Pomost między biznesem, nauką i administracją

Amelia Szukowska i Marcin Czyża z Fundacji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji. / fot. mat. pras.
Amelia Szukowska i Marcin Czyża z Fundacji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji. / fot. mat. pras.
Czas zwiększyć konkurencyjność Polski w dziedzinie innowacji. O tym, jak to zrobić i na jakie wsparcie można liczyć – mówią Marcin Czyża i Amelia Szukowska z Fundacji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2024 (108)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To już blisko 10 lat działalności Koalicji na rzecz Polskich Innowacji. Jak podsumowalibyście tę okrągłą rocznicę waszej działalności?

Marcin Czyża: W tym czasie nasza fundacja działała na rzecz ekosystemu innowacji w Polsce na różne sposoby – poprzez specjalistyczne grupy robocze, np. Blockchain, AI, LegalTech, organizację większych i mniejszych wydarzeń z udziałem ekspertów branżowych, po działania na rzecz lepszego prawa wspierającego innowacje, np. związane z IP Boxem. Działo się naprawdę dużo.

Ale wy w zarządzie jesteście od niedawna, jaki jest wasz wkład w działalność fundacji?

Amelia Szukowska: To prawda, jesteśmy w zarządzie z Marcinem od II kwartału 2023 r. i myślę, że wnieśliśmy do organizacji miks dobrych relacji z biznesem i organizacjami publicznymi. Mamy różnorodne doświadczenia ze współpracy z różnymi partnerami zarówno po stronie prywatnej, jak i publicznej, ja jako radca prawny zajmuję się od dekady wspieraniem klientów w realizacji projektów ze środków publicznych, więc myślę, że nasz wkład to świeże spojrzenie i nowa perspektywa oraz zawodowe umiejętności. To owocuje sprawną realizacją projektów, których jesteśmy liderem, jak choćby WAMA EDIH czy DIGITRANS. Największym naszym osiągnięciem w tym krótkim czasie jest stworzenie mocnego zespołu o bardzo dobrych kompetencjach. Osoby zarządzające największymi projektami, tj. Edyta Zalewska i Marta Karnkowska, posiadają wieloletnie doświadczenie, więc wspólnie jako zespół mamy nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale także spore zapasy energii i wiary w to, że możemy zrobić o wiele więcej dla ekosystemu, zwłaszcza przy tak wspierającej Radzie Fundacji, którą mamy.

Marcin: To, co nas zdecydowanie łączy, to determinacja uczynienia z KPI liczącego się gracza w polskim ekosystemie innowacji. Już teraz jesteśmy jednym z najlepszych adresów dla firm, które chcą rozwijać innowację lub przejść przez transformację cyfrową.

Jaką macie wizję KPI?

Marcin: Chcemy być pomostem między biznesem, nauką oraz administracją publiczną, wspierając wymianę wiedzy i zasobów. Nawiązujemy kontakty z podobnymi organizacjami z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów, aby uczyć się od najlepszych. Wierzymy, że możemy być wsparciem merytorycznym dla administracji państwowej w dziedzinach innowacji, technologii oraz rozwoju gospodarczego.

Amelia: Nie jesteśmy przy tym gołosłowni, ponieważ już dzisiaj realizujemy, jako lider, dwa programy wspierające transformację cyfrową MMSP WAMA EDIH oraz DIGITRANS. Rozumiemy konieczność współpracy międzysektorowej, chcemy łączyć biznes, sferę publiczną i naukę. Tylko w ten sposób można rozwijać i wdrażać innowacje, które mają szansę podnieść poziom naszej konkurencyjności. A niestety, jak wskazuje Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI), Polska jest na 24. miejscu wśród 27 krajów członkowskich UE.

Z kim współpracujecie przy tych projektach?

Marcin: Zgodnie z naszą wizją współpracujemy z różnymi sektorami, co doskonale widać choćby na przykładzie WAMA EDIH. Z jednej strony partnerami tego projektu są organizacje z sektora publicznego jak np. Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego, z drugiej instytuty badawcze, jak DELab, w końcu podmioty komercyjne, jak Hanson Robotics czy 7bulls.com sp. z o.o.

Amelia: Jesteśmy zaangażowani w wiele projektów na poziomie międzynarodowym i ciągle pracujemy nad rozszerzeniem sieci kontaktów. Niedawno dołączyliśmy do konsorcjum Code4Europe, które składa się z ponad 40 interesariuszy z branży edukacyjnej i cyfrowej z 20 krajów europejskich. Wszystkich łączy wspólny cel: poprawa i rozszerzenie edukacji cyfrowej w całej Europie. Jesteśmy w trakcie wdrażania kolejnych programów zarówno na arenie międzynarodowej, jak i lokalnej.

Co możecie wpisać na listę swoich pierwszych sukcesów?

Marcin: Myślę, że jest niewiele organizacji w Polsce, które mogą pochwalić się wspólnym przedsięwzięciem zarówno z Komisją Europejską, jak i z Bankiem Światowym. To dla nas olbrzymia nobilitacja, że takie instytucje zaufały naszej fundacji. Warto wspomnieć, że WAMA EDIH to ogromne przedsięwzięcie i wymaga zarówno wysokich kompetencji z zakresu rozliczania projektu, jak i kompetencji merytorycznych dotyczących innowacji czy technologii. Jako lider tego projektu koordynujemy współpracę z kilkunastoma partnerami i zarządzamy budżetem ponad 21 mln zł. To ogromne wyzwanie, jednak widzimy już pierwsze sukcesy: zakończyliśmy pierwszą turę rekrutacji MMSP. Jednocześnie pracujemy nad aktualizacją niektórych rozwiązań, ponieważ technologia nie stoi w miejscu.

Amelia: Oprócz sukcesów biznesowych mamy też sukcesy natury prawnej. Razem z ekspertami podatkowymi z CRIDO udało nam się niedawno uzyskać jednoznaczne stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie opowiadające się za brakiem opodatkowania VAT od dotacji jako EDIH. Wyrok ten jest istotny ze względu na ocenę przez sąd administracyjny konkretnego, realizowanego przez nas projektu, ale też jest bardzo ważny z perspektywy opodatkowania podatkiem VAT dotacji i podstaw do rozwiązania systemowego, o które będziemy jako Fundacja walczyć.

Marcin: Jesteśmy też dumni z naszego zespołu, który razem z nami realizuje te ambitne zadania i sukcesywnie się powiększa i przez wspólne doświadczenia wzmacnia.

Plany na najbliższą przyszłość?

Marcin: Przed nami kontynuacja projektów takich jak WAMA EDIH i DIGITRANS POLAND. Niedawno mieliśmy Kick-off Meeting projektu Code4Europe, który też powoli wkracza w fazę intensywnych przygotowań. O kolejnych projektach wkrótce poinformujemy.

Amelia: Zachęcamy firmy, zwłaszcza z sektora MMSP, do obserwowania tego, co się u nas dzieje, i sprawdzenia oferty na naszej stronie internetowej. W najbliższym czasie zapraszamy w ramach WAMA EDIH na otwarte szkolenie z AI, już 19 września w Warszawie. A w listopadzie na konferencję Deep Tech Skills Days – Activating the Ecosystem for Talent Development. O kolejnym projekcie Science Leaders Board też zapewne będzie głośno.

Projekt WaMa Innovation Hub (WAMA EDIH) został dofinansowany ze środków Programu Europa Cyfrowa w ramach Grant Agreement 101083875 — WAMA EDIH oraz ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, Priorytet 2. Środowisko sprzyjające innowacjom, Działanie 02.22 Współfinansowanie działań EDIH w ramach Umowy FENG.02.22-IP.02-0006/23-00.”

My Company Polska wydanie 9/2024 (108)

Więcej możesz przeczytać w 9/2024 (108) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ