Wydanie 6/2022 (81) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 6/2022 (81)

Data publikacji: 31.05.2022

Laboratorium, a nie pole

Bez traktorów i maszyn w jednej hali produkują tyle roślin, ile tradycyjni rolnicy na kilkuhektarowych polach. Michał Goławski i Kuba Szlachtowski z Sie.Jemy to urban farmerzy, którzy zmieniają rolnictwo. Zapowiadają, że rewolucja jest przed nami.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 6/2022 (81)

1

Edytorial

Umowa to też partnerstwo

Czym jest dziś umowa społeczna? Klasyczna definicja, którą przywołać można z pism Jeana-Jacquesa Rousseau (ale i wcześniej z Hobbesa i Locke’a), mówi, że to umowa zawierana między suwerenem a ludem polegająca na realizowaniu „woli ogółu”. Celem zawarcia umowy społecznej jest według Rousseau „ochrona wolności i wzmożenie sił każdej jednostki”, środkiem zaś „zupełne oddanie się każdego członka ze wszystkimi jego uprawnieniami całej społeczności”.

12

Pełny obraz

Co rośnie, musi w końcu spaść

Likwidacja WIBOR-u pewnie dziś da kredytobiorcom kilkaset złotych oszczędności. W przyszłości jednak może się obrócić przeciwko nim i sprawić, że kredyty będą droższe.

14

Ekonomia jutra

Marki zmienią świat na lepsze. Wywiad z Michałem Raszką

– Wojna w Ukrainie pokazuje, że kupując albo bojkotując konkretne produkty, opowiadamy się po stronie dobra albo zła. Nasz portfel staje się ważnym narzędziem politycznym – mówi Michał Raszka, ekspert od marketingu, dyrektor komunikacji i strategii w Grupie PRC Holding, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie.

18

Ludzie

Laboratorium, a nie pole

Bez traktorów i maszyn w jednej hali produkują tyle roślin, ile tradycyjni rolnicy na kilkuhektarowych polach. Michał Goławski i Kuba Szlachtowski z Sie.Jemy to urban farmerzy, którzy zmieniają rolnictwo. Zapowiadają, że rewolucja jest przed nami.

28

Ludzie

Kieszonkowa łazienka dla świata

Gdy Zdzisław Iwanejko wraz z nastoletnimi córką i synem tworzył startup WaSH Innovation, postawił sobie dwa cele: nauczyć swe dzieci biznesu i rozwiązać globalny problem braku wody. Po pięciu latach jest na dobrej drodze, by osiągnąć jedno i drugie.

31

Ludzie

Produkty dla zwierząt testujemy na sobie

Szampon dla Pimpusia, mgiełka dla Lejdusi. Ewa Juszczak i Wanda Żulik postawiły na naturalne i wegańskie kosmetyki dla zwierząt. O sobie mówią, że są jak Serce i Rozum, a czasem wręcz jak małżeństwo oparte na przeciwieństwach. Ten model biznesowo się im sprawdza.

36

Ludzie

Sukces w mgnieniu oka

Daniel Jarząb, współtwórca PayEye, od dziecka wiedział, że będzie przedsiębiorcą. Nie wiedział jednak, że przyjdzie mu zrewolucjonizować rynek usług płatniczych na świecie. Jego fintech umożliwia płacenie bez gotówki, karty czy telefonu – wystarczy rzut oka.

39

Rynki

6 ciekawych pomysłów na wakacyjny biznes

Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy tylko po nie sięgnąć – oczywiście zakładając biznes. Aby było niebanalnie, poszukaliśmy kilka nietypowych pomysłów do wykorzystania w ciągu nadciągających wakacji.

46

Wywiady

CEO nie robi tego, co lubi. Wywiad z Różą Szafranek

– Praca CEO to nieustanne robienie nowych rzeczy i nauka. Wielu CEO zajmuje się tym, co lubi robić, wybiera sobie te działania, które są im najbliższe w sensie zainteresowania czy ekspertyzy. To błąd – przekonuje Róża Szafranek, CEO HR Hints i mentorka InCredibles.

48

Rynki

Giełdowy brydż, warcaby oraz wilki i owce

Wzrost inflacji, kosztów odsetkowych, przerwane łańcuchy dostaw, spadek nowych zamówień – sygnałów zapowiadających spowolnienie nie brakuje. Jak przygotować się do bessy?

55

Marka Godna Zaufania

Marka Godna Zaufania. Pewność w niepewnych czasach

Ufam ci – to bardzo osobista deklaracja. W czasach pełnych niepewności związanych z pandemią, konfliktem w Ukrainie, trudną sytuacją gospodarczą nabiera ona jeszcze większego znaczenia. Polskie firmy każdego dnia starają się zasłużyć na tytuł Marki Godnej Zaufania. Oto lista tych, którym polscy przedsiębiorcy ufają najbardziej.

72

Wywiady

Zdalnie, hybrydowo, w firmie

Warto zrobić nowe otwarcie i zapytać pracowników: Jakie środowisko pracy będzie dla was najbardziej motywujące? – uważa dr Kaja Prystupa-Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego.

76

Raporty

Wyścig po technologie

Kolejne firmy chwalą się nowinkami technicznymi, które mają rozszerzać zakres dostępnych płatności mobilnych. Czy klienci rzeczywiście tego potrzebują?

84

Moja firma

Podaruj im trochę akcji

Jak zwiększyć zaangażowanie pracownika? Zamiast podwyżki daj mu opcje na akcje. To standard na Zachodzie. W Polsce coraz więcej firm szuka pomysłu, jak to zrobić.

87

Raporty

Raport Ekspansja zagraniczna. Polski biznes chce podbijać świat

Pandemia nie zmniejszyła apetytu polskiego biznesu na inwestowanie za granicą. Przeciwnie – zainteresowanie ekspansją kapitałową jest dziś nawet wyższe niż dwa lata temu. Zmieniają się jednak państwa, w których chcemy robić biznesy, a także skala i charakter inwestycji.

92

Wywiady

Biznes bez granic. Wywiad z Piotrem Kubą

– Bezpośrednie inwestycje zagraniczne to dla wielu firm kolejny krok rozwojowy. Bez wyjścia poza granice nie mogłyby dalej rosnąć – mówi Piotr Kuba, członek zarządu PFR TFI.

93

Raporty

Raport Różnorodność. Biznes w kolorach tęczy

Czerwiec to tradycyjnie miesiąc dumy, w którym wiele osób wyraża wsparcie dla praw osób LGBT+. Coraz częściej robi to też biznes. W tym roku w warszawskiej Paradzie Równości pójdą grupy pracownicze z co najmniej 20 korporacji. Dlaczego opłaca się być firmą wspierającą różnorodność? I w jaki sposób to robić?

97

Raporty

Raport Różnorodność. Nieruchomości równych szans

Miejsca ciszy służące modlitwie, medytacji lub refleksji, przestrzenie przyjazne mamom, strefy neutralne płciowo czy zastosowanie odpowiedniego oświetlenia i ławek do odpoczynku – brzmi jak idealny pomysł na relaks po godzinach? Nie. To rozwiązania niezbędne do zastosowania przez firmy chcące działać zgodnie z ideą wspierania różnorodności w miejscu pracy. Może w tym pomóc autorski model oceny przestrzeni DIB opracowany przez JLL.

99

Wywiady

Homofobia w biznesie nosi białe rękawiczki

– Firma, która jest otwarta na różnorodność, ściąga lepszych specjalistów, a tym samym osiąga lepsze rezultaty biznesowe i tworzy przewagę konkurencyjną – mówi Grzegorz Miecznikowski, specjalista od marketingu inkluzywnego.

100

Moja firma

Miliony w trzy minuty

Popadają w szczegóły, mówią nieskładnie, uważają, że sprawę załatwi prezentacja z kilkudziesięcioma slajdami. To typowe błędy startupowców, którzy szukają inwestora. Jak mówić o swoim pomyśle biznesowym, by do niego przekonać.

104

Marka Godna Zaufania

Ryzyko sportowe

Klient naszym kibicem, kibic naszym klientem. Jak umiejętnie korzystać z wachlarza możliwości, jakie daje firmom marketing sportowy?

110

Drive

Auto na własność? To już przeżytek

Choć kupno nowego samochodu może dać mnóstwo frajdy, szczególnie wybór wyposażenia, silnika czy koloru lakieru, to w dzisiejszych czasach jest to także ogromny wydatek. Ceny samochodów poszybowały w górę, ale na szczęście jest na to sposób w postaci finansowania bez angażowania gotówki.

113

Moja firma

Dynamicznie rośnie świadomość ekologiczna firm

Z najnowszego badania Leasing Index przeprowadzonego przez Santander Leasing widać znaczący wzrost zainteresowania firm ochroną środowiska w porównaniu z danymi z 2019 r. Już 69 proc. małych firm deklaruje, że przy prowadzeniu firmy kieruje się troską o ochronę środowiska (o 18 pkt proc. więcej niż trzy lata temu).

114

Moja firma

Różnorodność pomysłów i ludzi – to napędza sukces

Dorota Rzążewska jest wspólniczką zarządzającą kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi oraz fundatorką fundacji JWP Pomysł Patent Zysk. Z okazji okrągłego jubileuszu obu organizacji rozmawiamy o tym, w jaki sposób ich działania wpłynęły na otaczający nas świat.

116

Moja firma

Ukraiński front podatkowy

Swoje wsparcie i realną pomoc – w najróżniejszych formach – okazują Ukrainie tysiące polskich przedsiębiorców, także ci najmniejsi, działając jako jednoosobowe firmy. Oto, na jakie dotacje i ulgi podatkowe mogą liczyć.

118

Felietony

Szósty z braci Marx

Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się bracia Marx, ale później wszystko powróciło do punktu wyjścia, bo wymyślono Polski Ład.