Wydanie 9/2024 (108) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 9/2024 (108)

Data publikacji: 30.08.2024

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 9/2024 (108)

90

Startupy

Tajemnice dobrego pitcha

Demo Day to wydarzenie, które najczęściej odbywa się na zakończenie programu inkubacyjnego lub akceleracyjnego dla startupów. Prezentowany pitch (prezentacja) to okazja, aby pokazać swój pomysł przed potencjalnymi inwestorami, mentorami i partnerami biznesowymi. To kluczowy moment. Jak zatem przygotować efektywny pitch?

93

Akceleratory

Booster dla startupów w Kieleckim Parku Technologicznym

Nawet 400 tys. zł wsparcia może zyskać innowacyjna firma w programie Technopark Kielce Startup Booster Poland. Kielecki Park Technologiczny będzie wspierał startupy, które chcą podjąć jedno z ponad 50 wyzwań technologicznych zgłoszonych przez firmy lub miasta i w ten sposób efektywnie przyspieszyć swój rozwój lub chcą wyjść na rynek globalny. Rozmawiamy z Justyną Lichosik, dyrektorką Kieleckiego Parku Technologicznego, która opowie o szczegółach.

99

Wywiady

To praktyka przyciąga do studiów MBA

Dobre programy MBA na ostatnich aferach wręcz zyskały – uważa prof. dr hab. Grażyna Aniszewska-Banaś, kierownik Programu Canadian Executive MBA (CEMBA) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

100

Moja firma

Studia MBA są po to, żeby otworzyć perspektywy

Studia MBA nie są dla wszystkich. To przyszłość edukacji dla tych, którzy mierzą wysoko – przekonuje Tomasz Ludwicki, dyrektor Programu Executive MBA na Uniwersytecie Warszawskim.

105

Aktualności

Fatfobia w pracy, czyli problem dużej wagi

Fatfobia to ostatni rodzaj dyskryminacji, na który jest powszechne przyzwolenie społeczne. Także w biznesie osoby grube są postrzegane przede wszystkim jako koszt, a nie element różnorodności. Czas to zmienić!

110

Moja firma

Pomost między biznesem, nauką i administracją

Czas zwiększyć konkurencyjność Polski w dziedzinie innowacji. O tym, jak to zrobić i na jakie wsparcie można liczyć – mówią Marcin Czyża i Amelia Szukowska z Fundacji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji.

112

Moja firma

Liderzy zielonych zmian

W tym roku udział węgla w polskim miksie energetycznym skurczył się o ok. 14 proc., osiągając najniższy poziom w historii. Mimo to pod względem emisyjności Polska jest wciąż na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Na szczęście zielona rewolucja postępuje też nad Wisłą.

116

Moja firma

Energia kobiet

Choć energetyka uchodzi ciągle za branżę typowo męską, stereotyp ten sprawdza się głównie w tradycyjnych jej sektorach. Zdaniem specjalistów bez większej równości płci nie ma szans na skuteczną zieloną rewolucję w energetyce.

118

Zielona transformacja

Sorry, taki mamy klimat

Niespotykane wcześniej upały na lądzie i w oceanach, intensywne opady, susze, pożary i huragany – to efekty działań człowieka, które mają coraz większy wpływ na ekonomię. Bo rosnąca częstotliwość ekstremalnych zjawisk meteorologicznych na całym świecie to także poważne ryzyko biznesowe.

121

Moja firma

Liczą się kompetencje

Nie różnicujemy pracowników ze względu na płeć, wiek czy narodowość. Wszyscy wiedzą, że u nas wygrywa najlepszy – mówi Beata Karasińska, General Manager Central Eastern Europe and Israel w firmie Baxter.

122

Moja firma

O co zapyta cię inwestor

Jeśli chcesz pozyskać dużego inwestora, musisz nie tylko mieć genialny produkt, świetny zespół i ambitne podejście. Musisz także zabłysnąć w czasie rozmowy. Na szczęście można się do niej przygotować. Oto pytania, które z pewnością usłyszysz.

126

Moja firma

Miasto w mieście

W sierpniu tego roku Lotnisko Chopina zanotowało rekord, jeśli chodzi o liczbę pasażerów odprawionych jednego dnia. Na podróżujących czekają też kolejne usprawnienia technologiczne. O zarządzaniu lotniskiem rozmawiamy z Adamem Sanockim, członkiem zarządu Polskich Portów Lotniczych.

132

Moja firma

Jak się nie utopić w fali hejtu

Hejt może zniszczyć reputację przedsiębiorstwa i odstraszyć nawet 60 proc. klientów. Jak radzić sobie z nienawistnymi komentarzami w ocenach działalności firmy.

137

Fajrant

Uśmiechnięta czaszka Witkacego

Czy można zjeść ciastko za pomocą sztucznej szczęki? Oczywiście, że tak. Warunek jest jeden. Niezależnie czy będziemy posługiwali się prawdziwymi zębami, sztucznymi à la Daniel Obajtek, czy też wysłużoną plastikową protezą, ciasteczko musi być naprawdę świeże i pyszne. Dokładnie taka sama zasada dotyczy ChataGPT i tej całej porażająco wspaniałej sztucznej inteligencji.

138

Fajrant

Kto pokocha pickleball

„Pom, pom, pom” – jak tłumaczą entuzjaści pickleballu, dźwięk odbijania piłeczki potrafi być przyjemnie uzależniający. Połączenie tenisa, badmintona i ping ponga jest obecnie najszybciej rozwijającym się sportem w USA, a moda na niego powoli dociera także nad Wisłę. Czy uda jej się rozpędzić?

140

Fajrant

Ping pong na sterydach

Takiego określenia użył Marcin Matysik – założyciel Związku Polskiego Pickleballu – opisując promowaną przez siebie dyscyplinę sportu. Jak przekonuje, rozwój pickleballu nad Wisłą jest nieunikniony.

142

Fajrant

Lekcje na planszy

Kiedy chciałem przyjąć do pracy osobę, która miała podejmować decyzje, pytałem ją, w co gra. Jeśli okazywało się, że w nic, nie zatrudniałem jej – mówi Włodzimierz Grudziński, doświadczony menedżer, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Go.

145

Fajrant

Polecamy książki o biznesie i nie tylko

Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Tym razem odkrywa przed nami literackie zagadnienia dotyczące ludzkiej moralności, potęgi różnorodności i sposobie na zastój w naszym samorozwoju.

146

Fajrant

Czarno-biały dyktator

„Kiedy byłem młody, chciałem być karykaturzystą. W końcu sam stałem się karykaturą!” – to autoironiczne słowa Karla Lagerfelda. O tym, jaki naprawdę był niemiecki dyktator mody, opowiada nowy francuski serial.

148

Fajrant

Pożegnanie lata

Tak trudno rozstać się z latem! Dlatego we wrześniu pielęgnujmy wspomnienia raf koralowych i otaczajmy się bukietami sezonowych kwiatów. To też idealny moment, by pojechać w Tatry, gdzie nie będzie już tłumu turystów.

151

Fajrant

As od Sonosa

Wizja założycieli firmy Sonos (a było ich czterech) była prosta: umożliwić miłośnikom muzyki odtwarzanie dowolnych utworów w dowolnym miejscu w domu. Coś, co dziś wydaje się naturalne albo wręcz banalne, na początku wieku było jednak wyzwaniem, bo technologia, by to zrobić, wówczas nie istniała. Dwadzieścia lat później Sonos stał się synonimem wysokiej jakości głośników i soundbarów domowych. Co więc robisz dalej? Projektujesz słuchawki.

154

Fajrant

Sztuczna inteligencja w motoryzacji? Naturalnie!

To już nie jest koncepcja z filmów science fiction. Sztuczna inteligencja staje się częścią naszego życia. W motoryzacji zaś króluje od dłuższego czasu: od zakupów aż po produkcję samochodów. Teraz wrzuca kolejny bieg.

159

Fajrant

Michał Ratajczak. Poza biznesem

Jego Gridaly rewolucjonizuje branżę eventową, sam inspiruje się Steve’em Jobsem. Michał Ratajczak uważa, że w biznesie kluczowe jest budowanie relacji opartych na szacunku, otwartości i uczciwości. A poza biznesem?