Tylko u nas
Czeka nas polityczna wojna! Polityczne prognozy na 2022 rok Marcina Dzierżanowskiego
Rok 2022 r. będzie okresem głebokiem destabilizacji politycznej, która po raz pierwszy od lat zacznie się negatywnie przekładać na sytuację gospodarczą - pisze w swojej prognozie dla portalu mycompanypolska.pl Marcin Dzierżanowski, redaktor prowadzący miesięcznika My Company Polska. Tym samym rozpoczynamy cykl prognoz na przyszły rok autorstwa naszej redakcji.
Święty Mikołaj walczy. Pełny obraz Kuczyńskiego
Omicron jest i będzie nadal zagadką i szalejącą niepewnością na rynkach, ale jeśli naprawdę powoduje słabe efekty (przy większej zaraźliwości) to i ten negatywny wpływ w końcu zniknie, co może doprowadzić do niezłego zakończenia roku.
Łukasz Dębski: "Dobry symulator daje ci wręcz poczucie stania się bogiem" [WYWIAD]
Dobry symulator to taki, który dba o równowagę między wysokim stopniem realizmu a zaangażowaniem gracza. Dajesz ludziom możliwość zderzenia się z tym, co zawsze chcieli robić, ale nie byli w stanie. Tak sprzedaliśmy ponad 1 mln egzemplarzy Cooking Simulator wraz z dodatkami. Inwestorzy nam zaufali i dziś jesteśmy wyceniani na 140 mln zł – mówi Łukasz Dębski, cofounder i CEO Big Cheese Studio.
Coraz wyższa frekwencja w kinach. Czy branża wreszcie wzięła głęboki oddech?
W ostatnich tygodniach sale kinowe znów się zapełniły, a fani otrzymali wiele ciekawych filmowych propozycji. Choć odbicie w branży po roku wielkich strat jest wyraźnie widoczne, do pełnego optymizmu jeszcze daleko. Nadal panuje niepewność i pytanie, co przyniesie kolejny kwartał.
Suplementy, aplikacje mobilne, sport. Jak poprawić pracę mózgu?
Aplikacje z grupy brain fitness, soplówka jeżowata, trening Schultza czy medytacja – na co warto postawić?
Na komunię, zamiast roweru, dostała od babci komputer. Tak zaczęła się kariera Wiktorii Wójcik
Na komunię, zamiast roweru, dostała od babci komputer. Tak zaczęło się jej zamiłowanie do gamingu. Obecnie, wraz ze wspólnikami, rozkręca startup inStreamly, czyli platformę do łączenia streamerów z markami, a w wolnych chwilach jeździ na wrotkach.
Prezeska SimFabric: "Polska specjalizuje się w symulatorach. Gramy pierwsze skrzypce" [WYWIAD]
Niskie budżety w połączeniu z dosyć szybkimi zwrotami z inwestycji spowodowały wzrost studiów produkujących symulatory, a co za tym - wzrost liczby takich produkcji. To aktualnie trend światowy, w którym polskie studia grają pierwsze skrzypce - mówi Julia Leszczyńska, prezeska SimFabric.
Konrad Krawczyk opracowuje nowe leki. Dziś ma firmę wartą miliony
Konrad Krawczyk zaprzągł sztuczną inteligencję do pracy na jednym z najbardziej obiecujących pól – analizy dotąd niewykorzystanych danych medycznych w celu opracowywania nowych leków. Wybrał wąski, ale za to żyzny przyczółek – przeciwciała terapeutyczne. Był tym, który przecierał szlaki, dzięki temu ma dziś firmę wartą miliony.
Jak ograniczać kryzysy? Po pierwsze: oceń najbardziej prawdopodobne problemy
Chcesz być lepszy niż Mark Zuckerberg? Wymyśl, jak wejść do swojej firmy, jeśli karta dostępu przestanie działać.
Kondrat: "Nasza firma w pandemii zaliczyła duże wzrosty. Polacy przekonują się do wina" [WYWIAD]
Jest moda na polskie wina i to pomimo ceny, dlatego że wina z innych części świata często bywają po prostu tańsze. To jest determinowane przez ciekawość i jakieś takie poczucie przynależności do świata, za którym cały czas tęsknimy - mówi Marek Kondrat, właściciel sieci Kondrat Wina Wybrane.
Raporty ESG stają się obowiązkowe dla dużych firm. A co to oznacza dla mniejszych przedsiębiorstw?
Raporty ESG stają się obowiązkowe dla dużych firm. To – paradoksalnie – ważna zmiana również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bez pójścia za dużym biznesem mogą stracić kontrahentów i finansowanie.
Zielone Strony Biznesu. Ekrowy na ekofarmie
Drony, robotyzacja, sztuczna inteligencja, biogazownie, farmy wertykalne. W rolnictwie zachodzi cicha rewolucja. Ma dwa z pozoru sprzeczne cele: zwiększyć produkcję i zmniejszyć wpływ na środowisko. I polskie firmy są na pierwszej linii.
Obowiązkowe szczepienia w handlu? "Pracodawcy nie mogą być obciążeni kosztami takich regulacji"
Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla trzech grup zawodowych zrodziło dyskusje o potencjalnym rozszerzeniu takiego obowiązku na inne zawody. Krzysztof Poznański, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych, w odpowiedzi na pytania portalu mycompanypolska.pl stwierdził, że ewentualny obowiązek szczepień w handlu nie może dodatkowo obciążyć pracodawców.
Stworzyła biznes wbrew ostrzeżeniom. Teraz stawia na TikToka. Izabela Makosz, jakiej nie znacie
Wbrew ostrzeżeniom założyła firmę, jakiej w Polsce jeszcze nie było – Time for Wax. Po 10 latach sprzedała ją z wielokrotnym przebiciem. Dzisiaj Izabela Makosz jest mentorką i jako jedna z pierwszych w Polsce szkoli przedsiębiorców, jak sprzedawać na TikToku.
Funwisher idzie po 2 mln zł finansowania. Kuźniar: "Nie wykluczamy także wejścia na giełdę" [WYWIAD]
Zastanawialiśmy się czy z naszym modelem biznesowym i pomysłem na pivot wybrać się do wielkich londyńskich funduszy VC, czy lepiej zrobić mniejszy krok dzięki emisji crowdfundingowej. Na razie uznaliśmy, że jesteśmy gotowi na tę drugą opcję, choć nie wykluczamy ani współpracy z funduszami VC, ani wejścia na giełdę - zdradza Jarosław Kuźniar, CEO Funwisher.
Wiedza w pigułce. 7 newsletterów, które powinien znać każdy przedsiębiorca
Dobry newsletter to taki, który zostanie… przeczytany. Po czym czytelnik będzie czekał na kolejny e-mail. Rosnąca popularność tego kanału komunikacji sprawiła, że w sieci pojawia się coraz więcej naprawdę wartościowych newsletterów. My wskazujemy te, które mogą się okazać przydatne szczególnie dla przedsiębiorców.
Orphinic Scientific rozwija leki na rzadkie choroby. "Jesteśmy kolekcjonerami diamentów"
Istniejący od trzech lat Orphinic Scientific to fundusz biotechnologiczny, który specjalizuje się w rozwoju leków i technologii medycznych w zakresie chorób rzadkich. Ma swój pomysł na minimalizację ryzyka i plan debiutu na giełdzie.
Jak rozpocząć sprzedaż przez internet w Niemczech? Poradnik dla firm z sektora e-commerce
Chcesz rozwinąć skrzydła? Pomyśl o uruchomieniu własnego sklepu internetowego w Niemczech. Oto praktyczny poradnik, jak przygotować się do jego uruchomienia zgodnie z niemieckim prawem.
Polak stworzył urządzenie muzyczne, dzięki któremu nauczymy się matematyki. "Przekracza granice"
Mówi się, że niektórym nauka idzie jak z nut. Z Musiconem jest tak dosłownie. Kamil Laszuk stworzył muzyczne urządzenie edukacyjne, które zdobywa serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Pozwala ono rozwijać nie tylko zdolności artystyczne, ale też uczyć np. matematyki czy programowania.
Efekt Thrasio, czyli rewolucja w branży e-commerce. Agregatory podbijają kolejne rynki [TYLKO U NAS]
Agregatory dla branży e-commerce pozyskują fundusze w fenomenalnym tempie – tylko w ciągu jednego wrześniowego dnia w Europie inwestorzy wpompowali w ten sektor 1,1 mld dolarów. O czym właściwie mowa i dlaczego zjawisko jest na fali – tłumaczy Jacek Łubiński, Market One Capital.
Cyfrowe mury obronne. Najlepsze startupy cybersecurity
Rozwój cyberbezpieczeństwa to obecnie jeden z najważniejszych trendów technologicznych. Jeśli firmy nie zadbają o ten aspekt, stracą rynkową przewagę. Innowacyjne rozwiązania cybersecurity oferuje coraz więcej startupów. A fundusze coraz chętniej w nie inwestują.
Andrzej Dulka: Nie czekajmy z kolejną aukcją 5G. To kluczowe dla interesu gospodarki [TYLKO U NAS]
Mija ponad półtora roku odkąd unieważniono pierwszą aukcję 5G w Polsce, a obecnie temat ten jest wiązany z ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa - pisze w opinii dla portalu mycompanypolska.pl Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Paweł Tkaczyk: "Newslettery to media społecznościowe przyszłości" [WYWIAD]
Czym kierować się przy wyborze subskrybowanych newsletterów? Czym w ogóle charakteryzuje się dobry newsletter? O tym rozmawiamy z Pawłem Tkaczykiem, autorem polecanego przez nas newslettera Mimisbrunnr.
DoxyChain odmienia podejście do zarządzania informacją. Czeka nas rewolucja na miarę internetu?
Blockchain nie jest rewolucją na miarę internetu, ale całkowicie odmienia podejście do zarządzania informacją. Tak przynajmniej uważa Gabriel Dymowski, prezes DoxyChain, czyli startupu, który technologię blockchain wykorzystuje do budowy infrastruktury i platformy do zarządzania dokumentami.
Psycholog biznesu: "Twoje sposoby walki ze stresem przestają działać? Idź do specjalisty" [WYWIAD]
Jak radzić sobie z lękiem o przyszłość firmy w niepewnych czasach – radzi Bruno Żółtowski, psycholog biznesu, trener i coach.
Adam Manikowski: "Trzeba mieć obsesję na punkcie klienta" [WYWIAD]
Pandemia nie wywróciła świata do góry nogami, ale sprawiła, że trendy, które rysowały się już wcześniej, niezwykle przyspieszyły. Dlatego przyszłość mają firmy, które są elastyczne i umieją się błyskawicznie dostosować do zmieniających się warunków – mówi Adam Manikowski, wiceprezes Żabka Polska.
Polski Ład. Jak nie dać się podatkowej rewolucji
„Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła” – pisał George Orwell w swoim kultowym dziele „Rok 1984”. Posługując się stworzonymi przez niego zasadami nowomowy, śmiało możemy dziś powiedzieć „ład to bałagan”.
Co czeka rynki finansowe? Czy nadchodzi kolejna podwyżka stóp procentowych? Pełny obraz Kuczyńskiego
Podwyżka stóp procentowych przez RPP nie będzie miała na razie żadnego wpływu na inflację. Zazwyczaj ma po około sześciu miesiącach, ale i tego też trudno oczekiwać przy tak dziś wysokiej inflacji i niskich stopach. Ostudzone za to zostały oczekiwania inflacyjne, co pomoże złotemu.
Ramp rusza z ofensywą w USA. Do zarządu startupu dołączy twórczyni Libry w Facebooku [TYLKO U NAS]
Polski startup Ramp został zarejestrowany przez amerykański FinCEN jako Money Service business (MSB) - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. Oznacza to, że będzie mógł działać na amerykańskim rynku bez żadnych pośredników. Jednocześnie do zarządu firmy dołącza Morgan Beller. Wcześniej pracowała m.in. w Facebooku, gdzie tworzyła projekt wirtualnej waluty Libra.
Zielone Strony Biznesu. Czemu szaleją ceny gazu
Wszyscy wpadli na ten sam pomysł – na drodze ku neutralności klimatycznej zastąpmy węgiel gazem. Wystarczyła jednak jedna sroga zima oraz postpandemiczne przyspieszenie gospodarcze, by ceny gazu wzrosły dziesięciokrotnie. Gazprom lubi to.
Zmiany dotyczące kas fiskalnych w Polskim Ładzie. Kolejne uszczelnianie systemu podatkowego
Polski Ład wprowadza zmiany m.in. w obszarze kas fiskalnych. Jeśli prowadzisz biznes, szybko przygotuj się na nowe zasady.
Polski Ład. Wszystko, co musisz wiedzieć
Przedsiębiorcy długo czekali na gruntowną reformę prawa podatkowego… I się doczekali. Szkoda tylko, że dostaną coś zupełnie przeciwnego niż to, czego potrzebowali.
Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Im dłużej trwamy przy naszych przekonaniach, tym mocniej się one polaryzują i zakorzeniają. I nie potrafimy ich wyrwać. Tak bardzo bronimy swego zdania, wytykamy innym błędy i zabiegamy o poparcie, że zapominamy sprawdzić, czy my naprawdę mamy rację.
Dojlidziarze, czyli największa afera gospodarcza II RP
Afera dojlidzka wstrząsnęła opinią publiczną i przedwojenną sceną polityczną. Próby jej rozliczenia zaowocowały bijatyką w Sejmie i (dosłownie!) wzajemnym opluwaniem się posłów. Jednak, jak większość polskich afer, nie zakończyła się żadnym wyrokiem sądowym.
Tokenowa rewolucja. Czy polskie startupy jej nie prześpią?
Boom na NFT trwa w najlepsze, a startupy z tej branży osiągają miliardowe wyceny. Polacy mają także i swoje pomysły.