Ludzie
Jak zarażać ludzi ideami
Żeby tworzyć wirusowe treści, trzeba znać kilka schematów, które podnoszą temperaturę naszych emocji. Zwykle jest to coś, co budzi lęk, gniew i frustrację. Najpierw jednak musi być interesujące.
50 najpopularniejszych YouTuberów
Prowokują, komentują, grają, eksperymentują, rozśmieszają i przekraczają kolejne granice absurdu. I choć wydaje się, że to wszystko zabawa, polscy youtuberzy zarabiają miliony, a ich kanały to prawdziwe przedsiębiorstwa. Oto ranking 50 najpopularniejszy
Abstra filmiki, sprzedaż, wyniki
Kiedyś wystarczył nam pomysł i od razu braliśmy się do roboty. Teraz mamy castingi, rekrutację, scenarzystów, aktorów. To prawdziwa fabryka treści wideo. Nasz nieoficjalny slogan to: Abstra: filmiki, sprzedaż, wyniki – śmieją się Rafał Masny i Olek Wandzel, członkowie zarządu Abstra.
Dziewczyna z misją
Polski startup opracował prototyp urządzenia, które wskazuje, jaki antybiotyk podać pacjentowi. Za dwa lata chce z gotowym aparatem wejść na rynek. Akurat wtedy prezeska spółki skończy studia.
Kto ma pszczoły, ma nie tylko miód
Kamil Baj podpatrywał ojca, który w 1996 r. założył pod Siedlcami rodzinną pasiekę. Wkrótce jednak wyjechał na studia do Warszawy, ożenił się z Agnieszką i wsiąkł w pracę w korporacji. Ojcu pomagał z doskoku, ale miłość do pszczół pozostała. − Od kiedy pa
Kosz pomyśli za Ciebie
Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Większość Polaków źle segreguje śmieci. Pomóc może nie tylko edukacja, ale też inteligentne kosze na odpadki, które posegregują je za nas. Pierwszy taki produkt na świecie stworzyła polska firma Bin-e.
Jak z prezesa wyhartował się właściciel
W przeddzień swoich setnych urodzin Krośnieńskie Huty Szkła zyskały nowego właściciela. Został nim Paweł Szymański, dotychczasowy prezes. Ten wykup menedżerski to jeden z rzadkich przykładów tego typu transakcji w Polsce.
Dzieci internetowego boomu
Zaczynali od portalu o hip-hopie, ale szybko podłapali melodię do biznesu. Dziś firma IAI założona przez Pawła Fornalskiego i Sebastiana Mulińskiego jest liderem na polskim rynku e-commerce, wartym prawie 300 mln zł. Czy świeży zastrzyk inwestycyjny od fu
Matki, Polki, milionerki
Na czele już co trzeciej firmy w Polsce stoi kobieta. Polki zakładają więcej firm niż Hiszpanki, Francuzki czy Niemki i coraz częściej osiągają międzynarodowy sukces.
Nie kalkuluję, ufam własnej intuicji i ryzykuję
To smutny paradoks, że w stulecie wywalczenia kobiecych praw kobieta musi być co najmniej dwa razy lepsza niż mężczyzna, by być uznana za choć w połowie tak dobra jak on. Sama tego doświadczyłam – mówi w szczerej rozmowie Kayah, współtwórczyni wytwórni mu
Rynek mniejszych marek
Porównując Polskę z resztą świata, trzeba zauważyć, że nasz rynek kosmetyków naturalnych jest dużo młodszy, ale rozwija się bardzo dynamicznie – mówi Zuzanna Mierzejewska, organizatorka Targów Kosmetyków Naturalnych Ekocuda, w rozmowie z Adamem Mielczarki
Przed nami wielki skok
Technologia blockchain w bankach obniża koszty o 60 proc. Wkrótce może zrewolucjonizować administrację państwową. Będziemy częścią tej rewolucji – zapowiada Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group, w rozmowie z Piotrem Ceregrą.
Rewolucja łańcucha bloków
Blockchain przy tym tempie rozwoju w ciągu najbliższej dekady odmieni świat i dużą część biznesu.
Mleczna giełda byłego prezesa GPW
Wymyślona przez byłego wiceprezesa GPW Mirosława Szczepańskiego Polish Dairy, na razie broker, ale w zamiarach giełda mleczna, nie ma jeszcze zysków, ale od startu mocno rośnie – ma już kilkuset klientów na całym świecie. Rynek jest trudny i nieprzejrzys
Królowa pneumatyki
Małgorzata Bieniaszewska z małej sulechowskiej firmy stworzyła europejskiego giganta w produkcji złączy pneumatycznych. W Polsce nie ma dziś konkurencji.
Nie planuję być bogaty
Nasza wizja jest zupełnie inna niż większości firm w Polsce. Inni wolą obdzwonić kogo się da, wydrenować rynek. My nie mamy problemu z przychodami, nie musimy nikomu nic udowadniać na siłę. Chcemy, aby nasi klienci zarabiali razem z nami. Dzięki temu wkrótce będę grał w lidze, gdzie rozdaje się najmocniejsze karty – mówi Jarosław Królewski, prezes i założyciel Synerise.
Wolves Summit: efektywny networking w sercu Warszawy
Konferencja Wolves Summit to miejsce, gdzie innowacje spotykają się z kapitałem. 19 i 20 marca Pałac Kultury i Nauki po raz kolejny wypełni gwar rozmów typu 1:1. Nie zabraknie również intrygujących wykładów o technologii i społeczeństwie, a także czasu n
Programowanie subatomowe
Działają dopiero od września, a już dołączyli do elitarnego grona partnerów Microsoftu mających za zadanie okiełznać komputery kwantowe. Lecz i bez tego warszawska firma Bohr Technology jest liderem programowania przyszłości.
Nie chciała nakręcać konsumpcjonizmu
Agata Frankiewicz należy do pionierów idei upcyklingu w naszym kraju i łączy ją ze swoim biznesem. Odnosi sukcesy, nawet jeśli z początku zbyt różowo oceniła nastawienie polskich konsumentów do produktów z odzysku.
Kwartet z silnym postanowieniem
Czterej polscy fizycy – założyciele firmy Fluence – stworzyli supermocny laser, który może służyć do cięcia diamentów, podglądania reakcji chemicznych czy operacji korekcji oczu. Mają już pierwszych klientów. To przykład naukowców, którzy świetnie odnaleźli się w świecie biznesu.
Głodni świata
Cel członków Forum Młodych Dyplomatów jest jasny: chcą w przyszłości mieć wpływ na to, co się dzieje na świecie i jaką pozycję zajmuje w nim Polska.
Finanse to ciągły trening
Należąca do Klaudiusza Sytka Grupa Aforti nie zwalnia. W 2018 r. kupiła większościowe udziały w windykacyjnym LifeBelt i rusza dalej na południe Europy. Sytek ma podstawy do ogłoszenia sukcesu, ale woli o nim nie mówić, nawet nie myśleć. Trzeba być pokornym, także w biznesie – twierdzi.
II edycja Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny
Jesienią ruszyła II już edycja kampanii edukacyjnej skierowanej do małych i średnich firm: Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny. Jej główny cel to zwiększenie świadomości przedsiębiorców, jeśli chodzi o wagę płynności finansowej dla ich bizne
Bankowcy detaliczni o wyzwaniach
Zaostrzająca się rywalizacja z fintechami, spodziewane spowolnienie gospodarcze i zmniejszenie się przez to zyskowności branży, a także nieustanny postęp, jeśli chodzi o możliwości i usługi – m.in. o tym dyskutowali uczestnicy 11. Kongresu Bankowości Deta
Od cyfryzacji do #Wybieram590
Dwa lata temu, kiedy wzrost gospodarczy wynosił 2,4 proc., było hasło „Uwalniamy potencjał polskiej gospodarki”. Teraz jest 5,7 proc. i dalej uwalniamy potencjał polskiej gospodarki. Może już w końcu powiedzielibyśmy, że uwolniliśmy potencjał polskiej go
Polska kolej przyszłości
Miliardowe inwestycje, poprawa jakości usług, modernizacja dworców – to najważniejsze działania spółek z Grupy PKP. Kolej ma wjechać na nowoczesne tory i być bardziej przyjazna dla pasażerów. Mówiono o tym podczas dwóch debat na tegorocznym Kongresie 590.
Rozmawiajmy sami ze sobą
O tym, że wcale nie jest tak trudno zmienić siebie, gdy negatywne emocje utrudniają nam funkcjonowanie i osiąganie celów, o roli coacha, mentora, a także o tym, dlaczego przedsiębiorcy rzadko potrzebują psychoterapii, lecz nieraz potrzebują wsparcia – Alicja Hendler rozmawia z dr hab. Mirosławą Huflejt-Łukasik z Wydziału Psychologii UW, pionierką polskiego coachingu.
Lubię budować zespoły
Iwona Grochowska przekuła swą psychologiczną pasję, doświadczenie i zacięcie lidera w nowatorskie, udane przedsięwzięcie na rynku motywowania pracowników. Razem ze swymi wspólnikami, Krzysztofem Mikulskim i Tomaszem Józefackim, potrafiła też przekonać licznych aniołów biznesu, by wsparli ich koncept wtedy, gdy zdawało się, że utknęli w „startupowej dolinie śmierci”.
Dobry duch dobrej książki
Motyleksiążkowe.pl, należące do Beaty Motyl, od lat są na rynku księgarskim ewenementem. To więcej niż biznes. To także kilkutorowe wsparcie dla małych wydawców, którym trudno się przebić.
Niezmiennie nowatorscy
Moda na fotobudki pojawiła się jakieś sześć lat temu, a dziś coraz trudniej wyobrazić sobie wesele czy firmową imprezę bez urządzeń, dzięki którym goście mogą sobie zrobić zabawne zdjęcia. Jako jedna z pierwszych zaczęła je u nas produkować firma Smove z Knurowa – od razu w centrum stawiając klienta.
Bankowcy dyskutowali o wspieraniu spółek
Sala notowań GPW gościła w październiku czwarty już Kongres Bankowości Korporacyjnej i Finansowania Przedsiębiorstw. Tym razem dyskusja skoncentrowała się na wspieraniu firm przez prywatne i publiczne instytucje rozwojowe.
Nagrody Effie rozdane
29 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie po raz 19. wręczono nagrody w polskim Effie Awards – najbardziej prestiżowym konkursie komunikacji marketingowej na świecie. Przyznano 55 statuetek dla najskuteczniejszych kampanii w ostatni
Zrobiliśmy milowy krok
O tym, że polski rynek finansowy staje się jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie, o piaskownicy regulacyjnej, hubie dla fintechów, otwarciu na blockchain i roli w tym wszystkim KNF rozmawiamy z Arturem Granickim, dyrektorem Departamentu Innowacji Finansowych Fintech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.
Łuna od Lachowskich
Komplementarność – to słowo wyjaśnia, dlaczego twórcy spółki Plantalux, producenta lamp LED doświetlających rośliny szklarniowe, ledwo ze swoim biznesem wystartowali, a już mogą mówić o międzynarodowym sukcesie.
Technologie, człowiek, odpowiedzialność
Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EKMSP) ma od zawsze ten sam motyw przewodni: „Nauka – Biznes – Samorząd – Razem dla Gospodarki”. Bo współpraca pomiędzy tymi trzema środowiskami sprzyja konkurencyjności. Tegorocznej, VIII edycji Kongresu przyświecało też dodatkowe hasło: „Technologie, człowiek, odpowiedzialność”. Czyli to, co dziś jest najbardziej gorącym tematem.