Wywiady
Niemowlak, student czy dorosły: Na jakim etapie jest twoja firma?
Zdobywająca doświadczenie organizacja czy przedsiębiorstwo nie może spocząć na laurach. Warto wiedzieć, w jakim momencie jest twoja firma, bo dzięki temu unikniesz kosztownych błędów.
Szymon Janiak: "Nie chcę być kolejnym handlarzem marzeń" [WYWIAD]
Potrzebujemy otrzeźwienia. Musimy spojrzeć na rzeczywistość bez filtrów i upiększeń. Nie każdy ma predyspozycje, by zostać herosem przedsiębiorczości – mówi Szymon Janiak, współzałożyciel funduszu Czysta3.VC.
Stepapp walczy z szarą strefą w branży sprzątającej. "Rynek jest brudny" [WYWIAD]
Praca na czarno, brak ubezpieczenia społecznego i bezpieczeństwa, wieczne proszenie się o umowę, głodowe stawki, kary, wyzysk, mobbing, upokarzanie - na to wszystko skarżą się pracownicy sektora usług sprzątania. Thomas Werner i Jakub Mocarski - założyciele startupu Stepapp - postanowili podjąć działania na rzecz poprawy sytuacji.
Twórcy cux.io: "Work-life balance u nas nie występuje" [WYWIAD]
Do życia oraz biznesu podchodzimy jak do gry, w której wbija się kolejne levele – oczywiście każdy kolejny jest coraz trudniejszy. Staramy się jednak tworzyć taką firmę, w której ludzie cieszą się na poniedziałek i mogą w niej rozwijać skrzydła. Ale to nie są relacje, jakie panują wśród członków rodziny – mówią Paulina i Kamil Walkowiakowie, założyciele cux.io.
Magdalena Bigaj: "Cyfrowi giganci traktują nas jak biomasę" [WYWIAD]
W nowym roku dajmy sobie trochę luzu i prawa do odpoczynku. Dla naszych mózgów, umęczonych pandemią, wojną i przebodźcowanych mediami społecznościowymi, okaże się to naprawdę zbawienne! – apeluje Magdalena Bigaj, prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki „Wychowanie przy ekranie”.
Różnorodność postrzegamy jako atut [WYWIAD]
Dzisiejszy biznes, pełen czarnych łabędzi i szarych nosorożców, wymaga od liderek i liderów łączenia bardzo różnych umiejętności. Ta trudna mieszanka często wychodzi lepiej kobietom – mówi Małgorzata Kasperska, wiceprezeska firmy Schneider Electric, odpowiedzialna za Polskę, Czechy, Słowację oraz Ukrainę.
Stoimy przed ogromnym wyzwaniem
Najważniejszy jest dalszy rozwój polskich firm, gdyż wreszcie stanęliśmy przed ogromną szansą na wyjście z okresu projektów badawczo-rozwojowych do powszechnej komercjalizacji naszych technologii kosmicznych – mówi Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii w ARP S.A.
Jak przyciągać do firmy talenty
Budując pozytywny wizerunek pracodawcy, musimy podjąć wiele działań zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz firmy. Szczególnie warto zadbać o te wewnętrzne. Zatrudnieni pracownicy są bowiem naszymi najlepszymi ambasadorami – mówi Edyta Wątor, dyrektor Biura Zarządzania Rozwojem Pracowników i Budowania Marki Pracodawcy, ORLEN.
Biznesmen na celowniku państwa [WYWIAD]
Niszcząc uczciwych przedsiębiorców, władza daje obywatelom sygnał, że nie warto być przedsiębiorczym – mówi Szymon Krawiec, współautor (wraz z Heleną Kowalik) książki „Polowanie. Jak się w Polsce niszczy biznes” – o kulisach głośnych aresztowań przedsiębiorców.
Czy Polska jest gotowa na elektryfikację flot pojazdów ciężkich? Wywiad z Jackiem Nowakowskim
To pytanie powinno brzmieć nieco inaczej: czy Polska jest gotowa na dekarbonizację? Jako Iveco mocno wierzymy, że jedną z dróg prowadzących nas do dekarbonizacji jest właśnie rozwój elektromobilności - przekonuje Jacek Nowakowski, menedżer ds. rozwoju napędów alternatywnych w Polsce i Ukrainie, Iveco Poland.
Recykling baterii samochodowych? Nowoczesny zakład powstał w Polsce
- Koło Wrocławia powstał zakład o powierzchni 8 tys. mkw. Będzie to zakład przetwarzania baterii samochodów. Będzie tam pracowało 280 osób, ale obok tego powstanie nowoczesne centrum badawczo rozwojowe. - mówi Robert Makieła, prezes Wases Services.
Znów coś przywiezie. Jak wprowadzić zmiany w firmie?
Jak wprowadzać zmiany w firmie, by okazały się sukcesem – radzi Ewa Tylman, coach, trenerka i mentorka.
Jak wdrażać technologie w branży beauty. Opowiada dyrektor generalny L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie
- Stawiamy na zaawansowane technologie z punktu widzenia klienta - zapewnia Valery Gaucherand, dyrektor generalny L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie,
Keep4U wspiera zarządzających nieruchomościami. Na jakich działaniach skupia się startup? [WYWIAD]
Stworzona przez nas aplikacja ułatwia komunikację zespołową wewnątrz realizowanych procesów. Znacząco przyspiesza informacje o statusie prac związanych z przygotowywania lokalu, oferuje również wygodny komunikator, który tworzy odrębne wątki dla każdego zlecenia - tłumaczy Michał Staciwa, CEO Keep4U.
Twórcy pomelody: "Siebie nawzajem musimy traktować priorytetowo" [WYWIAD]
Czasem orientujemy się, że wpadamy w pułapkę prezentowania najlepszej wersji siebie całemu światu, także współpracownikom, a do domu przynoszenia „ochłapów” – mówią Ania i Adam Weberowie, założyciele pomelody.
Piotr Śladowski: Wodorowa innowacja prosto z Polski
- To auto udowadnia, że pojazdy niskoemisyjne mogą mieć zasięgi rzędu 600 km. To jest jeden z piewszych pojazdów elektryczno-wododorowych na świecie - mówi Piotr Śladowski, ARP E-Vehicles
W zespole nie warto mieć samych gwiazd
Z mojego doświadczenia wynika, że by zespół działał efektywnie, nie musi go tworzyć 20 topowych „gwiazd”. Słabość pracowników świadczy też o słabości szefa – mówi Maciej Piołunowicz, dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego w Banku Gospodarstwa Krajowego.
CTHINGS.CO pozyskuje 20 mln zł i zapowiada nowe partnerstwa [WYWIAD]
Obecnie jesteśmy aktywni głównie na rynku europejskim z racji naszej lokalizacji, ale rosnąca ilość partnerów i klientów zwraca naszą uwagę na rynek amerykański oraz azjatycki - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Arnold Wierzejski, CEO CTHINGS.COM.
Czy robot stworzy dzieło na miarę Mona Lisy? [WYWIAD]
Na świecie pojawił się zupełnie nowy nurt – tak jak kiedyś impresjonizm czy ekspresjonizm. Jako zdeklarowana technoentuzjastka nie wykluczam sytuacji, że będziemy poszukiwać twórczości autorstwa konkretnego algorytmu – mówi Agnieszka Piłat, która w Boston Dynamics uczy malarstwa sztuczną inteligencję.
Green Sequest oczyszcza atmosferę z CO2. "Rozpoczynamy ważny pilotaż na Dolnym Śląsku" [WYWIAD]
Na Dolnym Śląsku sprawdzimy, jak nasze rozwiązanie działa w „warunkach bojowych”, gdzie istotną kwestią stają się chociażby warunku atmosferyczne. Dzięki rozpoczynającemu się projektowi będziemy w stanie wprowadzić potrzebne korekty optymalizujące - zapowiadają Mirosław Kotowski i Adrian Podgórny z Green Sequest.
Jak postępować z AI? "Wzorem mogą być procesy regulacyjne związane z bronią atomową" [WYWIAD]
Jeśli na czas nie uregulujemy AI, będziemy mieć ogromny problem. Są kraje, które mają dosyć luźne podejście do regulacji. A to rodzi pokusę nadużycia. O tym, jak regulować i jak postępować z AI, rozmawiamy z Natalią Domagałą, ekspertką od etyki sztucznej inteligencji.
Digital First AI jako pierwszy polski startup w historii w prestiżowym akceleratorze Hub71
Hub71 to prestiżowy technologiczny akcelerator dla startupów w Abu Dhabi. W tym roku do udziału w nim zgłosiło się blisko 1500 spółek z ponad 100 krajów. Spośród kandydatów wybrano zaledwie 23 firmy, wśród których znalazł się Digital First AI. To pierwszy polski startup w historii, który dostał się do Hub71.
Jak podejść do wdrożenia AI w organizacji? [WYWIAD]
Niedługo nastąpi wysyp jednoosobowych firm, w których założyciel – za pomocą algorytmów – będzie wykonywał zadania wielu działów. Już teraz np. nie potrzebujesz zatrudniać informatyka, by stworzyć stronę internetową. Każda firma, która potrafi analizować dane, może się zmienić – mówią Agnieszka Mikołajczyk z VoiceLabu i Artur Haponik, współzałożyciel Addepto.
Jak zmieniła się pozycja kobiet w IT? "Branża wreszcie otwiera się na kobiety!" [WYWIAD]
Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT sprawia, że kobiety chętniej i częściej korzystają z opcji kursów, szkoleń czy studiów. Potrzeby kobiet to przede wszystkim edukacja i rozwój! Jeszcze parę lat temu świat, który był głownie zarezerwowany dla mężczyzn powoli otwiera się również na kobiety - przekonuje Monika Dylewska, Project Managerka w Cloudware Polska.
Czy roboty będą nas uczyć empatii [WYWIAD]
Oparty na sztucznej inteligencji robot w przyszłości może zostać naszym szefem – mówi dr Konrad Maj, psycholog społeczny, kierownik Centrum HumanTech na Uniwersytecie SWPS.
Człowiek staje się superbohaterem
Upowszechnienie AI to gamechanger, ale jeśli chodzi o środowisko pracy, ważne, by korzystać z AI świadomie. Człowiek dzięki sztucznej inteligencji naprawdę może stać się superbohaterem! – przekonują eksperci Orange Polska.
Poza biznesem. Agata Staszak
CEO Syntro.ai z dużym doświadczeniem i niezłym rozeznaniem w startupowym ekosystemie. Od studiów biotechnologicznych do własnej firmy? Agata udowadnia, że to się może udać!
Co powinno być pierwsze: auta elektryczne czy stacje ładowania? Wywiad z Adamem Skwarskim
By rynek się rozwijał, a elektromobilność w Polsce rosła w siłę, najpierw powinna powstać odpowiednia infrastruktura. Ludzie kupując samochody elektryczne, nie chcą martwić się o to, czy wystarczy im baterii na dojechanie do celu - mówi Adam Skwarski, członek zarządu Budimex Mobility.
Toni Mattila, Business Finland: Ciche budowy to przyszłość
Rozmowa z Toni Mattilą z Business Finland na temat elektromobilnych maszyn pozadrogowych, fińskim spojrzeniu na zeroemisyjność i tzw. "cichych budowach".
Poza biznesem. Odsłaniamy tajemnice Marka Uziela z Visual Tech-Lab
To prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy na naszych łamach pojawia się osoba, która oglądała na żywo koncert zespołu Pink Floyd w oryginalnym składzie. Poznajcie Marka, współtwórcę Visual Tech-Lab.
Leasing i wynajem dominują przy zakupie samochodu elektrycznego
- Od wielu lat firmy leasingowe są bardzo istotnym graczem, bez których możliwość finansowania zakupu pojazdów nie byłaby możliwa. Tylko 28 proc. to klienci kupujący na osobę fizyczną. To samo dotyczy samochodów z napędem elektrycznym - mówi Maciej Matelski, dyrektor Biura Kompetencji ds. Rynku Samochodów Osobowych PKO Leasing.
Jak wodorowe BMW sprawdziło się podczas jazd za kołem podbiegunowym?
- Za nami stoi BMW iX 5 Hydrogen. Kiedy mówimy o samochodzie elektrycznym, myślimy o napędzie bateryjnym. To samochód z ogniwem wodorowym. Ten samochód przeszedł wiele lat testów, także w skrajnych, jak za kołem podbiegunowym. Mamy sprawdzoną technologię - zapewnia Mateusz Grupa, e-mobility manager BMW Group Polska.
Dobre recenzje to nie wszystko. Zbyt duży "hype" przeszkodził CD Projekt i CI Games?
W ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami dużych premier polskich spółek gamingowych. Najpierw CD Projekt z dodatkiem “Widmo Wolności” do Cyberpunka 2077, a teraz CI Games i “Lords of the Fallen”. Wydawało się, że to przyniesie kolejną hossę na rynku polskiego gamedevu. Jednak po wysokich stopach zwrotu obecnych w latach 2020-2021 nie ma już śladu.
20 tys. stacji ładowania pojazdów na tydzień? Pod Szczecinem uruchomiono wielką fabrykę Garo
- W naszej poprzedniej lokalizacji osiągnęliśmy maksymalne moce produkcyjne. Wynoszą one 2000 stacji ładowania pojazdów na tydzień. Z perspetywy Polski wydaje się to kosmiczną liczbą, bo w całym kraju mamy 3000 takch stacji. Głównym powodem przenosin i otwarcia nowej fabryki były dostawy np. do państw Skandynawskich - mówi Krzysztof Zamożny, Garo Polska.
Plan na lepsze jutro. Polacy a wyroby nikotynowe jako alternatywa dla palenia [WYWIAD]
Skoro Polacy z zainteresowaniem przyjęli nowoczesne wyroby nikotynowe jako alternatywę dla palenia, to rynek ten trzeba uporządkować, ale w taki sposób, by nie wylać dziecka z kąpielą – przekonuje Roman Jamiołkowski, Head of Lex and Regulatory Engagement w BAT.