Na brzydotę się nie zgadzam

Bogusław Bernaś
Bogusław Bernaś, fot. mat. prasowe
Studiował w Polsce i w Niemczech, pracował w Londynie u Normana Fostera, giganta współczesnej architektury. Zaprojektowany przez niego dizajnerski dom zainspirowany małopolską architekturą drewnianą wygrał międzynarodowy konkurs na najlepszą rezydencję świata.

Z tekstu dowiesz się: 

  • Jak się projektuje najlepszą rezydencję świata
  • Czy można połączyć piękno i użytkowość

Cały artykuł znajdziesz w miesięczniku My Company Polska lub po zalogowaniu z aktywnym dostępem do wszystkich treści na portalu mycompanypolska.pl

 

W 2014 r., zaledwie pięć lat po założeniu własnej pracowni, Bogusław Barnaś, właściciel BxB Studio, został zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata przez Wallpaper, najsławniejsze lifestylowe wydawnictwo świata poświęcone dizajnowi i architekturze. Przez kolejne lata półki BxB Studio zapełniały się nowymi polskimi i zagranicznymi wyróżnieniami. Najnowsze tytuły, jakie Barnaś dodał do swojej kolekcji, to German Design Award 2022 Special, The European Property Award oraz miano autora najlepszego domu świata, które w 2021 r. przypadło mu w konkursie Global Design Architecture Awards – Rethinking the Future. Trzy ostanie nagrody zdobył za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej. To dizajnerski dom wykończony starzejącym się drewnem na wzór historycznych domów podcieniowych. Tworząc go, Barnaś inspirował się historyczną zabudową podkrakowskiej Lanckorony. 

Zakorzeniony w polskości

Gdy rozmawiamy, właściciel BxB Studio siedzi przed wielkim monitorem w swojej niewielkiej krakowskiej pracowni. Architektura to dla niego pasja i misja zarazem. – Chcę tworzyć dobrą architekturę. Poszukuję  stylu, który wypromowałby naszą architekturę na świecie. Dla mnie oznacza to włączanie do projektów pierwiastków zakorzenionych w polskiej tradycji, kulturze i specyfice narodowej. Nie lubię zapożyczeń ani importowanych wzorów. W mojej pracy staram się kreować i zawsze szukam wątków lokalnych – opowiada.

Ostatnio głowę i dużo czasu zajmuje mu projekt rezydencji na Woli Justowskiej w Krakowie. Inwestor jasno stwierdził, że ma już kilka domów autorstwa znanych polskich architektów, więc nie potrzebuje kolejnego. Chyba że Barnaś zaprojektuje taki, który przejdzie do annałów architektury. Takie wyzwania nie zdarzają się co dzień. Nic dziwnego, że właściciel BxB Studio podjął rękawicę. Kto by nie chciał zapisać się w historii?

Zebrali się w studiu i wymyślili: zróbmy taki dom, do którego chciałby się przeprowadzić smok wawelski. – To podziałało na wyobraźnię, więc zaraz pojawiły się wariacje wokół smoka, smoczej jamy, korony, Wawelu – ujawnia. Pojedyncze pomysły, myśli i odręczne szkice stopniowo przeradzały się w architektoniczne formy i detale. Zanim nabrały ostatecznego kształtu, ewoluowały i wzajemnie się modyfikowały. Po kilku miesiącach twórczych zmagań Barnaś wcisnął na klawiaturze ENTER. Koncepcja była gotowa. 

Na kolejnych zrzutach z ekranu pokazuje mi, jak powstawało wejście do domu inspirowane grotą, wjazd od dołu, niemal prosto z bramy, i prowadzący między paprociami i kosodrzewiną szlak z garażu do drzwi domu. – Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musieliśmy prowadzić drogi przez działkę, a cały teren mogliśmy wysadzić zielenią. Z garażu schody prowadzą w górę, przez zadaszony leśny ogród, aż do portalu wejściowego. Zaprojektowaliśmy go na miarę XXI w., ale inspiracje czerpaliśmy z portalu prowadzącego na Wawel. Budowlę wieńczy – jak to w Krakowie – zielony dach, tyle że nie z patynowanej miedzi, ale z łąki. Na niej ulokowaliśmy basen, a nad nim „lewitujący” taras, z którego roztacza się widok na dachy, kopuły i wieże dawnej stolicy Polski – zdradza, pokazując mi na wielkim ekranie komputera kolejne fazy powstawania projektu. Teraz zaczynają projekt budowlany.

Barnaś uważa, że architektura...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2022 (80)

Więcej możesz przeczytać w 5/2022 (80) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ