Moja firma
Szef CERT Orange Polska: "Zamiatanie pod dywan cyberataków zawsze kończy się źle" [WYWIAD]
W większości przypadków niebezpieczeństwem interesujemy się dopiero po ataku, wtedy gdy jest już za późno – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Marka Godna Zaufania. CSR, dobry sposób na...
Marka godna zaufania to taka, która nie tylko cieszy się dobrą opinią z powodu jakości swoich produktów i usług, lecz taka, która ma odwagę angażować się w ważne sprawy. Działania na rzecz Społecznej Odpowiedzialność Biznesu (CSR) to najlepszy sposób, by udowodnić, że liczy się nie tylko zysk.
Które sektory są najbardziej podatne na radykalne zmiany?
Co robić, żeby dokonać przełomu? Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią branżę. Największą podatność na radykalne zmiany wykazują te sektory, w których ceny rosną szybciej niż inflacja, a wzrost kosztów dla klientów nie wynika z pojawienia się innowacji.
O tym, co e-commerce stracił w wyniku pandemii [KOMENTARZ]
Pandemia przyspieszyła rozwój e-commerce. Branża aż huczy od danych dotyczących tego, kto i ile zyskał, które sektory urosły najbardziej. Ale czy to, co dzieje się teraz, to na pewno tylko łatwy zysk? Jest jedna rzecz, którą pandemia z pewnością zabrała e-handlowi – czas. Jeszcze do niedawna wystarczyło po prostu sprzedawać w sieci, teraz sama obecność w niej to za mało!
Green deal. Duży i mały razem robią biznes
Algorytmy, które analizują pracę kotła, system, który bilansuje energię pochodzącą z wielu rozproszonych instalacji, chatboty wspierające biuro obsługi klienta – polskie startupy coraz śmielej odnajdują się na niełatwym rynku energetycznym. Nie bez pomocy koncernów.
Nie tylko automatyzm w odpowiedzi - cztery pułapki w komunikacji z klientem
Budowanie marki godnej zaufania to proces wymagający nie tylko czasu, ale także taktu – zwłaszcza w kontakcie z klientami. 66 proc. konsumentów deklaruje, że skorzysta z usług innej marki, jeśli zostanie potraktowanych jak numer, a nie jak osoba. Oto cztery komunikacyjne pułapki, które wpływają na wizerunek firmy.
Jak zwolnić pracownika. Akademia Młodego Szefa
Podobno prawdziwym szefem zostaje się wtedy, gdy po raz pierwszy zwalnia się swojego pracownika. Brzmi okrutnie, ale jest w tym ziarno prawdy, bo możliwość usunięcia kogoś z zespołu to jedno z najważniejszych narzędzi zarządzania. Podpowiadamy, jak zwalniać, ale nie niszczyć siebie, zwalnianego i firmy.
Twoja spółka jest w fazie wzrostu? Myślisz o ekspansji? Aplikuj o środki na rozwój!
Małe i średnie firmy prowadzące działalność innowacyjną i badawczo-rozwojową mogą liczyć na wsparcie funduszy venture capital. Jednym z ciekawszych na rynku jest obecnie NCBR Investment Fund (NIF), który dla firm, będących w fazie wzrostu lub ekspansji, komercjalizujących wyniki prac badawczo-rozwojowych (B+R+I) będzie miał budżet aż 700 mln zł.
Komunikacja niewerbalna wciąż ważna. 11 rad na prowadzenie wideorozmów
Podczas rozmowy na Zoomie lub pisząc wiadomości w komunikatorze, przekazujemy mnóstwo wiadomości niewerbalnych, z których nie zdajemy sobie sprawy. Podpowiadamy, jak nad tym zapanować.
Prawny start w startup: Masz innowacyjny pomysł? Zabezpiecz go przed kradzieżą
Startup zaczyna się od dobrego pomysłu - to on zdobywa klientów, przyciąga inwestorów i intryguje konkurencję. Pomysłowi należy się zatem szczególna ochrona, ale na to jak go chronić nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Są kroki, które warto podjąć zawsze i wszędzie, ale i takie których zastosowanie możliwe jest tylko w przypadkach określonych przez przepisy prawa. Zacznijmy od początku.
Zagrożone segmenty, czyli auta, które mogą zniknąć
Małe, miejskie auta nie przetrwają – stwierdził Luca de Meo, szefujący Renault. Powodem są normy emisji spalin Euro 7 i rosnące koszty produkcji. Ale to nie jest jedyna przyczyna zmian na rynku. Wiele z nich wymuszają rynkowe trendy. Czasami bardzo korzystne dla producentów.
Monitoring, chmura, inteligentny dom. Jak dbać o bezpieczeństwo w domu i firmie?
Mieszkanie, dom, siedziba firmy, jej magazyny – z użyciem współczesnych technologii można łatwo i stosunkowo tanio objąć takie miejsca nadzorem. Fakt, tracimy przez to prywatność, jednak kamery, czujniki wody czy dymu uchronią nas przez dużymi stratami i – co ważniejsze – niebezpieczeństwem. Tym bardziej że reagują natychmiast, przywołując na czas potrzebną pomoc.
Tysiące przedsiębiorców próbują sprzedać firmy. Likwidacja biznesu nie jest prosta
Uruchomienie biznesu jest dość proste. Jego likwidacja już nie. Dziś, na fali konsekwencji pandemii i lockdownu, tysiące przedsiębiorców próbują sprzedać swoje firmy.
Cyfryzacja branży leasingowej, czyli najnowsze trendy w biznesie [OKIEM EKSPERTA]
Leasing w swojej obecnej formie kojarzy się z dwiema rzeczami – z wyborem odpowiedniego pojazdu oraz formalnościami, procedurami i procesami, z którymi trzeba się zmierzyć. Pomimo gigantycznego skoku w rozwoju bankowości, chociażby dzięki różnorodnym platformom bankowości elektronicznej czy cyfrowym metodom płatności, branża finansowania pojazdów do tej pory pozostawała lekko w tyle.
Raport: Skąd pieniądze dla startupów. Jak zdobyć pieniądze i nie stracić firmy
Rozwijasz startup? Potrzebujesz pieniędzy? Sprawdź, jak możesz je pozyskać. I przy okazji nie stracić firmy.
Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych. Czego mogą spodziewać się duże firmy?
Od czasu do czasu środowisko compliance rozgrzewa pytanie: kiedy po raz kolejny wrócimy do intensywnej dyskusji o nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych?
3 powody, dla których warto wspierać pracowników w budowaniu własnego brandu. Marka Godna Zaufania
Wydaje się, że marka osobista ma niewiele wspólnego z budowaniem wizerunku firmy. Wiele firm bagatelizuje ten aspekt, uważając, że liczy się co najwyżej marka szefa czy najważniejszych menedżerów. To błąd, bo personal branding pracowników jest ważnym elementem składowym w tworzeniu marki godnej zaufania. Oto trzy powody, dla których warto wspierać swoich ludzi w budowaniu ich osobistego brandu.
eVoting-board: KDPW digitalizuje głosowania
Digitalizacja i automatyzacja stały się kluczowymi trendami zarówno w sektorze finansowym, jak i w innych obszarach gospodarki. Procesy te przyspieszyły w ostatnich miesiącach, gdy z powodu globalnej pandemii musieliśmy poradzić sobie z nową rzeczywistością, ograniczającą codzienne interakcje między ludźmi.
Prezes PZU Zdrowie: "W pandemii mocno wzrosła świadomość zdrowia psychicznego" [WYWIAD]
Przed pandemią opieka medyczna była postrzegana jedynie w kontekście benefitu. Obecnie pracodawcy chcą wziąć większą odpowiedzialność za kondycję swoich pracowników – mówi Anna Janiczek, prezes zarządu PZU Zdrowie.
Trzęsienie ziemi w e-commerce. Nowe regulacje prawne mogą wyraźnie wpłynąć na sprzedaż online
Najprawdopodobniej 1 lipca br. nowe regulacje prawne wyraźnie wpłyną na sprzedaż towarów i usług przez internet. Na duże zmiany muszą szykować się sklepy działające poza Polską. Lokalne firmy zyskają także sporą przewagę konkurencyjną.
3 tys. firm bez umorzenia tarczy finansowej PFR. Trwa proces weryfikacji wniosków
Do tej pory PFR odmówił umorzenia środków wypłaconych w ramach tarczy finansowej około 3 tys. podmiotów - powiedział na antenie TOK FM Paweł Borys, prezes PFR. To około 1 proc. wszystkich firm, które otrzymały wsparcie.
Raport: Skąd pieniądze dla startupów. Jak znaleźć pieniądze na rozwój?
Pandemia nie uderzyła w startupy. Wręcz przeciwnie – w 2020 r. rynek został niemal zalany pieniędzmi od funduszy inwestycyjnych i państwa. Czy, a jeśli tak, to kiedy w Polsce wyrośnie nowa Dolina Krzemowa?
Freemium. Ile można zarobić na darmowym dostępie do aplikacji?
Twórcy aplikacji coraz częściej sięgają po model subskrypcyjny z ofertą freemium. Potwierdzają to wskaźniki konwersji użytkowników - na takim modelu można zarobić coraz więcej.
Polski Ład. Ile możesz zyskać lub stracić na zmianach? [KALKULATOR]
Ogłoszony przed kilkoma tygodniami Polski Ład ma doprowadzić do gruntownej zmiany polskiego systemu podatkowego. Ile możesz na tym stracić albo zyskać? Oto specjalny kalkulator.
Prawny start w startup. Finansowanie startupu ze środków publicznych
Startupy nie muszą liczyć tylko na własne zasoby finansowe lub prywatnych inwestorów. Jednym z rozwiązań jest nawiązanie współpracy z instytucjami, oferującymi programy dedykowane dla startupów, których celem jest finansowanie ich rozwoju. Jak można z nich skorzystać?
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Czerwiec 2021
Ważne zmiany w prawie dla przedsiębiorców i kalendarz wydarzeń na czerwiec 2021.
Srebrne pokolenie daje zarobić. Jak można zarobić na zmianach demograficznych?
Do 2050 r. liczba osób powyżej 65. roku życia w Polsce podwoi się i przekroczy 10 mln. Już obecnie na emeryturę przechodzi pokolenie powojennego wyżu. Na demografii też można zarabiać, choć nie jest to najłatwiejszy sposób pomnażania kapitału.
Przegląd najciekawszych gadżetów. Czerwiec 2021
Jak co miesiąc prezentujemy przegląd najciekawszych gadżetów.
Pandemiczne przeciąganie liny [FELIETON]
„Wszyscy jesteśmy drużyną narodową”. Warto przypomnieć to stare hasło kampanii marketingowej Biedronki związane z promocją reprezentacji Polski w piłce nożnej przygotowującej się na mistrzostwa Europy w 2012 r. Po 10 latach myśl w nim zawarta stała się rzeczywistością!
Jak napisać i wydać powieść? Szkoły pisania kosztują, a wydawcy niechętnie patrzą na debiutantów
Trenerzy pisania twierdzą, że do napisania własnej książki potrzeba kilku rzeczy, a żadną z nich nie jest talent czy natchnienie. Ale nawet utalentowane osoby potrzebują warsztatu. Szkoły pisania mogą tu pomóc, jednak nie zagwarantują wydawniczego sukcesu. Sprawdzamy, ile to kosztuje.
Kiedy zawiesić działalność gospodarczą? Proces może przysporzyć wielu problemów
Jedyny kontrahent przestał zamawiać? Nie możesz znaleźć alternatywy? Czas na zawieszenie działalności gospodarczej. Radzimy, jak nie narazić się na problemy.
Franczyza. Jak nie nabić się w butelkę
Prowadzenie biznesu franczyzowego to szansa, ale i wyzwanie. Oprócz tradycyjnego ryzyka biznesowego dochodzi jeszcze jeden czynnik – podejście franczyzodawcy. Współpraca z nierzetelnym partnerem może się źle skończyć.
Prawny start w startup. Jak zatrudniać pracowników
Masz pomysł na startup, ale jak pozyskać do niego pracowników? Oto praktyczny poradnik, jak wybrać odpowiedni model zatrudnienia.
Raport Zielony Ład. Polska droga do wodoru
Budowa farm morskich na Bałtyku oznaczać będzie nie tylko ekstradostawy niedrogiej energii z odnawialnych źródeł. To też szansa na wykorzystanie nadwyżek taniej i czystej energii do produkcji wodoru i rozwoju gospodarki wodorowej, która będzie jednym z filarów naszej transformacji energetycznej.
Tak trzymaj! Jak dbać o efektywność kosztową w firmie?
Większa płynność i niskie koszty stałe – to dwie podstawowe lekcje, które odrobili polscy przedsiębiorcy przy okazji kryzysu. Jak zachować efektywność kosztową w firmie?