Wywiady
Marcin Barański, CEO VOX: Technologiczna rewolucja w branży wnętrzarskiej. Jak ją wykorzystać?
Dzięki goglom VR klient może wejść do przyszłego mieszkania czy wirtualnego pokoju i sprawdzić, jak poczuje się w nowej przestrzeni. O wykorzystaniu nowych technologii w branży, która nie do końca uchodzi za innowacyjną technologicznie, opowiada w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Marcin Barański, CEO VOX.
Dzięki Żabce rozwijam się zawodowo i osobiście [WYWIAD]
Biznesu można się nauczyć, a wsparcie Żabki sprawia, że ta nauka jest dużo łatwiejsza i szybsza - mówi Yuliia Popowa, franczyzobiorczyni sklepu Żabka we Wrocławiu.
Nie bójmy się franczyzy
Franczyza jest biznesem dla kobiet – przekonuje Anna Jankowska, franczyzobiorczyni sklepu KOMFORT.
Przeszczep włosów w Polsce czy w Turcji? Ekspert odpowiada na pytania
Najczęstszym problemem przeszczepu włosów wykonanego w Turcji jest nienaturalny efekt – wskazuje dr Jakub Miszczyk, specjalista chirurgii plastycznej i transplantacji włosów z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt. Czy warto wybrać przeszczep włosów w Polsce czy w Turcji? Ekspert odpowiada.
Aleksandra Bis: "W mojej utopijnej wizji społeczeństwa każdy ma podstawową wiedzę o programowaniu"
Taką wiedzę można wykorzystać do automatyzacji jakichkolwiek własnych działań, nie tylko zawodowych. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nauka języków programowania będzie w szkołach stawiana na równi z nauką języków obcych - mówi Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT.
Digital First AI nawiązuje współpracę z Semrushem. Trwają też rozmowy z funduszami [TYLKO U NAS]
Digital First AI - startup, który zarekomendowaliśmy do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka - przyspiesza i łączy siły z Semrushem, aby zrewolucjonizować tworzenie strategii marketingowych z AI. – Partnerstwo pozwoli nam zaoferować klientom jeszcze większą wartość i pomóc im osiągnąć cele marketingowe szybciej i skuteczniej – mówi Rafał Tromczyński, CEO Digital First AI.
Czy jest sens zatrudniać mówców motywacyjnych
Za półgodzinny power speech mogą wziąć kilkadziesiąt tysięcy. Co dają w zamian? Pytamy dr Ewę Jarczewską-Gerc, psycholożkę społeczną i trenerkę biznesu.
Wygląda jak UFO, ma odmienić logistykę i transport. Czy polski dron podbije świat?
Nie ma maszyny o całkowitej stabilności poziomej, czyli takiej, o jakiej mówimy w przypadku naszego drona. Co nam daje ten wskaźnik? Dzięki niemu możemy łatwo i bez uprawnień sterować dronem, np. za pomocą aplikacji w smartfonie - mówią twórcy drona IFO.
Małgorzata Bonikowska: "Polska ma swoje pięć minut" [TYLKO U NAS]
Polska i Ukraina mają szanse stać się gospodarczym zapleczem zjednoczonej Europy – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych, członkini Team Europe.
Pulp Books to wydawnictwo założone m.in. przez Jakuba Ćwieka. Znamy plany firmy [WYWIAD]
Czy na rynku książki jest miejsce na przewrót? Jakub Ćwiek, Michał Rzepnikowski oraz Andrzej Kwiecień przekonują, że tak i startują z nową inicjatywą. Pulp Books, stawiając m.in. na interaktywność treści, chce przywrócić dawny blask opowieściom. – Buntujemy się przeciwko obecnym standardom – mówią jego pomysłodawcy i zapowiadają przełom.
Marudny menedżer. Jak radzić sobie z ciągłym narzekaniem szefa
Narzekanie szefa może zagrażać poczuciu bezpieczeństwa pracowników. Oczekują od niego, że niczym Noe zbuduje im arkę i podczas powodzi pomoże utrzymać się na powierzchni! – mówi dr Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholożka społeczna, trenerka i konsultantka w biznesie.
Artyści i biznes razem dla planety
Współczesny biznes nie może być oderwany od kontekstu społecznego – mówi Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicomu, współinicjator inicjatywy PlayFair, w ramach której opublikowano właśnie premierowy raport dotyczący międzysektorowego spojrzenia na zrównoważony rozwój.
Jędrzej Franek Poza Biznesem. Odsłaniamy tajemnice twórcy FoodBandits
Poznaniak zakochany w serialu „Przyjaciele” (choć nigdy nie obejrzał ostatniego odcinka). W ramach FoodBandits chce przeprowadzić technologiczną rewolucję w polskiej gastronomii.
Piotr Stramowski: "Aktorów traktuje się jak dzieci pod kloszem. Wchodząc w biznes, chcę to zmienić"
W biznesie wykonuję pracę organiczną, czekam na odpowiedni moment, by móc się pochwalić pierwszymi sukcesami. Nie jestem zwolennikiem przekazywania wyłącznie szumnych zapowiedzi. Najpierw zbuduj działający produkt biznesowy, a dopiero potem pokaż go światu. I dziś nadszedł ten moment – mówi nam Piotr Stramowski, aktor, inwestor, udziałowiec i członek zarządu funduszu ASI GIG.
Piotr Stramowski: "Aktorów traktuje się jak dzieci pod kloszem. Wchodząc w biznes, chcę to zmienić"
W biznesie wykonuję pracę organiczną, czekam na odpowiedni moment, by móc się pochwalić pierwszymi sukcesami. Nie jestem zwolennikiem przekazywania wyłącznie szumnych zapowiedzi. Najpierw zbuduj działający produkt biznesowy, a dopiero potem pokaż go światu. I dziś nadszedł ten moment – mówi nam Piotr Stramowski, aktor, inwestor, udziałowiec i członek zarządu funduszu ASI GIG.
Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa? "Musimy bić na alarm"
Testy wykazały, że sztuczna inteligencja potrafi wygenerować „lepsze” treści phishingowe niż te tworzone przez domorosłych hakerów. To może stać się dużym problemem w nadchodzącej przyszłości – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Quantee zapowiada dalszą automatyzację usług. "Na ten moment nie planujemy kolejnej rundy" [WYWIAD]
Naszym priorytetem jest obecnie budowa zyskownej spółki. Produkt jest w pełni funkcjonalny, ale zespół R&D nigdy nie zasypia! W najbliższych miesiącach skupimy się na jeszcze większej automatyzacji pracy aktuariusza, wykorzystując wytłumaczalną AI - zdradza Dawid Kopczyk, CEO Quantee.
Wyzwania to moja specjalność
Swoją pracę traktuję trochę jak grę strategiczną - mówi Anna Kaczyńska, szefowa Centrum Logistycznego Amazon w Świebodzinie.
Twitter nie ma asa. Jak styl zarządzania Elona Muska wpłynie na media społecznościowe
Elon Musk nie jest menedżerem, jest przedsiębiorcą, a to znacząca różnica. Przedsiębiorca to przede wszystkim architekt. Menedżer to kierownik budowy, który robi „czarną robotę”. W Twitterze Musk takiej osoby nie ma – mówi dr Piotr Kaczmarek-Kurczak z Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie Akademii Leona Koźmińskiego.
Tensorflight rozwija współpracę z Google. W planach dalsze wsparcie ukraińskich instytucji
Niemalże błyskawicznie dostarczamy ubezpieczycielom dostęp do bogatych, szczegółowych baz danych o nieruchomościach z całego świata. Dzięki Tensorflight firmy ubezpieczeniowe znacznie usprawniają swoje procesy - przekonuje Kuba Dryjas, CEO Tensorflight.
K-popu nie należy się bać. Wywiad ze stara_kpopiara
Content K-popowy jest właściwie całkowicie pozbawiony wulgarności. Jest seksapil i fizyczna atrakcyjność, ale gwiazdy nie zachowują się obscenicznie – mówi Aleksandra Degórska, dziennikarka muzyczna i K-popowa influencerka. Na Instagramie funkcjonuje jako stara_kpopiara.
Kolejne rynki i rozwój technologii. Wiceprezes PSP zdradza nowe plany wobec Blika [TYLKO U NAS]
Mocne wejście w rynek płatności odroczonych i ekspansja na kolejne kraje - to dwa główne priorytety, nad którymi pracuje Polski Standard Płatności, czyli właściciel i operator systemu Blik - zdradza w rozmowie z mycompanypolska.pl Monika Król, wiceprezes PSP. Jak zapowiada rynkowe wejście BNPL w Bliku to kwestia kilku miesięcy, a nasza technologia może trafić nawet do Afryki.
"Królowie basicu" czy pionierzy polskiego streetwearu? O Diamante znów będzie głośno [TYLKO U NAS]
Diamante rozkręcił wspólnie z bratem za 10 tys. zł. Ale historia marki to również wiele złych decyzji – Tomek Grande otwarcie mówi o biznesowych błędach i trwonieniu pieniędzy. Dziś, po pandemicznym kryzysie, chce wrócić na szczyt. Złośliwi nazwą go „królem basicu”, dla innych Diamante to pionierzy polskiego streetwearu.
Aleksandra Przegalińska: "Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka" [WYWIAD]
Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka – mówi prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, futurolożka, specjalistka od sztucznej inteligencji.
W ubraniach marki 2005 chodzi połowa młodej Warszawy. W czym tkwi ich fenomen? [WYWIAD]
Założenie własnej marki nie jest trudne, trudniej jest się utrzymać. 2005 notuje regularne wzrosty – w 2022 r. nasza sprzedaż była o 74 proc. większa niż rok wcześniej. Jednak by dalej się rozwijać, stale musimy o sobie przypominać, musi być o nas głośno. Lubię powtarzać, że 2005 to mainstream offstreamu – mówi Mikołaj Barczewski, współzałożyciel marki 2005.
Stawiamy na smart
ORLEN VC to fundusz korporacyjny inwestujący przede wszystkim w startupy z szeroko rozumianego przemysłu, których rozwiązania można zastosować w sektorze B2B. – Zazwyczaj staramy się ustawić w pozycji strategicznego inwestora, który poza pieniędzmi oferuje również wsparcie merytoryczne - mówią przedstawiciele ORLEN VC.
Allegro. Notowania akcji wystrzelą po wdrożeniu nowych produktów?
Allegro stawia na innowacje: polska firma połączyła siły z DHL i oferuje przesyłki do 24 krajów UE, mówi się też o powstaniu Allegro Banku. Czy nowe pomysły sprawią, że notowania Allegro powrócą do cen obserwowanych tuż po giełdowym debiucie w 2020 roku?
Going., czyli bilety nie "w stylu lat 90.". Wkrótce nowe innowacje w aplikacji [TYLKO U NAS]
Kiedy ruszaliśmy z biznesem, mieliśmy wrażenie, że pod względem technologicznym bileterie mocno odstają od podmiotów z innych sektorów. Dlaczego tak łatwo opłacić parking za pomocą aplikacji, a zakup biletu na koncert jest tak mało intuicyjny? Postanowiliśmy zerwać z tymi procesami rodem z lat 90. - mówią Anna Maria Żurek i Maciej Gastoł, współtwórcy Going.
Toscanizzazione to projekt, który wziął się z miłości do Włoch. Na czym polega ten biznes?
Tokenizacja - jako forma nowoczesnego crowdfundingu - pozwoliła nam bardzo rozwinąć ten projekt. Po dwóch lata mamy już fizyczne dowody, że Toscanizzazione działa i świetnie funkcjonuje! - przekonują Ariel Goczoł i Sebastian Adamik, przedstawiciele firmy.
Suicide attempts even among 6-year-olds. AI is trying to help [INTERVIEW]
“Given the prevalence of smartphones, children can potentially experience cyberbullying 24 hours a day. Even home is no longer a safe haven like in the case of schoolyard bullying,” says Patrycja Tempska, Impact Co-founder at Samurai Labs.
Chatboty i automatyzacja w biznesie. Jak technologia zwiększa zyski [WYWIAD]
Chatboty i boty są przyszłością biznesu, a ich polskie odpowiedniki podbijają świat. O ogromnych możliwościach tej technologii dla przedsiębiorców opowiada Michał Pawełczyk, CEO i prezes zarządu KODA.
Jak analityka danych zmienia sport? "Dziś już nie uświadczysz takich piłkarzy jak Riquelme" [WYWIAD]
Drastyczna zmiana stylu gry w NBA to właśnie konsekwencja drobiazgowej analityki. Jeszcze na początku lat dwutysięcznych ligę dominowali potężni centrzy i rzucający długie „dwójki” obrońcy w stylu Koby’ego Bryanta, a wcześniej Michaela Jordana. Dziś w zasadzie każdy szuka rzutu za trzy punkty - mówi Paweł Osterreicher, współzałożyciel i CEO ReSpo.Vision.
Służbowe maile. Dlaczego pisanie służbowych maili sprawia nam kłopoty? [WYWIAD]
Pisząc służbowy mail, nie zasypujmy się wielosłowiem. Szanujmy czas współpracowników – przekonuje Mateusz Adamczyk, polonista, popularyzator wiedzy o języku, współautor „Słownika neologizmów polskich” opracowywanego przez Obserwatorium Językowe UW.
Z cyberatakiem jest jak z zawałem serca [WYWIAD]
I dlatego – trzymając się medycznych porównań – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak ochronić się przed cyberprzestępcami?
Mikołaj Kopernik - liberał czy socjalista? Wywiad z Wojciechem Orlińskim
Mikołaj Kopernik z całym przekonaniem twierdził, że inflacja jest szkodliwa. Niestety, całkowicie go zlekceważono – mówi Wojciech Orliński, dziennikarz, publicysta i pisarz, autor biograficznej książki „Kopernik. Rewolucje”.