1
Apokalipsa spinaczy
Nick Bostrom, filozof i wybitny badacz sztucznej inteligencji i transhumanizmu, przedstawił groteskowo-apokaliptyczny scenariusz końca ludzkości.
Data publikacji: 31.03.2023
ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.
Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski
1
Nick Bostrom, filozof i wybitny badacz sztucznej inteligencji i transhumanizmu, przedstawił groteskowo-apokaliptyczny scenariusz końca ludzkości.
6
Jak co miesiąc, prezentujemy najciekawsze informacje ze świata biznesu.
12
Upadek banku SVB, potem Signature Bank, a na koniec wielkie kłopoty europejskiego giganta Credit Suisse. A w Polsce bardzo niekorzystna dla banków opinia rzecznika TSUE o kredytach frankowych. Bankowcy nie śpią po nocach.
14
Hasło: „Mieszkanie prawem, nie towarem” z punktu widzenia naukowego jest błędne. Ale społecznie ma pewien sens – mówi dr Adam Czerniak, ekonomista, specjalista od polityki mieszkaniowej.
18
Już za dwa lata 10 największych firm rozwijających sztuczną inteligencję będzie razem wartych 1 bln dol. To jest największa rewolucja biznesowa ostatnich dziesięcioleci, a może i największy skok cywilizacyjny ludzkości. Lub też początek jej upadku.
20
ChatGPT rozpoczął rewolucję, jakiej nie spodziewali się nawet jego twórcy. W OpenAI – firmie odpowiadającej za najpopularniejsze narzędzie AI ostatnich lat – 32-letni Szymon Sidor jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. Tylko w rozmowie z „My Company Polska” naukowiec odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sztucznej inteligencji.
24
Rewolucja wywołana sztuczną inteligencją wkroczyła do każdej branży. Co te zmiany oznaczają w praktyce?
24
Jak sztuczna inteligencja zmieni inżynierię? O tym rozmawiamy z Piotrem Niedźwiedziem.
26
Jak sztuczna inteligencja zmieni e-commerce? O tym rozmawiamy z Kacprem Nowickim, współzałożycielem Nomagic.
29
Jak sztuczna inteligencja zmieni świat sztuki i kultury? Rozmowa z Rafałem Kidzińskim, VFX Supervisorem w Platige Image.
34
Dwóch studentów z miasteczka Żary wymyśliło produkt, który sprzedaje się na całym świecie. Słuchawki wyciszające dla psów Safe Dogs Ears tylko z pozoru wyglądają na ekstrawagancję dla nawiedzonych właścicieli czworonogów. W rzeczywistości mogą ratować psie życie i zdrowie.
36
... smartfonem. Dr hab. Ernest Grodner i Jakub Leja stworzyli aplikację ScanTheSun, która w ciągu minuty jest w stanie opracować najbardziej opłacalne rozwiązania fotowoltaiczne dla wybranego budynku. Apka otrzymała nagrodę ONZ.
39
Ubiegły rok był dla energetyki czasem turbulencji i dużej niepewności. Ale po wielkiej burzy nadchodzi czas nowego rozdania. Sprawdzamy, jakie zmiany czekają polską energetykę w 2023 r.
45
Gdy na kartce rozpiszemy sobie rachunek zysków i strat, wyjdzie nam jednoznacznie, że instalacja fotowoltaiczna po prostu się opłaca – mówi Kamil Sankowski, członek zarządu spółki Polenergia Fotowoltaika.
48
Fotowoltaika to wciąż najdogodniejsza forma inwestycji w odnawialne źródła energii – mówi Janusz Moroz, członek zarządu E.ON Polska S.A. ds. handlu.
50
Zielona energia to nie pusty slogan ekologów. To szansa na znaczące obniżenie kosztów prowadzenia biznesu zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Aby tego dokonać, trzeba postawić na Elektryczność 4.0.
52
Z branżą technologiczną jest jak z modą – każdy sezon ma swoje trendy. Te technologiczne zostają z nami na dłużej i mają większy wpływ na rzeczywistość. Które nowe technologie są obecnie najgorętsze?
56
Dzięki AI małe i średnie przedsiębiorstwa zyskają narzędzia, o których do tej pory mogły jedynie pomarzyć i które były dostępne wyłącznie dla dużych firm o wysokich budżetach – mówi Michał Wrzesiński, prezes zarządu WeNet Group S.A.
58
O gamingu jeszcze do niedawna mówiło się jako o perle polskiej giełdy. Choć dziś nastroje są mniej entuzjastyczne, perła odzyskuje dawny blask. Duża w tym zasługa innowacyjnych spółek, które na gaming patrzą holistycznie.
62
Lekarze już teraz są bohaterami, a kiedy w pełni nauczą się wykorzystywać nowinki technologiczne, staną się prawdziwymi supermanami – mówi Balazs Furjes, dyrektor EIT Health InnoStars.
64
Rok po napaści Rosji na Ukrainę możemy powiedzieć, że nie spełniły się obawy o dostępność nośników energii i cen zbóż. Potaniały też metale szlachetne, spadły niektóre giełdowe indeksy. Zyski mogła zapewnić inwestorom strategia karalucha.
66
... po której będziesz wyglądać jak bohater bajki „Zaplątani” na powyższym kadrze! Rzuciliśmy takie wyzwanie rodzimym founderom i przedstawicielom funduszy VC. Jak z niego wybrnęli?
70
Świerszcze w mące? Czekolada z larwami? I to do kupienia w supermarketach! Wprowadzaniu jadalnych owadów na polski rynek spożywczy towarzyszą wielkie emocje. Sprawdzamy, z czym się to je.
74
Co nam przeszkadza w awansie? – pytamy Sandrę Bichl, specjalistkę HR, założycielkę Career Angels.
77
Firmy znów chcą pracowników „na miejscu”. Ci niekoniecznie się na to zgadzają. Praca hybrydowa nie zawsze jest możliwa. Michał Kwinta, City Lead Poland w Mindspace, twierdzi, że zamiast ich przymuszać do pracy w biurze, można po prostu stworzyć miejsce, do którego będą chcieli przychodzić.
78
Znani przedsiębiorcy zdradzają, bez jakich narzędzi (i cyfrowych, i analogowych) nie wyobrażają sobie życia. Czyli w skrócie - aplikacje, które musisz zainstalować na telefonie. Uwaga! Tu nie ma płatnej promocji, tylko uchylanie rąbka tajemnicy z bieżącej działalności operacyjnej znanych postaci ze świata młodych i innowacyjnych firm.
81
Automatyzacja procesów powinna dziś stać się numerem jeden, jeśli chodzi o zmiany operacyjne w każdym biznesie e-commerce. Czas jak najszybciej wdrożyć to w twojej firmie. Jak to zrobić?
86
O sukcesie decydują detale. Wdrożenie platformy sprzedażowej to pierwszy i niezbędny krok do rozpoczęcia sprzedaży w e-commerce, ale też pierwsze schody. Dopiero teraz zaczyna się bowiem prawdziwe wyzwanie. Konsumenci coraz częściej realizują zakupy w sieci, ale też generują więcej zwrotów i reklamacji. Jak podnieść jakość swojego e-biznesu, dbając o proces zwrotów i reklamacji?
88
Płatności mobilne zaczynają dominować nie tylko na rynku e-commerce, ale także w tradycyjnych punktach sprzedaży. Do rewolucji trzeba się jak najszybciej dopasować, by na niej skorzystać.
88
Płatności mobilne zaczynają dominować nie tylko na rynku e-commerce, ale także w tradycyjnych punktach sprzedaży. Do rewolucji trzeba się jak najszybciej dopasować, by na niej skorzystać.
91
Płatności odroczone zdobywają coraz więcej fanów w naszym kraju. Ich znaczenie rośnie także w biznesie i sprzedaży B2B.
92
Przedsiębiorstwa dbające o równość płci w zarządzaniu osiągają o 25 proc. większe przychody. Niestety kobiety wciąż spotykają na ścieżkach swoich karier wiele barier. W znacznej mierze odpowiadają za nie tzw. ukryte stereotypy. Skąd się biorą i jak ograniczyć ich negatywne oddziaływania?
95
– Kiedyś, gdy zachęcano mnie do awansu, wątpiłam w siebie. Zmieniłam swoje podejście po przeczytaniu książki: „Grzeczne dziewczynki nie awansują”. Od tego czasu świadomie planuję karierę – mówi Hanna Ziarkowska zarządzająca centrum logistycznym Amazon w Sadach koło Poznania.
96
– Jeśli masz mózg, to masz też uprzedzenia. Przez fakt, że zdajesz sobie z tego sprawę i zaczynasz z nimi pracować, masz szansę podejmować lepsze decyzje biznesowe – mówi Katarzyna Zabratańska, menedżerka ds. równości i włączającej kultury organizacyjnej w Grupie Żabka.
98
„Jak stworzyć inkluzywną firmę” – na ten temat w trakcie debaty „My Company Polska” rozmawiali Małgorzata Skibińska, dyrektorka departamentu Personalnego Providenta; Agata Dziuba, Senior HR menedżerka w Amazon, i Dawid Wojtyczka, lider sieci pracowniczej Pride and Friends w State Street.