Wydanie 5/2023 (92) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2023 (92)

Data publikacji: 28.04.2023

Koniec imprezy

Czeka nas korekta wycen, kryzys, a w przypadku najmłodszych startupów fala upadłości – przekonują Ewa Chronowska, Daniel Świątkowski i Adam Niewiński, jedni z czołowych polskich inwestorów. W rozmowie z „My Company Polska” radzą, jak przetrwać, czego dziś szukają fundusze oraz jakich błędów nie popełniać.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 5/2023 (92)

103

Raporty

Ekspansja zagraniczna 2023 - nowe otwarcie

Czas na ekspansję! Czasy są trudne, ale właśnie dlatego odważne decyzje powinny zaprocentować. Duże firmy to wiedzą i zaczynają mocno wchodzić na zagraniczne rynki. Mniejsze powinnY iść za ich przykładem. Tylko jak zrobić ten pierwszy krok?

107

Raporty

Nowatorskie wsparcie eksportu

Zaczynać przygodę z eksportem od rynków egzotycznych? To możliwe z wykorzystaniem rozwiązania Shop in Poland oferowanym przez KUKE.

109

Rynki

Rozwój połączeń międzynarodowych dzięki akwizycjom i inwestycjom

Mimo że 2022 r. był trudny i naznaczony wieloma wyzwaniami, Grupa Raben zakończyła go z imponującym wynikiem: przychody na poziomie ponad 2 mld euro, liczba linii międzynarodowych wzrosła o 10 proc., zaś miesięczny wolumen przewozów osiągnął niemal ćwierć miliona przesyłek. Firma wciąż nie zwalnia tempa. Nadal stawia na rozbudowę i reorganizację swojej sieci drobnicowej w Europie.

110

Rynki

Czas wyruszyć w świat

O szansach i wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami, którzy chcą rozwijać swój biznes na światowych rynkach, rozmawiamy z Adrianem Malinowskim, dyrektorem ds. rozwoju współpracy międzynarodowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

112

Raporty

Zdalnie znaczy lepiej

Nowe prawo? Nowe narzędzia HR! Jak usprawnić pracę zdalną i jak utrzymać work–life balance, opowiada Joanna Walentek z firmy Soneta.

116

Marka Godna Zaufania

3 wyzwania zrównoważonego rozwoju

Dobra strategia społecznej odpowiedzialności biznesu buduje wizerunek firmy. Jakie wyzwania trzeba koniecznie podjąć, by sprostać wymaganiom rynku, i o czym pamiętać, budując własne działania, podpowiada Paweł Patkowski, dyrektor Marki i Komunikacji Marketingowej Orange Polska.

120

Zielona transformacja

Dane są sercem ESG

– ESG to całościowa odpowiedź na zachodzące zmiany w świecie, także dotyczące wartości, jakie wyznajemy – mówi Paweł Dudojc, ekspert w zakresie ESG oraz Governance Risk and Compliance w kancelarii DWF.

122

Raporty

Zielone inwestycje z Millennium Leasing

Preferencyjny leasing maszyn i urządzeń ekologicznych to na polskim rynku całkowita nowość. Na taką zieloną ofertę zdecydował się Millennium Leasing. – To naturalna konsekwencja naszych działań na rzecz środowiska, które prowadzimy od lat – mówi Marcin Modliborek kierujący Wydziałem Zarządzania Produktami w Millennium Leasing.

124

Moja firma

Zielona rewolucja w logistyce

Branża logistyczna ma coraz bardziej zielone oblicze. Inwestując w ekologiczne technologie, zmniejsza ona obciążenie środowiska, a jednocześnie zapewnia sobie sukces biznesowy.

126

Moja firma

Stop hate for profit!

Zszargana reputacja marki, niższa sprzedaż, trudności z pozyskaniem inwestorów… Hejt działa jak kula śnieżna. Walka z nim nie jest łatwa i wymaga znalezienia odpowiedniego środka obrony. Od czasów rzymskich obowiązuje jednak zasada: Qui tacet consentire videtur, a więc „milczenie uważa się za oznakę zgody!”.

131

Fajrant

Smutne wesołe miasteczko

Mickey Mouse, Kaczor Donald oraz Goofy właśnie stali się wolontariuszami w sztabie wyborczym gubernatora Florydy Rona DeSantisa – nazywanego nowym, lepszym i młodszym Trumpem – który ma całkiem realne szanse zostać 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

136

Fajrant

Krokodyl na korcie

Wyniki w sporcie to jedno. Stworzenie własnej marki osobistej to drugie, zwykle trudniejsze zadanie. Czasem udaje się to nawet po przegranej na korcie. Którym tenisistom to się udało?

140

Fajrant

Dyskretny urok sedanów

Dostojne, eleganckie, nadające nawet tańszym autom limuzynowego sznytu. Czy zniknęły na dobre? Jaki wybór mają dziś miłośnicy sedanów?

143

Fajrant

Sprytna podmiana

W Wielkiej Brytanii ruszył program „Swap to stop”. W ramach szeroko zakrojonego pakietu środków Brytyjczycy otrzymają zachęty finansowe i wsparcie behawioralne, by zamienić tradycyjne papierosy na e-papierosy, a w konsekwencji – by rzucić palenie.

144

Fajrant

Giełda filmów wartościowych. Biurokracja

„Pracujemy za dwóch, a bawimy się za trzech” – to zawołanie stanowiło motto kultowego amerykańskiego serialu „The Office”. W 2020 r. – jak obliczyli skrupulatni statystycy – widzowie na całym świecie poświęcili na jego oglądanie aż 57,1 mld minut!

146

Fajrant

W maju do boju!

W maju polecamy najmodniejsze spodnie sezonu – cargo zwane bojówkami, najmodniejsze okulary sezonu – te sportowe, a także wygodny i świetnie zaprojektowany fotel Swawole do salonu i na taras. A dokąd pojedziemy? Do Krakowa, odwiedzić Techies – resto-bar, ulubione miejsce geeków z branży IT.

151

Wywiady

Poza biznesem. Dorota Dardzińska

Współzałożony przez nią IQ Biozoom rozwija m.in. technologię do nieinwazyjnego oznaczania glukozy ze śliny. Choć przedsiębiorczyni studiowała na kierunku zdecydowanie humanistycznym, świetnie odnajduje się w naukach ścisłych.

152

Fajrant

Rozmowy nierozpoczęte

Dawno temu przeprowadzałem mnóstwo wywiadów z politykami. Jedną z bardziej pamiętnych rozmów była ta z Leszkiem Moczulskim, twórcą Konfederacji Polski Niepodległej. Moczu, jak wielu wodzów w historii, uwielbiał gadać, uwielbiał swój głos i uwielbiał słuchać – ale siebie.