Windykacja. Czas na szybsze odzyskiwanie należności

Szybsza windykacja należności
Szybsza windykacja należności? Fot. Adobe Stock
Polscy przedsiębiorcy mają wielomiliardowe długi wobec kontrahentów, a kolejna fala pandemii może pogłębić skalę tego zjawiska.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Znaczną część tej sumy, bo blisko 2 mld zł rocznie, firmy z sektora MSP odzyskują od dłużników, korzystając z pomocy zewnętrznych firm windykacyjnych. Kiedy zapłata od kontrahenta się opóźnia, kluczowa jest szybka reakcja przedsiębiorców i odważne korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, jakie oferuje rynek. 

Obecnie ponad 70 proc. firm skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie. Dodatkowo ponad 40 proc. wskazuje, że odbiorcy w ciągu ostatnich trzech miesięcy w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

Dla małych i średnich firm kilka niezapłaconych faktur na duże kwoty często oznacza zachwianie płynności finansowej. Jeśli kontrahent zwleka ze zwrotem należności, najgorszym rozwiązaniem jest bierne czekanie na zwrot pieniędzy. W takiej sytuacji najważniejsze jest podjęcie zdecydowanej decyzji o tzw. windykacji polubownej. W trakcie procesu windykacji otrzymują wgląd w kondycję i stan finansów dłużnika, aby móc odpowiednio zareagować, a przede wszystkim oszczędzają czas i niepotrzebne emocje, które pochłania samodzielne odzyskiwanie należności. 

– Współpracujemy blisko z przedsiębiorcami od ponad dekady, dlatego zdążyliśmy doskonale poznać ich problemy. Odpowiadając na rynkowe potrzeby stworzyliśmy intuicyjną platformę online zwiększającą wygodę korzystania z windykacji. Od teraz w ramach miesięcznego abonamentu średnie firmy mogą zainicjować w pełni online działania wobec nierzetelnych kontrahentów. Najpierw w szybki i prosty sposób zgłaszają swoich dłużników do windykacji, a następnie na bieżąco śledzą status powierzonych spraw. Jest to pierwsze na rynku rozwiązanie, gdzie przedsiębiorcy nie ponoszą żadnych kosztów wstępnych i prowizji za odzyskane pieniądze. Można powiedzieć, że wymyśliliśmy na nowo windykację w Polsce. – wyjaśnia Jarosław Olejarz, prezes zarządu Femion Technology, do którego należy spółka Kreos.

ZOBACZ RÓWNIEŻ