ScanTheSun, czyli o dwóch takich, co chwycili słońce...
Scan the sunTwórcy ScanTheSun są przykładem na to, jak powinniśmy podchodzić do transformacji w kierunku zielonych i zrównoważonych miast, które dbają o korzyści dla wszystkich – powiedziała Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza United Nations-Habitat, podczas WUF Energy Innovation Challenge. Na świecie podawana jest za przykład „pięknego połączenia nauki i biznesu”, które z sukcesem podbija kolejne rynki (ponad 20 tys. pobrań na Google Play).
Twórcami aplikacji ScanTheSun, działającej już w ponad 173 krajach są dr hab. Ernest Grodner i doświadczony menedżer korporacyjny Jakub Leja. Trudno uwierzyć, że ten ekscentryczny tandem działa razem niecałe trzy lata. Oto opowieść o dwóch takich, co chwycili słońce za pomocą smartfona. I choć główną rolę w ich biznesie odgrywa gwiazda Układu Słonecznego, to właśnie dzięki jej energii duet utalentowanych Polaków ma szansę stać się gwiazdami transformacji energetycznej.
Polecamy tekst: Eventim i inni operatorzy pod kontrolą
Geniusz plus biznes
Poznali się przypadkiem na jednym z bankietów związanych z funduszami dla startupów. Przedstawił ich sobie wspólny znajomy. Ernest Grodner, doświadczony fizyk jądrowy, matematyk, informatyk i mózg technologiczny przyszłego startupu już od 2014 r. pracował nad rozwiązaniem usprawniającym proces projektowania efektywnych instalacji solarnych. Brakowało mu tylko sprawnego przedsiębiorcy, który przekona świat, że to pomysł znad Wisły, może przyspieszyć odejście ludzi od paliw kopalnych.
– Gdy pierwszy raz usłyszałem, co proponuje Ernest, pomyślałem, że to rewelacyjne rozwiązanie – wspomina Jakub Leja. – Od razu wiedziałem, że mam do czynienia z geniuszem i że solidna dawka wiedzy biznesowej może ten pomysł doprowadzić bardzo daleko – dodaje.
Zadaniem Jakuba stało się więc przeprowadzenie projektu z etapu zajęcia hobbystycznego do rozwiązania biznesowego. Droga od pomysłu do skutecznego narzędzia, które rzeczywiście pomoże jego użytkownikom w opłacalny sposób przerzucić się na zieloną energię w zasilaniu lub ogrzewaniu domu, nie była tak wyboista, jak to zwykle bywa w przypadku młodych firm. Spółka ScanTheSun ruszyła w 2020 r. Kamieniami milowymi w jej rozwoju były przyznane dofinansowania: 779 tys. zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz 1 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, połączonego ze wsparciem prywatnego inwestora VC Link. Już w pierwszym roku założenia spółki wspólnicy zaprezentowali prototypową wersję swojej aplikacji. Zainteresowanie nią na platformie Google Play przeszło najśmielsze oczekiwania.
Morze możliwości
Za pomocą aplikacji każdy posiadacz smartfona może w ciągu minuty otrzymać propozycję projektu fotowoltaiki dostosowanej do potrzeb zamieszkiwanego przez niego budynku. Co więcej dzięki rzeczywistości rozszerzonej AR (Augmented Reality) w tak samo krótkim czasie dostanie wizualizację umieszczenia paneli solarnych dostosowaną do konkretnych wymiarów dachu czy innej części elewacji, na której mają powstać. Sztuczna inteligencja opracuje także projekt graficzny na podstawie realnych danych. Zostanie on przesłany e-mailem chwilę po rozpoczęciu...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 4/2023 (91) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.