Polsce nadal będzie rósł

Fotowoltaika to wciąż najdogodniejsza forma inwestycji w odnawialne źródła energii – mówi Janusz Moroz, członek zarządu E.ON Polska S.A. ds. handlu.

52

Nowe technologie

Trendbook: Nowe technologie w 2023 r.

Z branżą technologiczną jest jak z modą – każdy sezon ma swoje trendy. Te technologiczne zostają z nami na dłużej i mają większy wpływ na rzeczywistość. Które nowe technologie są obecnie najgorętsze?

56

Wywiady

Być jak Spiderman

Dzięki AI małe i średnie przedsiębiorstwa zyskają narzędzia, o których do tej pory mogły jedynie pomarzyć i które były dostępne wyłącznie dla dużych firm o wysokich budżetach – mówi Michał Wrzesiński, prezes zarządu WeNet Group S.A.

58

Startupy

Gra o biznesowy tron. Najlepsze startupy gamingowe

O gamingu jeszcze do niedawna mówiło się jako o perle polskiej giełdy. Choć dziś nastroje są mniej entuzjastyczne, perła odzyskuje dawny blask. Duża w tym zasługa innowacyjnych spółek, które na gaming patrzą holistycznie.

62

Wywiady

Supermani naszych czasów

Lekarze już teraz są bohaterami, a kiedy w pełni nauczą się wykorzystywać nowinki technologiczne, staną się prawdziwymi supermanami – mówi Balazs Furjes, dyrektor EIT Health InnoStars.

77

Wywiady

Kij czy marchewka? Praca hybrydowa nadchodzi, ale jak ją zorganizować?

Firmy znów chcą pracowników „na miejscu”. Ci niekoniecznie się na to zgadzają. Praca hybrydowa nie zawsze jest możliwa. Michał Kwinta, City Lead Poland w Mindspace, twierdzi, że zamiast ich przymuszać do pracy w biurze, można po prostu stworzyć miejsce, do którego będą chcieli przychodzić.

86

Raporty

RMA, czyli proces zwrotów i reklamacji, a jakość e-biznesu

O sukcesie decydują detale. Wdrożenie platformy sprzedażowej to pierwszy i niezbędny krok do rozpoczęcia sprzedaży w e-commerce, ale też pierwsze schody. Dopiero teraz zaczyna się bowiem prawdziwe wyzwanie. Konsumenci coraz częściej realizują zakupy w sieci, ale też generują więcej zwrotów i reklamacji. Jak podnieść jakość swojego e-biznesu, dbając o proces zwrotów i reklamacji?

88

Raporty

Go mobile!

Płatności mobilne zaczynają dominować nie tylko na rynku e-commerce, ale także w tradycyjnych punktach sprzedaży. Do rewolucji trzeba się jak najszybciej dopasować, by na niej skorzystać.

92

Raporty

Nieustraszone kobiety idą w biznesie po swoje

Przedsiębiorstwa dbające o równość płci w zarządzaniu osiągają o 25 proc. większe przychody. Niestety kobiety wciąż spotykają na ścieżkach swoich karier wiele barier. W znacznej mierze odpowiadają za nie tzw. ukryte stereotypy. Skąd się biorą i jak ograniczyć ich negatywne oddziaływania?

95

Raporty

Nie bądźmy grzeczne!

– Kiedyś, gdy zachęcano mnie do awansu, wątpiłam w siebie. Zmieniłam swoje podejście po przeczytaniu książki: „Grzeczne dziewczynki nie awansują”. Od tego czasu świadomie planuję karierę – mówi Hanna Ziarkowska zarządzająca centrum logistycznym Amazon w Sadach koło Poznania.

96

Raporty

Równość i inkluzywność jest o wszystkich i dla wszystkich

– Jeśli masz mózg, to masz też uprzedzenia. Przez fakt, że zdajesz sobie z tego sprawę i zaczynasz z nimi pracować, masz szansę podejmować lepsze decyzje biznesowe – mówi Katarzyna Zabratańska, menedżerka ds. równości i włączającej kultury organizacyjnej w Grupie Żabka.

98

Raporty

Od różnorodności i włączania nie ma odwrotu

„Jak stworzyć inkluzywną firmę” – na ten temat w trakcie debaty „My Company Polska” rozmawiali Małgorzata Skibińska, dyrektorka departamentu Personalnego Providenta; Agata Dziuba, Senior HR menedżerka w Amazon, i Dawid Wojtyczka, lider sieci pracowniczej Pride and Friends w State Street.