GS1 Polska udostępnia firmom z sektora MŚP bezpłatne narzędzia ESG

ESG
Organizacja GS1 udostępniła dwa nowoczesne narzędzia do raportowania ESG. / Fot. shutterstock / Deemerwha studio
Organizacja GS1 Polska, we współpracy z partnerami technologicznymi Findings i Envirly, udostępniła bezpłatnie dwa nowoczesne narzędzia do raportowania ESG i obliczania śladu węglowego, które pomagają firmom z sektora MŚP rozpocząć lub usprawnić działania w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

GS1 Polska jest częścią międzynarodowej organizacji GS1, która od ponad 50 lat rozwija najpowszechniej stosowany system standardów na świecie. W Polsce Uczestnikami Systemu GS1 jest ponad 47 tys. firm, z których 90% stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa.

Badanie przeprowadzone przez GS1 Polska w 2024 roku ujawniło bardzo niski poziom świadomości wśród Uczestników Systemu GS1 w obszarze ESG. W badaniu wzięło udział 248 firm z sektora MŚP,
a wyniki są alarmujące:

  • 62% respondentów nie znało regulacji prawnych (dyrektywa CSRD),
  • 55% nie wiedziało, czym jest ESG,
  • 81% nie mierzyło swojego śladu węglowego,
  • 49% nie znało obowiązków i ryzyk wynikających z dyrektywy.

Zrównoważony rozwój (sustainability/ESG) stanowi jeden z kluczowych filarów strategii GS1 — zarówno na poziomie globalnym, jak i w nowej strategii GS1 Polska na lata 2024–2026. W duchu tej strategii GS1 Polska wspiera firmy w prowadzeniu bardziej odpowiedzialnego i transparentnego biznesu, wykorzystując przy tym sprawdzone i globalne standardy GS1. Dlatego, we współpracy
z Findings i Envirly, GS1 Polska udostępniła dwa bezpłatne, uzupełniające się narzędzia, które odpowiadają na konkretne potrzeby MŚP w zakresie ESG:

  • platformę do raportowania ESG zgodną z wytycznymi ESRS VSME,
  • platformę do obliczania śladu węglowego w zakresie 1, 2 i 3 – zgodnie z GHG Protocol i ISO 14064-1.

Oba narzędzia dostępne są na stronie: Narzędzia ESG >

ESG bez stresu – platforma Findings

Platforma Findings to intuicyjne narzędzie online do samooceny dojrzałości ESG, które pozwala:

  • wygenerować raport ESG dla klientów, partnerów czy banków,
  • zidentyfikować luki i obszary do poprawy,
  • śledzić postępy i zarządzać działaniami.

Z platformy mogą korzystać producenci, dystrybutorzy i usługodawcy będący Uczestnikami Systemu GS1. Narzędzie nie wymaga specjalistycznej wiedzy i zostało zaprojektowane z myślą o realiach MŚP.

Zarządzanie śladem węglowym – platforma Envirly

Drugie z udostępnionych narzędzi pozwala organizacjom obliczyć ich ślad węglowy bez konieczności posiadania eksperckiej wiedzy. Platforma obejmuje:

  • Zakres 1 (emisje bezpośrednie),
  • Zakres 2 (emisje pośrednie związane z energią),
  • Zakres 3 (emisje z całego łańcucha dostaw).

Dostępność i korzyści

Oba narzędzia są udostępnione bezpłatnie dla Uczestników Systemu GS1, czyli ponad 47 tys. firm
w Polsce. Firmy rejestrujące się do końca 2025 roku otrzymają dodatkowo dostęp do wersji premium platformy Findings – na preferencyjnych warunkach, obowiązujących w okresie pilotażowym. Z kolei narzędzie Envirly umożliwia firmom zarejestrowanym w GS1 precyzyjne obliczanie i kontrolowanie emisji zgodnie z międzynarodowymi normami.

Oba narzędzia zostały dostosowane do standardów GS1 i umożliwiają pracę z identyfikatorem GLN (Global Location Number), co pozwala na jednoznaczną identyfikację lokalizacji w procesach raportowania.

„Ponad 90% Uczestników Systemu GS1 w Polsce to firmy z sektora MŚP. ESG to dla nas istotny kierunek wsparcia — chcemy pomagać firmom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego biznesu z wykorzystaniem standardów GS1. Wydanie pierwszego raportu opartego na dobrowolnych standardach ESRS VSME było dla nas ważnym pierwszym krokiem w 2025 roku. Kolejny to udostępnienie Uczestnikom Systemu praktycznych narzędzi: do obliczania śladu węglowego i oceny dojrzałości ESG. Dzięki współpracy
z Envirly i Findings oferujemy rozwiązania proste, bezpieczne i dostępne bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy.”
— komentuje Olena Kobylchenko, menedżer ds. ESG
w GS1 Polska.

GS1 Polska wspiera polskie MŚP w przygotowaniu do nadchodzących regulacji i pomaga budować przewagę konkurencyjną poprzez odpowiedzialność i przejrzystość. Korzystając równolegle z narzędzi Findings i Envirly, firmy zyskują pełne wsparcie: od zrozumienia wyzwań ESG po konkretne działania redukcyjne.

Udostępnienie MŚP praktycznych i bezpłatnych narzędzi do oceny dojrzałości ESG i obliczania śladu węglowego to nie tylko odpowiedź na realne potrzeby rynku, ale też wyraźny sygnał, że transformacja w kierunku odpowiedzialnego biznesu nie musi być ani kosztowna, ani skomplikowana. Działania GS1 Polska wypełniają istotną lukę edukacyjną i operacyjną, która do tej pory blokowała wielu przedsiębiorców przed podjęciem pierwszych kroków w stronę zrównoważonego rozwoju.

„To świetny przykład tego, jak standaryzacja i technologia mogą wspierać małe i średnie firmy w realizacji ambitnych celów klimatycznych i społecznych. Cieszę się, że możemy czerpać z takich rozwiązań i wspólnie budować wspólnie z ponad 47 000 Uczestników Systemu w Polsce bardziej odporną i transparentną gospodarkę” – komentuje dr Marta Szymborska, Członkini Zarządu GS1 Polska.

O GS1 Polska

GS1 Polska jest częścią międzynarodowej organizacji not-for-profit GS1, która od ponad 50 lat rozwija najpowszechniej stosowany system standardów na świecie. Najbardziej znanym standardem GS1 są kody kreskowe stosowane obecnie na całym świecie i skanowane 10 miliardów razy dziennie. BBC uznało je za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki.

Standardy opracowane przez GS1 umożliwiają firmom identyfikowanie, gromadzenie i udostępnianie informacji m.in. o produktach (GTIN), lokalizacjach (GLN), jednostkach logistycznych (SSCC) w całym łańcuchu dostaw. Wykorzystywane są m.in. w handlu, e-commerce, logistyce, budownictwie i ochronie zdrowia. Standardy GS1 pomagają organizacjom działać skuteczniej, bezpieczniej i w sposób bardziej zrównoważony.

GS1 posiada lokalne organizacje członkowskie w 118 krajach i skupia ponad 2 miliony Uczestników Systemu GS1, w tym ponad 47 tysięcy w Polsce.

GS1 Polska aktywnie edukuje rynek w zakresie transformacji cyfrowej, standardów GS1 i zrównoważonego rozwoju m.in. poprzez Akademię Cyfryzacji GS1, która wspiera przedsiębiorstwa w zdobywaniu praktycznej wiedzy i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań.

ZOBACZ RÓWNIEŻ