Szef krzyczy? Nie chce dać urlopu? Co drugi pracownik narzeka na przełożonego

Szef - jak sobie z nim radzić? / Fot. Jase Bloor,
Szef - jak sobie z nim radzić? / Fot. Jase Bloor, Unsplash.com
Czasem szef bardziej przeszkadza, niż pomaga. Ponad połowie (54%) ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu zrealizowanym przez firmę Boldare, zdarzyło się zauważyć negatywny wpływ przełożonego na zespół.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Aż 41% badanych odeszło kiedyś z pracy właśnie z powodu szefa - wynika z badania.

Pracownik przychodzi do firmy, ale odchodzi od szefa – brzmi znane powiedzenie. Okazuje się, że jest ono wciąż aktualne. 

Konflikt z przełożonym to jeden z najczęstszych powodów, dla których pracownicy zastanawiają się nad zmianą miejsca pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez Boldare, firmę zajmującą się projektowaniem i wdrażaniem produktów cyfrowych. 

Szef jest, jaki jest. Czy można go zmienić?

Co trzeci ankietowany (29%) przyznaje, że miał w przeszłości konflikt z przełożonym z powodu jego niekompetencji. Co więcej, aż 46% zauważyło negatywny wpływ szefa  na realizację projektów, a 43% czuło się niedocenianych w miejscu pracy.  

- W tradycyjnym modelu zarządzania większość decyzji w zespole podejmuje jego szef. To pochodna hierarchicznego systemu, w którym zostaliśmy wychowani i wykształceni. Już od wczesnych lat szkolnych ktoś o nas decyduje za nas: układa plan lekcji, określa godziny posiłków oraz liczbę godzin matematyki. W konsekwencji  ten model pracy ze strukturą, hierarchią jest czytelny i niejako naturalny i dla szefów, i dla pracowników. Niestety, bywa nadużywany, bo często brakuje dobrych wzorców, punktu odniesienia, że można pracować inaczej — mówi Anna Węgrzyn, ekspertka w obszarze HR z firmy BPSC.  

Sprawdź: Rentier

Nic dziwnego, że skłonność do zmiany pracy staje się coraz większa. Z badań Hays Poland wynika, że ponad połowa pracowników (59%) planuje w perspektywie najbliższego roku zmienić pracę. Jako najważniejszy powód co piąty ankietowany podaje relację z bezpośrednim przełożonym.

- Hierarchiczny system zarządzania nie jest zły z definicji i może sprawdzić się w większości organizacji. Z drugiej strony wiele firm dostrzega problemy wynikające z tradycyjnego modelu pracy,  eksperymentuje i wprowadza inne systemy zarządzania, także takie, w których nie ma menedżerów. Mają one wiele zalet - dzięki samoorganizacji i płaskiej strukturze szybciej podejmuje się decyzje, pracownicy mają więcej miejsca na samorozwój i większy wpływ na swoje otoczenie w pracy - komentuje Magda Plasun, Employer Branding Lead w Boldare. I dodaje: -  Na pewno jednak takiej pracy  trzeba się nauczyć, szczególnie jeśli jest to pierwszy kontakt z płaską strukturą.

Zły szef ale wysokie zarobki, czy niższe zarobki, ale świetny szef?

Z badań Boldare wynika, że zmieniają się także kryteria wyboru pracodawcy. Choć wciąż wysoko na liście priorytetów znajduje się wynagrodzenie (jest ono bardzo ważne dla 68% badanych przez Boldare), to ważniejsza jest atmosfera - deklaruje tak 78% respondentów.

Bardzo ważna jest równowaga między pracą a życiem osobistym (68% wskazań) oraz możliwość pracy zdalnej (aż 75% wskazań). Najmniej istotne okazuje się ekskluzywne biuro (5% uznaje to kryterium za ważne) oraz prywatna opieka medyczna (7%). 

Zobacz: Dobrze płatne zawody

- Podejście do kariery znacznie zmieniło się na przestrzeni ostatnich dekad. Praca coraz częściej przestaje być już tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, a staje się także polem do samorealizacji i rozwoju. Szczególnie zmianę podejścia widać w młodych pokoleniach. - zauważa Magda Plasun, Employer Branding Lead w Boldare. - Wyniki naszej ankiety to ważny sygnał dla pracodawców. Specjaliści chcą mieć wpływ na firmę  i samodzielnie decydować o tym, jak będą realizować swoje cele. Cenią sobie autonomię, ale również potrzebują środowiska, w którym ich potencjał będzie rozwijany, a nie tłumiony. Albo pracodawcy stworzą ku temu odpowiednie warunki w tradycyjnym modelu hierarchicznym, albo pracownicy, szczególnie w takich branżach jak IT, spróbują pracy w innych modelach. Wdraża je coraz więcej firm - dodaje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY