Wydanie 5/2022 (80) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2022 (80)

Data publikacji: 29.04.2022

Ta maszyna miała nie powstać

– Spółki skarbu państwa produkujące sprzęt dla wojska czy policji powinny być zobligowane do inwestowania w startupy. Tylko tak możemy zbudować przewagi. My dziś jesteśmy już w światowej czołówce w branży dronowej – mówią Artur i Małgorzata Książkowie, założyciele startupu Prometheus.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 5/2022 (80)

1

Edytorial

Zmiana zawsze jest możliwa

Nie zdajecie sobie sprawy, ile produktów, które używacie na co dzień jest efektem wojny i zbrojeń. Spójrzmy – wyrywkowo – na ostatnie 100 lat.

12

Pełny obraz

Kwadratura koła. Pełny obraz Kuczyńskiego

Tak duże podwyżki stóp procentowych paradoksalnie mogą napędzać oczekiwania inflacyjne. Polacy mogą pomyśleć, że skoro RPP tak ostro działa, to wie coś więcej i oczekuje inflacji dużo wyższej niż marcowe 10,9 proc. A skoro tak, to trzeba pędzić do pracodawcy po podwyżkę.

18

Wywiady

Ta maszyna miała nie powstać

– Spółki skarbu państwa produkujące sprzęt dla wojska czy policji powinny być zobligowane do inwestowania w startupy. Tylko tak możemy zbudować przewagi. My dziś jesteśmy już w światowej czołówce w branży dronowej – mówią Artur i Małgorzata Książkowie, założyciele startupu Prometheus.

24

Ludzie

Bohaterskie firmy w obliczu bezradności

Nawigacja GPS, aplikacje pogodowe, mikrofale, kamery cyfrowe, teflon, internet. W wojskowych laboratoriach zrodziła się masa wynalazków, które służą nam dziś w „cywilnym” życiu. Armia jest matką innowacyjności. Ale nie w Polsce.

27

Wywiady

Graj i rządź. Wywiad z Jackiem Bartosiakiem

Chcemy dostarczyć ciekawą grę, która będzie oparta na wiedzy o geopolityce. W oderwaniu od jakichkolwiek sztywnych agend. Będzie w niej wszystko: wojny walutowe, sankcje, problemy z rozliczaniem się za ropę naftową, konflikty kinetyczne – zapowiada dr Jacek Bartosiak, prezes spółki Play of Battle.

29

Rynki

Przybyły startupy pod okienko

Na Zachodzie inwestycje w startupy zbrojeniowe idą w miliardy. Część z nich szybko staje się jednorożcami. Czemu nie robimy tego w Polsce?

32

Ludzie

Na brzydotę się nie zgadzam

Studiował w Polsce i w Niemczech, pracował w Londynie u Normana Fostera, giganta współczesnej architektury. Zaprojektowany przez niego dizajnerski dom zainspirowany małopolską architekturą drewnianą wygrał międzynarodowy konkurs na najlepszą rezydencję świata.

36

Ludzie

Śpię spokojnie, bo robię coś z sensem

Jan Potworowski dzięki tworzonym przez siebie aplikacjom ułatwia życie wielu osobom. Jego najnowszy produkt – aplikacja Terapia Bezsenności – nie tylko pomaga poradzić sobie z kłopotami ze snem, ale także jest jednym z pierwszych w Polsce rozwiązań w intensywnie rozwijającym się sektorze terapii cyfrowych.

38

Ludzie

Apetyt na sukces

Technolożka żywienia dr Ewa Trzetrzelewska-Lalik wraz ze swoją przyjaciółką Anetą Radłowską-Działo stworzyła innowacyjne białkowe lody roślinne, które są nie tylko smacznym deserem, ale też idealną odżywką po sportowym treningu.

41

Rynki

Rzucić wszystko i założyć startup

Mają ustabilizowaną sytuację życiową i pozycję na rynku. A mimo to postanawiają zaryzykować i stworzyć biznes od zera. Na świecie startupowcy w wieku 50+ nikogo już nie dziwią. W Polsce są ciągle rzadkością. Jednak ci, którzy się na to zdecydowali, zapewniają, że była to najlepsza decyzja w ich karierze.

46

Wywiady

Biznes nie boi się wieku

Moja generacja żyła w wyjątkowo szybko zmieniającym się świecie. Jesteśmy najbardziej elastycznym pokoleniem w historii. Dzięki temu ciężko nas czymś zaskoczyć, także w biznesie – mówi Katarzyna Łakińska, założycielka Flexi.pl, portalu z ofertami pracy dla osób 50 plus.

50

Wywiady

Wiek to pieniądz!

– Gdyby Polki i Polacy w wieku 60+ utworzyli swoje państwo, miałoby ono więcej mieszkańców niż jedna trzecia krajów Unii Europejskiej. To ogromny rynek, którego często nie dostrzegamy – mówi Marzena Rudnicka, prezeska Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

54

Ludzie

5 powodów, by nie dyskryminować ze względu na wiek

Budowanie zespołów złożonych z osób w różnym wieku to jeden z najsilniejszych trendów zarządzania, które powoli, choć coraz silniej wchodzą do polskich firm. Przedstawiamy pięć udowodnionych naukowo argumentów, że to się opłaca.

56

Rynki

Konsument na wojnie

Z reguły bojkoty są mało skuteczne. Ten w przypadku Rosji jest inny. Dane o płatnościach kartami pokazują, że sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają mniejszą dynamikę obrotów niż konkurencja.

61

Aktualności

Jak cię piszą, tak cię widzą, czyli jak dbać o wizerunek marki z Becorrect

Stare przysłowie mówi, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Jest to niezwykle aktualne w przypadku języka, którym posługują się pracownicy w twojej firmie. Literówki, błędy gramatyczne i interpunkcyjne wpływają negatywnie na postrzeganie marki przez klientów i kontrahentów. Sprawdźmy, jak nieprofesjonalna komunikacja może wpłynąć na postrzeganie marki i jak ją chronić.

61

Startupy

Oj, dane dane. Najlepsze startupy big data

Ilość danych stale rośnie. Według niektórych wyliczeń w zeszłym roku po świecie krążyły 44 bln GB danych, a do sporej ich części dostęp był utrudniony. Analiza ogromnych zbiorów danych umożliwia wprowadzenie wielu usprawnień biznesowych, co jest niezwykle istotne w kontekście planowania długofalowych działań firmy.

66

Wywiady

Jak chronić dane

– Świadomość dotycząca znaczenia danych z pewnością wzrasta w polskich firmach – dane są dzisiaj postrzegane jako klucz do sukcesu organizacji. Natomiast znaczącej poprawy wymaga wdrożenie efektywnych systemów do zarządzania big data – uważa Justyna Wilczyńska-Baraniak, adwokat, lider Zespołu Prawa Własności Intelektualnej, Technologii i Danych Osobowych, kancelaria EY Law.

71

Zielona transformacja

Zielone Strony Biznesu. Dobre wiatry dla Bałtyku

Ze względu na doskonałe warunki rozwoju morskich farm wiatrowych Bałtyk stał się dziś miejscem rywalizacji największych światowych firm energetycznych. Najważniejsze polskie koncerny chcą wziąć w tej batalii udział. Jest się o co bić, tym bardziej że wojna w Ukrainie może dodatkowo przyspieszyć ekspansję morskiej energetyki w naszej części świata.

76

Rynki

Strategia karalucha

Preppersi szykując się na koniec świata, robią zapasy, szykują schronienie. A co robią inwestorzy? Tworzą survivalowy portfel. Oto jeden prosty przepis.

84

Raporty

Zrób sobie supermarket 

Nie widzę możliwości, by przedsiębiorca, który otworzy z nami supermarket, nie zarabiał – mówi Wojciech Sypień, dyrektor supermarketów franczyzowych Carrefour Polska.

86

Moja firma

Najlepsze sposoby na utrzymanie klientów

Chcesz sprzedać więcej, z większą marżą i zyskać jeszcze ambasadora swojej marki. Zadbaj o odpowiednią retencję klientów. Klient powracający jest lepszy, tańszy i pomaga tworzyć twój pozytywny wizerunek.

89

Moja firma

eCommerce otwiera się na sztuczną inteligencję

W świadomości biznesowej jasne jest, że utrzymanie dotychczasowych klientów opłaca się bardziej, niż pozyskanie nowych. Dziś najlepszym narzędziem do podnoszenia satysfakcji i lojalizacji konsumentów jest to, co działa szybko, sprawnie i daje im wrażenie wyjątkowej personalizacji. Bo to właśnie personalizacja, według badań, stanowi kluczowe kryterium zadowolenia z zakupów. Jak ją osiągnąć? Odpowiedzią jest sztuczna inteligencja.

94

Raporty

Smart-Billing, czyli skuteczny sposób na tańszy prąd w dobie Net-Billingu

Ceny energii nie przestają rosnąć. O tym, że inwestycja w prąd z OZE i firmową instalację fotowoltaiczną to wciąż bardzo dobry pomysł, nie trzeba już przekonywać polskich przedsiębiorców. Pomimo wprowadzenia 1 kwietnia nowego systemu rozliczeń, prąd ze słońca to wciąż najtańsze źródło energii elektrycznej, choć już nie tak atrakcyjne. Na szczęście dzięki Smart-Billingowi, systemowi rozliczeń oferowanemu przez firmę Energynat, nawet w dobie Net-Billingu prosumenci B2B wciąż mogą rozliczać się na preferencyjnych zasadach.

95

Raporty

Nowe reguły gry w fotowoltaice

Jeśli do tej pory nie zamontowałeś instalacji fotowoltaicznej w swojej firmie, nie możesz liczyć na preferencyjne warunki rozliczeniowe. Nie oznacza to, że inwestycja nie jest opłacalna.

97

Raporty

Biznes niezależny energetycznie

Dynamiczny wzrost cen energii, który w ostatnim czasie dotkliwie zwiększa koszty działalności każdej firmy, skłania przedsiębiorców do szukania alternatywnych, tańszych źródeł energii. Jednym z nich jest instalacja fotowoltaiczna umożliwiająca wytwarzanie energii ze słońca.