Fajrant

15 miejsc na weekend

15 miejsc na weekend

Wiosna nastraja optymizmem, dodaje energii, sprawia, że aż chce się ruszyć w podróż. Weekend, niekoniecznie długi, jest do tego idealną okazją. Mamy dla was propozycje wycieczek zarówno w Polsce, jak i w Europie. W każde z tych miejsc, samolotem lub samochodem, dotrzemy w zaledwie kilka godzin. Zatem w drogę!

Paweł Wroński 20.03.2017
Majówka historyczna

Majówka historyczna

Długi weekend majowy – z kumulacją dni wolnych od pracy, zarówno tych świątecznych, jak i wynikających z „dziur” w kalendarzu – to doskonała okazja do bliższych i dalszych podróży. Najlepiej z historią w tle.

Travelling CEO, czyli jak zarządzać firmą na odległość

Travelling CEO, czyli jak zarządzać firmą na odległość

Jako podróżująca prezes firmy i badaczka międzykulturowa odbywam średnio 50 lotów rocznie. W Polsce bywam nie dłużej niż sześć tygodni z rzędu, a w Europie – sześć miesięcy. Średnio pół roku zarządzam swoim zespołem i biznesem z różnych kontynentów. Przez lata wypracowałam zasady, które mi w tym pomagają. Oto siedem najważniejszych.

Wakacje za punkty

Wakacje za punkty

Niskie ceny biletów oraz coraz lepsza siatka połączeń dostępnych z największych polskich miast sprawiają, że chętnie korzystamy z transportu lotniczego. Jeśli rzeczywiście często latamy zarówno prywatnie, jak i służbowo, warto wyrobić sobie kartę lojalnościową. Za darmo nic nie dostaniemy, ale po pewnym czasie możemy mieć z niej spore korzyści.

Wyjazd zamiast premii

Wyjazd zamiast premii

Wyjazdy motywacyjne, organizowane głównie dla handlowców i najważniejszych firmowych kontrahentów, mogą pomóc podnieść morale ich uczestników czy wzmocnić ich lojalność. O czym warto wiedzieć, zanim zabierze się ich w taką podróż?

O pokorze

O pokorze

Swego czasu uczestniczyłem w dużej, międzynarodowej konferencji poświęconej rynkom kapitałowym. Było warto. Choćby dla jednego pojęcia, które wryło się wtedy trwale w moją pamięć – humility, czyli „pokora”.

Adam Maciejewski 20.03.2017
Niejednoznaczny rok izraelskich startupów

Niejednoznaczny rok izraelskich startupów

Rynek izraelskich startupów znalazł się w bardzo ciekawym miejscu. Z jednej strony, łączna kwota zainwestowana w te firmy była w 2016 r. najwyższa w historii, a z drugiej – spadła liczba inwestycji i, co ważne, branża zaczyna odczuwać braki wykwalifikowanych kadr.

Samochód dla prezesa

Samochód dla prezesa

Wygląd i wyposażenie luksusowych aut mają bez wątpienia duże znaczenie. Równie ważne są jednak koszty, a wśród nich wysokość miesięcznej raty. Przy czym wciąż najczęstszym sposobem pozyskania samochodu dla firmy jest leasing.

Czy przedsiębiorcy potrzebują konstytucji dla biznesu?

Czy przedsiębiorcy potrzebują konstytucji dla biznesu?

Polemizują eksperci: Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców; Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego

O wewnętrznej spójności

O wewnętrznej spójności

Pracowałem kiedyś z człowiekiem uznawanym za bardzo sprawnego menedżera. Mówiono o nim „Król Słońce”, nawiązując do zabawnej klasyfikacji liderów Charlesa Fouriera. Toczyliśmy ciekawe dyskusje na ważne tematy, które wykraczały poza zawodową codzienność. Często się ze sobą zgadzaliśmy, ale kiedyś rozmawialiśmy o moralności i akurat tu się różniliśmy.

Zejść ze sceny i zachować twarz

Zejść ze sceny i zachować twarz

Warto uczyć się na błędach innych i dlatego dobrze jest poznać przyczyny bankructwa czy, mówiąc ogólniej, zakończenia działalności tej czy innej firmy. Wiele ze schodzących z rynku startupów pisze ostatnie listy i czasami dzieli się w nich spostrzeżeniami, co poszło nie tak.

Tomasz Świderek 21.02.2017
Samochody (niedalekiej) przyszłości

Samochody (niedalekiej) przyszłości

Motoryzacja jest jedną z tych branż, w których pierwszoplanową rolę grają innowacje. Szybkie zmiany dokonują się tu dzięki... ekologii, komputerom i smartfonom. Jakich nowinek możemy zatem spodziewać się w autach w najbliższym czasie?

Zdrowo i niezdrowo

Zdrowo i niezdrowo

Zdrowe żywienie stało się modne i nic w tym złego. Szkopuł w tym, że porad, jak się odżywiać, poszukujemy często w mediach i internecie, a tam aż roi się od mitów.

Gra królów, królowa gier

Gra królów, królowa gier

Takie właśnie nazwy nadali polo Brytyjczycy. W Europie są jego największymi miłośnikami, choć uzależniło od siebie także wielu Francuzów czy Niemców. Dziś ma szansę upowszechnić się trochę bardziej w Polsce. W końcu kochamy konie, czyż nie?

O pewnym paradoksie

O pewnym paradoksie

Półtora roku temu, w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego, prowadziłem niezwykle ciekawą dyskusję na temat relacji między kulturą a biznesem. W jej trakcie pojawił się wątek, który odtąd nie daje mi spokoju.

Powiedz mądrze coś o sobie

Powiedz mądrze coś o sobie

Coraz więcej firm, także polskich, prowadzi swoje blogi. Szukanie tam sensownych wiadomości nie jest stratą czasu, ale bywa, że przeżywa się zawód.

Tomasz Świderek 22.01.2017
Olandia – klejnot Bałtyku

Olandia – klejnot Bałtyku

Zjeżdżaliśmy właśnie z mostu Ölandsbron na olandzki brzeg, na drogę biegnącą wśród łąk i pastwisk. Za nami zostały lśniące w słońcu wody Cieśniny Kalmarskiej. – Sprawdź na mapie, gdzie są te kamienne kręgi – rzuciłem do żony. Ona tylko pokręciła głową i wskazała palcem. Kamienne kręgi były wszędzie.

SUV-y mają się świetnie

SUV-y mają się świetnie

Dzisiaj niemal każdy producent popularnych marek samochodów stawia sobie za punkt honoru, by mieć w ofercie modnego SUV-a. I nic dziwnego. Auta te cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Przy czym już dawno przestały być wyłącznie dużymi i drogimi imitacjami aut terenowych.

Kiszenie to (nie)polska specjalność

Kiszenie to (nie)polska specjalność

Znudziło mnie już czytanie banałów na temat kiszenia. Jakaż to wspaniała polska specjalność, nieznana na zachodzie Europy! Od pokoleń zajadamy się kiszonymi ogóreczkami, kapustą, żurkiem, barszczem, pieczemy chleby na zakwasie i pijemy zsiadłe mleko... Zgoda, tylko nie wiemy do końca, jakie są zalety kiszenia ani jak te nasze tradycje wykorzystywać i rozwijać.

Miłość w open space

Miłość w open space

Romanse w pracy były, są i będą. Potrafią być dla firmy bardzo szkodliwe, ale nie da się ich, ot tak, zakazać, nie ma to zresztą sensu. Można się za to bronić przed ich negatywnymi skutkami.

Kreatywny destruktor z austriackiego garażu

Kreatywny destruktor z austriackiego garażu

Samochody elektryczne to drugi, po autach autonomicznych, gorący technologiczny temat w motoryzacji. Temperatura zaczęła rosnąć kilka lat temu za sprawą Tesli. Nową gwiazdą elektrycznych samochodów może okazać się Kreisel Electric.

Zdjęcie Catherine Eddowes

Zdjęcie Catherine Eddowes

Do Londynu zawitałem z żoną w środku zimy. W Warszawie trzymał mróz, osiem kresek na minusie. Za to na lotnisku w Luton powitała nas wiosna. Temperatura dobijała do plus 10, a na trawnikach pierwsze kwiaty pyszniły się w popołudniowym słońcu.

Samochód pracujący

Samochód pracujący

Duży van sprawdzi się i jako auto do transportu towarów, kiedy możemy wykorzystać jego imponującą przestrzeń ładunkową, i jako samochód na aktywny wyjazd, z wygodnymi kanapami i miejscem na rodzinny bagaż.

Wesołego szampana!

Wesołego szampana!

Wszystko zaczęło się w Szampanii, w okolicy miasta Épernay. To tu znajduje się opactwo benedyktyńskie w Hautvillers, w którym zakonnik Dom Pérignon... tak, tak, to mnich jest ojcem jednego z najsłynniejszych trunków świata i najbardziej wystrzałowych imprez.

Michał Karpiński 13.12.2016
Dyskretny urok finansjery

Dyskretny urok finansjery

Świat finansów od dawna inspiruje hollywoodzkich twórców. Wielkie pieniądze i wielkie dramaty, efektowne bankructwa – wszystko to doskonale nadaje się na dobrą filmową historię. Czasem z tych opowieści możemy się sporo nauczyć.

O bankierach i narodowości

O bankierach i narodowości

Pod koniec października uczestniczyłem w Kongresie Bankowości i Finansów Przedsiębiorstw, którego spiritus movens jest prof. Leszek Pawłowicz, jeden z najciekawszych – moim skromnym zdaniem – ludzi w polskiej ekonomii.

Fajny pomysł zamieniony w biznes

Fajny pomysł zamieniony w biznes

Startup kojarzy się z młodą firmą z branży nowych technologii albo biotechnologii. Tymczasem wiele startupów nowe technologie, najczęściej internet, wykorzystuje jedynie do kontaktu z klientem. Ciekawe są w nich nie tylko pomysły na nowe usługi czy produkty, ale także przyjęte modele biznesowe.

Raj z dwiema głowami

Raj z dwiema głowami

Andora, czwarte najmniejsze państwo w Europie, wciśnięta między Francję a Hiszpanię, szczyci się wyjątkową długością życia swych mieszkańców. Warunki ku temu ma zresztą idealne. Leży w Pirenejach, o ciężkim przemyśle nie ma tu mowy, za to jest to, co najlepsze w śródziemnomorskiej kuchni i stylu życia południowców.

Adam Mielczarek 14.11.2016
Auto na miarę

Auto na miarę

Bezpieczeństwo, komfort oraz niskie koszty – to przede wszystkim te cechy doceniają flotowi użytkownicy samochodów. Nic dziwnego zatem, że właśnie na nie kładą nacisk producenci kierujący swą ofertę do przedsiębiorców.

Biegiem po śniegu

Biegiem po śniegu

Slogan „sport dla każdego” promuje wiele dyscyplin. Zwykle to tylko marketingowe zaklinanie rzeczywistości. Do niewielu aktywności określenie to pasuje jednak tak dobrze jak do biegania na nartach.

Czy należy wprowadzić emeryturę socjalną, taką samą dla wszystkich

Czy należy wprowadzić emeryturę socjalną, taką samą dla wszystkich

Robert Gwiazdowski, prawnik, ekspert Centrum im. Adama Smitha, były przewodniczący rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy, wcześniej m.in. prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wiceminister pracy i spra

10 wyjątkowych miejsc na narty

10 wyjątkowych miejsc na narty

Pomysł, by na dwóch deskach zsuwać się po śniegu dla przyjemności, pojawił się pod koniec XIX w. W kolejnym stuleciu ruszono z urządzaniem tras i zbrojeniem ich w wyciągi. Ośrodków przybywało, zaostrzała się konkurencja. Dziś mamy mnóstwo fantastycznych miejsc, a wiele z tych, które zapisały się w dziejach narciarstwa, wciąż pozostaje w czołówce. Oto kilka z nich.