Zyski wrażliwe na klimat

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Kawa znana z tego, że budzi do życia, kakao uważane za najzdrowszą używkę świata oraz cukier, największy dopalacz mózgu. Ceny tych towarów szaleją. Wszystko przez to, że ich produkcja uzależniona jest od klimatu.

Druga połowa 2019 r. przyniosła podobne zmiany notowań także na rynkach innych tzw. miękkich towarów. Notowania kawy wzrosły od ostatniego tygodnia października z 93 dol. do 142 dol. za funt niespełna dwa miesiące później (o 54 proc.), ale tylko po to, by z początkiem lutego wrócić poniżej 100 dol. 

Natomiast notowania kakao wzrosły o 37 proc. między sierpniem 2019 r. a styczniem 2020 r. i utrzymują się na poziomie 2,9 tys. dol. za tonę, czyli najwyższym od ponad dwóch lat.

Wysoka zmienność notowań nie jest czymś szczególnym na rynku towarów. Najprościej rzecz ujmując, decyduje o tym wahająca się, bo uzależniona od areałów i zbiorów podaż oraz stały popyt. Do tej pory oznaczało to stabilnie rosnący popyt, co związane jest zarówno ze wzrostem liczby ludności na świecie i ich apetytem na słodkie przekąski oraz orzeźwiające napary, jak i ze zmianą stylu życia w krajach rozwijających się. Już kilkuprocentowa nadwyżka produkcji nad popytem lub jej deficyt może prowadzić do silnej zmiany notowań na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Wiele wskazuje na to, że zmienność notowań będzie coraz większa ze względu na coraz większe problemy z przewidywalnością klimatu, który odgrywa kluczową rolę w przypadku uprawy roślin, z których otrzymuje się trzy wymienione towary.

Prognozy...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 4/2020 (55)

Więcej możesz przeczytać w 4/2020 (55) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY