Recepta na aplikację

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Wirtualna terapeutka Eva, która w magicznym świecie niczym z Harry’ego Pottera pomoże pacjentom chorym na raka zmierzyć się z diagnozą. To pomysł twórców Prosomy, aplikacji psychoonkologicznej. Ich plan to stworzenie produktu, który będzie refundowany.

Zaczęło się od warsztatów psychoterapeutycznych dla osób chorych na nowotwory prowadzonych w Krakowie przez dr. Mariusza Wirgę. Wśród ludzi, którzy przyjechali na spotkanie z polskim lekarzem na co dzień pracującym w Long Beach w Kalifornii, znalazł się Marek Ostrowski, filozof i przedsiębiorca z Wrocławia współpracujący terapeutycznie z pacjentami onkologicznymi. 

Dzisiaj dzięki badaniom naukowym wiemy, że istnieje ścisła zależność pomiędzy stanem psychicznym pacjenta a efektami leczenia nowotworów. Im lepiej człowiek radzi sobie mentalnie, tym większa szansa, że wyjdzie z choroby. W Polsce, jak zresztą w całej Europie, brakuje jednak specjalistów, którzy pomogą osobie zmagającej się z ciężkim przeżyciem od razu po usłyszeniu diagnozy. W kolejkach do psychoonkologa w ramach NFZ można czekać latami. Na Zachodzie jest trochę lepiej. W Wielkiej Brytanii pacjent na taką pomoc czeka rok. 

Brzmi strasznie, prawda? – Na krakowskich warsztatach Marek Ostrowski zobaczył, jak zdumiewające efekty miała terapia, która w kilka dni wyrwała ludzi z totalnej apatii. Zainspirowany tym zwrócił się do dr. Wirgi z prośbą o konsultację – opowiada Andrzej Jończyk, jeden z późniejszych założycieli Prosomy. Ostrowski razem ze współpracownikami z krakowskiego ośrodka psychoonkologii UNICOR doszli do wniosku, że wiele elementów terapii, takich jak RBT (racjonalna terapia zachowań), CBT (terapia poznawczo-behawioralna) czy mindfulness (trening uważności) można...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 4/2020 (55)

Więcej możesz przeczytać w 4/2020 (55) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY