W biznesie
Dramat centrów handlowych: Kolejne spadki liczby klientów
Ruch w centrach i galeriach handlowych spadł w zeszłym roku w stosunku do 2023 roku. To wpisuje się w światowy trend, który prowadzi do zamykania wielu z nich. Według raportu firmy Coresight Research w USA zamknięto ok. 25 proc. centrów handlowych, podobne problemy zanotowała także Wilka Brytania.
Elon Musk chce przejąć Open AI. Technologiczna wojna gigantów
Elon Musk złożył propozycję przejęcia OpenAI, firmy odpowiedzialnej za sukces popularnego Chata GPT. Jego oferta opiewa na zawrotną sumę 97,4 miliarda dolarów, co stanowi jedno z największych potencjalnych przejęć w historii sektora sztucznej inteligencji. Sam Altman, szef Open AI odpowiedział miliarderowi propozycją kupna Twittera za dziesięciokrotnie niższą stawkę.
250 procent na dywidendzie, czyli jak wyjść poza przeciętność
2024 r. nie zapisze się w historii warszawskiej giełdy jako specjalnie udany. WIG wprawdzie zyskał, ale skromne 4,8 proc. To mniej, niż płaciły roczne obligacje oszczędnościowe (5,75 proc.). Nieco więcej, bo średnio 9,3 proc., zarobiły spółki dywidendowe.
Od stażysty do CEO. Jak dojść do najwyższego stanowiska w firmie?
Ile lat potrzeba, by dojść do najwyższego stanowiska w firmie? A może nawet ważniejsze pytanie – jakie cechy i umiejętności trzeba mieć, aby znaleźć się na szczycie?
DeepSeek AI "Szansą dla rozwoju polskiej sztucznej inteligencji"
Wprowadzenie na rynek modelu R1, od Deep Seek AI, chińskiego startupu technologicznego, wywołało spore zamieszanie na rynku. Eksperci branży dostrzegają w rozwiązaniu od wujka Xî szansę na szybszy rozwój AI nad Wisłą.
Tu byliśmy, tam będziemy. Patronaty My Company Polska. Luty 2025
Jak na dziennikarzy przystało, wozimy się po wielu różnych imprezach
DeepSeek R1 zdetronizuje Chat GPT? Chiński startup postrachem giełdy
Chiński startup DeepSeek AI wprowadził na rynek rewolucyjne rozwiązanie, które wywołuje perturbacje na globalnym rynku. Technologia przewiduje ruchy giełdowe z niespotykaną dotąd precyzją. Jej działania spowodowały znaczące spadki na giełdach od Azji po Wall Street.
Zrównoważony rozwój na pierwszym planie – jak firmy zdobywają zaufanie klientów?
60 proc. polskich konsumentów oczekuje większej aktywności firm w komunikowaniu działań proekologicznych. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej to klarowne inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem budują wiarygodność przedsiębiorstw – wynika z badania Circular Voice*. 7 stycznia ruszyła VIII edycja konkursu Stena Circular Economy Award (SCEA), nagradzającego liderów gospodarki obiegu zamkniętego.
Ofiary czy farciarze: Zetki nie radzą sobie z życiem - wskazują badania
Jak wynika z badań przytoczonych przez The Telegraph, pokolenie Z boryka się z problemami finansowymi, zdrowotnymi i trudnościami w osiąganiu samodzielności. Tzw. Zoomersi są bardziej narażeni na stres niż ich starsi poprzednicy, co wynika z rosnących oczekiwań, jakie stawia przed nimi współczesny świat.
Koniec śmieciówek w 2026 r.? Inspekcja Pracy będzie miała prawo zmienić umowę
To może być koniec wykorzystywania pozycji pracodawcy i podpisywania umów zlecenie, zamiast o pracę. Rząd nie ma zamiaru ozusowywać umów cywilnoprawnych. Chce za to przekazać więcej władzy w ręce Państwowej Inspekcji Pracy, która kontrolowałaby warunki zatrudnienia i zmieniała umowy, jeśli wykonywane zadania wyczerpywałyby znamiona umowy o pracę.
GUS podał średnie wynagrodzenie. W tej branży zwolniono 35 tys. ludzi
Średnie wynagrodzenie w Polsce grudniu 2024 r. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8,8 tys. zł. Jedna branża szczególnie podniosła pensje. W innej ponad 35 tys. ludzi straciło pracę.
Nowa arystokracja: Miliarderzy pomnażają majątki w zawrotnym tempie
W 2024 roku majątki światowych miliarderów zwiększyły się o 2 biliony dolarów, co stanowi trzykrotnie szybszy wzrost niż w poprzednim roku. Liczba miliarderów wzrosła z 2 565 do 2 769, a ich łączny majątek osiągnął 15,3 biliona dolarów. Symbolem tych czasów staje się zdjęcie z inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, gdzie za nowym "mężem stanu" uwieczniono szefów branży BigTech, w tym trzech najbogatszych ludzi na świecie.
MrBeast kupi TikToka wobec groźby zamknięcia platformy w USA?
Na najbliższą niedzielę wyznaczono datę potencjalnego zakazu działania TikToka w Stanach Zjednoczonych. Znany YouTuber MrBeast, czyli Jimmy Donaldson, wyraził zainteresowanie zakupem platformy, aby zapobiec jej wycofaniu z rynku amerykańskiego. Sytuację chińskiej platformy może zmienić prezydent-elekt Donald Trump, jako prężnie działający influencer tik-tokowy.
Nowa fabryka AGD w Polsce: szansa na rozwój regionu i tysiąc nowych miejsc pracy
BSH Home Appliances ogłosiła budowę nowoczesnej fabryki małego AGD w Polsce, która ma być realizowana przez Panattoni – lidera rynku nieruchomości przemysłowych. Projekt, który przyniesie tysiąc nowych miejsc pracy, podkreśla rosnącą atrakcyjność Polski jako miejsca inwestycji w Europie.
Ryanair idzie na wojnę z pijanymi pasażerami i chce limitów sprzedaży trunków na lotniskach
Pijani pasażerowie od lat są poważnym problemem dla linii lotniczych. Rosnąca liczba incydentów na pokładach samolotów, zmusza przewoźników do podejmowania kroków zapobiegawczych. Michael O'Leary, prezes Ryanaira, proponuje wprowadzenie ścisłych limitów w sprzedaży napojów wyskokowych, zarówno na lotniskach, jak i na pokładach samolotów.
Fala zwolnień grupowych w 2025 roku: które firmy i branże są najbardziej zagrożone?
W 2025 roku polski rynek pracy staje przed poważnymi wyzwaniami. Wiele firm zapowiedziało redukcję zatrudnienia, co wpłynie na tysiące pracowników. W czasach polikryzysu presja na przedsiębiorców jest na tyle duża, że niekiedy nie da się uniknąć redukcji etatów, by firmy mogły działać bez przynoszenia strat. Na świecie w ciągu 2 lat zniknie 83 mln miejsc pracy. Z czego wynika taka skala zwolnień?
Koniec hossy w branży IT. Skromne podwyżki dla pracowników w 2025 roku, brak pracy dla juniorów
Branża IT wciąż pozostaje jednym z najbardziej stabilnych i odpornych na presję, ale w ubiegłym roku również doświadczyła niepokoju. Według tegorocznego badania Hays Poland przeprowadzonego w branży IT wynika, że 88 proc. firm z sektora planuje rekrutować, a 43 proc. wciąż spodziewa się trudności na tym polu.
Prokuratura o Cinkciarz.pl: Zablokowane środki nie wystarczą na pokrycie roszczeń klientów
Problemy Cinkciarza.pl to duży wstrząs dla uczestników polskiego rynku finansowego. Do afery wokół popularnego wirtualnego kantoru włączyły się organy ścigania. Prokuratura Regionalna w Poznaniu podjęła decyzję o zablokowaniu 328 rachunków bankowych spółki. Jednak zgromadzone na nich środki okazują się niewystarczające, by zaspokoić roszczenia wszystkich poszkodowanych klientów.
Automatyzacja pracy biurowej – technologie, przykłady i korzyści
Jest wiele prac biurowych, w których systemy informatyczne mogą zastąpić człowieka, ale jednak zdecydowana większość nadal wymaga działania ludzi. W czym może pomóc pracownikom biurowym automatyzacja? Jak działa i jakie korzyści przynosi? Poznaj 7 efektów, których możesz się spodziewać po wdrożeniu automatyzacji pracy biurowej.
Od 1 stycznia nowa klasyfikacja PKD 2025. Co o zmianach muszą wiedzieć przedsiębiorcy?
Od 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025), która zastąpi dotychczas obowiązującą wersję z 2007 roku.
Przesyłki sądowe znów w rękach Poczty Polskiej? Za zwykły list Poczta chce 15 zł
Niedawny przetarg na doręczanie korespondencji sądowej wywołał burzliwą debatę na rynku dostawców usług pocztowych. Poczta Polska, jako główny uczestnik postępowania, spotkała się z zarzutami o nieuczciwą konkurencję.
Cinkciarz.pl wciąż opóźnia wypłaty środków. Klient: 70 dni i 70 tys. zł by odzyskać wpłacone pieniądze
Afera wokół Cinkciarz.pl wywołała skrajną nieufność klientów tej firmy. Osoby korzystające z usług wirtualnego kantoru skarżą się publicznie na opóźnianie wypłat środków przez ponad 70 dni. Jeden z klientów poinformował, że na walkę o zwrot 90 tys. euro wydał już 70 tys. złotych (koszty prawników). Niestety zdeponowanej kwoty jeszcze nie otrzymał.
Rosnące wynagrodzenia w Cyfrowym Polsacie na tle rodzinnych sporów o sukcesję w imperium Zygmunta Solorza
W ostatnim czasie Grupa Cyfrowy Polsat odnotowała wzrost wynagrodzeń, co zbiegło się z istotnymi zmianami w strukturze zarządzania spółką oraz napięciami w rodzinie założyciela, Zygmunta Solorza. Czy spór o sukcesję będzie miał wpływ na kondycję medialnego imperium 8. najbogatszego Polaka?
Zarobić na lojalności
Aplikacje lojalnościowe mogą przynieść każdemu biznesowi wymierne zyski. Z danych przedstawionych przez Polskie ePłatności (PeP) wynika, iż aktywne zarządzanie programem lojalnościowym pozwoliło przedsiębiorcom zwiększyć wartość sprzedaży o 25%. PeP w zeszłym roku rozpoczął współprace z firmą QRtag w celu wprowadzenia do portfolio swoich usług aplikacji lojalnościowych. Rozwiązanie może wyznaczyć zupełnie nowy wymiar programów lojalnościowych i już na ten moment odnotowuje już ciekawe wyniki.
Grupa Symfonia z przełomowym rokiem finansowym. Prawie 250 mln PLN przychodu i 35 proc. wzrostu
Grupa Symfonia, wiodący polski producent oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem, podsumowała rok finansowy 2024 zakończony 30 września. Firma kontynuuje dynamiczny rozwój, umacniając pozycję lidera cyfrowej transformacji sektora MŚP w Polsce.
Nowe narzędzie Chat GPT dostępne dla wszystkich użytkowników. OpenAI ogłasza nową erę
OpenAI udostępniło niedawno swoją wyszukiwarkę ChatGPT Search wszystkim użytkownikom. Do tej pory narzędzie było dostępne wyłącznie dla płatnych subskrybentów, co stanowiło znaczące ograniczenie w dostępie.
Rekrutacyjne podsumowanie roku 2024: Które branże rekrutowały najsprawniej?
Szybkość, z jaką firmy znajdują i zatrudniają nowych pracowników, odgrywa kluczową rolę w budowaniu ich konkurencyjności. Analiza danych z 2024 roku ujawnia, które branże osiągnęły najlepsze wyniki w pozyskiwaniu talentów. Jak różniły się kluczowe wskaźniki, takie jak czas odpowiedzi na aplikację czy szybkość zamykania procesów rekrutacyjnych?
Polacy mają dość katastrofy klimatycznej. Nie chcą przepłacać za produkty "eko"
Zaledwie 29 proc. Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49 proc. respondentów wskazuje, że produkcja żywności wpływa na zmianę klimatu, ale zdecydowana większość podczas zakupów kieruje się ceną. Raport Flora Food Group i IBRiS z 2024 r. pokazuje, że jeśli chodzi o środowisko naturalne, Polacy „nie czują klimatu”.
Można składać wnioski o wakacje od ZUS na styczeń. Nie trzeba mieć decyzji
Wakacje do ZUS weszły w życie 1 listopada 2024 roku. Na pierwszy okres rozliczeniowy w niecałe trzy tygodnie przedsiębiorcy złożyli ponad 500 tys. wniosków o zwolnienie z opłat. ZUS informuje, że już można składać wioski na wakacje od składek na styczeń.
Relacja z XII edycji Executive Innovation Forum
27-28 listopada 2024 roku w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XII edycja „Executive Innovation Forum”, współorganizowana przez Politechnikę Warszawską, pod patronatem m.in. Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać pięciu paneli dyskusyjnych i sześciu prezentacji dotyczących najnowszych trendów w obszarze technologii i innowacji biznesowych. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna Gala – „Diamenty Innowacji”.
Tobias Solorz nie odpuści hoteli w Zakopanem: Kulisy rodzinnej afery o sukcesję w imperium Zygmunta Solorza
Luksusowe hotele w Zakopanem to oczko w głowie najstarszego syna Zygmunta Solorza, 8. najbogatszego Polaka. Tobias Solorz ma dbać o to, by inwestycje z jego portfolio nie wymknęły mu się z rąk w wyniku rodzinnego sporu wokół sukcesji w biznesowym imperium Solorza-Żaka.
(Nie)oczywisty benefit. Co zrobić, żeby chciało się pracować?
Benefity to jeden z „wabików” w ofertach pracy i magnesów trzymających pracowników w danej organizacji. Są tacy, którzy będą ekscytować się zestawem owoców w owocowy czwartek i tacy, którzy bez określonych świadczeń nie zaczynają negocjacji z rekruterami. Zestaw kuszących dodatków może zaskoczyć, ale czy często trafiają tam takie, które faktycznie sprawią, że będzie nam się chciało pracować?
PFR Ventures inwestuje 270 mln PLN w pięć polskich funduszy VC
PFR Ventures podpisało pięć umów z zespołami zarządzającymi funduszami venture capital w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Nowe fundusze będą dysponować kapitałem o łącznej wartości ponad 400 mln PLN, z czego wkład PFR Ventures wynosi około 270 mln PLN. To środki, które zostaną wykorzystane na inwestycje w innowacyjne polskie start-upy.
Flexee z kartą Visa na rynku benefitów
Flexee, dostawca usługi „pensja na życzenie”, oferuje nowy benefit pracowniczy – kartę żywieniową Visa, którą można płacić za posiłki we wszystkich sieciach i sklepach spożywczych, lokalach gastronomicznych i zamawiać jedzenie on-line. Firma w 1. kw. 2025 r. chce także zamknąć ostatnią rundę finansowania equity.
Niespodziewany zwrot w aferze wokół majątku Zygmunta Solorza: Dzieci miliardera wygrywają w sądzie
Zygmunt Solorz, jeden z najbogatszych Polaków i założyciel Grupy Polsat, znalazł się w centrum rodzinnej afery, która doprowadziła do interwencji sądu w Liechtensteinie. Decyzja o wprowadzeniu kuratora do fundacji zarządzających jego majątkiem znacząco ogranicza jego wpływ na kluczowe decyzje w imperium biznesowym. W tle konfliktu jest pogarszający się stan zdrowia miliardera i aspiracje jego żony Justyny Kulki.