Raporty

Koło zamiast linii

Koło zamiast linii

Gospodarka o obiegu zamkniętym może być ratunkiem dla naszej planety. Coraz lepiej rozumie to biznes (szczególnie duży) – kluczowy dla powodzenia całej sprawy, ale do przełomu jeszcze daleka droga.

Marek Szymaniak 19.11.2018
Wyższa jakość relacji

Wyższa jakość relacji

Dążenie do poprawy poziomu życia osobistego i zawodowego pracowników jest jednym z priorytetów etycznego, odpowiedzialnego biznesu. Dla mądrych firm jest to także jedno z najważniejszych narzędzi przewagi konkurencyjnej.

Odpowiedzialność 2.0

Odpowiedzialność 2.0

Społeczna odpowiedzialność biznesu zmienia się na naszych oczach. Firmy nie tylko wszczepiają zasady CSR do swych strategii, ale czynią z nich wręcz sedno swojej działalności.

Poza niezbędnymi, także wyjątkowe

Poza niezbędnymi, także wyjątkowe

Niejeden przedsiębiorca dojrzewa do myśli, że ma dużo do stracenia, uczy się przewidywać ryzyka i ich konsekwencje. Zastanawia się, co może się stać z jego rodziną, biznesem, domem, co zrobić na wypadek, gdy nie będzie zdolny do pracy. Siłą rzeczy zastanawia się też, czy się nie ubezpieczyć.

Panorama rynku ubezpieczeń

Panorama rynku ubezpieczeń

Oferta ubezpieczeń dla MSP zaczęła się robić coraz bardziej kompleksowa i elastyczna – bo takiej właśnie ochrony szukają przedsiębiorcy. Ale nie tylko to się zmienia w ich relacjach z ubezpieczycielami.

Siła w grupie

Siła w grupie

Tańsze zakupy, bardziej rentowna czy większa sprzedaż, realizacja biznesowej strategii, wzmocnienie branży – to cele, dla których przedsiębiorstwa tworzą grupy zakupowe, konsorcja, kooperatywy, klastry. Rzecz jasna te wspólne inicjatywy mają sens, jeśli ich członkowie mogą sobie zaufać, a one same są dobrze zarządzane.

Adam Mielczarek 24.09.2018
Eksporter nie powinien być sam

Eksporter nie powinien być sam

Polscy eksporterzy z MSP nie zwalniają tempa, ale napotykają liczne bariery. I potrzebują silniejszego wsparcia ze strony państwa.

W dół i w górę, czyli warunki do rozwoju MSP

W dół i w górę, czyli warunki do rozwoju MSP

Małe i średnie firmy to rdzeń polskiej gospodarki. Dziś sprzyja im łatwiejsze, niż jeszcze niedawno, pozyskiwanie środków na rozwój, ale ten coraz bardziej utrudniają sytuacja na rynku pracy i zmiany w prawie.

Cash flow w firmie

Cash flow w firmie

Aby właściwie zarządzać środkami finansowymi przedsiębiorstwa, trzeba mieć rzetelną wiedzę o ich poziomie, źródłach pochodzenia czy głównych kierunkach wydatkowania. Najbardziej wartościowym źródłem informacji w tym obszarze jest rachunek przepływów pieniężnych (cash flow).

Faktoring ratunkiem dla płynności firm

Faktoring ratunkiem dla płynności firm

Polskie firmy na co dzień borykają się z problemami płynnościowymi. Kupujący oczekują odroczonych terminów płatności, dostawcy chcą uzyskać swoją należność w relatywnie krótkim czasie. Brak płatności w terminie lub zgoda na udzielenie kredytu kupieckiego, na który de facto przedsiębiorca nie jest w stanie sobie pozwolić, stają się początkiem jego problemów płynnościowych.

Leasing bez problemów, czyli jak najkorzystniej sfinansować zakup auta

Leasing bez problemów, czyli jak najkorzystniej sfinansować zakup auta

Sprzedaż samochodów dla firm nieustannie rośnie. Najczęstszą formą ich finansowania jest leasing, który w ostatnim czasie przybiera bardzo ciekawe formy. Która z nich będzie optymalna w naszym przypadku? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas rozmowy z leasingodawcą.

Materiał partnera 29.08.2018
Panorama rynku faktoringu

Panorama rynku faktoringu

W czasach prosperity faktoring zapewnia szybki zastrzyk gotówki, pomagając firmie utrzymać się na wysokich obrotach, a gdy sytuacja jest kryzysowa, zabezpiecza ją przed utratą płynności finansowej. Na dojrzałych rynkach ma też wiele różnych form. Polskie MSP zaczynają mieć do tego wyboru dostęp.

Źródła i źródełka

Źródła i źródełka

Po pieniądze z zewnątrz sięgnęło w ostatnim czasie 43 proc. polskich MSP, które najczęściej korzystają z własnego kapitału. Czasem nie mają wyjścia, bo wciąż im na przykład trudniej o kredyt niż w większości europejskich krajów. Ale oferta finansowania zewnętrznego coraz lepiej dostosowuje się u nas do potrzeb mniejszych firm.

Handel i metoda

Handel i metoda

Zakaz handlu w niedziele na razie rynkiem nie wstrząsnął. Podsumowujemy, co się działo przez pierwsze trzy miesiące.

Handel, czyli wielkie przemodelowanie

Handel, czyli wielkie przemodelowanie

Galerie handlowe z kilkuset sklepami czy potężne hipermarkety, które zajmują tyle miejsca co boisko piłkarskie, powoli tracą na znaczeniu. Polacy zmienili swoje oczekiwania i zwyczaje, jeśli chodzi o zakupy, a handel się dostosowuje.

Wielkie emocje – duże korzyści

Wielkie emocje – duże korzyści

Dobrze poprowadzona kampania związana ze sponsoringiem sportu może przynieść mnóstwo korzyści – od wykreowania pożądanego wizerunku, poprzez tańsze dotarcie do klientów niż w przypadku tradycyjnej reklamy, po wzrost sprzedaży. Jak w przypadku każdej inwes

Eryk Rutkowski 28.05.2018
Gotowi na mundial

Gotowi na mundial

Piłkarskie mistrzostwa świata to wydarzenie rangi globalnej. Ale zarabiają na nim nie tylko światowe marki, rynkowi giganci czy firmy z kraju-organizatora mundialu. Wśród tych, którzy na nim skorzystają, są też mali przedsiębiorcy z Polski.

Mistrzostwa okiem buchaltera

Mistrzostwa okiem buchaltera

Organizacja dużej imprezy sportowej to gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Wydane miliardy często się nie zwracają, choć przykład Polski i Euro 2012 pokazuje, że jest to możliwe. Czy uda się w Rosji? Wątpliwości jest wiele.

Ekosystem na trójkę

Ekosystem na trójkę

Najsłabsze obszary polskiego ekosystemu startupowego to niewystarczający kapitał i nieumiejętność współpracy. Za plus należy za to uznać otoczenie instytucjonalne.

Eryk Rutkowski 24.04.2018
Bezpieczeństwo firmy w cyfrowym świecie

Bezpieczeństwo firmy w cyfrowym świecie

Badania Canon Office Insights 2017, przeprowadzone na grupie ponad 2500 pracowników zajmujących kierownicze stanowiska w europejskich organizacjach, wskazują, że bezpieczeństwo cyfrowego biura jest jednym z kluczowych wyzwań nowoczesnych organizacji.

Od przybytku głowa nie boli

Od przybytku głowa nie boli

Z tym akurat jest dobrze: małe i średnie przedsiębiorstwa mają na rynku coraz większy wybór narzędzi do cyfryzacji swojego biznesu.

Eryk Rutkowski, współpraca Maciej Kot 26.03.2018
Dla chmury nie ma alternatywy

Dla chmury nie ma alternatywy

Do tej pory małe firmy niezbyt chętnie korzystały z chmur obliczeniowych, aby przechowywać w nich swoje dane, z obawy o bezpieczeństwo tych ostatnich. Wejście w życie RODO może odwrócić to podejście o 180 stopni.

Bardziej analogowi niż cyfrowi

Bardziej analogowi niż cyfrowi

Mniejsi gracze mogą mnóstwo zyskać na cyfryzacji: większą efektywność, niższe koszty, łatwiejszy dostęp do nowych rynków. Co więcej – mogą dzięki niej stawać w szranki z gigantami. Niestety, rodzime mikro i małe przedsiębiorstwa wloką się pod względem digitalizacji w ogonie Europy, ryzykując, że pędzący do przodu świat przejedzie po nich jak walec.

Kolejne rekordy branży leasingowej

Kolejne rekordy branży leasingowej

Rok 2017 był kolejnym, w którym branża leasingowa odnotowała rekordowe wyniki. Łączna wartość sfinansowanych środków trwałych wyniosła 67,8 mld zł, czyli 15,7 proc. więcej niż przed rokiem. To było również najlepsze 12 miesięcy w historii BZ WBK Leasing, który sfinansował środki trwałe warte blisko 4,2 mld zł i niezmiennie pozostaje liderem finansowania maszyn i urządzeń.

Dynamiczne statystyki

Dynamiczne statystyki

Dynamika rynku leasingu od kilku lat nie traci impetu, a największa jego klientela to małe i średnie firmy. Zwraca uwagę ponad 20-procentowy wzrost wartości finansowania maszyn i urządzeń. To dobry wskaźnik rozwoju sektora MSP.

Bez większych wstrząsów

Bez większych wstrząsów

Na 2018 r. zaplanowano wprowadzenie bardzo wielu zmian podatkowych, ale na razie dla branży leasingowej i leasingobiorców w większości wydają się one neutralne.

Eryk Rutkowski 20.02.2018
Leasing zwierciadłem naszych czasów

Leasing zwierciadłem naszych czasów

Powodem, dla którego coraz więcej mikro- i małych firm sięga po leasing, są nie tylko prostsze procedury i rozwijająca się, bardziej elastyczna oferta, ale również technologiczne możliwości i... moda.

Biuro na torach

Biuro na torach

Podróż koleją nigdy nie musiała być jedynie przemieszczaniem się z punktu A do punktu B. Dziś zaś pojawiły się dodatkowe możliwości wykorzystania czasu spędzonego „na torach” dla dobra swojego biznesu.

Latanie na żądanie

Latanie na żądanie

Prowadzenie biznesu wymaga nieraz błyskawicznych podróży, których nie zapewnią transport lądowy czy rejsowe loty. Z odsieczą przychodzą prywatne loty biznesowe, dzięki którym można być elastycznym i zaoszczędzić czas, łączą się też z prestiżem.