Wydanie 3/2020 (54) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 3/2020 (54)

Data publikacji: 25.02.2020

Żyć trzeba umić!

Czasy, kiedy liczył się li wyłącznie – jak nawijał Peja – szacunek ludzi ulicy minęły bezpowrotnie. Teraz raperzy nie tylko rapują, ale również prowadzą mniej lub bardziej efektowne biznesy. Bo, o czym opowiada w jednym z utworów Wojtek Sokół, żyć trzeba umić!

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 3/2020 (54)

1

Edytorial

Te piosenki są pisane dla pieniędzy

Hip-hop to nie nawijanie i pitolenie łysych chłopaków na ławce za blokiem, tylko poważny biznes. Hip-hop rośnie i rośnie, pożerając kolejne gatunki. Najpierw był w podziemiu, potem w „alternatywnych” klubach, dziś zapełnia największe stadiony. Chcesz się odmłodzić? To rapuj.

12

Pełny obraz

Euforyczna chciwość. Pełny obraz Kuczyńskiego

Jeśli Wielkiej Brytanii uda się osiągnąć lepsze wyniki gospodarcze po brexicie niż te, które osiągała w UE, to będzie zachęta dla wielu krajów (przede wszystkim Włoch i Polski), żeby wyjść z UE. To mogłoby Unię całkowicie rozbić.

14

Ludzie

Żyć trzeba umić!

Czasy, kiedy liczył się li wyłącznie – jak nawijał Peja – szacunek ludzi ulicy minęły bezpowrotnie. Teraz raperzy nie tylko rapują, ale również prowadzą mniej lub bardziej efektowne biznesy. Bo, o czym opowiada w jednym z utworów Wojtek Sokół, żyć trzeba umić!

20

Wywiady

Raper to też zawód

Nie mieliśmy pojęcia, jak się robi biznes. Debiut wydaliśmy za pożyczone pieniądze. Moja mama wzięła kredyt, a my go spłacaliśmy. Na początku skupialiśmy się głównie na płytach – muzyka, teledyski – a z czasem poszerzyliśmy portfolio o ubrania – mówi Rahim, raper i założyciel MaxFloRec.

24

Wywiady

Hip-hop wchłonął pop

Schemat na zarobek w polskim rapie jest bardzo prosty: przychody z twórczości danego artysty muszą być większe niż poniesione koszty. To oznacza, że możesz zarobić na płycie, której sprzedało się zaledwie 500 sztuk, a możesz stracić na albumie sprzedanym w nakładzie 15 tys. – mówi Marcin „Tytus” Grabski, prezes zarządu Asfalt Records.

28

Ludzie

Aby łatwo oszczędzić

Sara Koślińska jest współzałożycielką i prezeską Limitless – startupu, który stworzył aplikację ułatwiającą osobom takim jak ona, młodym i lubiącym nowe technologie, budowanie finansowego komfortu przez oszczędzanie i inwestowanie.

31

Ludzie

Energia do biznesu

Paweł Ochyński jest założycielem i twórcą Świata Baterii oraz marki Green Cell, czyli największych dostawców baterii, ładowarek i akcesoriów do laptopów w Polsce. Firmę założył, kiedy zwolnili go z pracy.

34

Ludzie

Chciał pomóc mamie, zbudował milionowy biznes

Jakub Pawelski ma zaledwie 21 lat, a już osiągnął spory sukces. Jest twórcą i prezesem LiveKid, czyli firmy oferującej mobilne platformy do obsługi żłobków i przedszkoli, której roczne przychody sięgają kilku milionów złotych.

37

Finanse

Trampolina dla rozwoju

Polskie firmy mają coraz więcej możliwości sfinansowania swojego rozwoju. Dobrym rozwiązaniem są atrakcyjne gwarancje spłaty kredytu oferowane przez BGK, dzięki którym pozyskanie finansowania jest znacznie łatwiejsze i może odbyć się na lepszych warunkach.

38

Felietony

Ile wart jest patent. Wypatrzone przez Świderka

Wielkie koncerny technologiczne coraz śmielej wchodzą na rynek ochrony zdrowia. Patentowy pozew dr. Josepha Wiesela, kardiologa z Uniwersytetu Nowojorskiego, skierowany przeciwko Apple pokazuje, że choć giganci stosują rozwiązania opatentowane wcześniej przez innych, to niekonieczne chcą za nie zapłacić.

40

Rynki

Zielony rynek

Pierwszoligowi gracze rynku spożywczego nie mają złudzeń: wege to nie chwilowa moda, ale styl życia, który już silnie wpływa na globalny rynek, a będzie jeszcze bardziej. Nawet, jeśli statystyki wskazują, że w Polsce spożycie mięsa rośnie.

45

Rynki

Mięso z roślin

Bezmięsne mięso, które smakuje i wygląda jak mięso. Masło maślane? Nie, przyszłość polskiego rynku spożywczego oraz okazja biznesowa dla producentów… mięsa.

48

Rynki

Hulajnogi gonią rowery

Popularność miejskich rowerów rosła dopóki na drogi nie wjechały elektryczne hulajnogi. Ale rowery nie dają za wygraną. Operatorzy mówią, że na dłuższą metę to właśnie rowery ten wyścig wygrają.

52

Rynki

Jak zarobić na Armagedonie

Atak zombie? Wojna? Powódź? Huragan? Epidemia śmiertelnego szczepu wirusa? A może długotrwała awaria dostaw wody i prądu? To tylko niektóre niespodziewane zagrożenia, na które przygotowują się prepersi. A z nimi robi to biznes.

56

Polskie specjalności

Znaleźć odpowiedzi na choroby

W diagnostyce i telemedycynie w przypadku sukcesu wygrana może być bardzo duża, lecz szanse na nią niestety są zwykle niepewne. Kluczem do sukcesu w tej branży często jest – poza świetnym pomysłem – umiejętne połączenie wykorzystywania przez firmę środków unijnych oraz inwestycji kapitałowych.

62

Marketing

Skuteczna akcja promocyjna

Przygotowanie i skuteczne zrealizowanie akcji promocyjnej to jedno z podstawowych narzędzi do zwiększenia sprzedaży. Sztuką jest umiejętność uniknięcia błędów i taka konstrukcja kampanii, by odnieść jak największy sukces jak najniższymi kosztami.

65

Finanse

Ostatni dzwonek na duże dotacje dla MSP

Ten rok to ostatni moment, w którym możliwe będzie pozyskanie przez MSP dużej dotacji finansowej. Raczej nie ma co liczyć, że takie szanse, jakie stwarzał Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, jeszcze się powtórzą. Firmy, które chciałyby zrealizować projekty – szczególnie te wymagające dużych nakładów na badania lub wdrożenie – zdecydowanie powinny się pospieszyć, by skorzystać z tego co jeszcze zostało.

68

Zarządzanie

Zostańmy przyjaciółmi

Rozstania zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym nie są łatwe. Kiedy jednak przebiegają w zgodzie i wzajemnym szacunku, obie strony mogą wiele na nich zyskać. Byli pracownicy są nie tylko źródłem informacji o naszej firmie dla nowych kandydatów, ale też mogą pomóc im się wdrożyć.

75

Finanse

Stabilne ceny ropy to też okazja

Geopolityczne zawirowania wywołują krótkotrwałe szoki i skoki notowań ropy. W dłuższym terminie o cenie decydują popyt i dostępność surowca. Popyt zaś w kolejnych dekadach będzie raczej malał. Czy warto zatem inwestować w czarne złoto?

78

Finanse

Metal droższy niż złoto

Notowania palladu biją rekordy popularności. W ciągu czterech lat jego notowania wzrosły z 500 dol. do 2,5 tys. dol. za uncję. Za tym wzrostem stoi splot niezależnych zdarzeń – volskwagenowska dieselgate, smog w chińskich miastach i zapomniane inwestycje w RPA.

80

Zarządzanie

Skuteczny biznes w handlu. Asortyment dla sklepu

Transformacja polskiego rynku FMCG dotyczy nie tylko wyzwań i perspektyw rozwoju pojedynczych sklepów, ale także hurtowni, czyli najważniejszego źródła zaopatrzenia placówek handlowych. To olbrzymie wyzwanie, zwłaszcza w kontekście coraz większej konkurencji zarówno na rynku detalicznym, jak i hurtowym.

83

Drive

Dokąd jedziemy, czyli motoryzacyjne trendy lat 20. XXI w.

Ratujemy klimat naszej planety, a to znaczy, że powoli rezygnujemy nie tylko z węgla, ale też z ropy naftowej. Branża motoryzacyjna włącza się w ten proces, choć nie zawsze z własnej woli. Zmiany wymuszają konsumenci. I na alternatywnych paliwach się nie kończy.

89

Drive

Mazda3. Przedmiot powszechnego pożądania

Nowa Mazda3 wzbogaci rutynę twojej codziennej jazdy – przyda jej blasku i nowych barw. Styl tego samochodu pobudza emocje, a prowadzenia go wyostrza zmysły. W tym aucie nawet zwyczajny dojazd do pracy będzie wyprawą po nowe doświadczenia.

90

Drive

Kubica w Formule 1 i w DTM

Roberta Kubicę czeka wymagający sezon. Będzie kierowcą rezerwowym w F1 oraz będzie się ścigał w prestiżowych wyścigach DTM. Siądzie tam za kierownicą ponad 600-konnego BMW.

92

Drive

Luksus i duże umiejętności. Autotest

Moda na SUV-y nie mija. To co się zmienia to same SUV-y. Dowodem jest Mercedes GLE, którego historia sięga drugiej połowy lat 90., kiedy to pokazano klasę M. Wtedy było to auto kanciaste, niezbyt efektowne, lecz sprawne w terenie. Obecny model, już nazwany GLE, to pojazd z zupełnie innej bajki.

95

Drive

Ekopojazdy na dużym plusie

Santander Leasing w całym 2019 r. sfinansował ekopojazdy o łącznej wartości 170 mln zł, co daje dynamikę 112 proc. w ciągu roku. Z tego względu spółka zdecydowała się na przedłużenie promocyjnej oferty finansowania pojazdów elektrycznych 100 proc. oraz uzupełnienie oferty na finansowanie aut hybrydowych 103 proc.

96

Nowe technologie

Cały nasz świat w komórce – jak go nie stracić

Komórka jest jak portfel. Tyle że przechowujemy w niej nie tylko zdjęcia najważniejszych dla nas osób, pieniądze, karty płatnicze i dokumenty, lecz również mnóstwo innych wrażliwych informacji, w tym korespondencję czy też dane biznesowe. Źle zabezpieczony smartfon jest bardziej narażony na kradzież niż portfel noszony w tylnej kieszeni spodni.

100

Raporty

PPK. Szansa do wykorzystania

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie zawsze wiąże się z koniecznością poniesienia przez pracodawcę dodatkowych kosztów. Środki te można jednak potraktować jako inwestycję.

107

Raporty

PPK nie takie groźne, jak je malują

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to ważne zadanie stojące w tym roku przed małymi i średnimi przedsiębiorcami. Dobrze przygotowany proces oszczędzi firmom nie tylko licznych zmartwień, ale też pieniędzy!

108

Prawo i podatki

Państwo kontra przedsiębiorcy

Cel nie uświęca środków! – tak Rzecznik MSP Adam Abramowicz skomentował ostatnie działania ZUS wymierzone w matki prowadzące działalność gospodarczą. To nie jest odosobniony problem. Od lat toczy się batalia państwo kontra przedsiębiorcy. Wraz z pogarszaniem się sytuacji finansów publicznych, można spodziewać się tylko nasilenia zmasowanego ataku na różnych frontach.

111

Prawo i podatki

Plusy dodatnie i plusy ujemne

Wiążąca Informacja Stawkowa miała przynieść ulgę tym firmom, które nie wiedziały, jaki VAT mają naliczać od sprzedawanych towarów. Jak wynika z naszych informacji do 10 lutego na około 2 tys. złożonych wniosków wydano 74 pozytywne decyzje.

114

Prawo i podatki

Czekając na brexit

Stało się. Sic! Wreszcie Wielka Brytania wystąpiła ze Wspólnoty Europejskiej. Nie kończy to jednak procesu brexitu, ale tak naprawdę dopiero go rozpoczyna. Co to oznacza dla przedsiębiorców, którzy mają kontakty handlowe ze Zjednoczonym Królestwem?

120

Raporty

Na podbój po rozwój

Jedni próbują sił pod własną marką, inni są tylko poddostawcami. Są tacy, co walczą o cały świat, ale i też tacy co ograniczają się do rynków sąsiednich. Powoli rośnie nasza obecność na rynkach. Choć jesteśmy regionalnym prymusem, nie zawsze jest łatwo.