Nowy zdalny świat

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Wygląda na to, że ci co mogą, będą nadal pracowali zdalnie. Rząd zresztą szykuje odpowiednie przepisy i chce ją wprowadzić do Kodeksu Pracy. Te trendy mogą wywrócić rynek biurowy i paradoksalnie podnieść ceny mieszkań na obrzeżach miast.

Zaledwie 35 mikromortów rocznie dotychczas wynosiło w Polsce ryzyko wykonywania pracy zawodowej. To taki rodzaj „taryfikatora śmierci” związany z podejmowaniem określonej aktywności i oznaczający jej prawdopodobieństwo w stosunku jeden do miliona. Przedstawiony wynik został oszacowany jeszcze przed pandemią. Powszechne wprowadzenie pracy zdalnej znacznie obniżyło ten wskaźnik, minimalizując ryzyko śmierci związane z aktywnością zawodową, co jest związane choćby z rezygnacją z dojazdów do biura. To oczywiście tylko jeden spośród bardzo wielu różnorodnych skutków, które już następują. Powszechne wprowadzenie pracy zdalnej oznacza bowiem prawdziwą rewolucję naszego dotychczasowego życia. I to nie tylko zawodowego. 

Wszystko wskazuje na to, że praca zdalna zagości na stałe, także po zakończeniu pandemii, która przecież nie wiadomo kiedy się skończy. Aż 74 proc. ankietowanych firm ma w planach zwiększenie jej zakresu w przyszłości, kiedy zostanie wynaleziona szczepionka na Covid-19. Według firmy Antal w Polsce aż 2,5 mln osób jest zatrudnionych w branżach, które umożliwiają łatwe przejście na pracę poza siedzibą firmy. Stanowi to 15 proc. wszystkich aktywnych zawodowo, jednak potencjalnie nawet 36 proc. stanowisk nie nadaje się do takiego przekształcenia (technicy nadzorujący maszyny, projektanci, serwis naprawczy). 

Praca zdalna – którą regulują jedynie przepisy prawne kolejnych tarcz antykryzysowych – ma zostać wprowadzona do Kodeksu Pracy na wzór telepracy (podobny scenariusz...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 10/2020 (61)

Więcej możesz przeczytać w 10/2020 (61) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ