Ludzie
20 firm, które zmienią Polskę [PEŁNA LISTA]
Oto zestawienie 20 polskich firm, które naszym zdaniem mogą w najbliższych latach zmienić świat.
Syntoil. Nie znoszę zrzucania odpowiedzialności. 20 firm, które zmienią Polskę
Nie uważam, że wszystko zawdzięczam sobie. Liberałowie często tak twierdzą, a to bzdura. Każdy mandług wobec społeczeństwa i powinien go spłacić - mówi Martyna Sztaba, CEO Syntoil.
20 firm, które zmienią świat. Nowa fala polskiego biznesu
Chcą, by ich firmy rozwiązywały realne problemy społeczne. Angażują się w życie lokalnych wspólnot. Wtrącają się w świat i wierzą, że mają narzędzia i energię, by zmieniać go na lepsze. Zysk jest na drugim miejscu.
Prężni, bo z Polski
22 firmy z Polski znalazły się w prestiżowym rankingu „Financial Times” – FT 1000 skupiającym najszybciej rosnące firmy w Europie. Rok temu było ich w tym zestawieniu 20, a dwa lata temu tylko sześć. Najszybciej rośnie branża IT.
9 złotych zasad negocjacji z inwestorem
Negocjacje z potencjalnym inwestorem nigdy nie są łatwe. Zwłaszcza że zwykle to on ma przewagę nad małym startupem. Znając te zasady, wyrównasz swoje szanse.
Wzór na wygraną
E-sport to dziś biznesowe eldorado. Założonej przez trzech kolegów firmie GGPredict właśnie udało się pozyskać milion złotych od polsko-izraelskiego funduszu TDJ Pitango. I co ważne – firma nie tworzy gier.
Sztuczna kość, która zmienia się w naturalną
Polscy naukowcy stworzyli materiał, który może zastąpić ludzką kość. FlexiOss, zwany popularnie sztuczną kością, może stać pierwszym polskim produktem globalnym.
Gorzka historia polskich delikatesów
Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan czy Tesco. Największe firmy z sektora handlu detalicznego nie mają polskich właścicieli. Nic dziwnego – większe sieci, które należą do Polaków, oprócz nielicznych wyjątków, albo upadają, albo ostatecznie zostają sprzedane. Smutny koniec spotkał wszystkie polskie sieci delikatesowe.
Zbudowałam wszystko od nowa
Dziedziczka? Budujemy z bratem tę firmę tak naprawdę od początku. Wprawdzie bazujemy na tradycji, doświadczeniu, kapitale nazwiska mojego taty, ale wszystkiego musieliśmy się uczyć od podstaw. Zakładałam moją firmę, gdy miałam 25 lat. Traktuję ją, jak własne dziecko – mówi Ania Kruk, która rozwija swoją markę jubilerską.
Anioły i diabły biznesu
Startupowcy myślą, że jak ściągną inwestora, to dalej już będzie z górki. Radzę poczekać. Duże umowy inwestycyjne mają tyle pułapek, że znacznie lepiej zacząć od współpracy z aniołem biznesu – mówi Lech Kaniuk, inwestor, współtwórca takich marek jak iTaxi
Kino bez ograniczeń
Prosta i tania aplikacja stworzona przez zespół polskich naukowców rozwiązuje problem odbioru filmów przez osoby niewidome i niesłyszące. Działa już w kilku kinach, jej potencjał jest ogromny.
Przepis na miliony
Weź dużą sałatkę lub wrap, dołóż 50 naturalnych składników do wyboru, polej ręcznie kręconym sosem, dodaj świeżo wyciskane soki. Oto wiecznie świeży przepis na sukces Anny Krajewskiej z Salad Story.
Prawie jak Amazon
Ta historia to przestroga. Merlin, który miał być polskim Amazonem, dziś walczy o przetrwanie. O tym, czy mu się to uda, zadecyduje sąd. Kilka dni temu spółka powołała nową prezes, ale do wyjścia z kłopotów droga daleka.
Góry, morze i ciuchy
Femi Stories stworzone przez siostry Anitę i Kamę Nawarkiewicz to marka z charakterem. Dla silnych i niezależnych kobiet, takich które wiedzą, czego chcą. W ciągu kilku lat brand urósł ze spontanicznego pomysłu do biznesu mającego ponad 7 mln zł przychodu
Jak zarażać ludzi ideami
Żeby tworzyć wirusowe treści, trzeba znać kilka schematów, które podnoszą temperaturę naszych emocji. Zwykle jest to coś, co budzi lęk, gniew i frustrację. Najpierw jednak musi być interesujące.
50 najpopularniejszych YouTuberów
Prowokują, komentują, grają, eksperymentują, rozśmieszają i przekraczają kolejne granice absurdu. I choć wydaje się, że to wszystko zabawa, polscy youtuberzy zarabiają miliony, a ich kanały to prawdziwe przedsiębiorstwa. Oto ranking 50 najpopularniejszy
Abstra filmiki, sprzedaż, wyniki
Kiedyś wystarczył nam pomysł i od razu braliśmy się do roboty. Teraz mamy castingi, rekrutację, scenarzystów, aktorów. To prawdziwa fabryka treści wideo. Nasz nieoficjalny slogan to: Abstra: filmiki, sprzedaż, wyniki – śmieją się Rafał Masny i Olek Wandzel, członkowie zarządu Abstra.
Dziewczyna z misją
Polski startup opracował prototyp urządzenia, które wskazuje, jaki antybiotyk podać pacjentowi. Za dwa lata chce z gotowym aparatem wejść na rynek. Akurat wtedy prezeska spółki skończy studia.
Kto ma pszczoły, ma nie tylko miód
Kamil Baj podpatrywał ojca, który w 1996 r. założył pod Siedlcami rodzinną pasiekę. Wkrótce jednak wyjechał na studia do Warszawy, ożenił się z Agnieszką i wsiąkł w pracę w korporacji. Ojcu pomagał z doskoku, ale miłość do pszczół pozostała. − Od kiedy pa
Kosz pomyśli za Ciebie
Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Większość Polaków źle segreguje śmieci. Pomóc może nie tylko edukacja, ale też inteligentne kosze na odpadki, które posegregują je za nas. Pierwszy taki produkt na świecie stworzyła polska firma Bin-e.
Jak z prezesa wyhartował się właściciel
W przeddzień swoich setnych urodzin Krośnieńskie Huty Szkła zyskały nowego właściciela. Został nim Paweł Szymański, dotychczasowy prezes. Ten wykup menedżerski to jeden z rzadkich przykładów tego typu transakcji w Polsce.
Dzieci internetowego boomu
Zaczynali od portalu o hip-hopie, ale szybko podłapali melodię do biznesu. Dziś firma IAI założona przez Pawła Fornalskiego i Sebastiana Mulińskiego jest liderem na polskim rynku e-commerce, wartym prawie 300 mln zł. Czy świeży zastrzyk inwestycyjny od fu
Matki, Polki, milionerki
Na czele już co trzeciej firmy w Polsce stoi kobieta. Polki zakładają więcej firm niż Hiszpanki, Francuzki czy Niemki i coraz częściej osiągają międzynarodowy sukces.
Nie kalkuluję, ufam własnej intuicji i ryzykuję
To smutny paradoks, że w stulecie wywalczenia kobiecych praw kobieta musi być co najmniej dwa razy lepsza niż mężczyzna, by być uznana za choć w połowie tak dobra jak on. Sama tego doświadczyłam – mówi w szczerej rozmowie Kayah, współtwórczyni wytwórni mu
Rynek mniejszych marek
Porównując Polskę z resztą świata, trzeba zauważyć, że nasz rynek kosmetyków naturalnych jest dużo młodszy, ale rozwija się bardzo dynamicznie – mówi Zuzanna Mierzejewska, organizatorka Targów Kosmetyków Naturalnych Ekocuda, w rozmowie z Adamem Mielczarki
Przed nami wielki skok
Technologia blockchain w bankach obniża koszty o 60 proc. Wkrótce może zrewolucjonizować administrację państwową. Będziemy częścią tej rewolucji – zapowiada Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group, w rozmowie z Piotrem Ceregrą.
Rewolucja łańcucha bloków
Blockchain przy tym tempie rozwoju w ciągu najbliższej dekady odmieni świat i dużą część biznesu.
Mleczna giełda byłego prezesa GPW
Wymyślona przez byłego wiceprezesa GPW Mirosława Szczepańskiego Polish Dairy, na razie broker, ale w zamiarach giełda mleczna, nie ma jeszcze zysków, ale od startu mocno rośnie – ma już kilkuset klientów na całym świecie. Rynek jest trudny i nieprzejrzys
Królowa pneumatyki
Małgorzata Bieniaszewska z małej sulechowskiej firmy stworzyła europejskiego giganta w produkcji złączy pneumatycznych. W Polsce nie ma dziś konkurencji.
Nie planuję być bogaty
Nasza wizja jest zupełnie inna niż większości firm w Polsce. Inni wolą obdzwonić kogo się da, wydrenować rynek. My nie mamy problemu z przychodami, nie musimy nikomu nic udowadniać na siłę. Chcemy, aby nasi klienci zarabiali razem z nami. Dzięki temu wkrótce będę grał w lidze, gdzie rozdaje się najmocniejsze karty – mówi Jarosław Królewski, prezes i założyciel Synerise.
Wolves Summit: efektywny networking w sercu Warszawy
Konferencja Wolves Summit to miejsce, gdzie innowacje spotykają się z kapitałem. 19 i 20 marca Pałac Kultury i Nauki po raz kolejny wypełni gwar rozmów typu 1:1. Nie zabraknie również intrygujących wykładów o technologii i społeczeństwie, a także czasu n
Programowanie subatomowe
Działają dopiero od września, a już dołączyli do elitarnego grona partnerów Microsoftu mających za zadanie okiełznać komputery kwantowe. Lecz i bez tego warszawska firma Bohr Technology jest liderem programowania przyszłości.
Nie chciała nakręcać konsumpcjonizmu
Agata Frankiewicz należy do pionierów idei upcyklingu w naszym kraju i łączy ją ze swoim biznesem. Odnosi sukcesy, nawet jeśli z początku zbyt różowo oceniła nastawienie polskich konsumentów do produktów z odzysku.
Kwartet z silnym postanowieniem
Czterej polscy fizycy – założyciele firmy Fluence – stworzyli supermocny laser, który może służyć do cięcia diamentów, podglądania reakcji chemicznych czy operacji korekcji oczu. Mają już pierwszych klientów. To przykład naukowców, którzy świetnie odnaleźli się w świecie biznesu.
Głodni świata
Cel członków Forum Młodych Dyplomatów jest jasny: chcą w przyszłości mieć wpływ na to, co się dzieje na świecie i jaką pozycję zajmuje w nim Polska.