Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych

Poradnik prawny dla przedsiębiorców.
Poradnik prawny dla przedsiębiorców. / Fot. Shutterstock.
Poznaj najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych i sprawdź kalendarium przedsiębiorcy, by dostosować organizację firmy do wymagań prawnych.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2024 (108)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

NIERUCHOMOŚCI ROLNE SKARBU PAŃSTWA

27 sierpnia zacznie obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Zmiana ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dotyczy zmienionego rozporządzenia UE, które dotyczy wsparcia de minimis. Bez tej zmiany nie byłoby możliwości udzielania pomocy de minimis na zasadach określonych przez UE. A takiej pomocy udziela podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą lub wytwórczą w rolnictwie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Regulacje te także mówią o tym, że obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków także stanowi pomoc de minimis.

Sprecyzowano również, że plan ogólny gminy to studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Ten zapis dopiero pozwala na sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (planie ogólnym gminy), zostały określone jako nierolne.

OCHRONA SYGNALISTÓW

25 września wejdzie w życie Ustawa o ochronie sygnalistów. Są to nowe przepisy, które implementują do polskiego prawa regulacje unijne w tym zakresie. Ustawa reguluje:

  • warunki objęcia ochroną sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa
  • środki ochrony sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa
  • zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych
  • zasady zgłaszania informacji o naruszeniach prawa organowi publicznemu
  • zasady ujawnienia publicznego informacji o naruszeniach prawa
  • zadania Rzecznika Praw Obywatelskich związane ze zgłaszaniem informacji o naruszeniach prawa
  • zadania organów publicznych związane ze zgłaszaniem informacji o naruszeniach prawa i z podejmowaniem działań następczych.

Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym pracownik, osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, przedsiębiorca, prokurent, akcjonariusz lub wspólnik, członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, stażysta, wolontariusz, praktykant, funkcjonariusz oraz żołnierz.

Naruszeniem prawa, które może być przedmiotem zgłoszenia jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa dotyczące korupcji, zamówień publicznych, usług, produktów i rynków finansowych, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami, bezpieczeństwa transportu, ochrony środowiska, ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego, bezpieczeństwa żywności i pasz, zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia publicznego, ochrony konsumentów, ochrony prywatności i danych osobowych, bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej, rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych, a także konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela.

Sygnalista ma trzy możliwości poinformowania o naruszeniach:

  • zgłoszenie wewnętrzne – polegające na poinformowaniu o naruszeniu podmiotu prawnego, którego sygnalista jest pracownikiem lub pozostaje z nim w innych relacjach o charakterze zarobkowym. Sygnalista musi otrzymać w ciągu siedmiu dni od wpłynięcia zgłoszenia potwierdzenie jego otrzymania, a pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia rejestru zgłoszeń
  • zgłoszenie zewnętrzne – to skierowanie informacji do organu publicznego lub Rzecznika Praw Obywatelskich
  • zgłoszenie publiczne – to podanie informacji o naruszeniu prawa do wiadomości publicznej przez samego sygnalistę z pominięciem pozostałych kanałów zgłoszeń.
  • Wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych ustala podmiot prawny (zarówno prywatny, jak i publiczny), na rzecz którego według stanu na 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób. Chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale także np. na podstawie umów cywilnoprawnych. Podmioty prawne wykonujące działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska będą musiały posiadać wewnętrzne procedury zgłoszeń bez względu na liczbę zatrudnianych osób.

Nowa ustawa wprowadza ponadto:

  • ochronę sygnalisty od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego
  • prawo do odszkodowania, jeśli wobec sygnalisty dopuszczono się działań odwetowych
  • dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nie może stanowić podstawy odpowiedzialności wobec sygnalisty.
  • Niedostosowanie się przez pracodawcę do wymogów ustawy o sygnalistach może się wiązać z odpowiedzialnością karną.

KALENDARIUM PRZEDSIĘBIORCY

2

Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za lipiec.

Termin złożenia deklaracji VAT-11.

5

Wpłata podatku VAT za sierpień oraz złożenie deklaracji VAT-14.

9

Opłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za sierpień.

Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w sierpniu od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o pdop.

Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w sierpniu od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz przekazanie CIT-7.

Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu powstałego w sierpniu.

Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS za sierpień oraz wpłata podatku należnego.

Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za sierpień oraz wpłata podatku należnego.

10

Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za sierpień.

16

Składka ZUS za sierpień – płatnicy składek posiadający osobowość prawną.

Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za wrzesień oraz III raty podatku rolnego – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej.

Wpłata III raty podatku od nieruchomości, podatku leśnego oraz podatku rolnego – osoby fizyczne.

Wpłata II raty podatku od środków transportowych.

Wpłata na Pracowniczy

Plan Kapitałowy za sierpień.

20

Składka ZUS za sierpień – pozostali płatnicy składek.

Wpłata za sierpień pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.

Wpłata za sierpień zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT.

Wpłata za sierpień ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o pdof pobranych zaliczek za sierpień na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego.

Wpłata za sierpień na PFRON.

Wpłata za sierpień podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego będącego budynkiem (art. 24b ustawy o pdop i art. 30g ustawy o pdof).

Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek za sierpień.

Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez:

• podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli w sierpniu dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w oświadczeniu CIT-5

• spółkę, która w sierpniu utraciła prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.

Wpłata za sierpień zaliczki na podatek dochodowy dotyczący zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji PIT-ISN i CIT-ISN.

Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji (DRA-1) za sierpień – reklama napojów alkoholowych.

25

Opłacenie podatku VAT za sierpień oraz wysłanie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.

Wysłanie pliku JPK_V7M za sierpień.

Wysłanie pliku JPK_V7K (część ewidencyjna).

Wpłata podatku akcyzowego za sierpień oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego.

Termin dla deklaracji VAT-UE za sierpień.

Wysłanie deklaracji VAT-13 za sierpień przez przedstawiciela podatkowego.

Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za sierpień.

Rozliczenie podatku cukrowego za sierpień.

Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 za sierpień.

30

Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za sierpień.

Termin złożenia deklaracji VAT-11.

Złożenie deklaracji dla rozliczenia podatku VAT w zakresie procedury importu VII-DO za sierpień (dotyczy rozliczenia należnego podatku VAT z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych).

Przekazanie do urzędu skarbowego zeznania CIT-CFC za 2023 r. o wysokości osiągniętego dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i wpłata wynikającego z zeznania podatku należnego.

Przekazanie do urzędu skarbowego zeznania PIT-CFC za 2023 r. o wysokości osiągniętego dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych i wpłata wynikającego z zeznania podatku należnego.

Udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego za 2023 r., z wyjątkiem czterech dni urlopu na żądanie.

My Company Polska wydanie 9/2024 (108)

Więcej możesz przeczytać w 9/2024 (108) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ