Wydanie 5/2022 (80) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2022 (80)

Data publikacji: 29.04.2022

Ta maszyna miała nie powstać

– Spółki skarbu państwa produkujące sprzęt dla wojska czy policji powinny być zobligowane do inwestowania w startupy. Tylko tak możemy zbudować przewagi. My dziś jesteśmy już w światowej czołówce w branży dronowej – mówią Artur i Małgorzata Książkowie, założyciele startupu Prometheus.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 5/2022 (80)

105

Raporty

Bez podatkowego bólu głowy

Budzisz się zlany potem. Przyśniła ci się kolejna nowelizacja Polskiego Ładu? Nic strasznego, jeśli tylko dysponujesz odpowiednimi narzędziami.

106

Moja firma

Jak pomóc pracownikowi, który doświadczył wojennej traumy

Prawdopodobnie co dziesiąty mieszkaniec Polski jest dziś Ukraińcem. Ponad połowa z nich to uchodźcy, którzy uciekli przed wojną. Pozostali, choć przybyli do nas wcześniej, na terenach objętych konfliktem mają swoich bliskich. Niemal wszyscy zmagają się więc z poczuciem traumy. Muszą o tym pamiętać także pracodawcy, którzy zatrudniają osoby zza wschodniej granicy.

110

Marka Godna Zaufania

Firmowe cyberbezpieczeństwo

Pandemia koronowirusa spowodowała, że wiele firm chciało jeszcze bardziej zaistnieć w internecie. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają w sieci. Aby zadbać o bezpieczeństwo i wizerunek Marki Godnej Zaufania, musisz wiedzieć, co to jest atak DDoS, ransomware czy phishing i potrafić się przed nimi obronić.

116

Raporty

Raport Cyberbezpieczeństwo. Cyfrowe krwawe diamenty

Zero-day w cyfrowym świecie to potężna broń. Niczym peleryna niewidka osłania szpiegów i cyberprzestępców. W cyberprzestrzeni najbardziej niebezpieczni są gracze niewidzialni. Dziś to najpilniej strzeżony, okryty tajemnicą i niewidzialny rynek na świecie.

120

Raporty

Raport Cyberbezpieczeństwo. Jad w kolorowym papierku

Narzekaliście na zalew fake newsów w przestrzeni publicznej? To była rozgrzewka. Trolle dopiero zaczynają się rozkręcać, by coraz sprytniej nami manipulować. Nauczmy się przed tym bronić. Na początek – jak rozróżniać fejki od prawdy.

125

Felietony

Ukraiński Ład

Zdobyłeś rosyjski czołg lub transporter opancerzony i martwisz się, jak go zadeklarować.Spokojnie kontynuuj obronę Ojczyzny! Nie ma potrzeby zgłaszania zdobytych rosyjskich czołgów lub innego sprzętu, ponieważ ich wartość nie przekracza stukrotności płacy minimalnej. Taki komunikat wydała ukraińska Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji.

126

Moja firma

Leasing sposobem na trudne czasy

Dzięki umowie leasingu z gwarancją BGK przedsiębiorcy mogą skorzystać z finansowania na atrakcyjniejszych warunkach. Millennium Leasing jest pierwszą firmą leasingową w Polsce, która zawarła umowę z klientem wykorzystując gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego.

128

Fajrant

Urlop na kółkach

W czasie pandemii Polacy zakochali się w kamperach. Okazuje się jednak, że to nie przelotna moda czy fascynacja, lecz trwały trend. Zwłaszcza że dom na kółkach to nie tylko sposób na urlop, ale też niekiedy świetna inwestycja.

132

Afery gospodarcze

Wszystkie maski marszałka Roli-Żymierskiego

Życie marszałka Michała Roli-Żymierskiego dzieli się na dwa sprzeczne ze sobą rozdziały: przed aferą masek gazowych i po niej. Gdyby nie finansowy skandal z jego udziałem, dziś zapewne stawialibyśmy mu pomniki. Żądza pieniądza i zamiłowanie do luksusu sprawiły jednak, że stał się zdrajcą i kolaborantem, który nie brzydził się współpracą z NKWD i kontaktami z wywiadem III Rzeszy.

136

Drive

Czas wielkich odkryć

Aby sprostać oczekiwaniom klientów i podsycać popyt, producenci aut muszą stale wymyślać coś nowego. Tak powstało wiele niszowych modeli, które z czasem doprowadziły do powstania potężnych segmentów. Jakie nisze odkrywane są dzisiaj? Dokąd koncerny zapuszczają się w poszukiwaniu inspiracji?

139

Drive

Elektrykiem szybciej

Polski rynek elektromobilności nabiera rozpędu. Na pewno pomagają w tym dopłaty w ramach rządowego programu Mój elektryk. Ale to nie jest jedyny powód.

143

Fajrant

Rzucenie palenia powinno być celem wszystkich palaczy

Na kongresie kardiologów, który odbył się w połowie kwietnia we włoskiej Ligurii (Santa Margherita Ligure), stwierdzono, że e-papierosy i podgrzewacze tytoniu mogą pomóc w ograniczeniu chorób związanych z paleniem.

151

Fajrant

Piotr Szott. Poza biznesem

Uwielbia podróżować, choć nie wyobraża sobie wyprowadzki z Trójmiasta. Zapytany o ulubione filmy wskazuje „Miasto Boga”. Piotr Szott to współzałożyciel Chronospace – firmy, która przybliża nam świat VR.

152

Felietony

Dorosły to duże dziecko

Kilka dni temu brałem udział w szkoleniu. W naszej fundacji pojawił się specjalista od komunikacji w zespole. Warsztat miał być solidny, kilkugodzinny. Wspominam go miło, bo dawno nie wysłuchałem tylu miłych słów na swój temat (ach, te wspólne szkolenia z szefem, kiedy musisz mu szczerze powiedzieć, co o nim myślisz), ale przede wszystkim dlatego, że dobrze mi poszło.