Polecamy książki o biznesie i nie tylko

książki
Sprawdź literackie propozycje redakcji dla czytelników. / Fot. Shutterstock.
Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Tym razem odkrywa przed nami literackie zagadnienia dotyczące ludzkiej moralności, potęgi różnorodności i sposobie na zastój w naszym samorozwoju.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2024 (108)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Lily Zheng

Odkryj tajniki DEI

Onepress

Nareszcie! Na taką książkę czekaliśmy od dawna! O DEI (diversity, equity, inclusion), czyli o różnorodności, równości i inkluzywności, piszemy od lat (polecam cykl Marcina Dzierżanowskiego, w tym numerze pisze o fatfobii w pracy), jako pierwsza i jedyna dotąd redakcja przyznajemy co roku nagrody dla osób i firm, które dbają o różnorodność w swoich zespołach – „Polish Diversity Awards”. Nie trzeba nas przekonywać, że DEI przekłada się na lepszą produktywność firmy i jej długofalowy sukces.

A jednak ta książka nas zaskoczyła! Lily Zheng pokazuje problem od nieco innej strony. Podkreśla, że dobre chęci nie wystarczą! Wdrażanie DEI wymaga uważności, doświadczenia, profesjonalizmu. Nieprzemyślane inicjatywy i niedopracowane strategie często przynoszą więcej szkody niż pożytku, mogą wręcz skutkować pogłębieniem frustracji marginalizowanych osób i sprawiają, że intencje liderów są odbierane jako nieszczere. Ten swoisty przewodnik prezentuje pragmatyczne podejście do różnorodności w pracy, które poparte jest wynikami badań i spostrzeżeniami z amerykańskich firm. Warto przeczytać także nad Wisłą!

Bogdan Wojciszke

Marcin Rotkiewicz

Homo nie całkiem sapiens

Smak Słowa

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Polacy świętują (i to czasem bardzo… hucznie) 11 listopada, a nie 4 czerwca, kiedy poszliśmy do pierwszych demokratycznych po wojnie wyborów? Nie, to nie tylko kwestia historii, ale też psychologii. Gdy zobaczyłam na okładce książki nazwiska wybitnego polskiego psychologa, prof. Bogdana Wojciszkego oraz mojego ulubionego dziennikarza naukowego Marcina Rotkiewicza, wiedziałam, że się nie zawiodę.

W tej książce nie ma banalnych pytań, nie ma też odpowiedzi „z automatu”. Zresztą już podtytuł „O automatyzmach myślenia, nadętych politykach, narzekaniu Polaków i pułapkach moralności” zapowiada, że będzie ciekawie. Wielkim plusem książki jest to, że jest jednocześnie globalna (czym różni się szef partii politycznej od szefa korporacji?), jak i lokalna (skąd przekonanie, że Polacy są społeczeństwem wyjątkowo marudnym?). Stawia ważne pytania dotyczące moralności (czemu zło jest silniejsze od dobra?) i wytrąca z dobrego samopoczucia (okazuje się, że wszyscy mamy zawyżoną samoocenę. Pytanie – dlaczego?). To pozycja dla tych, którzy nie lubią iść utartymi ścieżkami.

Kim Perell

Jump

Studio Emka

Czujesz, że jesteś stworzony do czegoś wielkiego? Marzysz o lepszej pracy, nowym szczęśliwym związku, prowadzeniu własnej firmy czy podróży na drugi koniec świata, a przynajmniej miasta. Może masz nawet już konkretny pomysł, plan, rozrysowaną mapę drogową… Tylko od lat stoisz w miejscu. Nie robisz tego najważniejszego kroku. Dlaczego? Bo się boisz. Ba! Jesteś przerażony. Tak przynajmniej uważa Kim Perell, amerykańska multimilionerka, przedsiębiorczyni, anioł biznesu i autorka książki „Jump. Odważ się na to, co cię przeraża w pracy i w życiu”. Łatwo jej mówić? Cóż, sama przeżywała takie rozterki, mało tego – gdy z własnej winy znalazła się na dnie – bez pracy i pieniędzy.

A znalazła siłę, by skok w kolejny etap w życiu wykonać raz jeszcze. Jej opowieść to bezlitosne rozprawienie się z lękami, które każdy z nas przecież ma. Perell podpowiada, jak poradzić sobie z poczuciem odrzucenia i porażki, jak wyjść ze strefy komfortu (niestety to konieczne!), a także – co bardzo ważne – skalkulować ryzyko.

Dana Sinclair

Wróć do gry

MT Biznes

Dlaczego Polacy zdobyli tak mało medali na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Dlaczego wielcy sportowcy spadali w decydujących momentach z podium? Dlaczego – z małymi wyjątkami – przegrywaliśmy na ostatniej prostej? Tak jak wielu polskich kibiców, a potem polityków zadawałam sobie to pytanie i w końcu sięgnęłam po książkę „Wróć do gry” dr Dany Sinclair.

To założycielka i partner kanadyjskiej firmy konsultingowej Human Performance International, od ponad 20 lat współpracuje ze sportowcami z profesjonalnego hokeja, baseballu, koszykówki, piłki nożnej i piłki nożnej, a także z organizacjami medycznymi i korporacyjnymi wysokiego szczebla. Według autorki nawet najlepsi sportowcy, ale także lekarze, nauczyciele, przedsiębiorcy w kluczowych momentach nie osiągają doskonałości głównie z powodu braku koncentracji. Rozprasza ich jakiś drobiazg, po czym za bardzo skupiają się na tym, jak się czują, zamiast po prostu dalej działać. Znam, znam… Dr Sinclair podpowiada, jak sobie z tym radzić. I wrócić do gry! Przyznam, że po przeczytaniu książki z większą empatią spojrzałam na naszych sportowców.

My Company Polska wydanie 9/2024 (108)

Więcej możesz przeczytać w 9/2024 (108) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie