Nowe badania medycyny pracy od 2025 roku. Lekarze wystawią dodatkowe skierowania, zapłacą pracodawcy

medycyna pracy
Zmiany w badaniach medycyny pracy / Fot. Pexels/Pixaby
Od 1 stycznia 2025 roku znacząco poszerzy się zakres obowiązkowych badań medycyny pracy. To efekt zapowiedzianych przez Ministerstwo Zdrowia zmian, mających poprawić jakość wczesnego wykrywania chorób i zwiększenie dostępności badań profilaktycznych. W czasie wizyty u lekarza medycyny pracy nie tylko wykona on dodatkowe badania, za które zapłaci pracodawca, ale również wystawi skierowania do kolejnych specjalistów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Badania medycyny pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy, każdy pracownik musi przejść wstępne i okresowe badania lekarskie. Dodatkowo, w sytuacji gdy pracownik był niezdolny do pracy przez okres przekraczający 30 dni z powodu choroby, wymagane są badania kontrolne, które potwierdzą jego zdolność do powrotu na dotychczasowe stanowisko.

Jednak już od początku 2025 roku system ten przejdzie gruntowną modernizację. Jak zapowiedział 28 października 2024 r. wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, pakiet obowiązkowych badań zostanie znacząco rozszerzony w ramach przekształcenia programu "Profilaktyka 40 plus".

Nowy zakres obowiązkowych badań

W ramach nowego pakietu medycyny pracy każdy pracownik będzie musiał wykonać dodatkowe, obowiązkowe badania, wśród których znajdą się:

  • lipidogram
  • badanie poziomu cukru we krwi
  • określenie wskaźnika BMI

Program profilaktyczny - badania dodatkowe

Oprócz badań obowiązkowych system zostanie wzbogacony o możliwość wykonania dodatkowych badań profilaktycznych, takich jak:

  • mammografia
  • cytologia
  • oznaczenie PSA
  • zdjęcie RTG płuc

Te badania nie będą obligatoryjne. Pracownicy sami zdecydują, czy chcą z nich skorzystać. 

Kto zapłaci za nowe badania medycyny pracy?

Wprowadzenie nowych regulacji niesie ze sobą konsekwencje finansowe dla pracodawców, jednak ministerstwo chce zminimalizować dodatkowe koszty, zachęcając przychodnie do dołączenia do programu profilaktyki:

W przypadku przychodni uczestniczących w programie:

  • dodatkowe badania będą bezpłatne dla pracodawcy
  • koszty zostaną pokryte z budżetu państwa

W przypadku przychodni nieuczestniczących w programie:

  • koszt dodatkowych badań poniosą pracodawcy
  • przychodnie mogą stać się mniej konkurencyjne na rynku

Przychodnie, które zdecydują się na uczestnictwo w programie, będą zobowiązane do:

  • przeprowadzania krótkiego wywiadu zdrowotnego
  • zadawania pytań o terminy ostatnich badań profilaktycznych
  • wystawiania skierowań na dodatkowe badania profilaktyczne w przypadku wskazań

Pacjent nie będzie zobowiązany do udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące badań profilaktycznych, jednak w przypadku wyrażenia takiej chęci, będzie mógł od razu otrzymać odpowiednie skierowanie.

Nowe badania od 1 stycznia 2025 roku

Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożenie nowych regulacji na początku 2025 roku, jednak zastrzega możliwość niewielkich opóźnień. Wynikają one z konieczności połączenia dwóch systemów: NFZ i medycyny pracy. Potencjalne opóźnienie może wynieść do dwóch miesięcy.

W przypadku lekarzy rodzinnych zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku. Otrzymają oni nowe uprawnienia do kierowania pacjentów na szerszy zakres badań profilaktycznych, co ma usprawnić system wczesnego wykrywania chorób i poprawić dostępność badań diagnostycznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ