Wykaz podatników VAT pomoże podjąć decyzję w sprawie współpracy z kontrahentem

Wykaz podatników VAT to przydatne narzędzie dla fi
Wykaz podatników VAT to przydatne narzędzie dla firm / Fot. Sebastian Herrmann, Unsplash.com
Czy firma, z którą rozważamy współpracę, jest zaufana i wiarygodna? Jednym ze sposobów na to, aby to sprawdzić, jest weryfikacja danego przedsiębiorcy w wykazie podatników VAT.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wykaz podatników VAT to przydatne narzędzie dla firm. Wystarczy wejść na oficjalną stronę wykazu, a następnie podać NIP lub REGON danego przedsiębiorcy. Można też podać nr konta czy nazwę podmiotu.

Sprawdź: Luzowanie obostrzeń

Następnie klikamy przycisk "szukaj" i po chwili otrzymujemy wynik - stan na dzień dzisiejszy, albo na inny dzień (możemy podać datę). 

Wykaz podatników VAT - co zapewnia?

W wykazie znajdziemy kilka podstawowych informacji, które są też w bazie przedsiębiorców w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). To m.in. nazwa firmy lub w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej - imię i nazwisko jej właściciela. Będzie też adres siedziby, nr KRS (jeśli został nadany) i inne podstawowe dane. 

Tym, co jest jednak bardzo istotne dla przedsiębiorcy, jest oczywiście weryfikacja czy nasz potencjalny kontrahent czy partner biznesowy jest czynnym podatnikiem VAT. To właśnie tutaj przydaje się wykaz podatników VAT - wyświetla informacje o statusie podatnika. Jeśli dana firma jest czynnym podatnikiem, oznacza to, że płaci podatki. To z kolei zwykle oznacza, że to zaufany i wypłacalny przedsiębiorca. 

Zobacz: Olga Malinkiewicz

W wykazie znajdziemy również informację o tym, kiedy dana firma została zarejestrowana jako podatnik VAT - będzie tutaj dokładna data. 

Warto podkreślić, że wykaz VAT nie jest jednym rozwiązaniem do sprawdzania wiarygodności danego przedsiębiorcy. Jeśli chcemy ocenić czy warto współpracować z daną firmą, powinniśmy przeprowadzić dogłębniejszą analizę. Status podatnika VAT to jednak podstawa, którą warto sprawdzić - tym bardziej, że zajmuje to zaledwie kilka chwil. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ