Wydanie 3/2023 (90) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 3/2023 (90)

Data publikacji: 27.02.2023

Poszerzyć ring

Czy na rynku książki jest miejsce na przewrót? Jakub Ćwiek, Michał Rzepnikowski oraz Andrzej Kwiecień przekonują, że tak i startują z nową inicjatywą. Pulp Books, stawiając m.in. na interaktywność treści, chce przywrócić dawny blask opowieściom. – Buntujemy się przeciwko obecnym standardom – mówią jego pomysłodawcy i zapowiadają przełom.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 3/2023 (90)

1

Edytorial

Stanley Martin Lieber, czyli rebeliant stulecia. Era bohaterów

W 1961 r. Stanley Martin Lieber zbliżał się już do czterdziestki. Obserwował, jak cały przemysł komiksowy, w którym działał przez ostatnie 20 lat, odchodzi w zapomnienie. Kazano mu zwolnić swoich rysowników, więc siedział samotnie w dziale komiksowym upadającego wydawnictwa Martina Goodmana nazwanego Magazine Management Company. Co robił?

16

Tylko u nas

Polski biznes i 40 buntowników

Bunt to wolność!” – śpiewał polski zespół Cool Kids of Death. A wolność to bardzo pożądana wartość również – a może przede wszystkim? – w biznesie.

31

Ludzie

Poszerzyć ring

Czy na rynku książki jest miejsce na przewrót? Jakub Ćwiek, Michał Rzepnikowski oraz Andrzej Kwiecień przekonują, że tak i startują z nową inicjatywą. Pulp Books, stawiając m.in. na interaktywność treści, chce przywrócić dawny blask opowieściom. – Buntujemy się przeciwko obecnym standardom – mówią jego pomysłodawcy i zapowiadają przełom.

36

Ludzie

Apetyt na sukces

Policzek wołowy w sosie demi-glace, kaczka z jabłkiem czy szakszuka z tofu. Grzegorz Kłos, twórca Ed Red, postanowił udowodnić, że jedzenie z puszki może być tak dobre jak w ekskluzywnej restauracji. Chce, żeby o stworzonej przez niego marce usłyszał cały świat. Trzeba przyznać, że jest na dobrej drodze.

40

Ludzie

Terapeuta w zegarku

Stworzona przez Macieja Skorko spółka PredictWatch proponuje aplikację, która ma na celu pomoc osobom uzależnionym w utrzymaniu abstynencji, zapobieganiu powrotom do szkodliwych nawyków, ostrzeganie o problemie jeszcze przed wejściem w nałóg, a nawet wspieranie w rozsądnym korzystaniu z używek.

44

Fajrant

Wygląd do poprawki

Turystyka medyczna kwitnie, a jednym z najczęstszych zabiegów poprawiających wygląd, na jaki decydują się Polacy, jest przeszczep włosów. W tym celu coraz chętniej jeździmy do Turcji, która oferuje atrakcyjne ceny i konkurencyjną jakość. Firm organizujących takie wyjazdy jest nad Wisłą coraz więcej, a terminy są zajmowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

47

Wywiady

Przeszczep włosów w Polsce czy w Turcji? Ekspert odpowiada na pytania

Najczęstszym problemem przeszczepu włosów wykonanego w Turcji jest nienaturalny efekt – wskazuje dr Jakub Miszczyk, specjalista chirurgii plastycznej i transplantacji włosów z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt. Czy warto wybrać przeszczep włosów w Polsce czy w Turcji? Ekspert odpowiada.

48

Startupy

Najlepsze polskie insurtechy, czyli "Na wszelki wypadek"

Insurtech prężnie się rozwija, choć wciąż czeka na pełną digitalizację. Podczas gdy rynek fintechowy zmaga się z pękającą bańką, w europejskiej branży ubezpieczeniowej wzrosła liczba startupów, które w minionym roku domknęły rundy finansowe.

52

Nowe technologie

Gdyby nie chmura

Trudno wyobrazić sobie skuteczne prowadzenie biznesu bez możliwości zdalnego sprawdzenia poczty, wglądu do systemu CRM podczas wizyty u klienta, analizy zamówień wprost z magazynu czy zorganizowania zdalnego spotkania. Choć rozwiązania chmurowe stają się koniecznością, wielu rodzimych przedsiębiorców wciąż nie jest skorych do zmian. Warto się przebudzić, zanim będzie za późno –  szkoda byłoby przespać chmurową rewolucję.

55

Nowe technologie

Chmura chmurze nierówna

Ostatnie 25 lat to okres, kiedy dynamicznie kształtował się i ewoluował e-commerce, a rozwój technologii zrewolucjonizował mapę dostępnych rozwiązań. Jednym z nich są rozwiązania chmurowe.

59

Aktualności

Gigantki franczyzy

Sukces szkoły Giganci Programowania nie byłby możliwy bez kobiet, ich talentu i ogromnego zaangażowania. Obecnie franczyzobiorczynie prowadzą blisko połowę wszystkich placówek firmy.

61

Opinie

Nie bójmy się franczyzy

Franczyza jest biznesem dla kobiet – przekonuje Anna Jankowska, franczyzobiorczyni sklepu KOMFORT.

62

Moja firma

Franczyza na obcasach

Coraz więcej kobiet decyduje się na założenie własnego przedsiębiorstwa w modelu franczyzy. Jest on dla nich bezpieczniejszy, mniej ryzykowny i łatwiej daje się pogodzić z życiem rodzinnym. A jednocześnie pozwala rozwinąć biznesowe skrzydła.

66

Aktualności

Nieruchome ceny nieruchomości

Koszty kredytów skoczyły o kilkaset procent, a ceny mieszkań ledwie drgnęły. Dlaczego? Mogły się do tego przyczynić wakacje kredytowe i dobra sytuacja finansowa deweloperów, którzy nie są zmuszani do ratunkowych wyprzedaży. Ceny mogą spaść dopiero pod koniec roku.

73

Raporty

Raport E-commerce. Jak sprzedawać online w 2023 roku

Tak jak cała gospodarka, tak i e-commerce łapie zadyszkę. Giganci tną koszty zwalniają ludzi a mniejsi niejednokrotnie padają. Taka sytuacja może być jednak wielką okazją dla tych, którzy wiedzą, jak zbudować sprawny e-sklep.

81

Moja firma

Kompleksowe rozwiązania logistyczne dla firm i e-sklepów

Zastanawiasz się, jak rozwiązać problem transportu towarów? Jego składowanie, ewidencję i przepływ w magazynie? Potrzebujesz odpowiedniego opakowania? A może zastanawiasz się, jak przetransportować towary z odległych krajów do Polski lub niezawodnie eksportować je do innych krajów?

82

Wywiady

Sklep online to wisienka na torcie

W niedalekiej przyszłości odroczone płatności będą standardem w każdym e-commerce. Klienci chętnie korzystają z takich rozwiązań, bo to dla nich forma zabezpieczenia. Nawet jeśli produkt nie spełni oczekiwań, to można go zwrócić bez konieczności długiego oczekiwania na zwrot środków – przekonują Agnieszka Kubiczek i Damian Cichoński z Orange Polska.

84

Aktualności

Sztuczna inteligencja dopasuje sklep do wymogów klientów

Przy tworzeniu interfejsu sklepu internetowego niejednokrotnie pojawiają się pytania: Jak ma wyglądać któryś z elementów, który wariant interfejsu jest lepszy, który da lepszą konwersję, a który poprawi użyteczność strony? Wiele razy chciałoby się odpowiedzieć, że to zależy od grupy klientów, bo tych jest wiele i mają różne oczekiwania. W budowaniu e-commerce potrzebny jest jednak kompromis, w końcu sklep internetowy musi mieć jeden interfejs dla wszystkich. Ale... czy na pewno musi?

86

Raporty

Kariery bariery, czyli osoba z niepełnosprawnością w pracy

Robienie szczotek, skręcanie długopisów, klejenie kopert. Jeszcze 30 lat temu praca osób z niepełnosprawnością kojarzyła się z prostymi, nużącymi zajęciami. To już na szczęście przeszłość. Wciąż jednak istnieją mentalne bariery, które utrudniają włączenie tej grupy w rynek pracy.

90

Wywiady

Pracownicy w pełni sprawni

Osoby z niepełnosprawnością zaskakują swoją determinacją, siłą woli i motywacją - mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezes zarządu Fundacji Integralia.

94

Wywiady

Marudny menedżer

Narzekanie szefa może zagrażać poczuciu bezpieczeństwa pracowników. Oczekują od niego, że niczym Noe zbuduje im arkę i podczas powodzi pomoże utrzymać się na powierzchni! – mówi dr Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholożka społeczna, trenerka i konsultantka w biznesie.

100

Opinie

Architektura sukcesu

Możliwości to dopiero początek, potrzebny jest jeszcze dobry projekt, żeby je dobrze wykorzystać – uważa Michał Kaczmarek, architekt nie tylko z wyksztalcenia, ale także z zawodu, bo zajmowane przez niego w Fujitsu stanowisko nazywa się Senior Domain Architect.

102

Moja firma

TOP 10 Najlepsze pomysły jak zadbać o środowisko

„My Company Polska” przedstawia autorski przegląd najbardziej oryginalnych działań w dziedzinie ESG. Na warsztat wzięliśmy „pierwszą literkę” skrótu, czyli ochronę środowisko (Environment). Zobacz, w jaki sposób biznes może o to dbać.

105

Wywiady

Artyści i biznes razem dla planety

Współczesny biznes nie może być oderwany od kontekstu społecznego – mówi Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicomu, współinicjator inicjatywy PlayFair, w ramach której opublikowano właśnie premierowy raport dotyczący międzysektorowego spojrzenia na zrównoważony rozwój.

106

Marka Godna Zaufania

Zero waste w zarządzaniu

Zmiany zachodzące we współczesnym świecie powodują, że zmienia się podejście do zarządzania i wydawania pieniędzy. Kolejne firmy wprowadzają zmiany, które możemy uznać za biznesowe zero waste.

109

Opinie

ABC Przedsiębiorcy. Mieć czy być

Nie czas na filozofowanie, czas na działanie – tak można by podsumować myślenie o biznesie do wybuchu pandemii. Ale teraz, po niemal trzech latach naznaczonych kryzysami i wydarzeniami, których nie dało się przewidzieć, warto jednak chwilę pomyśleć o filozofii.

110

Moja firma

Rosną koszty? Postaw na Estonię

Nie chodzi o przeniesienie biznesu do tego kraju, ale skorzystanie z pomysłu Made in Estonia. Coraz więcej firm zaczyna korzystać z „estońskiego CIT-u”, który od dwóch lat stał się alternatywą dla rozliczeń w spółkach. Eksperci zalecają jednak ostrożność.