startupy
zobacz inne tematyBenefit Systems przejął platformę Wellbee. Z inwestycji w startup wyszli dwaj inwestorzy
Wellbee, platforma psychoterapii i rozwoju osobistego, po czterech latach od rozpoczęcia działalności została kupiona przez Benefit Systems. Z inwestycji w spółkę wyszedł jej główny inwestor i współzałożyciel – fundusz Tar Heel Capital Pathfinder oraz WP2 Investments.
Pójść na starcie z gigantami. 15 niesamowitych pomysłów na biznes
Miej pasję, realizuj ją w zaufanym zespole i nie oglądaj się za siebie, bo najlepsze rzeczy zawodowo są wciąż przed tobą, mimo że łatwo nie będzie. Poznajcie ludzi, którzy zamieniają swoją pasję w biznes.
Lepszy niż maślaczek! Grzyby to przyszłość wielu branż
To nie będzie tekst o marynowanych gąskach – choć od nich zaczynam – ale o potencjale, jaki kryje się w grzybach. Moi bohaterowie jak jeden mąż mówią, że to one są przyszłością farmacji, budownictwa, przemysłu i medycyny. Ba! Ten sam boczniak, którego zjadłeś w burgerze na mieście, może oczyścić świat z plastiku i wyleczyć raka.
Być jak Louis Vuitton. Wywiad z Kubą Matyką
Raczej adaptujemy się do sytuacji, obecnie mamy ten komfort, że nie musimy łapać się każdego zlecenia. Kiedy mówimy, że będziemy mieli czas, by zająć się projektem, za kilka miesięcy, to klienci zwykle nie mają tego czasu, więc po prostu czekamy na kolejnych. Obecnie jesteśmy rentowni i mamy trochę za dużo pracy – deklaruje Kuba Matyka, współzałożyciel Melt Immersive.
Jakiego foundera naprawdę szukają inwestorzy? [FELIETON]
Idealny founder, w jakiego na 100 proc. zainwestuje fundusz, którym zarządzam… musiałby ukończyć studia w Stanach Zjednoczonych (najlepiej na MIT), ale mieć silne pragnienie powrotu do Polski. Być inżynierem ze świetnymi zdolnościami komunikacyjnymi, tyle że zamiast wychodzić na lunch, wolałby kodować. Oczywiście to wszystko za wynagrodzenie stażysty, bo przecież największy zysk przyniesie firmie poprzez wzrost jej wartości.
Ponad 191 mln zł popłynęło do polskich startupów – podsumowanie października 2024
Jaki był październik dla polskich startupów? Na pewno dla wielu ciekawy. To pierwszy miesiąc od lipca, kiedy inwestycje w startupy przekroczyły 100 mln zł.
Dyskretny chłód
Zespół Kuulera postawił sobie za cel stworzenie technologii, która obniży koszty chłodzenia. Twórcy projektu mają nadzieję, że z małego, garażowego projektu rozwinie się w coś znacznie większego.
Startupowy Święty Graal
Kamil Pionkowski, założyciel RevBox, stworzył narzędzie, które nazywa gamechangerem na rynku e-commerce. Przy okazji wygrał zorganizowany przez „My Company Polska” konkurs „Święty Graal startupu”.
Apetyt na Bliski Wschód. Najciekawsze polskie spółki, które pojawiły się na Gitex
W tym miejscu co miesiąc prezentuję obiecujące polskie startupy z różnych branż. Tym razem postanowiłem skorzystać z doświadczeń, jakie złapałem podczas GITEX, czyli jednego z największych na świecie wydarzeń dla branży startupowo-technologicznej. W Dubaju szukałem dla was najciekawszych rodzimych innowacji!
Oxla zbiera 11 mln USD w rundzie seed. Jedna z największych inwestycji w polski startup
Taka gorączka inwestorów nie zdarza się często – nie tylko w Polsce, ale także w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Startup Oxla rewolucjonizuje rynek analityki danych i rzuca wyzwanie gigantom. Firma oferuje bazę danych na cyfrowych sterydach, gwarantując nawet dziesięciokrotnie szybsze wykonywanie zapytań analitycznych oraz redukcję kosztów operacyjnych nawet o 85 proc.
W Polsce pojawił się fundusz Bridgio. Zainwestuje w 6 milionów euro w startupy hardware’owe
Bridgio, akcelerator dla startupów hardware’owych z siedzibą w UE, uruchomił nowy fundusz venture capital o wartości 6 milionów euro w Polsce, aby wspierać założycieli z Europy Środkowo-Wschodniej na wczesnym etapie rozwoju.
Nowy fundusz THC zainwestuje 120 mln euro w biznesy polskich przedsiębiorców
Fundusz private equity THC ogłosił zamknięcie swojego najnowszego funduszu - THC IV o rekordowej kapitalizacji 120 mln euro. Środki zgromadzone od europejskich i amerykańskich prywatnych instytucji finansowych zostaną przeznaczone na rozwój polskich średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem planowania sukcesji przez polskich przedsiębiorców.
Fundusze Europejskie czekają na polskie Startupy. Jak je pozyskać, zdradza Patrycja Zeszutek z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Jak wiele dla polskiej gospodarki wnoszą startupy i jak wykorzystać kreatywność młodych przedsiębiorców? Z Patrycją Zeszutek, Zastepcą Dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju rozmawiamy o innowacyjnej gałęzi biznesu oraz wsparciu, jakie firmy mogą otrzymać w ramach Funduszy Europejskich.
Prymusi akceleracji
Startupy biorące udział w programie akceleracyjnym pozyskują od 50 proc. do nawet 170 proc. więcej funduszy od inwestorów i mają dłuższy żywot. Ale pieniądze to nie wszystko! Liczą się też kontakty.
Ostatni moment, by móc zaprezentować się 250 VC z całego świata. Zbliża się Demo Day organizowany przez Focal
Tylko do 24 września można zgłosić swój startup (Pre-Seed, Seed i Seria A) na największy Demo Day na świecie organizowany przez brytyjski Focal. Jednym z funduszy, który będzie oceniał startupy jest nasz rodzimy Market One Capital.
Ruszył Wawer Startup School. Uczniowie dowiedzą się jak prowadzić startup
Wawer Startup School 2024 to wyjątkowa okazja dla młodzieży, by zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do zakładania własnych biznesów. Program zorganizowany przez Wawerską Strefę Przedsiębiorczości obejmuje trzydniowe warsztaty, które odbędą się 2, 9 i 23 października 2024 r., podczas których uczestnicy nauczą się, jak stworzyć swój własny startup i opracują pierwsze projekty biznesowe.
Tajemnice dobrego pitcha
Demo Day to wydarzenie, które najczęściej odbywa się na zakończenie programu inkubacyjnego lub akceleracyjnego dla startupów. Prezentowany pitch (prezentacja) to okazja, aby pokazać swój pomysł przed potencjalnymi inwestorami, mentorami i partnerami biznesowymi. To kluczowy moment. Jak zatem przygotować efektywny pitch?
Aktorka z "Bridgertonów" będzie inwestować w startupy. Właśnie wsparła londyński fundusz
Arāya Ventures ogłosił zebranie pierwszego funduszu na kwotę 10,9 miliona dolarów. Inwestorami zostali między innymi: aktorka "Bridgertonów" – Charithra Chandran, były dyrektor generalny Credit Suisse – Phil Cutts oraz była dyrektor generalna Browns – Holli Rogers.
Ostatni moment na zgłoszenie do konkursu dla startupów Spotlight. Do wygrania 350 tys. euro
Tylko do 1 września startupy mogą zgłaszać się do konkursu Spotlight 2024 organizowanego przez How To Web. Do wygrania jest 350 000 euro fundowane przez organizatorów, Startup Wise Guys i GapMinder VC. Ponadto 3 finalistów będzie miało okazję uczestniczyć w spotkaniach z europejskimi inwestorami z funduszy takich jak: Credo Ventures, Seedcamp, Notion Capital i Techstars.
California Inc. - W Kielcach powstanie największy w CEE inkubator dla startupów
Collect Consulting firma konsultingowo-inżynieryjna, podpisała umowę z Gminą Kielce - Kieleckim Parkiem Technologicznym (KPT) na kompleksowe doradztwo dla projektu Rozbudowa Zespołu Inkubatorów Technologicznych KPT - Budowa Inkubatora California Inc. Kielecki Park Technologiczny wybrał ofertę Collect Consulting w trybie zapytania ofertowego.
Konkurs Startupowy The Best Bit. Kto może się zgłaszać?
W tym roku Festiwal Lema – Bomba Megabitowa organizowany będzie w nowej formule. Zmianie ulega nie tylko miasto jego organizacji na Łódź, ale również skala przedsięwzięcia. Z tego powodu organizatorzy imprezy ogłaszają konkurs skierowany dla startupów z całej Polski - “The Best Bit” - z wszystkich sektorów.
Jak pozyskać pierwsze finansowanie na startup?
Kiedy już wykorzystasz oszczędności swoje i swojej rodziny, a projekt ma szansę powodzenia, zaczynasz marzyć dalej: "Żeby tak skądś pojawił się choć milion zł". W Polskich realiach jest to czasem znacznie mniej, ale z dobrym pomysłem i odpowiednim przygotowaniem, startup na etapie początkowym może liczyć na wsparcie z różnych stron: dotacji państwowych, aniołów biznesu lub funduszy VC.
Startup Creatio osiągnął wycenę 1,2 mld dolarów i zapowiada rekrutację w Polsce
Creatio jest amerykańską firmą technologiczną z ukraińskimi korzeniami. Spółka chce stać się globalnym liderem na rynku no-code dla przedsiębiorstw, integrując sztuczną inteligencję w swoich rozwiązaniach. Startup pozyskał właśnie 200 mln dolarów finansowania przy wycenie 1,2 mld dol. i zapowiedział, że będzie szukać także w Polsce specjalistów od IT, do działów R&D, wsparcia klientów, marketingu i sprzedaży.
Startuje program wsparcia dla polskich firm z branży nowych technologii planujących ekspansję w Azji Centralnej
Astana Hub, największy międzynarodowy park technologiczny w Azji Centralnej, uruchamia program wsparcia dla polskich firm. Objęte nim zostaną spółki, które działają w branży nowych technologii i są zainteresowane ekspansją na rynki Azji Centralnej, w szczególności Kazachstanu. Dzięki programowi przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w pozyskaniu partnerów, zleceń, specjalistów, a także pełną pomoc w procesie rejestracji biznesu. Technopark zamierza rozszerzać program na inne kraje Europy. Władze Astana Hub szacują, że w ciągu 12 miesięcy mogą zachęcić kilkadziesiąt firm z Polski do rozpoczęcia działalności w Kazachstanie.
Rusza Startup Siedlce – inicjatywa dla studentów i doktorantów, którzy chcą sprawdzić się w biznesie
Kolejna okazja dla młodych ludzi do przetestowania swojego pomysłu na biznes – tym razem w Siedlcach. Wschodnia Izba Gospodarcza, samorząd Mazowsza oraz Fundacja Youth Business Poland inicjują program „Startup Siedlce”. Program jest przeznaczony dla studentów i doktorantów.
Trampolina dla startupów. Kiedy zgłosić swój startup do akceleratora?
Przedsiębiorcy to zazwyczaj ludzie pełni pasji. Trzeba ją mieć, jeśli buduje się firmę całkiem od zera. Ale nawet najbardziej zdeterminowani founderzy mogą się zagubić, stracić zapał czy po prostu chcieć przyspieszyć. Napęd może zagwarantować startupowi akcelerator. Wiatru w żagle w programie akceleracyjnym dają szkolenia, mentoring, networking i w wielu przypadkach – zastrzyk solidnej gotówki.
Rusza BBC STARTUPS – Business Centre Club chce pomóc młodym przedsiębiorcom
Celem BCC Startups jest realne wsparcie młodych pionierów biznesowej i technologicznej transformacji. W Polsce powstało około 3300 startupów co stanowi prawie 25 proc. ekosystemu startupów w Europie Środkowo-Wschodniej. Wciąż najwięcej młodych firm rozpoczyna działalność w województwach mazowieckim oraz dolnośląskim.
Aniele szczodry, stróżu mój… Czego od aniołów biznesu oczekują polscy founderzy?
… ty zawsze przy mnie… No właśnie – co masz robić, jaki masz być? „My Company Polska” oddaje głos founderom, którzy opowiedzieli nam o swoich oczekiwaniach dotyczących aniołów biznesu.
Oto najbardziej wpływowe polskie startupy. Raport Endeavor Poland
Dane z raportu wskazują m.in., że ponad 40 proc. założycieli działających w Polsce startupów pracowało wcześniej w którejś z lokalnych firm technologicznych. Wśród nich jaśnieje 10 podmiotów z których wywodzą się założyciele kolejnych pokoleń polskich startupów o globalnych ambicjach i dokonaniach.
OTB uruchamia drugi fundusz. Zebrano setki milionów złotych na inwestycje w deeptech
185 mln dolarów, czyli około 750 mln złotych, zebrał fundusz OTB w ramach swojego drugiego wehikułu inwestycyjnego OTB Fund 2. Oznacza to, że powstał jeden z największych, regionalnych funduszy inwestujących w startupy.
Oto najlepsi Aniołowie. Poznaliśmy wyniki Business Angel of the Year 2023
Nagrodzono najlepszych aniołów biznesu i innowacyjny startup w szóstej edycji konkursu Business Angel of the Year 2023 (BAY), organizowanego przez Klub Aniołów Biznesu COBIN Angels. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczystość wręczenia nagród odbyły się 7 marca w Sali Notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
Jest wiele do zrobienia. Najlepsze polskie HR-techy
Raport McKinsey Global Institute wykazał, że globalna gospodarka może stracić nawet 10 bln dol. w ciągu najbliższych sześciu lat z powodu luki w umiejętnościach pracowników. Czy startupy mogą zapobiec ewentualnym stratom?
Maverick Nation chce pomóc startupom w ekspansji do USA. "Inwestujemy w potencjał, a nie dotychczasowe wyniki"
Maverick Nation zamierza pomóc polskim startupom w ekspansji do USA. W projekt zaangażuje się m.in. Peter Wycisk, a jego twórcą jest Vikas Malhotra.
Startup Choice zebrał pieniądze. Celem ekspansja w Polsce
Czeski startup Choice pozyskał ok. 10 mln zł (2 mld dol.) od funduszy J&T Ventures, Reflex Capital i Presto Ventures. Pozyskane środki posłużą m.in. do dalszego rozwoju firmy na polskim rynku, na którym obsługuje dziś ponad 1200 restauracji.
Uderz w stół, a inwestorzy się obrażą. Jak zadbać o cap table
Możesz mieć pomysł na miarę Facebooka, zespół jak w Apple, marketing na poziomie Tesli, ale jeśli na starcie nie zadbasz o poprawny cap table, nie masz szans na odniesienie sukcesu.