Klimat na opony całoroczne
Fot. materiały prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2021 (75)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Jeszcze kilka lat temu firmy produkujące opony bardzo zachęcały nas do zmiany opon z letnich na zimowe, teraz coraz więcej mówi się o tym, że opony całoroczne są na tyle dobre, że można zrezygnować z wymiany. Z czego wynika ta zmiana?
Generalnie opady deszczu i śniegu mogą stanowić realne zagrożenie dla nieprzygotowanych kierowców. Dlatego Goodyear opracował Vector 4Seasons Gen-3 – model, który zachowuje się optymalnie w trudnych warunkach pogodowych i pozwala kierowcom jeździć na tym samym ogumieniu przez cały rok. Przykładowo technologia Snow Grip pozwala uzyskać lepszą przyczepność na śniegu. Duża liczba lameli w centralnej części bieżnika odpowiada za pewniejsze prowadzenie na śniegu. Inna technologia – Dry Handling – odpowiada za lepsze wyniki hamowania na suchej nawierzchni. Z kolei mocne klocki w części szczytowej i barkowej bieżnika ograniczają odkształcenia ogumienia podczas ostrych manewrów. A technologia Aqua Control w postaci głębokich i szerokich rowków, które usprawniają odprowadzanie wody, zapewnia oponie imponującą odporność na aquaplaning.
Warto też podkreślić, że opona Vector 4Seasons Gen-3 z sukcesem przeszła europejskie testy i uzyskała symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu (3PMSF) na ścianie bocznej potwierdzający jej osiągi w warunkach zimowych. Ponadto uzyskała najwyższą możliwą kategorię A pod względem oporów toczenia według europejskiej etykiety.
Co istotne, skuteczność Vector 4Seasons Gen-3 została potwierdzona w niezależnych testach wiodących magazynów motoryzacyjnych. Przykładowo w ostatnim teście „Auto Bild”, w którym oceniano sprawność 32 opon w rozmiarze 225/50 R17 w 16 różnych kategoriach, w tym zachowanie na suchej, mokrej i ośnieżonej nawierzchni, a także przebieg, koszt i opory toczenia, Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 była jedyną oponą, która otrzymała ocenę „zieloną” we wszystkich kategoriach.
Choć opony całoroczne, dzięki nowym technologiom i ciągłym badaniom, są coraz lepsze, to jednak nadal w wielu przypadkach lepiej sprawdzi się wyspecjalizowane ogumienie – zimowe oraz letnie. Którzy kierowcy powinni pozostać przy wymianie opon i zimą zdecydować się jednak na opony zaprojektowane z myślą o jeździe w trudnych warunkach?
Opony całoroczne są przeznaczone dla kierowców, którzy − nie chcąc wymieniać opon letnich i zimowych w zależności od sezonu − szukają kompromisowego rozwiązania. Najczęściej są to osoby, które jeżdżą głównie po mieście i jego okolicach, a ich roczne przebiegi nie przekraczają 10 tys. km.
Czy opony całoroczne można stosować w każdego rodzaju samochodach?
Segment opon całorocznych jest jednym z najszybciej rozwijających się w branży oponiarskiej, co wynika m.in. z łagodniejszego w całej Europie klimatu. Kupujący tego typu ogumienie poszukują trzech podstawowych cech: bezpieczeństwa w każdych warunkach pogodowych, efektywnego hamowania i przyczepności na mokrej nawierzchni oraz równie dobrego zachowania na suchej nawierzchni. Goodyear ma swojej ofercie opony całoroczne dostosowane do potrzeb popularnych aut osobowych, SUV-ów, ale też pojazdów o wyższych osiągach.
Czy opony całoroczne są już teraz na tyle dobre, że nie będą się zużywać w ciepłe dni bardziej niż ogumienie letnie, a w zimie, gdy przyjdą duże mrozy, nie zrobią się zbyt twarde?
Opony całoroczne łączą w sobie zarówno najważniejsze zalety opon letnich, jak i opon zimowych. Specjalny skład mieszanki oraz konstrukcja bieżnika i bocznych części ogumienia sprawiają, że zimą ogumienie całoroczne zapewnia lepszą przyczepność niż opony letnie, natomiast latem nie zużywa się tak szybko jak opony zimowe.
Goodyear ma długą tradycję w produkcji wyróżniających się w branży opon całorocznych. Pierwszy model z flagowej rodziny Vector powstał w latach 80. Od tego czasu nieustannie rozwijamy tę oponę, która sprawdza się przez cały rok zarówno w słońcu, deszczu, jak i na śniegu, co potwierdzają też wyniki niezależnych badań.
Czy widać wzrost zainteresowania oponami całorocznymi wśród klientów, zarówno indywidualnych, jak i firm? Czy takie same trendy pojawiają się we wszystkich europejskich krajach, czy też opony całoroczne kupują raczej mieszkańcy państw, w których panuje umiarkowany klimat?
Zainteresowanie oponami całorocznymi w Europie potwierdzają dane. Według ETRMA w III kwartale 2021 r. sprzedaż takich opon wzrosła o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. Łagodniejszy klimat powoduje, że kierowcy coraz częściej poszukują sprawdzonych produktów, które oferują doskonałą wydajność i poczucie pewności w różnych warunkach pogodowych przez cały rok.
Więcej możesz przeczytać w 12/2021 (75) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.