Nie będziemy karać najsłabszych. Wywiad z Jadwigą Emilewicz

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są jasne parametry, których spełnienie, bądź nie, wskazuje, czy mamy do czynienia z przedsiębiorcą. Ale ostrze tych przepisów wymierzone będzie przeciwko tym, którzy w sposób nieuczciwy szukają oszczędnośc

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są jasne parametry, których spełnienie, bądź nie, wskazuje, czy mamy do czynienia z przedsiębiorcą. Ale ostrze tych przepisów wymierzone będzie przeciwko tym, którzy w sposób nieuczciwy szukają oszczędności, wypychając na samozatrudnienie – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Z którego programu wprowadzonego przez resort jest pani najbardziej zadowolona? 

Na pewno cieszy nas Mały ZUS. Po pierwszych miesiącach obowiązywania tej regulacji widzimy, że korzysta z niej niemal 120 tys. osób, podczas gdy grupę docelową szacujemy na ok. 170 tys. Czyli program odpowiada na potrzeby najmniejszych przedsiębiorców. Co prawda wciąż słyszę nawoływania: „poprawcie ZUS – nie przychód, a dochód”, ale i tak już zrobiliśmy poważny krok, zrywając z jedną stawką ryczałtową. Skądinąd wiem, że kategoria dochodowa jest stosowana w rozwiązaniach preferencyjnych w niektórych krajach OECD, ale budzi to duże kontrowersje i emocje. Niemniej zawsze mówię – potraktujmy Mały ZUS jako pilotaż. Pamiętajmy, że celem takich uproszczeń nie jest to, aby ktoś na zawsze był na Małym ZUS-ie, ale by to była trampolina do rozwoju. Żeby okrzepł i wówczas przeszedł do pełnego systemu ubezpieczeń. Zaś gdy przyjdzie czas emerytury, miał pełne świadczenie, a nie minimalne.

Czy po tym pilotażu planujecie jakieś inne programy...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY