Kolejny chiński deweloper ma kłopoty ze spłatą długów

Chiny: deweloperzy mają za dużo długów / Fot. Dan
Chiny: deweloperzy mają za dużo długów / Fot. Dan Burton, Unsplash.com
Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach wciąga kolejnego dewelopera. Tym razem Modern Land prosi inwestorów o więcej czasu na spłatę obligacji o wartości 250 milionów dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Modern Land poprosił inwestorów o więcej czasu - tak wynika z podania złożonego na giełdzie Hong Kong Stock Exchange. Płatność miała nastąpić 25 października, ale deweloper powiedział, że chce przedłużyć ten termin do końca stycznia 2022 r. Dąży do "poprawy zarządzania płynnością i przepływami pieniężnymi oraz uniknięcia wszelkich potencjalnych niewykonanych zobowiązań". 

Prezes zarządu i dyrektor generalny Zhang Lei i Zhang Peng zamierzają udzielić ok. 124 miliony dolarów w formie pożyczek na wsparcie firmy. Akcje Modern Land spadły w poniedziałek o ponad 2% w Hongkongu, a w tym roku - już o 45%.

Sprawdź: Pomysł na biznes

Wiadomość o kłopotach finansowych firmy pojawia się tego samego dnia, kiedy drugi co do wielkości deweloper Evergrande stanął przed kolejnym terminem spłaty zadłużenia, tym razem za ok. 148 mln dolarów. Wygląda na to, że chińscy deweloperzy mają coraz większe problemy.

Evergrande, o którym już pisaliśmy, to wielki konglomerat, obecnie szukający nabywców na niektóre ze swoich biznesów. W przeciwnym razie grupę czeka poważny kryzys gotówkowy, grożący zatopieniem giganta. Najbardziej zadłużony w Chinach deweloper nie spłacił już odsetek od obligacji. To podsyciło spekulacje na temat tego, czy firma otrzyma wsparcie rządu, czy też ogłosi niewypłacalność lub przeprowadzi poważną restrukturyzację.

Modern Land to z kolei deweloper z siedzibą główną w Pekinie. Firma określa siebie wiodącym operatorem domów przemysłowych z ekologicznymi technologiami, a przy tym twierdzi, że zrealizowała prawie 200 projektów w ponad 50 miastach w Chinach i za granicą.

Zobacz: Emerytura stażowa

Sam sektor nieruchomości w Chinach bardzo sę rozrósł, przyczyniając się do zauważalnego wzrostu gospodarczego kraju. Łącznie z branżami pokrewnymi odpowiada za ok. 30% PKB. Jednocześnie odpowiada też za 29% niespłaconych kredytów udzielonych przez chińskie banki (dane za drugi kwartał br.).

Już w zeszłym roku chiński zarząd zaczął ograniczać sektor nieruchomości, wychodząc z założenia że jest nadmiernie zadłużony i może dojść do "przegrzania rynku".

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY