Ludzie
Każdy ma swój ranking. Wywiad z Piotrem Dardzińskim
Chcemy pracować z tymi, którzy mają twórcze podejście do biznesu i życia. Łukasiewicz powstał po to, by potencjał rozdrobnionych instytutów efektywnie udostępnić przedsiębiorcom. Muszą być oni jednak gotowi do finansowego zaangażowania w projekty – mówi
TOP LISTA 25 POLSKICH INNOWATORÓW
Fizycy, biolodzy, chemicy, konstruktorzy, startupowcy. Przedstawiamy pierwszą listę polskich innowatorów. To oni napędzają świat, sprawiając, że zmiana staje się jedyną zasadą.
Najważniejszy jest płacący klient
W Polsce brakuje wiedzy, jak robić produkty i skalować je w perspektywie globalnej. W całym kraju znajduje się dosłownie garstka ludzi, która przeszła tę drogę – mówi Marcin Joka, współtwórca robota edukacyjnego Photon.
W innowacji trzeba biec
Gdy na amerykańskiej akademii pojawia się pomysł, powstaje też startup, który szybko znajduje inwestorów. U nas trzeba się przedzierać przez skomplikowane procedury na uczelni.
Gwóźdź na Marsa
Wkroczyliśmy do branży ponad 50 lat od początku ery kosmicznej. Nie możemy innych gonić. Musimy robić rzeczy, których nikt inny nie robi - mówi dr Jerzy Grygorczuk, współzałożyciel i dyrektor ds. nowych technologii w firmie Astronika.
Słowa, które sprzedają. Wywiad z Jeffem Kreislerem
Nie zdajemy sobie sprawy, że kupując produkty, płacimy nie za jakość, a za słowa, które je opisują. Producenci robią wszystko, by nas zmanipulować językiem – tłumaczy amerykański dziennikarz ekonomiczny Jeff Kreisler, współautor razem z Danem Arielym książki „Grosz do grosza”.
Pieniądz na tafli szkła
Jakub Kapuścik, Arkadiusz Adamek, Jakub Rawicki i Marcin Motyka ujrzeli w lustrach nie tylko swoje odbicia, ale także dobry pomysł na biznes. Dziś założona przez nich firma produkująca interaktywne lustra może pochwalić się przychodami na poziomie kilku milionów złotych.
Człowiek ekstremalny
240 mln zł rocznie ze sprzedaży wyposażenia łazienek. Taki biznes od lat buduje Adam Rożko, prezes białostockiego Refleksu. W jego portfolio są takie marki jak Blu i Redterm, które jako nieliczne w branży rozwijają się mimo ostrej konkurencji międzynarodowych firm.
Przewodnicy
Były wiceszef Muzeum Sztuki Nowoczesnej porzucił świat galerii, by założyć firmę, która pomoże też jego chorującym rodzicom. Jego firma Młodszy Brat przeciera szlaki na nowym polu gospodarki społecznej. I pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia.
Przedsiębiorcy muszą dokonać skoku. Wywiad
Najważniejsza jest szybkość działania banku. Jeśli przedsiębiorca nie dostanie decyzji na czas, to zrezygnuje z zagranicznego kontraktu. My dziś te decyzje wyprzedzamy - mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A. nadzorująca Pion Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Jakub Fulara, dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych w Banku Pekao S.A.
Biznes bez granic
Eksporterzy są bardziej innowacyjni niż te firmy, które produkują tylko na rynki lokalne. Przekonały się o tym produkująca wyposażenie dla gastronomii Soda Pluss, oferujący nowoczesne myjnie Ultron i wysyłający swoje meble do Afryki i na Bliski Wschód Concession.
Ekspansja zagraniczna polskich firm
Mikro i małe firmy mają jeszcze przed sobą etap rozwoju polegający na wejściu na rynki zagraniczne. Kiedy ten krok zrobią, polską gospodarkę czeka kolejna fala wzrostu.
Biznes al dente
Zaczynali od przyczepy gastronomicznej w Krakowie, dziś ich dania można jeść w Dubaju, a już niedługo także w Afryce i USA. Twórcy sieci spaghetterii Makarun spotkali się na studiach.
Słomiana polska pościel podbija Europę
Małgorzata i Marcin Dziembaj, właściciele szczecińskiej firmy Foonka, tęsknili za spaniem na sianie i nocami spędzonymi pod gołym niebem. Stworzyli więc pościel, która przywraca wspomnienia z dzieciństwa i przybliża emocje bez wychodzenia z sypialni.
Sięgnąć Hollywood
„Matrix”, „Mission Impossible”, „Batman: Początek”, „Spiderman” czy „Terminator” to kinowe hity, które łączy nie tylko to, że pełne są efektownych scen, ale też wysięgniki do kamer polskiej firmy Moviebird International z Opola. Jej założycielem i prezese
Nie będziemy karać najsłabszych. Wywiad z Jadwigą Emilewicz
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są jasne parametry, których spełnienie, bądź nie, wskazuje, czy mamy do czynienia z przedsiębiorcą. Ale ostrze tych przepisów wymierzone będzie przeciwko tym, którzy w sposób nieuczciwy szukają oszczędnośc
25 najlepszych polskich startupów
To nie jest klasyczny ranking (bo trudno porównać firmy działające na różnych rynkach w różnych branżach), a raczej zestawienie. Redakcja „My Company Polska” postanowiła wybrać 25 najgorętszych i najlepszych według nas polskich startupów.
Polski ekosystem startupów. Jest świetnie, mogłoby być lepiej
Pod względem ilości funduszy wysokiego ryzyka, motoru napędowego dla rynku startupów, Polska wyprzedziła już Szwecję. Znacznie trudniej będzie jej dorównać w liczbie jednorożców. I to wcale nie tylko z powodu pieniędzy.
Nigdy się nie poddaję. Wywiad ze Stefanem Batorym
Toczymy walkę o cały globalny rynek beauty, a w tej grze zwycięzca bierze wszystko. Albo jesteś tym zwycięzcą i bierzesz wszystko, albo wypadasz z rynku – mówi Stefan Batory, twórca Booksy, jednego z najlepszych polskich startupów. Opowiada o swoich największych porażkach, niepewności, o tym jak szukać inwestorów i jak się buduje startupy w Polsce, a jak w Dolinie Krzemowej.
Lokal z widokiem na sprzedaż
Sprzedaż mieszkania potrafi być udręką. Twórca startupu SonarHome wynalazł rozwiązanie, dzięki któremu zrobisz to w siedem dni.
Kręci mnie progres
Miałem 16 lat, kiedy stworzyłem swój pierwszy zespół. Był w nim czterdziestokilkuletni programista i grafik oraz marketingowiec – obaj przed trzydziestką. Największym wyzwaniem było ich znalezienie i przekonanie, by poświęcili czas na mój projekt – mówi 18-letni Krystian Gontarek, który pomysł na pierwszy startup pokazał w wieku 10 lat.
Szklany sufit zbyt często jest w głowach kobiet
Trzeba wybrać obszar, w którym się odnajdujemy, który jest dla nas pasją. To jest kluczowe, bo podejmujemy decyzję nie na 5 lat, tylko na 40. A zarządzania zawsze można się nauczyć – mówi Agnieszka Kłos, prezeska Provident Polska.
Skok na szczyt
Ma 24 lata i właśnie kończy pisać pracę magisterską. Przy okazji zarządza jedną z największych firm HR-owych w Polsce. Jakub Stojek to nowy laureat programu CEO for One Month realizowanego przez grupę Adecco.
Zabukuj tatuaż
25-letni Mateusz Łagowski założył platformę InkSearch, która łączy artystów tworzących tatuaże, studia oraz klientów. Po roku działalności ma ponad tysiąc rezerwacji miesięcznie.
Lokal z widokiem na sprzedaż
Sprzedaż mieszkania potrafi być udręką. Twórca startupu SonarHome wynalazł rozwiązanie, dzięki któremu zrobisz to w siedem dni.
Jak tonie mięsny gigant
Jeszcze kilka miesięcy temu zakłady mięsne Henryk Kania były jednym z największych graczy na polskim rynku. Teraz firma nie ma za co zapłacić bankom i obligatariuszom i pilnie poszukuje gotówki, by całkowicie nie zamknąć działalności.
Biznes na ostrzu noża
W lesie pod Gliwicami znajduje się kuźnia Trollsky’ego, którego noże, z emblematem ostrej papryczki i czarnym śladem na ostrzu, sprzedają się na pniu, i to na wszystkich kontynentach. Jego kariera potwierdza, że dla rzemieślnika najważniejsza jest autentyczność.
Kręci mnie progres [WYWIAD]
Miałem 16 lat, kiedy stworzyłem swój pierwszy zespół. Był w nim czterdziestokilkuletni programista i grafik oraz marketingowiec – obaj przed trzydziestką. Największym wyzwaniem było ich znalezienie i przekonanie, by poświęcili czas na mój projekt – mówi 18-letni Krystian Gontarek, który pomysł na pierwszy startup pokazał w wieku 10 lat.
5 sposobów na milionera
Nauką i pracą ludzie się bogacą – tak mówi ludowe polskie przysłowie. Badania naukowe i życiorysy ludzi, którzy osiągają spektakularne efekty w biznesie pokazują, że klucz do sukcesu ukryty jest gdzie indziej.
Jak nauczyć dziecko przedsiębiorczości
Dziecko nie rodzi się z genem przedsiębiorczości, tylko dlatego, że jego rodzice np. mieli swoje firmy i doskonale na nich zarabiali. Przedsiębiorczość to raczej zespół cech, które można w dziecku kształtować – mówi dr Marta Majorczyk, pedagog i wykładowczyni akademicka.
Leasing maszyn i urządzeń wkracza do Agencji Rozwoju Przemysłu
Chcemy finansować maszyny specjalistyczne i całe linie produkcyjne. Z perspektywy firm leasingowych takie urządzenia są trudne w finansowaniu, bo niosą wysokie ryzyko. Dlatego utworzyliśmy ARP Leasing – mówi Paweł Kolczyński wiceprezes ARP S.A.
Potrzebna jest czujność [WYWIAD]
Sztuczna inteligencja już zabiera ludziom pracę. Jeśli politycy nic z tym nie zrobią, będzie masa ludzi, która na tych zmianach tylko straci - mówi Przemek Gdański, prezes BNP Paribas
Gdzie dwoje się rozwodzi, tam trzeci korzysta
Na uschniętych uczuciach małżeńskich wyrosło już sporo biznesów, ale żaden z nich nie rozkwitł tak jak Kobieta i Rozwód. W ciągu sześciu lat firma oplotła Polskę. Teraz chce zakiełkować w Europie.
Królowa patentów
Marta Karczewicz, matematyczka pochodząca ze Szczecina, właśnie została nominowana do prestiżowej, międzynarodowej nagrody Wynalazca Roku. W swojej karierze zgłosiła 400 patentów.
Jak się przetwarza przyszłość
Jarosław Czaja od zera zbudował firmę, która rozpycha się na globalnym rynku tworzenia oprogramowania dla biznesu. Jej przychody przekroczyły właśnie 100 mln zł, ale jego ambicje nie ograniczają się do pieniędzy. Chce stworzyć technologie, które m.in. pomogą leczyć raka.