Fajrant
O seksie
Zdziwieni? Po takich tematach, jak pokora, zaufanie, odwaga czy kłamstwo – nagle seks? Dokładnie. To dlatego, że zaintrygowały mnie wyniki pewnych badań nad odczuwaniem szczęścia. A szczęście to motyw łączący wszystkie moje felietony, choć, jak zauważa mój ulubiony Orhan Pamuk w swojej powieści „Śnieg”, „człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy!”.
Europa ostrzy sobie zęby na brytyjskie startupy
Czy Londyn i Wielka Brytania utrzymają po brexicie pierwsze miejsce na mapie europejskich startupów? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie trwa już rok. Zaczęło się następnego dnia po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu UE.
Ku klasie premium
W Europie coraz chętniej kupowane są samochody klasy premium, czyli uznawane za szczególnie luksusowe. Nic zatem dziwnego, że wielu producentów stara się uszczknąć choćby niewielki fragment tego lukratywnego rynku. W efekcie powstają całkiem nowe marki lub szczególne wersje od dawna znanych modeli.
Czy zastąpienie jednolitej składki na ZUS opłatą liczoną jako procent od przychodu byłoby korzystne dla małych przedsiębiorców?
Polemizują eksperci: Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego
O kłamstwie
Wkrótce miną trzy lata odkąd, jeszcze kierując GPW, zirytowany plagą kłamstw wokół, udzieliłem wywiadu „Trzeba skończyć z kłamstwem”, po którym urażone Ministerstwo Skarbu Państwa chciało mnie podobno zawiesić w funkcji prezesa Giełdy. Nawiązując do tematu poprzedniego felietonu: pewnie dlatego, że na równi z prawdą cenię sobie odwagę, choć niejeden by rzekł, że to naiwne.
Blockchain mocno wchodzi w biznes
Zainteresowanie bitcoinem, kryptowalutą istniejącą w postaci elektronicznych zapisów, raz rośnie, raz spada. Za to zainteresowanie blockchainem, czyli technologią, która jest ściśle związana z bitcoinem, z każdą chwilą jest coraz większe.
Czy związki zawodowe poza zakładem pracy są dla firmy lepsze niż te w miejscu pracy?
Polemizują eksperci: Wojciech Kruk, przedsiębiorca, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej; Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ
O odwadze
„Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki” – André Malraux, francuski pisarz i bliski współpracownik generała de Gaulle’a.
Moda i czas weryfikacji
W startupowej branży, jak w każdej innej, panują mody. Dziś na topie wydaje się być wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Do łask wracają też firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.
Czy dochód podstawowy ma sens?
Polemizują eksperci: Maciej Szlinder, prezes stowarzyszenia Polska Sieć Dochodu Podstawowego; Piotr Bartkiewicz, analityk, departament analiz ekonomicznych mBanku
Walka z szarą strefą – tak. Ustawa „SENT” w obecnej postaci – nie
Jestem rolnikiem, ale również Prezesem Zarządu spółki świadczącej usługi transportowe, zajmującej się lokalną dystrybucją paliw produkcji PKN Orlen oraz posiadającej franczyzowe stacje paliw PKN Orlen.
15 miejsc na weekend
Wiosna nastraja optymizmem, dodaje energii, sprawia, że aż chce się ruszyć w podróż. Weekend, niekoniecznie długi, jest do tego idealną okazją. Mamy dla was propozycje wycieczek zarówno w Polsce, jak i w Europie. W każde z tych miejsc, samolotem lub samochodem, dotrzemy w zaledwie kilka godzin. Zatem w drogę!
Majówka historyczna
Długi weekend majowy – z kumulacją dni wolnych od pracy, zarówno tych świątecznych, jak i wynikających z „dziur” w kalendarzu – to doskonała okazja do bliższych i dalszych podróży. Najlepiej z historią w tle.
Travelling CEO, czyli jak zarządzać firmą na odległość
Jako podróżująca prezes firmy i badaczka międzykulturowa odbywam średnio 50 lotów rocznie. W Polsce bywam nie dłużej niż sześć tygodni z rzędu, a w Europie – sześć miesięcy. Średnio pół roku zarządzam swoim zespołem i biznesem z różnych kontynentów. Przez lata wypracowałam zasady, które mi w tym pomagają. Oto siedem najważniejszych.
Wakacje za punkty
Niskie ceny biletów oraz coraz lepsza siatka połączeń dostępnych z największych polskich miast sprawiają, że chętnie korzystamy z transportu lotniczego. Jeśli rzeczywiście często latamy zarówno prywatnie, jak i służbowo, warto wyrobić sobie kartę lojalnościową. Za darmo nic nie dostaniemy, ale po pewnym czasie możemy mieć z niej spore korzyści.
Wyjazd zamiast premii
Wyjazdy motywacyjne, organizowane głównie dla handlowców i najważniejszych firmowych kontrahentów, mogą pomóc podnieść morale ich uczestników czy wzmocnić ich lojalność. O czym warto wiedzieć, zanim zabierze się ich w taką podróż?
O pokorze
Swego czasu uczestniczyłem w dużej, międzynarodowej konferencji poświęconej rynkom kapitałowym. Było warto. Choćby dla jednego pojęcia, które wryło się wtedy trwale w moją pamięć – humility, czyli „pokora”.
Niejednoznaczny rok izraelskich startupów
Rynek izraelskich startupów znalazł się w bardzo ciekawym miejscu. Z jednej strony, łączna kwota zainwestowana w te firmy była w 2016 r. najwyższa w historii, a z drugiej – spadła liczba inwestycji i, co ważne, branża zaczyna odczuwać braki wykwalifikowanych kadr.
Samochód dla prezesa
Wygląd i wyposażenie luksusowych aut mają bez wątpienia duże znaczenie. Równie ważne są jednak koszty, a wśród nich wysokość miesięcznej raty. Przy czym wciąż najczęstszym sposobem pozyskania samochodu dla firmy jest leasing.
Czy przedsiębiorcy potrzebują konstytucji dla biznesu?
Polemizują eksperci: Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego
O wewnętrznej spójności
Pracowałem kiedyś z człowiekiem uznawanym za bardzo sprawnego menedżera. Mówiono o nim „Król Słońce”, nawiązując do zabawnej klasyfikacji liderów Charlesa Fouriera. Toczyliśmy ciekawe dyskusje na ważne tematy, które wykraczały poza zawodową codzienność. Często się ze sobą zgadzaliśmy, ale kiedyś rozmawialiśmy o moralności i akurat tu się różniliśmy.
Zejść ze sceny i zachować twarz
Warto uczyć się na błędach innych i dlatego dobrze jest poznać przyczyny bankructwa czy, mówiąc ogólniej, zakończenia działalności tej czy innej firmy. Wiele ze schodzących z rynku startupów pisze ostatnie listy i czasami dzieli się w nich spostrzeżeniami, co poszło nie tak.
Samochody (niedalekiej) przyszłości
Motoryzacja jest jedną z tych branż, w których pierwszoplanową rolę grają innowacje. Szybkie zmiany dokonują się tu dzięki... ekologii, komputerom i smartfonom. Jakich nowinek możemy zatem spodziewać się w autach w najbliższym czasie?
Zdrowo i niezdrowo
Zdrowe żywienie stało się modne i nic w tym złego. Szkopuł w tym, że porad, jak się odżywiać, poszukujemy często w mediach i internecie, a tam aż roi się od mitów.
Gra królów, królowa gier
Takie właśnie nazwy nadali polo Brytyjczycy. W Europie są jego największymi miłośnikami, choć uzależniło od siebie także wielu Francuzów czy Niemców. Dziś ma szansę upowszechnić się trochę bardziej w Polsce. W końcu kochamy konie, czyż nie?
O pewnym paradoksie
Półtora roku temu, w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego, prowadziłem niezwykle ciekawą dyskusję na temat relacji między kulturą a biznesem. W jej trakcie pojawił się wątek, który odtąd nie daje mi spokoju.
Powiedz mądrze coś o sobie
Coraz więcej firm, także polskich, prowadzi swoje blogi. Szukanie tam sensownych wiadomości nie jest stratą czasu, ale bywa, że przeżywa się zawód.
Olandia – klejnot Bałtyku
Zjeżdżaliśmy właśnie z mostu Ölandsbron na olandzki brzeg, na drogę biegnącą wśród łąk i pastwisk. Za nami zostały lśniące w słońcu wody Cieśniny Kalmarskiej. – Sprawdź na mapie, gdzie są te kamienne kręgi – rzuciłem do żony. Ona tylko pokręciła głową i wskazała palcem. Kamienne kręgi były wszędzie.
SUV-y mają się świetnie
Dzisiaj niemal każdy producent popularnych marek samochodów stawia sobie za punkt honoru, by mieć w ofercie modnego SUV-a. I nic dziwnego. Auta te cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Przy czym już dawno przestały być wyłącznie dużymi i drogimi imitacjami aut terenowych.
Kiszenie to (nie)polska specjalność
Znudziło mnie już czytanie banałów na temat kiszenia. Jakaż to wspaniała polska specjalność, nieznana na zachodzie Europy! Od pokoleń zajadamy się kiszonymi ogóreczkami, kapustą, żurkiem, barszczem, pieczemy chleby na zakwasie i pijemy zsiadłe mleko... Zgoda, tylko nie wiemy do końca, jakie są zalety kiszenia ani jak te nasze tradycje wykorzystywać i rozwijać.
Miłość w open space
Romanse w pracy były, są i będą. Potrafią być dla firmy bardzo szkodliwe, ale nie da się ich, ot tak, zakazać, nie ma to zresztą sensu. Można się za to bronić przed ich negatywnymi skutkami.
Czy podniesienie podatków spowodowałoby ucieczkę firm za granicę?
Polemizują eksperci: Szymon Murawski, prawnik i doradca podatkowy Tax Matters; Prof. Witold Modzelewski, prezes zarządu Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.
O zaufaniu i szczęściu
Jeśli możecie ufać tym, którzy was otaczają, możecie też poczuć, czym jest szczęście.
Kreatywny destruktor z austriackiego garażu
Samochody elektryczne to drugi, po autach autonomicznych, gorący technologiczny temat w motoryzacji. Temperatura zaczęła rosnąć kilka lat temu za sprawą Tesli. Nową gwiazdą elektrycznych samochodów może okazać się Kreisel Electric.
Zdjęcie Catherine Eddowes
Do Londynu zawitałem z żoną w środku zimy. W Warszawie trzymał mróz, osiem kresek na minusie. Za to na lotnisku w Luton powitała nas wiosna. Temperatura dobijała do plus 10, a na trawnikach pierwsze kwiaty pyszniły się w popołudniowym słońcu.