Raport Finansowanie Biznesu. Finansowanie dla firm szyte na miarę
Finansowanie od PFR, fot. Adobe Stockz miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 11/2021 (74)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Przedsiębiorstwa, które chcą się rozwijać i są na etapie wzrostowym, mogą liczyć na finansowanie z PFR. Dla małych firm powstał PFR Ventures, a dla większych przedsiębiorstw przewidziane są inwestycje bezpośrednie PFR. – Jesteśmy funduszem, który działa proaktywnie i indywidualnie rozpatrujemy każde zgłoszenie – zauważa Andrzej Kopyrski, dyrektor zarządzający pionem inwestycji w PFR. – Mamy już bardzo duże doświadczenie i wiedzę rynkową, która jest sporym czynnikiem wyróżniającym PFR jako inwestora, zwłaszcza w czasach postcovidowych – dodaje. Jeśli spółka chce się rozwijać i widzi dla siebie szansę na dynamiczny wzrost, może zgłosić się do PFR po finansowanie.
Kryteria inwestycyjne
PFR inwestuje bezpośrednio w spółki za pośrednictwem zarządzanych przez siebie funduszy, gdzie minimalne zaangażowanie wynosi 30 mln zł. – W momencie, gdy spółka przedstawi odpowiedni plan inwestycyjny, który wpisuje się w nasze kryteria, ma ona szansę na pozyskanie finansowania – wyjaśnia Zofia Szewczuk, dyrektor biura inwestycji w PFR. Kluczowe jest również, aby firmy, które starają się o naszą inwestycję, miały już stabilną pozycję rynkową i wypracowaną rentowność, by mogły obsłużyć otrzymane finansowania.
Zależnie od instrumentu finansowania PFR może przejąć udziały mniejszościowe w spółce lub zaproponować finansowanie w formie dłużnej, z ustalonym kosztem i horyzontem czasowym spłaty dla przedsiębiorstwa. Maksymalnie jest to zwykle do 10 lat, a w przypadku projektów infrastrukturalnych nawet dłużej.
PFR zapewnia finansowanie praktycznie dla wszystkich branż. – Wspieramy ważne dla spółek plany rozwoju, konsolidacji, transfery technologii, przejęcia czy ekspansję zagraniczną – wymienia Zofia Szewczuk. PFR bardziej skupia się więc na aspektach, które można finansować, niż na poszczególnych sektorach. Niemniej warto zaznaczyć, że obecnie duże szanse na finansowanie mają spółki z sektora OZE (Odnawialne Źródła Energii), które są bardzo ważne dla „zielonej Polski” i gospodarki w perspektywie długookresowej.
Finansowanie szyte na miarę
Finansowanie z PFR jest zawsze indywidualnie ustalane i dopasowywane do potrzeb przedsiębiorstwa. Pierwszym krokiem jest kontakt z PFR za pośrednictwem strony internetowej https://pfr.pl lub z infolinią 22 703 43 00, dzięki której uzyskamy dostęp do odpowiedniego zespołu. Wówczas ustalamy pierwsze szczegóły i rozpoczynamy pracę nad projektem inwestycyjnym. Kolejnym krokiem są oceny i dopracowywanie projektu. Cały proces zwykle zamyka się w kilku miesiącach, co – jak na tego rodzaju przedsięwzięcia – nie jest długim okresem. W tym czasie spółka przechodzi przez pełną ścieżkę do pozyskania finansowania – od wstępnej oceny i decyzji komitetu przez analizę due diligence i wypracowywania dokumentacji po finalną decyzję. – Spółki powinny być przygotowane na to, aby dostarczyć odpowiednie informacje, na podstawie których uda nam się ocenić i podjąć decyzję, że inwestycja ma duże szanse zakończenia się sukcesem – uważa Andrzej Kopyrski, dyrektor zarządzający pionem inwestycji w PFR.
PFR wspiera też firmy w procesie sukcesji. – Zapewniamy finansowanie dla spółek, które układają na nowo strategię rozwoju, gdy stery przejmuje młodsze pokolenie – tłumaczy Zofia Szewczuk. Obecnie wiele młodych przedsiębiorców ma ambicje, aby rozwijać biznes swoich rodziców, w tym unowocześniać go o rozwiązania e-commerce i inne technologie. PFR jest w stanie pomóc w transformacji biznesów rodzinnych zarówno kapitałowo, jak i w doradztwie biznesowym. Grupa zapewnia dostęp nie tylko do finansowania, ale także do wielu doświadczonych specjalistów.
-------------------------------------------------------
Andrzej Kopyrski, dyrektor zarządzający pionem inwestycji w PFR
Chcemy tworzyć środowisko dla firm na każdym etapie rozwoju od PFR Ventures, które może przekazać środki dla przedsiębiorców dopiero pracujących nad produktem czy szukających pieniędzy na B+R, po inwestycje bezpośrednie PFR, które zgłaszają większe potrzeby już rozwiniętych spółek.
-------------------------------------------------------
Unikalne korzyści finansowania z PFR
→ Elastyczne finansowanie dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa: długi horyzont, wachlarz instrumentów, brak kowenantów, możliwość odroczonej spłaty
→ Wsparcie merytoryczne
→ Brak wymogu kontroli i pozostawienie kwestii zarządzania właścicielom firmy
-------------------------------------------------------
Zofia Szewczuk, dyrektor Biura Inwestycji w PFR
Nasze finansowanie jest maksymalnie dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa – od kwoty po harmonogram spłaty. Elastyczność to bardzo duża zaleta PFR i zdecydowanie wyróżnia nas na rynku.
Więcej możesz przeczytać w 11/2021 (74) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.