Podatek od psa w 2022. Czy takie opłaty są konieczne?

Podatek od psa to nic przyjemnego / Fot. Alvan Nee
Podatek od psa to nic przyjemnego / Fot. Alvan Nee, Unsplash.com
Wyobraź sobie, że bierzesz psa ze schroniska, uwalniając państwo od kosztów. Nagroda? Państwo może się zgodzić, abyś nie płacił od niego podatku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podatek od psa to opłata, którą powinni płacić właściciele zwierząt, choć oczywiście wielu tego nie robi. Jednocześnie warto podkreślić, że opłata nie obowiązuje w każdej gminie - są miejsca, gdzie opłaty nie są konieczne.

Sprawdź: Podatek cukrowy

Stawkę podatku gminy ustalają samodzielnie, niemniej ustawa określa, że maksymalnie może to być 130 zł. Takie przepisy obowiązują od 2008 r. Władze miejskie mogą też różnicować wysokość opłaty m.in. ze względu na wielkość czy rasę psa. 

Ministerstwo Finansów informuje, że nie ma danych na temat wysokości podatku od psa, jeśli chodzi o konkretne kwoty ustalane przez gminy - nieoficjalnie mówi się, że żadna z gmin nie zdecydowała się na maksymalny podatek i zwykle jest on relatywnie mały. Dla przykładu, z ostatnich danych wiadomo, że Szczecin oczekuje 50 zł od psa, a Kraków - 36 zł. Natomiast 70 zł zapłacą mieszkańcy Polic, a Rudzie Śląskiej stawka wynosi 68 zł. Sopot oczekuje zaś 66 zł. Co ciekawe, podatku nie musimy płacić w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Katowicach. 

Jeśli nie zapłacimy podatku (czas jest zawsze do 30 kwietnia), naliczane są odsetki. Maksymalnie to 10% rocznie od nieopłaconego podatku. Jednak pies urodził się w połowie roku lub później, to z fiskusem należy rozliczyć się najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od dnia narodzin. Opłata wynosi wówczas połowę stawki rocznej.

Nie każdy musi płacić

Z opłaty zwolnieni są:

  • niepełnosprawni, którzy posiadają jednego psa
  • osoby niepełnosprawne, a należność dotyczy psa asystującego
  • osoby o orzeczonym znacznym stopniu niepełnosprawności
  • seniorzy, którzy posiadają jednego psa
  • osoby powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe
  • personel dyplomatyczny
  • rolnicy
  • rolnicy, którzy nie posiadają więcej niż dwa psy

Czytaj także: Ile zarabia programista

Inni mieszkańcy takżę mogą zostać zwolnieni. Z gminnych praktyk wynika, że z opłat zwalniane są np. osoby, które przygarnęły psa ze schroniska albo ich pupil ma wszczepiony chip.

Podatek od psa w 2022

Maksymalna stawka podatku od psa zostanie w przyszłym roku na pewno zwiększona. Stawka za 2021 r. mogła wynosić maksymalnie 130,30 zł, natomiast w 2022 r. będzie to już maks. 135 zł rocznie od jednego psa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY