Kolejny startup chce wejść na giełdę! LESS_ dokona odwrotnego przejęcia spółki Groclin?

Dawid Urban i Mateusz Oleksiuk, Less
Dawid Urban i Mateusz Oleksiuk, Less. Fot. Michał Mutor
Polski startup LESS_ rozpoczął negocjacje z firmą Groclin SA. Celem startupu jest wejście na giełdę papierów wartościowych w formule odwrotnego przejęcia, podobnie, jak planuje Saule Technologies.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

LESS_ to darmowa i popularna platforma, dzięki której można kupić i sprzedać używane przedmioty od innych użytkowników online w tym ubrania, elektronikę czy zabawki. Firma zwyciężyła w zestawieniu "25 najlepszych startupów 2020" przygotowanym przez naszą redakcję

Założycielami LESS_ są Dawid Urban oraz Mateusz Oleksiuk a do inwestorów, oprócz Dawida Urbana, należą m.in. Robert Lewandowski, Krzysztof Pawiński (współtwórca Maspeksu) czy założyciele Allegro. 

LESS_ idzie na giełdę

Giełdowy debiut LESS_, a dokładniej właściciela platformy, spółki CountMe, ma odbyć się w formule odwrotnego przejęcia spółki Groclin SA. Groclin jest już notowany na giełdzie. Obecni właściciele LESS mieliby przejąć w nim znaczy pakiet udziałów, a następnie połączyć obie firmy.

Obecnie z powstałej w 2019 r. LESS_ korzysta niemal 800 tys. użytkowników a od powstania firmy inwestorzy wyłożyli na rozwój tej spółki łącznie kilkanaście milionów złotych. Założycielami firmy są: inwestujący w nowe technologie Dawid Urban (znany też jako współtwórca Grupy CHIC) oraz Mateusz Oleksiuk (wcześniej menedżer w Deloitte). Wśród kluczowych inwestorów LESS_ są m.in. Robert Lewandowski, Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex) oraz założyciele Allegro.

- Od samego początku projekt LESS_ cieszy się nadzwyczajnym zainteresowaniem inwestorów jak i użytkowników. Jednak nigdy nie ukrywaliśmy, że mierzymy dużo wyżej: budujemy największą, globalną platformy do kupowania i sprzedawania używanych rzeczy. Już na początku działalności zauważyliśmy, jak ważne jest dla społeczeństwa dbanie o środowisko i jego przyszłość - z każdym miesiącem trend eko nabiera przyspieszenia, a nasza platforma jest na ten trend odpowiedzią. Jesteśmy na fali wzrostowej, dlatego pokazanie naszej spółki także doświadczonym inwestorom z GPW wydaje się dobrym pomysłem. Inwestorzy ci w ostatnich kwartałach doceniają firmy technologiczne z mocnym teamem i spójną wizją. Jednocześnie LESS_ wkracza w kolejną fazę rozwoju i już teraz negocjujemy z kolejnymi dużymi inwestorami prywatnymi, chcącymi uczestniczyć w naszej ekspansji geograficznej jak i produktowej – zaznacza Dawid Urban, współzałożyciel i inwestor marki LESS_, zapowiadając kolejne inwestycje w skalowanie biznesu.

W przypadku pomyślnego zakończenia negocjacji LESS SA już za kilka miesięcy miałaby stać się spółką notowaną na GPW. Niezależnie od tego, plany LESS_ zakładają intensywny wzrost w najbliższych miesiącach i zdobywanie kolejnych setek tysięcy użytkowników m.in. w kilku kolejnych krajach w Europie. Już teraz łączna liczba zarejestrowanych użytkowników na platformie zbliża się do miliona. Marketingowe działania marki wspiera obecnie ponad 300 influencerów z kilku krajów. 

- Sukcesy kilku jednorożców pokazują, jaki jest potencjał firm działających w sferze megatrendów związanych z ekologią i gospodarki cyrkularnej. Do tego naszą obietnicą jest zaoferowanie użytkownikom platformy spełniającej wszystkie ich oczekiwania pod kątem funkcjonalności. A przy tym będzie ona intuicyjna i bezpieczna z perspektywy użytkowników w kwestii kupowania i sprzedawania używanych rzeczy z wielu różnych, nowych kategorii. Moda jest tylko jedną z nich. Widzimy na własnym przykładzie, że wraz z rozwojem świadomości idei „less waste” młode pokolenia masowo kupują i sprzedają używane rzeczy w bezpieczny oraz sprawdzony sposób. Efekt? Już teraz użytkownicy LESS_ sprzedali i kupili przedmioty o wartości kilku milionów złotych – podkreśla Mateusz Oleksiuk, prezes CountMe. 

Rynek używanych ubrań. Perspektywy rozwoju

Według branżowych analiz, do 2023 r. komercyjny rynek sprzedaży samych używanych ubrań wzrośnie globalnie aż o ponad 75 proc., do 23 mld USD. Jednocześnie, w 2028 r. cały rynek second hand ma być wart już 64 mld USD wobec 44 mld USD wartości rynku tzw. szybkich kolekcji (fast fashion) nowych ubrań. A to mały fragment wartości rynku sprzedaży produktów z drugiej ręki.

Andre Gerstner, wieloletni prezes Groclin, kontrolujący obecnie kluczowy pakiet akcji spółki, przyznaje, że nieprzypadkowo to właśnie LESS_ ma stać się przyszłością jednej z najdłużej notowanych spółek na GPW. Prezes Groclinu podkreśla, że po restrukturyzacji Groclin jest gotowy na nowych akcjonariuszy i nowe wyzwania pod marką LESS_. 

- Rozważałem różne opcje strategiczne, analizowałem wiele pomysłów dotyczących zmian i kierunków rozwoju Groclinu. Teraz pokazuję akcjonariuszom Groclinu szansę na nową jakość i jasny pomysł na przyszłość. W LESS_ widzę perspektywę wzrostu i strukturalne szanse rynkowe, podobne do tych, jakie niegdyś doprowadziły Groclin na szczyt. Ta nowa jakość oraz obiecujący pomysł na przyszłość dla akcjonariuszy Groclinu, także dla mnie, to świetna okazja by partycypować w tym procesie – zaznacza Andre Gerstner.

Obie strony podpisały list intencyjny w dniu 6 października 2021 r. Obecnie prowadzone są badania obu spółek. Jak wynika z komunikatu giełdowego, zakończą się one do 31 października br. Wówczas ustalone zostaną warunki wymiany akcji Groclinu na akcje spółki Countme. - Dokładna struktura transakcji będzie znana po sporządzeniu raportu z wyceny Countme, która zlecona zostanie renomowanemu podmiotowi posiadającemu doświadczenie w dziedzinie wyceny przedsiębiorstw w sektorze e-commerce - podano w komunikacie.

Zamknięcie transakcji planowane jest to końca 2021 r.

Nie tylko LESS_

Chęć wejścia na warszawską giełdę od wielu miesięcy deklaruje także Saule Technologies. Firma chce również dokonać odwrotnego przejęcia jednej ze spółek notowanych na rynku NewConnect. Obecnie strony planują realizację procesu do końca br.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY