Tylko u nas
Kobiety, o których będzie głośno w 2023 r.
Statrtuperki, menedżerki, wizjonerki. A także kobiety, które swoim życiem i osiągnięciami inspirują do przedsiębiorczości innych. „My Company Polska” publikuje zestawienie (w koleności alfabetycznej) 23 kobiet biznesu, o których będzie głośno w najbliższym roku.
Mikołaj Kopernik - liberał czy socjalista? Wywiad z Wojciechem Orlińskim
Mikołaj Kopernik z całym przekonaniem twierdził, że inflacja jest szkodliwa. Niestety, całkowicie go zlekceważono – mówi Wojciech Orliński, dziennikarz, publicysta i pisarz, autor biograficznej książki „Kopernik. Rewolucje”.
Nakładka na jądra, "elektroniczny pisuar". Łukasz Konarski przełamuje męskie tabu w medycynie
Nakładka na jądra CoolMen ma szansę pomóc parom na całym świecie przezwyciężyć problem niepłodności. A „elektroniczny pisuar” w prosty sposób ułatwi wczesną diagnostykę chorób prostaty. Konstruktor obu wynalazków, dr Łukasz Konarski, nie boi się przełamywać męskiego tabu w medycynie.
Trzymaj pion. Dlaczego filmy wertykalne to przyszłość marketingu?
Popularność TikToka sprawiła, że filmy wertykalne stały się jednym z najważniejszych trendów we współczesnym marketingu. Ich popularność przekroczyła już jednak chiński serwis, podbijając serca również użytkowników Instagrama czy YouTube’a. Zastanawiasz się czy TikTok jest odpowiednim narzędziem dla twojej firmy? A może czujesz potencjał pionowych klipów, ale w innych social mediach?
Lekarze przyszłości. Najlepsze polskie medtechy. Edycja 2023
Najdynamiczniejszy okres rozwoju medtechów już dawno za nami? A skąd! Branża ma się dobrze jak nigdy wcześniej, a Polacy coraz częściej grają pierwsze skrzypce w światowej medycynie.
Marcin Duma: "Polacy się boją, że pierwszy raz od lat mogą zbiednieć" [WYWIAD]
Wybory wygra formacja, która lepiej się zaopiekuje lękami Polaków i da nadzieję, że ich poziom życia i status klasowy się nie obniżą – mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS.
UOKiK skontroluje sklepy: "Nie wszyscy prawidłowo stosują się do obowiązującego prawa" [TYLKO U NAS]
Nie wszystkie polskie sklepy dostosowały się do unijnej dyrektywy Omnibus, która od 1 stycznia nakłada obowiązek informowania - w przypadku przecenionych towarów - o najniższej cenie danego produktu z ostatnich 30 dni. - Wspólnie z Inspekcją Handlową zadbamy, aby prawo było przestrzegane - zapowiada UOKiK. I grozi wielkimi karami.
„Byki” czekają za rogiem. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
RPP postąpiła słusznie, nie podnosząc stóp procentowych. Mocno potaniały surowce, jest więc olbrzymie prawdopodobieństwo, że inflacja w okolicach marca–kwietnia znacznie się zmniejszy. A 2023 r. może być dużo lepszy dla posiadaczy akcji i dla funduszy dłużnych.
Lemoniada zamiast szampana, czyli co nas czeka na rynku pracy w 2023?
Widzieliście już te wszystkie czarne scenariusze pisane przez polityków i ekonomistów na 2023 rok – że będzie biednie, chłodno i głodno? Cóż, my widzimy to w znacznie jaśniejszych – cytrynowych – barwach. Przynajmniej jeśli chodzi o rynek i relacje w pracy.
W co inwestować w 2023 roku
Jeśli inflacja naprawdę wyhamuje, może to być dobry rok dla obligacji oraz dla metali szlachetnych. Historia uczy, że osiągnięcie przełomowego punktu w polityce monetarnej bywa za to niebezpieczne dla rynków akcji. Stopy z najmu mogą być atrakcyjne, a krezusi z wolną gotówką, mogą szukać okazji do przejęcia wyprzedawanych kolekcji. To będzie więc rok wielu okazji.
5 startupów, o których będzie głośno. Prognozy Kuby Dobroszka na 2023 rok
To był świetny rok dla polskich startupów! Choć w 2023 zerkamy z nieco większymi obawami, jesteśmy dobrej myśli - kolejne miesiące powinny być dalszym rozwojem rodzimego, jak to się ładnie mówi, ekosystemu startupowego.
Schaefer, Galant, Walkowiak. Sukces oznacza odpowiedzialność [WYWIAD]
Marzy nam się świat, w którym w zarządach spółek będzie większa liczba kobiet. Ale nie z powodu sztucznych parytetów, lecz naszych kompetencji - mówią Maja Schaefer, Eva Galant i Paulina Walkowiak. Przedsiębiorczynie to bohaterki naszego zestawienia "23 kobiet, o których będzie głośno w 2023 roku".
TOP 22. Najchętniej czytane teksty 2022 roku
Pensje nauczycieli, 500+, najlepsze polskie startupy. Oto krótkie podsumowanie 2022 roku w postaci najchętniej czytanych tekstów opublikowanych na portalu mycompanypolska.pl. Jeśli jakimś cudem (no dobra - przez nieuwagę) je przeoczyliście, to koniecznie nadróbcie!
Buczkowski: Wkrótce nikt nie będzie chciał pisać długich postów na Facebooku [WYWIAD]
Uważam, że forma wertykalnych wideo wkrótce stanie się na tyle powszechna, że firmy nie będą mogły jej nie zauważać. To treści rosnące najszybciej, konsumujemy ich zdecydowanie najwięcej. Jednocześnie nic nie wskazuje na to, żeby pożądany układ treści wkrótce się zmienił – mówi Mateusz Buczkowski, Agency Marketing Manager w Green Parrot.
Śpiewa, gra na ukulele i dba o psiaki. Oto tajemnice Sary Sobani z Supuppy
Poznanianka zainteresowana psim żywieniem. Na pomysł Supuppy – naturalnych suplementów dla psów w formie subskrypcyjnej – wpadła jeszcze na studiach magisterskich. Sama siebie nazywa „zadaniowcem”, który im więcej ma zajęć, tym lepiej się organizuje.
Próby samobójcze mają za sobą już nawet 6-latki. Polska AI spróbuje im pomóc [WYWIAD]
Najmłodsi, za sprawą powszechności smartfonów, mogą potencjalnie doświadczać cybernękania przez 24 godziny na dobę, więc nawet dom przestał być bezpieczną przystanią, tak jak mogło to być w przypadku nękania na szkolnym boisku - mówi Patrycja Tempska, impact co-founder w Samurai Labs.
ORLEN VC szuka kolejnych startupów. "Najtrudniejszy w ocenie jest zawsze potencjał zespołu" [WYWIAD]
ORLEN VC to fundusz korporacyjny inwestujący przede wszystkim w startupy z szeroko rozumianego przemysłu, których rozwiązania można zastosować w sektorze B2B. - Zazwyczaj staramy się ustawić w pozycji strategicznego inwestora, który poza pieniędzmi, oferuje również wsparcie merytoryczne - mówią przedstawiciele ORLEN VC.
Startupy technologiczne pod lupą. Przychody rosną, zyski maleją
Średni wiek założyciela polskiego startupu technologicznego to prawie 39 lat. 72 proc. polskich firm generuje już przychody, ale średnia strata netto wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku - wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Taylor Economics.
StepApp zbiera rundę i zapowiada nowe funkcje. "To trudny okres dla startupów" [WYWIAD]
Mało kto chwali się spektakularnymi wieściami, większość cieszy się, że udaje się przetrwać. Startupy muszą oszczędzać, prognozujemy, że pieniądze z ostatniej rundy wystarczą nam na najbliższe dwa lata - mówią Thomas Werner i Kuba Mocarski, założyciele startupu StepApp.
Market One Capital: 3 inwestycje "w stealth mode". Nowy fundusz ruszył na polowanie [TYLKO U NAS]
Market One Capital w tym roku zrealizował 21 inwestycji, w tym wszedł w siedem nowych projektów - mówi w specjalnym komentarzu dla mycompanypolska.pl Ela Obrębowska. Najważniejszym wydarzeniem było uruchomienie drugiego funduszu o kapitalizacji 80 mln euro - do jego portfela trafiły już trzy startupy.
Staffly zapowiada 5 pilotażowych wdrożeń za granicą. W planach też kolejne integracje z partnerami
Staffly to polski startup z obszaru HR-Tech. Narzędzie oferuje zestaw zdigitalizowanych, krótkich i autorskich testów osobowości, które badają dopasowanie kandydata do stanowiska pracy, na które aplikuje. Filip Sobel - CEO Staffly - podsumowuje 2022 rok, a także zapowiada realizację kolejnych celów.
Chińska gospodarka w odwrocie. Technologiczni giganci przeniosą fabryki?
Ostatnia fala protestów, wprowadzenie zasady zero COVID, łamanie praw pracowników i brak stabilności militarnej spowodowały, że coraz więcej firm myśli o opuszczeniu Chin. Zyskać mogą na tym inne azjatyckie rynki - mówi się szczególnie o Wietnamie oraz Indiach.
dr n. społ Magdalena Ankiersztejn-Bartczak: "Z wiedzą o HIV trochę zatrzymaliśmy się w latach 90."
W ostatnich latach nauka i medycyna bardzo się rozwinęły, co niestety w Polsce nie zawsze idzie w parze z świadomością społeczną - wielu osobom HIV kojarzy się z osobami zmarginelizowanymi. Nie testujemy się, twierdząc, że nas ten problem nie dotyczy. A to błąd - mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.
Do przodu, Polsko! Najlepsze startupy sporttech
Do przodu, Polsko! Choć tegoroczny mundial budzi mnóstwo kontrowersji, to wciąż jest najważniejszą piłkarską imprezą czterolecia. Nie ma więc chyba lepszego momentu na analizę rodzimego rynku sporttech.
Debata „Inwestycje w trudnych czasach”
Około 33 proc. firm twierdzi, że kolejne miesiące będą dla nich gorsze od poprzednich jeśli chodzi o kondycję finansową. Co zrobić? Jak żyć? Może inwestycje, także w trudnych czasach, nie są wcale kulą u nogi? O to zapytaliśmy ekspertów podczas specjalnej debaty „Inwestycje w trudnych czasach”.
Wojny streamingowe. Jak platformy streamingowe próbują zawojować polski rynek?
Netflix i Disney+ kojarzysz na pewno, ale czy wiesz, że w Polsce działa również FlixClassic oferujący dostęp do kilkuset klasyków kina, oraz DAZN, dzięki któremu obejrzysz ważne walki bokserskie? Serwisów streamingowych nad Wisłą przybywa, ale czy naprawdę jesteśmy łakomym kąskiem dla rozrywkowych potentatów?
Volodymyr Turchak, twórca myREST. Dlaczego chciałby poznać Adele? Poza biznesem
W Polsce z sukcesem rozwinął startup myREST, udziela się również w innych biznesach. Dlaczego Adele jest jedną z tych osób, które najbardziej chciałby poznać?
Lider, spowolnienie, krypto. Wybieramy Biznesowe słowo roku 2022
Zyskowność czy dywersyfikacja? A może coś z książki Nassima Nicholasa Taleba? Wspólnie ze startupowcami, przedsiębiorcami i inwestorami wybieramy Biznesowe Słowo Roku!
Dronehub laureatem największego inkubatora z branży. Melnyk: "Rozpoczynamy działalność w USA"
Dronehub otrzyma 500 tys. dol. jako laureat amerykańskiego programu GENIUS NY, który jest największym na świecie inkubatorem dla startupów z branży UAV, IoT i robotyki. - Dużą część środków, które dostaniemy, chcemy przeznaczyć na „chmurę”, aby dopasować oprogramowanie do potrzeb i wymogów firm amerykańskich - mówi Vadym Melnyk, prezes i założyciel Dronehub.
Lody, które leczą. Piotr Przybysz opracował lody mające właściwości prozdrowotne
Prof. Piotr Przybysz postanowił połączyć rodzinną tradycję z osiągnięciami nauki. Opracował lody, które nie tylko mogą jeść osoby chore na cukrzycę, ale wręcz mają właściwości prozdrowotne. A przy tym smakują jak te, które jego dziadkowie produkowali ponad 60 lat temu.
Bootstrapping czy inwestor? "Ekscytując się rundami finansowymi, krzywdzimy młodych founderów"
Tezy Piotra Nowosielskiego - pochodzące z naszego wywiadu okładkowego - są dosyć jednoznaczne. Nie chcielibyśmy jednak przedstawiać wyłącznie jednego punktu widzenia, dlatego skonfrontowaliśmy je m.in. z rynkiem VC. Jak to więc w końcu jest z tym bootstrappingiem w Polsce?
Paweł Bechciński: "Wartości promowane przez markę stają się kluczowym kryterium wyboru dla klientów"
Od firm oczekuje się jasnych stanowisk i spójnych działań. Deklarowanie swoich opinii w ważnych społecznie kwestiach staje się wręcz koniecznością - uważa Paweł Bechciński, Dyrektor ds. Ludzi i Kultury Organizacji w IKEA Retail Polska.
Piotr Nowosielski: "Zewnętrzne finansowanie powinno być ostatecznością. To pójście na łatwiznę"
Bootstrapping jest solą przedsiębiorczości. Budujesz firmę od zera bez zewnętrznego finansowania. Skupiasz się na zarabianiu i rentowności, a nie szukaniu kolejnej rundy. Tworzysz firmę, która ma wartość, a nie taką, którą fundusz VC pcha do exitu – mówi Piotr Nowosielski, CEO i założyciel Just Join IT, która została zbudowana bez żadnych zewnętrznych pieniędzy.
Mariusz Borkowski: "Wypalenie zawodowe to ogromny problem. Należy już bić na alarm"
Jesteśmy przeciążeni pracą i stresem, przez co często tracimy radość obcowania z drugim człowiekiem. Pracodawcy obecnie powinni zapewniać nie tylko podstawowe narzędzia do pracy, ale - muszą także dbać o dobrostan psychiczny podopiecznych - mówi Mariusz Borkowski, Dyrektor ds. marketingu i PR, Polfa Tarchomin.
Anna Wróbel: "Pracodawcy oraz pracownicy muszą mieć wspólne cele. Tylko tak osiągniemy sukces"
Stworzenie wartościowej kultury organizacyjnej jest możliwe wyłącznie przy współpracy z pracownikami. Pandemiczne miesiące pokazały nam jak ważny jest dialog i ciągłe eksperymentowanie. Nasi pracownicy dają z siebie wszystko, ponieważ mają przestrzeń do realizacja się w różnych obszarach - mówi Anna Wróbel, Dyrektor HR, Allegro.