Ludzie

Czyż nie jestem chodzącą zmianą?

Czyż nie jestem chodzącą zmianą?

Dynamika nowych technologii pasuje do Agnieszki Maciejowskiej jak ulał. Jest energiczna i optymistyczna. Przekonuje wszystkich, że zmiany, choć mogą być ryzykowne, ostatecznie przynoszą korzyść.

Karolina Prewęcka 18.06.2017
Zaufanie w czasach mikrospotkań

Zaufanie w czasach mikrospotkań

Internet, poparty jeszcze mobilnością, okazał się dla marek i zaufania do nich swego rodzaju mieczem obosiecznym. Stworzył nadzwyczajne szanse i nie lada wyzwania.

Marka Godna Zaufania – 23 wspaniałych

Marka Godna Zaufania – 23 wspaniałych

Sukces przychodzi wtedy, gdy dajesz od siebie więcej niż ktokolwiek inny – przekonuje Tony Robbins, słynny amerykański mówca motywacyjny (notabene sam będący doskonałym przykładem, jak skutecznie budować wartość swojej marki). Poznajmy tych, którzy – w opinii naszych czytelników – robią to najlepiej.

Mówię to ze środka pola bitwy

Mówię to ze środka pola bitwy

O pierwszej na świecie ambasadzie technologicznej, o zagrożeniach związanych z połączeniem dzikiego kapitalizmu i sztucznej inteligencji, a także o tym, że dzięki polszczyźnie możemy w przyszłości generować dużo ciekawsze rozwiązania niż kultura anglosaska, z Aleksandrą Przegalińską, wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego i ambasadorką konkursu Innovators under 35

Jaskółka zmian

Jaskółka zmian

Wiele się słyszy o umieraniu tradycyjnego rzemiosła. Coraz mniej jest warsztatów szewskich, kaletniczych, czapkarskich. Ubolewaniom nad odchodzeniem tego starego świata rzadko towarzyszy myśl, że da się ów proces zatrzymać. Kamionek Milowy dowodzi, że można mu przeciwdziałać – nowoczesnymi metodami.

Im trudniej, tym ciekawiej

Im trudniej, tym ciekawiej

Firmy rodzinne to jeden z filarów polskiej gospodarki, a skoro tak, to jednym z nich jest też działalność prowadzona przez rodzinę Fusów. Przedsiębiorczych od wielu dekad. Już przed wojną stawiali pierwsze kroki w biznesie.

Jarosław Horodecki 21.05.2017
Bardzo trudna solidarność

Bardzo trudna solidarność

Od kilku lat coraz więcej się mówi i robi, żeby wzmocnić solidarność podatkową w Unii i na świecie. Wyciekające pieniądze międzynarodowych firm, które nie zasilą państwowego budżetu, to zresztą nie jedyne zmartwienie. Agresywna optymalizacja podatkowa uderza też w mniejsze przedsiębiorstwa, które nie mają podobnych możliwości. Czy to się może zmienić?

Postępu nie da się zatrzymać

Postępu nie da się zatrzymać

O tym, w jakim kierunku pójdzie rozwój usług finansowych po wprowadzeniu nowych unijnych regulacji, jak będzie wyglądała współpraca banków z fintechami, o potrzebie stałej edukacji ekonomicznej oraz potencjale drzemiącym w Polakach z Piotrem Kicińskim, wiceprezesem firmy Cinkciarz.pl, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Monty Python znad Wisły

Monty Python znad Wisły

Marek Hucz i Janek Jurkowski z hobby i zabawy na YouTube zrobili kanał przyciągający miliony widzów, o których zaczęły zabiegać profesjonalne telewizje. Ich firma, GF Darwin, nazywana jest czasem polskim Monty Pythonem.

Startupy: nowa kultura w biznesie?

Startupy: nowa kultura w biznesie?

Jedni twierdzą, że startupowa rewolucja to chwilowa moda, nawet pułapka, inni, że to trwała zmiana w gospodarce i modelu działania biznesu. Niektórzy mówią o inwestycyjnej bańce. Co ciekawe, ta bańka potrafi przestać nią być, nie pękając. Jak w to wszystko wpisują się młodzi przedsiębiorcy i zasiedziałe firmy?

Co po Brexicie

Co po Brexicie

Wciąż nie wiadomo, jakie będą skutki rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską dla wymiany gospodarczej, rynku pracy na Starym Kontynencie czy świata finansów. Choć pojawiają się już szacunki, na ile po ewentualnym twardym rozstaniu skurczy się gospodarka po obu stronach, które branże, w tym polskie, mogą stracić i kto zyska, jeśli City podupadnie.

Witold Gadomski 17.04.2017
Rewolucja 4.0: Polska się waha

Rewolucja 4.0: Polska się waha

Przemysł 4.0 (Industry 4.0) to proces, podczas którego w maksymalnie efektywny sposób wytwarza się towary i świadczy usługi, a na końcu powstaje zindywidualizowana oferta pod potrzeby konkretnych odbiorców. Docelowo proces ten ma być w pełni zautomatyzowany.

Pomyślmy o licie, paliwie przyszłości

Pomyślmy o licie, paliwie przyszłości

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada, że w Polsce będą produkowane samochody elektryczne. Skoro tak, to już dziś trzeba myśleć o zapewnieniu dostępu do baterii napędzających te pojazdy, a jeśli miałyby być one produkowane przez rodzime firmy – o dostępie do litu. To zaś może oznaczać ból głowy.

Małe auto, wielka sprawa

Małe auto, wielka sprawa

Przydarzyła mi się okazja, by zrobić coś na ogromną skalę i wręcz wejść do pierwszej ligi światowej, wykorzystując doświadczenie zarówno rodzimych producentów komponentów, jak i ludzi, którzy od lat pracują w pierwszoplanowych fabrykach samochodów Opla, Fiata czy Volkswagena

Po prostu Rotarscy

Po prostu Rotarscy

Firma ANRO Anny i Stefana Rotarskich to częsty w Polsce przykład skupionego na dochodowych niszach biznesu rodzinnego, który zbudowało pierwsze pokolenie właścicieli, a teraz swoje spojrzenie i energię wnoszą do niego ich dzieci. Jest to też przykład udany pod każdym względem: biznesowym i rodzinnym.

Anielica biznesu

Anielica biznesu

Kinga Stanisławska, współzałożycielka Experior Venture Fund (jedynego w Europie funduszu venture capital zarządzanego przez kobiety), wspiera polskie startupy i stara się przekazać im to, co sama dostała w dzieciństwie: odwagę i otwartość na świat.

Karolina Prewęcka 20.03.2017
Do dobrych podatków nie ma drogi na skróty

Do dobrych podatków nie ma drogi na skróty

Rząd zapowiada wprowadzenie przyjaznych rozwiązań podatkowych dla przedsiębiorców, a jednocześnie uszczelnienie systemu podatkowego i poprawę ściągalności danin. Sprzeczność między tymi dwoma celami widać gołym okiem. A może da się je pogodzić, decydując się na odważniejsze zmiany?

Każdy może powiedzieć: sprawdzam

Każdy może powiedzieć: sprawdzam

Dorota Goliszewska i Alicja Hendler pytają Mateusza Zmyślonego, organizatora konferencji Open Eyes Economy Summit o siłę sprawczą tych, którzy produkują dla mas i masom sprzedają, o zmienianie świata na lepsze przez wywieranie wpływu na korporacje i o broń, jaką już dysponują społeczeństwa.

Nie szukaj złotych rad

Nie szukaj złotych rad

Kiedy Bartek Posmyk, trener i dyrektor merytoryczny Sandler Training, prowadzi zajęcia ze sprzedawcami czy liderami, musi być trochę jak twardy dowódca. Daje im narzędzia i zachęca do samodzielności. – Jak się trafi na pole bitwy, to już nie będzie czasu, żeby zastanawiać się nad decyzjami – mówi.

Opłaca się być w porządku

Opłaca się być w porządku

„Biednym ludziom się nie szczęści z powodu jednej wspólnej cechy – całe ich życie upływa na oczekiwaniu” – to ponoć słowa Jacka Ma (Ma Yuna), założyciela Alibaby. Ponoć, bo nie słyszałem, jak je wypowiada, choć widziałem dziesiątki stron internetowych przypisujących mu to stwierdzenie.

Dziewczyny, bądźcie cyfrowe!

Dziewczyny, bądźcie cyfrowe!

O tym, jak od najmłodszych lat uczyć informatyki, dlaczego staje się to palącą potrzebą, a także dlaczego warto wciągać kobiety w świat nowoczesnych technologii, z Karoliną Marzantowicz, dyrektor techniczną na Europę Środkową i Wschodnią w sektorze bankowym IBM, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Dorota Goliszewska, Alicja Hendler 22.01.2017
Dopalacze rumuńskiej gospodarki

Dopalacze rumuńskiej gospodarki

W zeszłym roku nastąpił w Rumunii znaczący zwrot, o którym niektórzy mówią jak o „ekonomicznym cudzie”, ale większość ekspertów zastanawia się, jakie będą jego dalsze konsekwencje. Czy najszybsza dziś w Europie gospodarka nie pogna na złamanie karku?

Przyjazne parkowanie tuż-tuż

Przyjazne parkowanie tuż-tuż

Maciej Lukas podkreśla, że zawsze wytrwale dąży do celu. A teraz chce ułatwić na masową skalę parkowanie. Doceniają to już nie tylko na Śląsku.

Wydobywa atuty urody

Wydobywa atuty urody

Kalina Ben Sira, założycielka firmy Klinika La Perla, od blisko 16 lat wyznacza standardy w polskiej branży beauty. Jest jednocześnie jej pionierką i liderką. Jak mówi, aby tę pozycję utrzymać, trzeba być o krok przed konkurencją i nieustannie zaskakiwać.

Niesamowite przypadki Nicka Vujicica

Niesamowite przypadki Nicka Vujicica

Skoro człowiek bez rąk i nóg może marzyć o wielkich rzeczach i te marzenia spełniać, wy też możecie – przekonuje Nick Vujicic, słynny mówca motywacyjny i ewangelizacyjny, który niedawno odwiedził Polskę. W krakowskiej Tauron Arenie słuchało go 11 tys. osób.

Dlaczego nie chcą inwestować?

Dlaczego nie chcą inwestować?

Niechęć przedsiębiorców do inwestowania niepokoi wielu ekonomistów. Obawiają się, że grozi nam widmo trwałej stagnacji gospodarczej.

Witold Gadomski, publicysta „Gazety Wyborczej” 13.12.2016
Pilotuję – to moja misja

Pilotuję – to moja misja

Po kilkunastu latach spędzonych w bankowości Urszula Wiśniewska postanowiła przekuć w biznes swoją drugą wielką pasję – nauczanie. Jej Akademia Start & Up przekazuje wiedzę początkującym przedsiębiorcom, między innymi o tym, jak umiejętnie rozmawiać z bankami.

Daje impuls i motywację

Daje impuls i motywację

W zawodowy życiorys Rafała Pluteckiego zmiana jest wpisana w tym szerszym, ekscytującym rozumieniu, jako suma energii, odwagi i otwartości.

Zaprogramować Polskę

Zaprogramować Polskę

Działają we dwie. Wcześniej z branżą informatyczną miały niewiele wspólnego, ale to właśnie one, Beata Jarosz i Joanna Prószyńska-Witkowska, rozwijają w Polsce firmę, która może u nas wiele w tej branży zmienić.

Przyszłość pod lupą optymistki

Przyszłość pod lupą optymistki

Starajcie się mieć nie tylko szeroko otwarte oczy, ale i głowy – radzi decydentom Natalia Hatalska, założycielka i prezes infuture hatalska foresight institute oraz autorka prognoz dotyczących przyszłości społeczeństwa i gospodarki, w rozmowie z Dorotą Goliszewską i Alicją Hendler.

Politycy długu się nie boją. Do czasu

Politycy długu się nie boją. Do czasu

Rząd zakłada optymistycznie, że wszystko jakoś się ułoży. Ale wiele zależy od czynników, których nie kontroluje.

Witold Gadomski, publicysta „Gazety Wyborczej” 13.11.2016
Od zarządcy do przedsiębiorcy

Od zarządcy do przedsiębiorcy

Michał Młynarczyk przeżywa wyjątkowy czas. Z menedżera z imponującą karierą w branży łowców głów stał się tej jesieni nieskrępowanym niczym przedsiębiorcą. Od amerykańskiego giganta RR Donnelley przejął wraz z partnerami część dochodowej firmy rekrutacyjnej Devonshire – przyczółek dla nowatorskich działań.

Mniej, ale lepiej

Mniej, ale lepiej

Dla Joanny Glogazy, blogerki, autorki książek i twórczyni marki Lunaby, produkowane przez nią wysokiej jakości piżamy są nie tylko jednym ze źródeł dochodu, ale także wyrazem jej stylu życia, a nawet symbolem wyznawanych wartości. Chce, by tym samym stał się także jej biznes.

Z Ziemi Polskiej w świat technologii

Z Ziemi Polskiej w świat technologii

Chciał być maklerem, ale ma firmę przerabiającą bioodpady na użyźniacze gleby. Uważa, że szkoła odbiera samodzielne myślenie, więc założył Fundację Rzucam Szkołę. Michał Paca z powodzeniem robi w życiu zawodowym to, w co wierzy prywatnie.

Najbardziej imponują mi udane transformacje

Najbardziej imponują mi udane transformacje

O tym, że startupom jest łatwiej, bo budują swój biznes od zera, a dinozaury muszą przejść trudy transformacji, jeśli nie chcą wyginąć w świecie, w którym rządzi doświadczenie użytkownika, z Magdaleną Dziewguć, szefową Google for Work na Polskę, Czechy i Słowację, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.