Wydanie 7/2023 (94) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 7/2023 (94)

Data publikacji: 30.06.2023

Różnorodność jest piękna

O różnorodności, równości i włączaniu, w biznesie i nie tylko, opowiadają laureaci nagrody Ambasador(ka) Różnorodności przyznanej przez „My Company Polska”.

Marcin Dzierżanowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 7/2023 (94)

1

Edytorial

Nie bójmy się różnorodności

Różnorodność to siła, jednorodność to słabość. Kiedy słyszymy różne głosy, dowiadujemy się więcej o świecie. Kiedy wiemy więcej, możemy go bardziej zmieniać. To wszystko prawda (może dla niektórych truizm), jednak różnorodność cały czas – na poziomie jednostki – jest jedną z najtrudniejszych rzeczy do zaakceptowania.

6

W biznesie

W biznesie

Jak co miesiąc prezentujemy najnowsze informacje ze świata biznesu.

12

Pełny obraz

Wiosna była bycza

Polska giełda ruszyła na północ. Jednak nasz parkiet jest zbyt obciążony słabymi notowaniami banków i spółek Skarbu Państwa, by tak jak indeksy francuskie i niemieckie bić rekordy wszech czasów.

14

Tylko u nas

Możemy skorzystać na pracownikach z Ukrainy

Paradoksalnie wojna w Ukrainie może być sytuacją, na której polski rynek pracy, gdzie brakuje rąk do pracy, może skorzystać. Nie da się jednak tego zrobić w pełni efektywnie bez systemowych działań państwa – mówi prof. Łukasz Arendt, specjalista ds. rynku pracy.

18

Tylko u nas

Różnorodność jest piękna

O różnorodności, równości i włączaniu, w biznesie i nie tylko, opowiadają laureaci nagrody Ambasador(ka) Różnorodności przyznanej przez „My Company Polska”.

27

Aktualności

Szansa na dobry start

Fundacja Integralia prowadzi w tym roku drugą edycję programu „Sprawny staż”. Projekt stworzony dla studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami angażuje coraz więcej dużych i cenionych firm.

32

Aktualności

Polskie Nagrody Różnorodności rozdane

Różnorodność w biznesie to klucz do przyszłości i sukcesu na rynku – mówił Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny „My Company Polska”, w trakcie pierwszej gali Polskich Nagród Różnorodności, które przyznała nasza redakcja.

36

Tylko u nas

Inkluzywność się opłaca

Biznes, który zamyka się na różnorodność, będzie miał kłopoty – przekonywali uczestnicy debaty, która odbyła się w trakcie gali Polskich Nagród Różnorodności.

38

Opinie

Pracodawcy muszą doceniać różnorodność

Włączanie i różnorodność to źródło niesamowitych, pozytywnych zmian – mówi Agata Dziuba, Senior HR menedżerka w Amazon.

43

Ludzie

Zrobili sobie jaja

Twórcy myEgg opracowali innowacyjny, wegański zamiennik kurzego jaja. Roślinne jajko w płynie świetnie się nadaje do przyrządzania jajecznicy, omletów czy ciast. W dodatku jest zdrowe i wolne od alergenów.

46

Rynki

Polowanie na jednorożce

Jedne odważnie wychodzą w świat, inne przyczajone czekają na swój moment. Gdzie dziś można znaleźć unicorny, czyli startupy wyceniane na miliard dolarów?

50

Opinie

Profit is a cost of survival

Lepiej w długim terminie osiągać zyskowny, zrównoważony wzrost, niż upaść. To lekcja, którą odrobiły duże firmy. Teraz czas na mały biznes – mówi Tomasz Stec, partner w Simon-Kucher.

52

Startupy

Utrzymać impet. Najlepsze polskie cleantechy

Branżą, która w ostatnich miesiącach nabrała wielkiego rozpędu, jest cleantech – w minionym roku wszelkie innowacje związane np. z energią odnawialną budziły gigantyczne zainteresowanie. Co więcej znaczna część najwyższych rund finansowych w 2022 r. to właśnie inicjatywy oparte na „zielonych rozwiązaniach”. Polska zdecydowanie ma się czym pochwalić!

58

Nowe technologie

A może jednak nie umarło

Z jednej strony zwolnienia w działach zajmujących się metawersum, z drugiej – kolejne zapowiedzi związane z rozwojem wirtualnych światów. Chyba wobec żadnego trendu technologicznego nie było w ostatnich latach tylu pytań, co wobec koncepcji forsowanej m.in. przez Marka Zuckerberga.

62

Raporty

Ten straszny dług

Niemal rok temu opublikowaliśmy obszerny raport poświęcony długowi technologicznemu. Nasi rozmówcy przestrzegali wówczas, ŻE to odpowiedni moment, by bić na alarm, ponieważ dług cyfrowy w przedsiębiorstwach staje się coraz powszechniejszy, hamując tym samym rozwój gospodarki. Jak wygląda obecny stan?

66

Wywiady

Sztuczna inteligencja przewidzi, czy firmie grozi upadłość

W warszawskim biurze Ecovis Poland trwają prace nad technologią, które mogą znacząco usprawnić analizę przedsiębiorstw i procedury audytowe. O szczegółach mówi Jadwiga Szabat, prezes zarządu Ecovis Poland Audit, Tax & Accounting Sp. z o.o.

68

Finanse

Albo słońce, albo burza z piorunami

Nie ma żelaznych reguł, które stale rządzą rynkami. Rosnące stopy procentowe wcale nie oznaczają, że giełda będzie tracić. Statystycznie w ciągu 12 miesięcy po podwyżce stóp procentowych w USA, było 60 proc. szans na zwyżkę indeksów. Na czym i jak można zarobić w czasie inflacji?

75

Moja firma

Lets talk

5 kroków, by przebić szklany sufit w nauce języków obcych.

80

Moja firma

W innym rytmie

Kiedy jedna osoba w zespole pracuje od godz. 5.00, a druga od 19.00, zarządzanie może być wyzwaniem. Rozmawiamy z Sandrą Bichl, założycielką Career Angels.

84

Marka Godna Zaufania

Sport równych szans

Wielkie i małe firmy widzą od lat, jaki potencjał ma sport, i inwestują ogromne pieniądze, by budować swoją markę. Nic też dziwnego, że reklamodawcy prześcigają się, by wykupować spoty reklamowe podczas transmisji z wielkich imprez sportowych. Ale żeby zdobyć serca (i portfele) kibiców, trzeba mądrze wybrać klub, dyscyplinę czy zawodnika, w którego warto zainwestować.

90

Wywiady

Pokazać ludzką twarz biznesu

– Zamiast o męskim czy kobiecym zarządzaniu lepiej mówić o zarządzaniu po ludzku – mówi Beata Drzazga, założycielka BetaMed SA, największej firmy medycznej w Polsce pod kątem opieki długoterminowej w domu pacjenta.

94

Raporty

Zielony klucz do biznesu

Rozważając strategię ESG firmy, zazwyczaj myślimy o jej wpływie na klimat lub postrzegamy ją przez pryzmat społeczny. Tymczasem zasady zrównoważonego rozwoju stają się jednym z kluczowych czynników w zarządzaniu firmą.

98

Raporty

Plastic is not fantastic

W czasie pandemii Polacy pokochali zakupy w internecie. Jak wynika z raportu „Green Generation” opracowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, w ten sposób kupuje już w naszym kraju 57 proc. internautów. Dzięki zakupom w sieci nie musimy jeździć, a potem chodzić po centrach handlowych. Oszczędzamy czas i paliwo, a często i pieniądze ze względu na atrakcyjne internetowe ceny.

104

Moja firma

Liderki przyszłości

We współczesnym biznesie coraz bardziej docenia się kobiecy styl zarządzania. Na szczęście mogą się go nauczyć także mężczyźni. Pokazujemy najważniejsze cechy liderek (ale też liderów) przyszłości.

107

Moja firma

Sztuka zarządzania gwiazdozbiorami

– Siłą kobiecego przywództwa jest umiejętność słuchania, ale w zarządzaniu ludźmi najważniejsze jest nie tylko to, co robimy, ale przede wszystkim, jak to robimy – przekonuje Ewa Gawrońska-Micuń, dyrektor operacyjny, członek zarządu Bibby Financial Services.

108

Moja firma

Wyróżnić się w e-commerce

– Marzy mi się sytuacja, kiedy nie będę musiał przeszukiwać e-sklepów, tylko zwrócę się do wirtualnego asystenta, powiem mu, czego potrzebuję, a on znajdzie dla mnie najkorzystniejszą ofertę pod względem cenowym oraz jakościowym – mówi Jakub Nadolny, CEO Fast White Cat.

110

Fajrant

Chirurgiczna precyzja

„Zamknięte z powodu mafii” – tak zatytułowano artykuł, który pojawił się na łamach „Expressu Wieczornego” w 1994 r. Tekst dotyczył strajku restauratorów na warszawskiej starówce, których nękali gangsterzy wymuszający haracze. Bezsilni przedsiębiorcy, pozbawieni wsparcia policji, postanowili w taki właśnie sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na swój problem.