Fabryka szczepionek przeciwko COVID-19 powstanie w Polsce. Mabion z ponad miliardowym kontraktem

Mabion
Mabion, fot. materiały prasowe
Niemal 1,5 mld złotych - tyle na produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 może zarobić polska firma Mabion. Spółka podpisała umowę z Novavaxem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mabion podpisał umowę na komercyjne wytwarzanie antygenu szczepionki na Covid-19. Czteroletnia umowa zawarta do końca 2025 roku pozwoli Mabion na wykorzystanie pełnych mocy nowoczesnego zakładu produkcyjnego.

Podpisana dzisiaj umowa jest wynikiem z sukcesem przeprowadzonego przez Mabion transferu technologii procesu wytwarzania antygenu białkowego CoV2373. Teraz spółka wykorzysta technologię oraz swoje moce produkcyjne do wytwarzania antygenu białkowego w zakładzie wytwórczym w Konstantynowie Łódzkim.

- Jesteśmy dumni, że możemy wykorzystać nasze możliwości w zakresie wytwarzania leków biologicznych, aby sprawnie i skutecznie rozpocząć produkcję antygenu w ramach współpracy z Novavax – podkreśla Krzysztof Kaczmarczyk, prezes zarządu Mabion.

- Dziękujemy naszym amerykańskim partnerom za udaną współpracę, która umożliwiła szybkie i płynne rozpoczęcie produkcji na skalę komercyjną, dzięki czemu będziemy mogli pomóc w dostarczeniu szczepionki na Covid-19 do wielu potrzebujących jej ludzi. Antygen wytwarzany przez Mabion zostanie włączony w globalny łańcuch produkcyjny firmy Novavax, który aktualnie obejmuje produkcję antygenów w zakładach zlokalizowanych w Ameryce Północnej, Europie, Indiach i Azji. W sierpniu br. Novavax ogłosił zawarcie umowy z Komisją Europejską na zakup do 200 milionów dawek szczepionki na COVID-19 - dodaje.

Mabion. Czym zajmuje się spółka?

Mabion jest polską spółką biotechnologiczną założoną w 2007 roku, której głównym obszarem działania jest opracowywanie i rozwój leków najnowszej generacji opartych na technologii białek rekombinowanych (np. przeciwciał monoklonalnych). Kompetencje Mabion obejmują zarówno fazę projektowania leku, jak i dobór technologii ekspresji białek, ich oczyszczania, działania produkcyjne w standardzie GMP (uzyskiwanie Substancji Czynnych „Drug Substance” oraz Produktów Gotowych „Drug Product”), rozwój narzędzi analitycznych (do charakterystyki strukturalnej, funkcjonalnej, fizykochemicznej), rozwój kliniczny, analitykę kliniczną (PK, PD, NAB, ADA) oraz pełen zakres działań regulacyjnych w obszarze rozwojowym i operacyjnym.

Najbardziej zaawansowany projekt spółki to MabionCD20, lek biopodobny do MabThera (Rituximab) ze wskazaniami terapeutycznymi dla chłoniaków nieziarniczych, białaczek i reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Aktualnie MabionCD20 jest w zaawansowanej fazie badań klinicznych. Ponadto, Mabion rozwija i rozszerza swoją istniejącą platformę o działalność w zakresie CDMO, tj. usługi kontraktowego rozwoju, produkcji GMP oraz usług analitycznych GMP/GLP w pełnym zakresie ww. możliwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY