Tylko u nas
Zbliża się koniec bessy? Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
WIG20 ruszył w górę i w ciągu kilku tygodni zyskał 20 proc. Polskie akcje nadal są irracjonalnie tanie, podobnie jak złoty, który w najbliższym czasie może się umacniać. Nie będzie więc dolara po 5 zł.
Grzegorz W. Kołodko: "Obecna inflacja jest wyjątkowo paskudna" [WYWIAD]
Gdyby w Polsce było euro, mielibyśmy dziś niższą inflację i wyższy poziom dochodu narodowego – mówi prof. Grzegorz W. Kołodko, ekonomista, były wicepremier i minister finansów, założyciel i dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego.
Na jednym przejęciu się nie skończy! Worldline zapowiada dalszy rozwój w Polsce [TYLKO U NAS]
W ostatnich tygodniach firma Worldline zakończyła proces przejęcia polskiego startupu SoftPos. Teraz jego produkt wprowadza w kilkunastu krajach świata. Artur Żymańczyk, Country Manager Worldline Polska opowiada o szczegółach projektu i komentuje zmiany na rynku płatności.
Inga Songin: "Działania edukacyjne to odpowiedzialność również biznesu. Walczmy o to, co ważne"
Pokolenie Z jest bardziej świadome, to pokolenie aktywistów. Młodzi ludzie chcą poświęcać czas i energię na rzeczy, które przynoszą większą wartość, mają sens. Firmy muszą określić, o czym jest marka, którą zarządzają, bo tylko wtedy działania CSR-owe są wiarygodne i mogą wykorzystać potencjał pracowników - mówi Inga Songin, dyrektor marketingu Reckitt.
Afera Żelazo, czyli kradzione złoto dla dygnitarzy
Operacja „Żelazo” miała zwiększyć rezerwy walutowe kraju i zgromadzić fundusze na działalność PRL-owskiego wywiadu. W rzeczywistości odsłoniła gangsterski charakter służb i przeraziła nawet samych komunistów.
Gospodarka śmiechu warta [FELIETON]
Jak zwiększyć wartość polskiej złotówki? Ekonomiści dochodzą do wniosku, że należy w złotówce wywiercić dwa otwory i sprzedawać jako guziki po złoty pięćdziesiąt. To dowcip z kabaretowej parodii przemówienia I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Niektóre dowcipy o absurdalnej ekonomii w PRL – co bardzo niepokojące – stają się coraz bardziej aktualne.
Próba dorosłości, czyli nasze testy
Każdy, kto próbował kiedyś zmienić co nieco swój wizerunek, wie, że nie jest to łatwe. Że udaje się, ale czasem jest lepiej, a czasem gorzej. A czasem lepiej, by się w ogóle nie wydarzyło. Z Jeepem jest podobnie.
Adrian Kostera: "Nigdy nie startuję z zamiarem przekroczenia jakiejś granicy" [WYWIAD]
Nigdy nie startuję z zamiarem przekroczenia jakichś granic. Wiele razy zdarzało mi się, że schodziłem z trasy, bo po prostu robiło się zbyt niebezpiecznie – mówi Adrian Kostera, ultratriathlonista, trener triathlonu i biegania.
Zakupy w rozszerzonej rzeczywistości. Jak WEARFITS chce zmienić branżę modową?
Łukasz Rzepecki wraz ze swoimi współpracownikami wprowadzają do branży modowej cyfrową rewolucję. Dzięki WEARFITS, aby przymierzyć ubrania oraz buty, nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy telefon lub komputer.
Twórcy startupu Share.P: "Technologia często wyprzedza umiejętności ludzi" [WYWIAD]
Twórcy Share.P dążą do zmniejszenia natężenia ruchu i zanieczyszczenia powietrza poprzez umożliwienie właścicielom budynków komercyjnych i mieszkalnych wynajmowania i udostępniania miejsc parkingowych oraz punktów ładowania EV w bezpieczny i w pełni zautomatyzowany sposób. Czy wdrażanie idei Smart City to największa szansa dla współczesnych metropolii?
Dźwięki sukcesu. Poznańska firma umożliwia "teleportację" na koncert w dowolnym miejscu na świecie
Poznańska firma Zylia jako jedyna na świecie wprowadziła na rynek ultranowoczesny system mikrofonowy, który umożliwia teleportację na koncert w dowolnym miejscu kuli ziemskiej.
Ludzie z charakterem. Jak triathlon kształtuje ducha przedsiębiorczości
Przedsiębiorcy są przyzwyczajeni do pracy na wysokich obrotach, nie powinno więc dziwić, że coraz więcej ludzi sukcesu bierze się za Iron Mana. Triathlon nie nauczy cię prowadzenia biznesu, ale pomoże w osiąganiu sukcesów.
Bobrowska-Budny: "Każda firma ma coś, co dla nowych pracowników może być WOW" [WYWIAD]
Czasem słyszę, że zdobycie komputera przez nowego pracownika to „taka próba bojowa”. Czy naprawdę zatrudniamy dobrego menedżera za duże pieniądze, żeby przez kilka dni chodził i załatwiał sobie sprzęt, tracąc przy tym poczucie sensu? – mówi Iwona Bobrowska-Budny, trenerka biznesu.
Prawdziwie inteligentne. Najlepsze polskie startupy AI [RANKING]
Na fali AI chce dziś płynąć mnóstwo firm. Tyle że tę technologię trzeba wykorzystywać z głową. Sztuczna inteligencja największą wartość ma wtedy, kiedy rozwiązuje realne problemy.
Piotr Wawrysiuk: "Na początku przyszłego roku powinniśmy osiągnąć break even" [TYLKO U NAS]
Pet tech to bardzo duży sektor gospodarki, choć jeszcze do niedawna nie do końca dostrzegany. Firm w branży jest coraz więcej – nie tylko w naszym kraju – one łapią coraz większą skalę, dostarczają po prostu dobre produkty. Ilość pet techowych innowacji na pewno będzie rosnąć, przestrzeń do wzrostów jest gigantyczna - mówi Piotr Wawrysiuk, założyciel startupu PsiBufet.
Sztuczna inteligencja, prawdziwe działanie. Jak AI odmienia biznes?
Bill Gates powiedział kiedyś, że postęp technologii polega na takim jej dostosowywaniu, aby człowiek nawet jej nie zauważał i stała się częścią jego codziennego życia. I tak już dzieje się w wielu obszarach, a zwłaszcza w biznesie. Czy sztuczna inteligencja jeszcze bardziej odmieni nasze postrzeganie technologii?
Turnau, Rozbicki, Quebonafide - polscy artyści coraz częściej biorą się za biznes. Czy z sukcesami?
Aktorzy, piosenkarze i celebryci coraz odważniej wchodzą w świat biznesu i nierzadko odnoszą w nim sukcesy. Przekonują, że kreatywność artysty i przedsiębiorcy mają ze sobą wiele wspólnego.
Zarządzanie ryzykiem, koszty, wybór startupów. Kulisy działania funduszy VC
Jesteś startupowcem i narzekasz, że masz ciężko? Pomyśl, z czym zmaga się zarządzający funduszem VC! Nie dość, że jego obowiązkiem jest „przymuszać” cię do sukcesu, to jeszcze ma swojego inwestora, któremu musi zwrócić pieniądze. Oto kulisy działania funduszy VC.
Co zrobiłby Buffett nad Wisłą? "Nadszedł czas taniego kupowania"
Koszty odsetkowe i rachunki za energię w firmach wzrosły już kilkakrotnie. Ich klienci zastanawiają się, na czym jeszcze mogliby oszczędzić, a pracownicy domagają się podwyżek. Spadają marże i zyski, grozi nam recesja i nadszedł czas bessy. A może raczej taniego kupowania?
Boks białych kołnierzyków
Biznes boxing to sparingi osób na wysokich stanowiskach. Przedsiębiorczynie, prezesi, włodarze miast stają do walki w ringu w szczytnym celu. – Walki białych kołnierzyków pozwoliły nam zebrać ponad 2,5 mln złotych na cele charytatywne – mówi Julian Szumowski, twórca Biznes Boxing Polska.
Boks białych kołnierzyków
Biznes boxing to sparingi osób na wysokich stanowiskach. Przedsiębiorczynie, prezesi, włodarze miast stają do walki w ringu w szczytnym celu. – Walki białych kołnierzyków pozwoliły nam zebrać ponad 2,5 mln złotych na cele charytatywne – mówi Julian Szumowski, twórca Biznes Boxing Polska.
Prof. Kleiber: "Czy Polska stanie się tygrysem gospodarczym? To już raczej nierealne" [WYWIAD]
Nowe technologie mają olbrzymi potencjał wspierania harmonijnego rozwoju świata. Jednak kluczem do tego jest szeroko rozumiana inkluzywność – mówi prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.
W oczekiwaniu na pivot. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Złoty jest zbyt słaby, a polskie akcje bardzo tanie. Wręcz irracjonalnie tanie. Oczywiście to musi się z czasem skończyć, ale na razie takiego zwrotu (nazywanego w Polsce po angielsku określeniem pivot) nie widać.
Filip Stachura: "Wiele firm nie potrafi właściwie analizować danych. Ich dane są brudne" [WYWIAD]
Analiza danych to proces - trzeba je agregować, porządkować, integrować z różnych systemów. Rozwiązania dotyczące danych, oparte chociażby o sztuczną inteligencję mogą wręcz zmieniać modele biznesowe - mówi Filip Stachura, CEO Appsilon.
Być otwartym na nowe rzeczy. Bartosz Zmarzlik o swojej karierze
Bartosz Zmarzlik po raz trzeci w karierze został żużlowym mistrzem świata, kontynuując wspaniałe polskie tradycje w tym coraz popularniejszym sporcie. – Miniony sezon był bardzo dobry zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Wraz z teamem będziemy robić wszystko, żeby kolejne lata wyglądały podobnie – mówi z uśmiechem na ustach Zmarzlik.
Dawid Wesołowski: "W Polsce skupiamy się na inwestycjach na bardzo wczesnym etapie" [WYWIAD]
Projekty będące na bardzo wczesnym etapie - jeszcze przed komercjalizacją - są mniej podatne na rynkowe zawirowania. Wyceny są raczej w rozsądnych granicach, nie ma miejsca na przeszacowanie - mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI Evig Alfa.
Jakub Bischof. Poza biznesem
Jest współzałożycielem naffy – rozwiązania dla niezależnych ekspertów, umożliwiającego zarabianie na wiedzy. Jak sam podkreśla, kocha liczby i ludzi oraz – choć to tylko domysły! – mógłby zakumplować się z Michaelem Scottem.
Mateusz Bokowy, czyli jak cyfrozować wszystko, co nie zostało scyfryzowane. Poza biznesem
W Krakowie rozwija Inso, czyli system usprawniający działanie przedszkoli i żłobków. Jak sam przyznaje, balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym złapał po dłuższym czasie. A gdzie lubi odpocząć?
Jeździliśmy nowym Mercedesem GLC [PREMIEROWA GALERIA ZDJĘĆ]
Poprawiając coś co jest na tyle dobre, że twoi klienci są tym zachwyceni, można delikatnie mówiąc zepsuć. Bo wiadomo, lepsze jest wrogiem dobrego. I tak mogło być w przypadku Mercedesa GLC, który od lat jest flagowym, jeśli chodzi o sprzedaż, modelem tej marki. Nie ma lepiej sprzedającego się modelu, od 2018 r. z linii produkcyjnych zeszło 2,6 mln egzemplarzy.
Pethomer rusza po milion zł na rozwój platformy opieki nad zwierzętami domowymi [TYLKO U NAS]
Platforma oferuje dziś kilka rodzajów usług, takich jak: domowy hotel dla psów (opieka nad zwierzakiem w domu opiekuna), spacery z psem, karmienie w domu właściciela czy opieka dzienna. Pethomer z pomocą platformy crowdfundingowej forc.ee chce pozyskać milion złotych m.in. na wdrożenie usprawnień w platformie praz optymalizację procesu transakcyjnego.
Sztuka przemytu. Jak gang marszandów oszukał PRL [TYLKO U NAS]
Gang „złotogłowych” stworzyli warszawscy i wiedeńscy znawcy sztuki oraz brazylijscy dyplomaci. W latach 60. przez szczelną granicę PRL przeszmuglowali 16 t złota i setki cennych obrazów. Szkody, jakie wyrządzili polskiej kulturze, prokurator porównał do strat II wojny światowej.
Drewniane klocki z Polski podbijają świat. Co wyróżnia firmę BAVVIC?
Hanna i Maria, koleżanki z czasów dzieciństwa, wraz ze swoimi mężami Maciejem i Dawidem stworzyli drewniane klocki, które pomagają rozwijać kreatywność. Dwa lata od powstania BAVVIC otrzymał jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa. Dziś klockami tej firmy bawią się dzieci na całym świecie.
Jasna strona czy czarna magia? Technologie, które mają szansę zmienić świat
Arthur C. Clarke, autor słynnej książki „2001: Odyseja kosmiczna”, powiedział, że wysokorozwinięta technologia jest nieodróżnialna od magii. Do świata pełnego potężnych zaklęć jeszcze daleko, ale na styku wielu branż już teraz dzieje się magia.
Michał Sadowski: "Długoterminowe utrzymanie motywacji to dla przedsiębiorców ogromne wyzwanie"
Biznes jest maratonem, a nie sprintem. Kluczową umiejętnością, jaką powinni posiadać przedsiębiorcy to zdolność długoterminowego robienia tego, co do nich należy. Sam przeszedłem przez wiele trudności - mówi Michał Sadowski, założyciel Brand24.
Język to pieniądz . Czym jest ruch plain language, który właśnie wchodzi do polskich korporacji?
Używanie skomplikowanego, nieprzyjaznego języka w biznesie nie tylko utrudnia komunikację, ale też naraża przedsiębiorców na straty finansowe. Stara się to zmienić międzynarodowy ruch plain language, który właśnie wchodzi do polskich korporacji.