Aktualności
Niepewna przyszłość branży spożywczej
Zbliżające się święta wielkanocne oznaczają dla producentów kolejny wzrost zamówień na produkty spożywcze. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie on tak gwałtowny, jak w marcu i mniejszy niż w latach ubiegłych w analogicznym okresie. Firmy już teraz obawiają się o swoją przyszłość, w tym przede wszystkim o utrzymanie łańcucha dostaw i ciągłości biznesowej, ceny i dostępność surowców.
Ułatwienia w zawieraniu umów leasingu nie dla wszystkich
W kolejnym pakiecie pomocowym, tzw. tarczy 2.0, znalazł się długo oczekiwany przez branżę leasingową przepis usprawniający proces zawierania umów leasingu i ich późniejszego aneksowania, czyli możliwość zawierania i zmieniania umów w formie dokumentowej.
Santander Leasing wprowadza możliwość zdalnego podpisania umowy leasingu
Wykorzystując dostępne technologie spółka wprowadza podpisanie umowy leasingu kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem własnoręcznym, złożonym w trakcie eSpotk@nia przedsiębiorcy z doradcą leasingowym.
Program subwencji dla firm. Znamy szczegóły pozyskiwania finansowania
Rząd ogłosił kolejny program wsparcia dla przedsiębiorców. Zgodnie z nową propozycją, polskie firmy będą mogły otrzymać w większości bezzwrotne subwencje - pod warunkiem, że utrzymają działalność i miejsca pracy.
100 miliardów subwencji dla polskich firm. Nowy plan Morawieckiego
Do polskich firm może popłynąć nawet 100 mld złotych - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Rada Ministrów i NBP przygotowały nowy plan wsparcia dla przedsiębiorców.
Polska aplikacja pomoże w walce z koronawirusem
POLCOVID-19 – tak nazywa się aplikacja stworzona przez polskich naukowców, m.in. z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, której głównym celem jest pomoc Polakom w lepszej identyfikacji ryzyka koronawirusa i wsparcie rządzących w działaniach prewencyjnych.
Rada Dialogu Społecznego: Domagamy się włączenia do prac nad tarczą!
Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego domaga się włączenia do prac nad Tarczą 2.0 – tak, aby jej rozwiązania były wspólnie przygotowane przez pracodawców, związkowców i stronę rządową. Apeluje też o jak najszybszą rewizję budżetu i ograniczenie i przesunięcie w czasie wydatków, które nie są w tym momencie niezbędne, a ich ograniczenie nie zagrozi wypełnianiu podstawowych funkcji państwa.
Rząd prezentuje rozszerzony program wsparcia dla przedsiębiorców
Rząd przyjął 7 kwietnia projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia dla przedsiębiorców. W większości pokrywa się on z projektem ustawy, do którego redakcja mycompanypolska.pl dotarła w ubiegłym tygodniu.
Obsługa klienta w wirtualnym świecie. Rady dla przedsiębiorców
Kanały cyfrowe nigdy dotąd nie pełniły aż tak istotnej roli w komunikacji z klientem. W dobie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i zamkniętych galerii handlowych dla niektórych branż, takich jak detaliczna, logistyczna czy kurierska, internet stał się niezbędny dla utrzymania ciągłości biznesowej.
Państwa walczą z COVID19. Jak radzą sobie wschodzące gospodarki [RAPORT]
Wszystkie państwa świata w mniejszych lub większym stopniu walczą z następstwami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Eksperci Euler Hermes przygotowali raport o skuteczności działań państw z grupy rynków wschodzących.
Rząd zmienia strategię. Firmy dostaną dziesiątki miliardów złotych?
Rząd analizuje możliwość zapewnienia powszechnej płynności dla firm niezależnie od ich wielkości - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Program polegałby na przyznawaniu kredytów z niskim lub zerowym oprocentowaniem. Docelowo pomoc miałaby wynieść kilkadziesiąt miliardów złotych.
Strategia na przetrwanie. Jak ratują się polscy przedsiębiorcy?
Niemal co piąte przedsiębiorstwo w Polsce nie posiada rezerw finansowych, a 30 proc. posiada zapasy finansowe tylko na miesiąc lub dwa. Jednocześnie tylko 4 proc. przebadanych firm spodziewa się, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa uda się zażegnać w zaledwie kilka tygodni - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ruszyły rozprawy online przy sądzie arbitrażowym w Warszawie
W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa online – z wideokonferencją zamiast tradycyjnego posiedzenia. Wszystkie czynności prawne wykonano w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej.
Okiem eksperta. Dyplomy na blockchainie - koniec z fałszowaniem kwalifikacji zawodowych
Uczelnie wyższe na całym świecie szukają sposobów na wyeliminowanie problemu fałszowania dyplomów, a studenci i pracodawcy liczą na dostęp do prostszych systemów potwierdzania kwalifikacji np. w procesach rekrutacyjnych. W czasach pandemii COVID-19 coraz trudniejsze jest też przekazywanie fizycznych dokumentów Wiele renomowanych uczelni już obchodzi ten problem, sięgając po blockchain.
Tarcza antykryzysowa. Rozwiązania w ramach ZUS
Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiada mec. Maciej Priebe, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Nowe zwyczaje konsumenckie Polaków. Jak będą wyglądały święta?
Polacy przyznają, że panujący stan epidemii ma wpływ na ich rodziny, dochody i gospodarkę. Obawiają się rosnących cen i chociaż większość na przygotowania do świąt zamierza przeznaczyć tyle samo, część osób ograniczy swoje wydatki. Zakupy w sklepach stacjonarnych robią teraz rzadziej i coraz częściej wybierają e-commerce.
Nowy numer My Company Polska w niższej cenie
Do kupienia jest już nowy numer My Company Polska. W nim dowiecie się więcej o tym, jak radzić sobie z epidemią. Specjalnie dla naszych czytelników obniżyliśmy cenę wersji elektronicznej.
Tarcza antykryzysowa 2.0. Znamy nowe plany rządu [TYLKO U NAS]
Będzie nowa tarcza antykryzysowa. Jak ustaliliśmy w rządzie trwają prace nad nowymi rozwiązaniami mającymi pomóc przedsiębiorstwom oraz nałożyć nowe obowiązki na niektóre firmy oraz zmienić m.in. prawo pracy i wprowadzić zasiłki dla rolników. 3 kwietnia projekt trafił do ministerstw. Jego szczegóły poznał także portal mycompanypolska.pl.
Najczęściej kupowane książki marca. Nielsen Bookscan
Prezentujemy listę Nielsen BookScan top 20 z tygodni 9 - 12 (23 lutego - 21 marca 2020), czyli przełomu epok: sprzed i po wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Okazuje się, że właściwie nadal czytamy te same powieści. Chociaż kupujemy więcej książek dla dzieci, coraz częściej w internecie, gdzie pojawiło się wiele darmowych treści i przecen.
Większość firm rodzinnych nie przetrwa 12 tygodni [RAPORT]
Większość polskich firm rodzinnych nie przetrwa najbliższych 12 tygodni, jeśli nie otrzymają skutecznej pomocy - wynika z badania Inicjatywy Firm Rodzinnych. Jednocześnie zdaniem przedsiębiorców tarcza antykryzysowa nie będzie ratunkiem.
Przyszłość inwestycji na rynku hotelarskim pod znakiem zapytania
W ostatnich latach w Polsce doszło do prawdziwego boomu na inwestycje w hotele. W tym roku miało być jeszcze lepiej, ale przez pandemię przyszłość rynku stoi pod znakiem zapytania.
Forum Rynków Finansowych: Inwestycje, Bankowość&FinTech
W dniu 9 maja 2020r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbędzie Forum Rynków Finansowych: Inwestycje, Bankowość&FinTech. Jest to projekt organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Prawa ELSA Kraków. Nad całością wydarzenia czuwa główny koordynator- Adam Drgas, student trzeciego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Praktyczne wsparcie dla przedsiębiorców. Nieodpłatna pomoc kancelarii
W ciągu kilkudziesięciu godzin od startu akcji #RatujBiznes Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców otrzymało około 200 zgłoszeń od kancelarii prawnych i podatkowych z chęcią wsparcia przedsiębiorców. W ramach akcji #RatujBiznes radcowie prawni, adwokaci i doradcy podatkowi pomogą nieodpłatnie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom w przygotowaniu i składaniu wniosków o pomoc.
Paraliż w firmach produkcyjnych przez nowe rozporządzenie
31 marca br. rząd wprowadził nowe zalecenia związane z panującą pandemią koronawirusa. Niektórych przedsiębiorców zastanawiają dodatkowe środki bezpieczeństwa, wchodzące w życie już 2 kwietnia, mówiące o tym, że stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone o co najmniej 1,5 metra.
Dyskonty otwarte całą dobę. Koronawirus wymusza zmiany w organizacji sklepów
Biedronka i Lidl poinformowały o dużych zmianach w organizacji pracy. Sklepy mają pracować dłużej. Dodatkowo w okresie przedświątecznym będą czynne całą dobę.
Ernest Pytlarczyk głównym ekonomistą Banku Pekao
Do Banku Pekao S.A. dołączył Ernest Pytlarczyk, który obejmie stanowisko Głównego Ekonomisty, jak również Dyrektora Biura Analiz Makroekonomicznych. Ernest Pytlarczyk to jeden z najlepiej ocenianych analityków, ekonomistów w Polsce oraz autor wielu książek i artykułów ekonomicznych.
My Company Polska przyłącza się do akcji #WspieramBiznesZDomu
Czas pandemii wymaga specjalnych działań. Przedsiębiorcy liczą na pomoc - ale jednocześnie pomóc mogą innym. To podstawowy cel akcji #WspieramBiznesZDomu.
Mocny spadek sprzedaży dóbr luksusowych
Z powodu pandemii Covid-19 globalna sprzedaż osobistych dóbr luksusowych, takich jak odzież, torebki czy biżuteria spadła w pierwszym kwartale 2020 roku o 25-30 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, wynika z szacunków ekspertów Bain & Company.
Mocne cięcie ratingu Polski. Gospodarka na skraju recesji
Euler Hermes ogłasza, że ratingi ryzyka 18 krajów zostały obniżone w pierwszym kwartale w 2020 r. ze względu na ryzyko długotrwałej recesji i fali upadłości spowodowanych przez epidemię Covid-19. Rating krótkoterminowy Polski został zmieniony na średni (2) z niskiego (1). Średnioterminowa ocena ryzyka Polski pozostanie na poziomie BB, ale mocno obniżona została perspektywa wzrostu gospodarczego.
Tarcza antykryzysowa: kluczowe rozwiązania dla pracodawców
Projekty ustaw, składające się na tzw. tarczę antykryzysową, zostały ostatecznie przyjęte przez sejm. Ekspert kancelarii Chałas i Wspólnicy omawia kluczowe zapisy dla przedsiębiorców i wyjaśnia, jak z nich skorzystać.
Zwolnienia planuje dwie trzecie polskich firm [ANKIETA]
Przedsiębiorcy nie widzą w tak zwanej Tarczy Antykryzysowej realnej pomocy, sytuacja zmusza wielu z nich do zwolnień pracowników – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród firm skupionych w Pracodawcach RP w dniach 30 i 31 marca br. (zakończonej przed wtorkowym głosowaniem w Sejmie).
Leasing w czasie koronawirusa
Branża leasingowa podjęła szereg działań osłonowych na rzecz polskich przedsiębiorców, w tym m.in. poprzez umożliwienie odroczenia bieżących zobowiązań na okres od 3 do 6 miesięcy oraz wskazała na konieczne do podjęcia dalsze działania osłonowe w ramach przygotowywanej przez Rząd RP tzw. „tarczy antykryzysowej”.
Kolejne ograniczenia dla przedsiębiorców
Częściowe zamknięcie sklepów w weekendy, zamknięcie salonów kosmetycznych czy ograniczenia w liczbie klientów w sklepach. To kolejne pomysły rządu na walkę z koronawirusem.
Senat zmienia tarczę antykryzysową. Większe możliwości pracodawców
Senat usunął z pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią koronawirusa – poinformował po posiedzeniu Senatu Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki. Izba we wtorek 31 marca nad ranem przyjęła ponad sto poprawek do pakietu trzech rządowych ustaw.
Polska pozostaje liderem środkowoeuropejskiego rynku nieruchomości
Aż 38 proc. wartości wszystkich inwestycji w nieruchomości w regionie CEE w 2019 r. należało do Polski – wynika z najnowszego raportu CBRE „Real Estate Investment. Market Outlook”. Dzięki temu już po raz szósty, poczynając od 2014 r., zajęliśmy pierwszą pozycję pod względem pozyskanych kwot.