Raporty

Marsz cyfrowo-finansowy

Marsz cyfrowo-finansowy

Za sprawą nowych technologii finansowych świat przeobraża się na naszych oczach, a to dopiero początek.

Alicja Hendler, Grzegorz Kubera 21.08.2016
Nie tylko Facebook

Nie tylko Facebook

W Polsce działa całkiem sporo serwisów społecznościowych, z których część, choć nie tak popularna wśród internautów jak Facebook czy YouTube, też może spełnić swoje zadanie jako miejsce prowadzenia działań promocyjnych. Omawiamy niektóre z nich.

Przekuwanie fanpejdża w sprzedaż

Przekuwanie fanpejdża w sprzedaż

Czy strona profilowa firmy na Facebooku, zwana fanpejdżem, może generować jej sprzedaż? Tak, ale tylko gdy firma ta ma już bazę oddanych jej klientów, którzy mogą być zainteresowani treściami, jakie tam zamieści. A najlepiej, gdy fanpejdż jest elementem szerszej marketingowej strategii.

Czy social media sprzedają?

Czy social media sprzedają?

Promowanie sprzedaży w mediach społecznościowych potrafi się wyraźnie przełożyć na jej wzrost i związane z tym zyski w gotówce, czasami zresztą bardzo niskim kosztem. Dowodzą tego opisane niżej przypadki.

Secure future

Secure future

Monitoring wizyjny odróżniający dym od kłębów pary wodnej, wyrafinowane rozwiązania biometryczne, rozszerzona rzeczywistość. Nasze życie i mienie chronią (lub niebawem będą chronić) coraz bardziej zaawansowane technologicznie systemy.

Wielki Brat patrzy (i nie tylko)

Wielki Brat patrzy (i nie tylko)

Dom albo mieszkanie, lecz również biuro bądź magazyn – każdy rodzaj pomieszczenia można dziś stosunkowo niedrogo objąć nadzorem. Z jednej strony zahacza to o naruszenie prywatności, ale z drugiej np. czujniki wody lub dymu mogą nas uchronić przed wielkim niebezpieczeństwem. Zwłaszcza że potrafią bardzo szybko reagować.

Jarosław Horodecki 19.06.2016
Wszystko jak na dłoni - za grosze

Wszystko jak na dłoni - za grosze

Kamera to najbardziej popularny element systemu monitoringu. Jest na tyle rozpowszechnionym urządzeniem, że prostą, lecz spełniającą swoje zadanie instalację można zbudować samodzielnie. Na dodatek – niewielkim kosztem.

Przewozy dźwignią biznesu

Przewozy dźwignią biznesu

Samoobsługa transportowo-spedycyjna czy zaangażowanie specjalistycznych, zewnętrznych firm? To jedno z ważniejszych pytań natury logistycznej, jakie zadają sobie małe i średnie przedsiębiorstwa. W Polsce lwia ich część stawia na tę drugą możliwość. A usługodawcy oferują coraz więcej.

Magazyn w sercu Europy

Magazyn w sercu Europy

Szybko przybywa u nas powierzchni magazynowych, a deweloperzy zaczynają wreszcie dostrzegać mniejszych najemców. Ale wyzwaniem dla MSP jest nie tylko znalezienie odpowiedniego magazynu, lecz także nowoczesne zarządzanie nim w obliczu coraz większych wymagań klientów i zmian wprowadzanych przez konkurencję.

Zaawansowana sztuka współpracy

Zaawansowana sztuka współpracy

Kilkanaście lat temu o łańcuchach dostaw wspominano rzadko – raczej mówiło się po prostu o logistyce, a w firmach oddzielnie traktowało działy produkcji, zakupów, logistyki itp. Dzisiaj te wszystkie części powinny zgrywać się w jeden zintegrowany organizm – dźwignię przewagi konkurencyjnej.

Więcej, szybciej, łatwiej

Więcej, szybciej, łatwiej

W sukurs firmom pragnącym zdobyć i utrzymać lojalnych klientów przychodzi technologia. Sprawdźmy, do czego mogą się przydać systemy CRM, usługi e-mail marketingu, platformy do programów lojalnościowych czy geolokalizacja.

Grzegorz Kubera 19.04.2016
Opiekun i doradca

Opiekun i doradca

Organizację całego programu lojalnościowego lub jego części można powierzyć wyspecjalizowanemu partnerowi zewnętrznemu. Warto to rozważyć, zwłaszcza gdy ów partner jest w stanie być istotnym wsparciem dla naszego biznesu.

Satysfakcja,  emocje i relacje

Satysfakcja, emocje i relacje

Lojalność klienta to owoc jego pozytywnych doświadczeń związanych z daną firmą, marką, produktem czy usługą. Dziś jednak trudno utrzymać ją przez długi czas, szczególnie lojalność konsumentów, bo klienci biznesowi są dużo wierniejsi.

Daniny małej firmy

Daniny małej firmy

Mali przedsiębiorcy – szczególnie ci, którzy otworzyli działalność w tym roku – mają do dyspozycji kilka rozwiązań dotyczących podatków, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Kiedy faktycznie można i warto z nich skorzystać?

Trzy sposoby na kredyt

Trzy sposoby na kredyt

Kredyt w rachunku firmowym to popularny sposób na rozwiązanie czasowych problemów z płynnością i zarazem najtańszy, jeśli chodzi o bankowe pożyczki. Najlepiej jednak tej płynności nie stracić. Podpowiadamy trzy sposoby na obniżenie wydatków przedsiębiorstwa i koszty związane z niewypłacalnością odbiorców.

Żeby zakupy były jak tlen

Żeby zakupy były jak tlen

Przedsiębiorstwo powinno mieć strategię kosztową swoich zakupów – zwłaszcza że stanowią one zwykle dużą część jego wydatków. Ale nie wystarczy je zaplanować. Trzeba je także powiązać z celami całej firmy. Inaczej biznes może stracić oddech, nawet gdy zetniemy wydatki do minimum.

Mieczysław T. Starkowski 23.03.2016
W delegacji i restauracji

W delegacji i restauracji

Jak wynika z badań Amadeus Polska, w zeszłym roku swoje wydatki służbowe starała się ograniczyć jedna trzecia rodzimych firm, z czego przytłaczająca większość o co najmniej 8 proc. Przedsiębiorstwom coraz częściej chodzi też o lepsze zarządzanie tymi kosztami, a nie po prostu o toporne cięcia.

Biuro warte wyprawki

Biuro warte wyprawki

Skupiając się na głównej działalności firmy, nieraz zapominamy o jej zapleczu. Nie zwracamy już takiej uwagi na „drobiazgi”, jak rosnące zużycie prądu czy papieru do drukarek. To przecież grosze – myślimy. I mylimy się, bo biurowa infrastruktura potrafi pochłaniać duże sumy.

Oszczędności zaklęte w energii

Oszczędności zaklęte w energii

Na energii elektrycznej czy gazie można w Polsce sporo zaoszczędzić. Na razie jednak z takich możliwości korzysta zaledwie garstka firm. Inaczej jest w przypadku paliwa do samochodów – tu widać dużo większą gospodarność.

Eksport w stylu zen

Eksport w stylu zen

Wyślij towar do Chin i z konfucjańskim spokojem czekaj na zapłatę – strategia rozwoju tyleż dalekowschodnia, co karkołomna. Lepiej zgłębić tajniki biznesowego feng shui i ubezpieczyć transakcję.

Adam Mielczarek 21.02.2016
Znajdź dobrego partnera

Znajdź dobrego partnera

Chińczycy zazdrośnie strzegą swojej gospodarki, bazując w dużej mierze na rodzimych producentach i dystrybutorach oraz stosując praktyki protekcjonistyczne w wielu branżach. Do tego natężenie konkurencji jest za Wielkim Murem dużo większe niż w UE czy USA. Lecz ze względu na skalę tego rynku zdecydowanie warto na nim zaistnieć.

Chińska ceremonia

Chińska ceremonia

Chińska etykieta zawiera bogatą symbolikę. Odkodowanie jej i zaakceptowanie otwiera nowe przestrzenie we wzajemnej komunikacji, a w biznesie przekłada się na konkretne efekty w postaci cennych, długoterminowych kontraktów.

Chiński syndrom i polski biznes

Chiński syndrom i polski biznes

Jak przekonują eksperci, dobry, dalekosiężny plan współpracy gospodarczej z Chinami może być szansą dla polskiego biznesu. Szczególnie dla naszego eksportu.

Skromna skrzynka z narzędziami

Skromna skrzynka z narzędziami

Podsumujmy: właściciele małych i średnich firm teoretycznie mają do wyboru cały szereg instrumentów wspomagających zarządzanie płynnością finansową w przedsiębiorstwie. W praktyce skazani są jednak na zaledwie kilka tego typu narzędzi, z kredytem bankowym na czele. Polski rynek finansowy wciąż nie dogonił zachodnioeuropejskiego.

Faktoring, windykacja czy giełda wierzytelności?

Faktoring, windykacja czy giełda wierzytelności?

Zaczynając współpracę z nowym odbiorcą, warto pomyśleć, co zrobimy na wypadek, gdyby nie zapłacił on za nasz towar czy usługi. Możemy się np. zabezpieczyć przed szkodą poprzez faktoring albo udać się po szkodzie do windykatora. Lub sprzedać wierzytelność w internecie.

Adam Mielczarek 27.01.2016
Nie taki windykator straszny

Nie taki windykator straszny

Przedsiębiorcy często mają opory przed korzystaniem z pomocy windykatorów. Boją się, że stracą przez to np. dużego klienta albo zostaną wciągnięci w działania na granicy prawa. Tymczasem rynek usług windykacyjnych dojrzał, a ich zakres obejmuje już nie tylko kompleksową pomoc w odzyskiwaniu należności, lecz także działania prewencyjne.

Mądry przed szkodą

Mądry przed szkodą

26 mld zł, czyli 2,1 proc. przychodów – tyle łącznie musiały spisać na straty polskie firmy, ponieważ ich klienci nie zapłacili za towary lub usługi. Wiele z nich nie miałoby tych kłopotów, gdyby sprawdzały swoich kontrahentów.

Jak sprzedawać i nie mieć dłużników

Jak sprzedawać i nie mieć dłużników

Konsekwencja, prewencja, kontrola i wspieranie rozwoju partnera – to podejście bardzo się sprawdza, jeśli chcemy uniknąć problemów z płatnościami ze strony swych odbiorców, utrzymywać płynność finansową oraz zwiększać sprzedaż i obroty. Dowiódł tego przypadek koszalińskiej firmy JAAN.

Zacznij od siebie, bo pańskie oko konia tuczy

Zacznij od siebie, bo pańskie oko konia tuczy

Płynność finansowa firmy w dużym stopniu zależy od tego, na ile sama jest gospodarna i oszczędna. Bywa, że ta gospodarność ratuje ją przed zniknięciem z rynku, gdy zachowanie kontrahentów pozbawia ją gotówki niezbędnej do prowadzenia biznesu. Gdzie szukać oszczędności na własnym podwórku?

Patent dla mistrzów

Patent dla mistrzów

Ci, którzy chcieliby przeszczepić na polski grunt gotowe i sprawdzone rozwiązanie z zagranicy, takie, którego w kraju na razie nie ma i sygnowane jest marką, która jeszcze nie weszła na nasz rynek, mogą kupić licencję od jej właściciela i odtworzyć u nas identyczny koncept. Lecz nie bez kozery nazywa się to masterfranczyzą, z naciskiem na „master”.

Monika Kruszewska-Mikucka 15.12.2015
Aaaa licencję kupię!

Aaaa licencję kupię!

Pieniądze to najmniejszy problem – zwykł mawiać fałszywy hrabia Leon Kunicki w „Karierze Nikodema Dyzmy”. Niestety, nie w przypadku chętnych do zakupu licencji franczyzowej. Dla nich oferta finansowa jest dość uboga i często, chcąc dołączyć do sieci, muszą szukać pieniędzy z kilku źródeł, w tym od franczyzodawcy.

Jak zostać dawcą

Jak zostać dawcą

Jeśli przedsiębiorca ma sprawdzony, udany model działania, a do tego szuka sposobów na dalszą ekspansję, optymalizację własnego biznesu czy spieniężenie pomysłu na niego, może przekształcić się we franczyzodawcę. Aż 95 proc. takich transformacji kończy się sukcesem.

Cudzy pomysł, własny biznes

Cudzy pomysł, własny biznes

Pieniądze i chęć ciężkiej pracy to dużo, ale jednak za mało, by prowadzić własny biznes. Potrzebny jest jeszcze pomysł. Jeśli go nie mamy, rozwiązaniem może być przystąpienie do sieci franczyzowej. Lecz nie jest ono dobre dla wszystkich.

Pod wspólnym szyldem

Pod wspólnym szyldem

Od restauracji po szkoły, od sklepów odzieżowych po banki – trudno znaleźć branżę, w której nie funkcjonowałyby systemy franczyzowe. Biznes sieciowy robi furorę od ponad 20 lat, ale dopiero od niedawna, jak przekonują eksperci, franczyza w polskim wydaniu jest dojrzała i bezpieczna.