Wywiady
Polska jest dla Ukrainy benchmarkiem
Liczę, że w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy polski biznes nie będzie się oglądał na rząd i po prostu weźmie sprawy w swoje ręce – mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego.
Magdalena Zmitrowicz: "Razem damy radę" [WYWIAD]
Czy jest trudniej niż wcześniej? Często słyszymy, że tak, ale polskim przedsiębiorcom nie brakuje nowych pomysłów, które chętnie wspieramy – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. odpowiedzialna za Pion Bankowości Przedsiębiorstw.
Inwestycja w startup to jak małżeństwo z zaplanowanym rozwodem. Wywiad z Markiem Garniewskim
Rynek VC szuka przede wszystkim projektów rozwijanych przez silne i zmotywowane zespoły. Produkt oferowany przez startup muszą chcieć kupować ludzie, gdyż jest cała masa firm sprzedających świetne produkty, ale na które nie ma zapotrzebowania - tłumaczy Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC.
Żadna technologia nie zastąpi kontaktu między ludźmi
Promedica24 to lider usług opiekuńczych w Europie. Firma jako pierwsza w branży wprowadziła aplikacje przeznaczone dla seniorów oraz adresowane do osób, które się nimi opiekują.Technologie organizacji doceniono m.in. w prestiżowym konkursie Mobile Trends Awards 2022. O usługach Promedica24 rozmawiamy z Pauliną Milak, p.o. dyrektora Działu Rozwoju i Wsparcia Systemów Operacyjnych w Promedica24.
Dane są sercem ESG
– ESG to całościowa odpowiedź na zachodzące zmiany w świecie, także dotyczące wartości, jakie wyznajemy – mówi Paweł Dudojc, ekspert w zakresie ESG oraz Governance Risk and Compliance w kancelarii DWF.
Czas wyruszyć w świat
O szansach i wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami, którzy chcą rozwijać swój biznes na światowych rynkach, rozmawiamy z Adrianem Malinowskim, dyrektorem ds. rozwoju współpracy międzynarodowej Banku Gospodarstwa Krajowego.
Bez zaufania nie ma sukcesu
W branży e-commerce sukces można osiągnąć tylko w jeden sposób – budując zaufanie kupujących – przekonują Aleksandra Borycka i Jakub Stefański z Amazon.pl.
Klient stawia na prostotę
Idealne płatności… nie powinny być zauważane przez klienta. – Jeśli płatności są barierą, klient po prostu nie wykona transakcji – mówi Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Twórca Foodsi, Mateusz Kowalczyk. Odsłaniamy jego tajemnice w ramach cyklu Poza biznesem
Choć jego Foodsi rozszerzają zasięgi, wciąż jest głodny dalszych sukcesów. Chcecie przypodobać się Mateuszowi? Zabierzcie go na mecz FC Barcelony!
Narkotesty i testy trzeźwości. Nowe reguły gry dla pracodawców
– Wykrycie substancji narkotycznych u pracownika nie powinno od razu oznaczać zwolnienia. Jestem zwolenniczką dawania drugiej szansy. Tym bardziej że dziś narkotesty mogą wskazywać pozytywne wyniki dosyć często – przekonuje Joanna Popławska, psychiatra i psychoterapeutka.
Mateusz Kowalczyk: "Skończyły się czasy, kiedy founderzy zbierali rundy tylko na nazwisko" [WYWIAD]
Od momentu ostatniej rundy seed – kiedy zebraliśmy 6 mln zł – urośliśmy ok. piętnastokrotnie, w zależności od wskaźnika, na który spoglądamy. - zdradza Mateusz Kowalczyk, CEO Foodsi.
Awans. Jak go zdobyć i przełamać przestój w karierze? Rozmawiamy ze specjalistką
Co nam przeszkadza w awansie? – pytamy Sandrę Bichl, specjalistkę HR, założycielkę Career Angels.
Unikalna okazja do udoskonalenia świata. Rozmawiamy z Platige Image
Jak sztuczna inteligencja zmieni świat sztuki i kultury? Rozmowa z Rafałem Kidzińskim, VFX Supervisorem w Platige Image.
Kij czy marchewka? Wywiad z Michałem Kwintą, Mindspace
Firmy znów chcą pracowników „na miejscu”. Ci niekoniecznie się na to zgadzają. Praca hybrydowa nie zawsze jest możliwa. Michał Kwinta, City Lead Poland w Mindspace, twierdzi, że zamiast ich przymuszać do pracy w biurze, można po prostu stworzyć miejsce, do którego będą chcieli przychodzić.
Kij czy marchewka? Wywiad z Michałem Kwintą, Mindspace
Firmy znów chcą pracowników „na miejscu”. Ci niekoniecznie się na to zgadzają. Praca hybrydowa nie zawsze jest możliwa. Michał Kwinta, City Lead Poland w Mindspace, twierdzi, że zamiast ich przymuszać do pracy w biurze, można po prostu stworzyć miejsce, do którego będą chcieli przychodzić.
A może automatyzujemy zbyt wolno. Sztuczna inteligencja w e-commerce
Jak sztuczna inteligencja zmieni e-commerce? O tym rozmawiamy z Kacprem Nowickim, współzałożycielem Nomagic.
Supermani naszych czasów. Nowe technologie w służbie medycyny
Lekarze już teraz są bohaterami, a kiedy w pełni nauczą się wykorzystywać nowinki technologiczne, staną się prawdziwymi supermanami – mówi Balazs Furjes, dyrektor EIT Health InnoStars.
Trudna sytuacja finansowa polskiej nauki. "By zostać na uczelni, trzeba być pasjonatem lub frajerem"
Urząd Wojewódzki stwierdził w liście do jednego z zagranicznych adeptów uczelni, że wysokość jego stypendium nie wystarczy na przeżycie miesiąca w Polsce. Sytuacja finansowa sektora naukowego jest aż tak zła? - Młodzi ludzie nie chcą zostawać na uczelni, bo umówmy się: "za te pieniądze to trzeba być pasjonatem albo frajerem, a najczęściej jednym i drugim" - mówi dr Marta Kieżun.
Piotr Niedźwiedź: "Przedsiębiorcy nie powinni zakładać firm z myślą, że będą „AI first” [WYWIAD]
Jak sztuczna inteligencja zmieni inżynierię? O tym rozmawiamy z Piotrem Niedźwiedziem.
Zofia Kierner: Pracuję nad biznesowym projektem, którego celem jest zmiana branży non-proft
Zofia Kierner, twórczyni Girls Future Ready - instytucji, która pomogła dziesiątkom tysięcy kobiet w rozwoju zawodowym - zdradza w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl swoje najbliższe plany. "Chcę zmienić system!" - zapowiada.
Rynek fotowoltaiki w Polsce nadal będzie rósł
Fotowoltaika to wciąż najdogodniejsza forma inwestycji w odnawialne źródła energii – mówi Janusz Moroz, członek zarządu E.ON Polska S.A. ds. handlu.
Adam Czerniak: "Nie podoba mi się opieranie polityki mieszkaniowej na tanich kredytach" [WYWIAD]
Hasło: „Mieszkanie prawem, nie towarem” z punktu widzenia naukowego jest błędne. Ale społecznie ma pewien sens – mówi dr Adam Czerniak, ekonomista, specjalista od polityki mieszkaniowej.
Pokazaliśmy, że Polak potrafi!
Gdy na kartce rozpiszemy sobie rachunek zysków i strat, wyjdzie nam jednoznacznie, że instalacja fotowoltaiczna po prostu się opłaca – mówi Kamil Sankowski, członek zarządu spółki Polenergia Fotowoltaika.
Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość. Wywiad z twórcą Chat GPT-4
ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.
There is no profit on a dead planet. Unia Europejska zajęła się "zielonymi naciągaczami" z funduszy
Zielona rewolucja rozlewa się z Brukseli. Już niebawem całkowicie odmieni to rynek inwestycyjny – przekonuje Weronika Achramowicz, partner, Baker McKenzie.
Być jak Spiderman
Dzięki AI małe i średnie przedsiębiorstwa zyskają narzędzia, o których do tej pory mogły jedynie pomarzyć i które były dostępne wyłącznie dla dużych firm o wysokich budżetach – mówi Michał Wrzesiński, prezes zarządu WeNet Group S.A.
Ekspertka od zadań specjalnych. Co szykuje Anna Kiełbasińska, jedna z polskich lekkoatletek
Anna Kiełbasińska to jedna z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek – w swoim dorobku ma m.in. medale igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata. Nam zdradza, jak radzi sobie z momentami kryzysu oraz co planuje po zakończeniu sportowej kariery.
Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT. Poza biznesem
Działa na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet w IT. Swego czasu życie związało ją z Norwegią, lecz od norweskiej kuchni woli azjatycką – twierdzi wręcz, że mogłaby funkcjonować wyłącznie na ramenie, Pho i sajgonkach. A z którym artystą chciałaby podyskutować nie tylko o muzyce? Opowiada współzałożycielka Dare IT.
Szcześniak: "Na rynku nie ma już miejsca na błądzenie, trzeba walidować pomysły szybciej" [WYWIAD]
Koszty prowadzenia biznesu drastycznie wzrosły, a inwestorzy dziś bardziej cenią startupy efektywne kosztowo. Liczy się już nie tylko pomysł i charyzma CEO, ale to, czy przedsięwzięcie spina się finansowo. Rentowność spółki stała się bardzo ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych - mówi Jędrzej Szcześniak, partner zarządzający Daftcode.
Kovalite SKIN to kosmetyki dla "ciała i duszy". Innowacja czy zwykły PR? [WYWIAD]
W kosmetykach używamy np. wyciągu z prymulki, który jest w stanie kontrolować poziom kortyzolu w organizmie. Oczywiście nie obiecujemy, że dzięki Kovalite SKIN będzie miał pan kontrolę nad hormonem stresu, ale za to skóra będzie rozluźniona, a pan zacznie lepiej wyglądać - mówią Chris Krakowski i Ewa Rucińska, twórcy marki Kovalite SKIN.
Sklep online to wisienka na torcie [WYWIAD]
W niedalekiej przyszłości odroczone płatności będą standardem w każdym e-commerce. Klienci chętnie korzystają z takich rozwiązań, bo to dla nich forma zabezpieczenia. Nawet jeśli produkt nie spełni oczekiwań, to można go zwrócić bez konieczności długiego oczekiwania na zwrot środków – przekonują Agnieszka Kubiczek i Damian Cichoński z Orange Polska.
Pracownicy w pełni sprawni [WYWIAD]
Osoby z niepełnosprawnością zaskakują swoją determinacją, siłą woli i motywacją - mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezes zarządu Fundacji Integralia.
Wiceprezeska Erbudu: Kobiety to przyszłość budownictwa [WYWIAD]
Tak jak srebrny kombinezon i czapka z antenką nie są przyszłością mody, tak kilometrowy drapacz chmur nie jest symbolem przyszłości budownictwa. Jest nim drewno i kobiety na budowie – wskazuje Agnieszka Głowacka, wiceprezeska Erbudu i promuje drugą część kultowej książki „Klara buduje” dla dziewczynek o budowaniu.
Jak reagować na kryzys? "Przede wszystkim nie dopuścić do zawężenia pola myślowego" [WYWIAD]
W momencie kryzysu founderzy muszą zwalczyć poczucie, że nic już nie uratuje sytuacji. Powinni odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: "Czy zmagałem się już z podobnym kryzysem? Jak sobie z nim poradziłem?". Większość ludzi posiada wszelkie zasoby niezbędne do poradzenia sobie z najtrudniejszymi sytuacjami - mówi Katarzyna Mierzejewska, Head of People & Culture w HR Hints.
Marcin Barański, CEO VOX: Technologiczna rewolucja w branży wnętrzarskiej. Jak ją wykorzystać?
Dzięki goglom VR klient może wejść do przyszłego mieszkania czy wirtualnego pokoju i sprawdzić, jak poczuje się w nowej przestrzeni. O wykorzystaniu nowych technologii w branży, która nie do końca uchodzi za innowacyjną technologicznie, opowiada w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Marcin Barański, CEO VOX.