badania
zobacz inne tematyObowiązkowe badania zdrowotne pracowników od 2025 – co musisz wiedzieć?
Od 2025 roku pracowników i pracodawców czekają zmiany w zakresie obowiązkowych badań profilaktycznych. Rozszerzenie pakietu badań i nowe regulacje mają na celu poprawę zdrowia publicznego oraz efektywności rynku pracy. Jakie obowiązki spoczywają na każdej ze stron i co zmieni się w najbliższym czasie?
Nowe badania medycyny pracy od 2025 roku. Lekarze wystawią dodatkowe skierowania, zapłacą pracodawcy
Od 1 stycznia 2025 roku znacząco poszerzy się zakres obowiązkowych badań medycyny pracy. To efekt zapowiedzianych przez Ministerstwo Zdrowia zmian, mających poprawić jakość wczesnego wykrywania chorób i zwiększenie dostępności badań profilaktycznych. W czasie wizyty u lekarza medycyny pracy nie tylko wykona on dodatkowe badania, za które zapłaci pracodawca, ale również wystawi skierowania do kolejnych specjalistów.
Sztuczna inteligencja jest skuteczniejsza od człowieka w wykrywaniu arytmii serca
Sztuczna inteligencja popełnia 14 razy mniej błędów niż człowiek w potwierdzaniu krytycznych przypadków arytmii serca na podstawie analizy danych EKG – dowodzi badanie naukowe DRAI MARTINI, którego wyniki zostały zaprezentowane na ESC Congress 2024, największej konferencji kardiologicznej w Europie. W badaniu uczestniczyło ponad 50 kardiologów z Europy i USA, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Naukowiec IDEAS NCBR zdobył grant w wysokości 1,4 mln zł na badania przyczyniające się do leczenia Parkinsona
Dr Andrzej Mizera z IDEAS NCBR zdobył prestiżowy grant OPUS 26+ LAP/Weave o wartości prawie 1,4 mln zł. Środki posłużą do realizacji innowacyjnych badań nad reprogramowaniem komórek z wykorzystaniem AI. Międzynarodowy zespół naukowców z Polski i Luksemburga opracuje zaawansowane metody obliczeniowe, które w przyszłości mogą przyczynić się do leczenia m. in. choroby Parkinsona.
Proacta uruchomiła platformę do analizy badań laboratoryjnych
Spółka bioinformatyczna Proacta uruchomiła autorską platformę "Dbam o siebie Smart LAB”. Rozwiązanie ma na celu wsparcie pacjentów w analizie wyników badań laboratoryjnych i zarządzaniu swoim zdrowiem.
Epidemia krótkowzroczności. Dzieci spędzają za mało czasu na zewnątrz
Krótkowzroczność rozwija się w dzieciństwie, zwykle między 5 a 16 rokiem życia, i jest ściśle związana z brakiem ekspozycji na światło słoneczne.
Emoji bardzo potrzebne, ale wprowadzają też zamieszanie - wynika z badań Adobe
Młodzi ludzie na co dzień używają emotek i nie wyobrażają sobie komunikacji bez wielu z nich. Badanie Adobe wskazuje te najpopularniejsze, ale też takie, które wprowadzają zamieszanie.